Jump to content



Video σχετικά με κατασκευές, τεχνικές και μεθόδους.


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

Πιστεύω ότι με βάση το γεγονός ότι τα ξύλα που χρησιμοποίησε είναι ανακτημένα από άλλη κατασκευή, ασχολήθηκε μόνο για να ταιριάξει τις καθαρότερες όψεις στην επάνω πλευρά και δεν τον απασχόλησε καθόλου το θέμα του ταιριάσματος των ξύλων όσον αφορά στο θέμα που αναφέρεται στο video για τις πλάκες κοπής, απλά γιατί δεν είχε το περιθώριο να τα ταιριάξει.

 

Ναι, αυτό είναι προφανές, αλλά πόσο έχει σημασία τελικά το ταίριασμα των νερών;

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει στρεβλώσεις στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Siera said:

Μου φαίνονται πιο καλά από τα χυτήρια του Πειραιά που στα τέλη των 60s και λόγο πατέρα ήμουν τακτικός επισκέπτης.

Μικρός ήμουν βέβαια τότε αλλά τα ''φωτογράφιζα'' όλα.

Πάντως τέτοιες σαγιονάρες δεν είχαν, κάτι διαλυμένα ημιάρβυλα φόραγαν.

 

Πέρα από τις σαγιονάρες, στο 12.40" που επισκευάζουν την τρύπα, ο ένας ρίχνει το λιωμένο αλουμίνιο δίπλα απο τα χερια του άλλου που κρατάει το καλουπι.. Και μετά με το κουτάλι αδειάζει το περισσευμαααααα! :amen::( 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος kourbeti έγραψε:

Ναι, αυτό είναι προφανές, αλλά πόσο έχει σημασία τελικά το ταίριασμα των νερών;

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει στρεβλώσεις στο μέλλον;

Απο τη στιγμη που προς το παρον δε φαινεται να βαζει ταβλα καθετη σε αυτα οπως κανουν σε τραπεζια για να καλύψουν το end grain, μεγαλη πιθανοτητα εχει. Αλλα δε νομιζω να μην αναφερθει σε επομενο επεισόδιο ή σε αυτη τη φαση να ειναι αυτος ο σκοπος του αφου ξεκιναει με οτι βρει.

 

Βεβαια τετοια μυστικα τα αναφερει συνηθως στο woodworking masterclass και ειναι και λογικο. Οσοι πληρώνουμε :p μαλλον θα τα ακουσουμε εντος των ημερων :)

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kourbeti έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει στρεβλώσεις στο μέλλον;

Πέρα από αυτά που είπε η Αγάπη, μην ξεχνάς και μια βασική διαφορά.

Το ένα είναι μια ελεύθερη πλάκα κοπής που δεν έχει κανένα άλλο συνεκτικό στήριγμα πέρα από την συγκόλληση των ξύλων της.

Ενώ η επιφάνεια ενός πάγκου -ανεξάρτητα με το αν θα μπουν στα σόκορά του πρόσθετα καδρόνια που θα εμποδίζουν τις στρεβλώσεις- θα στερεωθεί πάνω σε ένα πολύ γερό σκελετό, ο οποίος θα επιβάλει στην επιφάνεια να παραμείνει επίπεδη.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O Clickspring χθες έβαλε το 6ο μέρος του μηχανισμού των Αντικυθήρων 

Τα βάζω με την σειρά για όποιον δεν τα είδε.... πίτσα... μπύρες.... και καλό βράδυ :)

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
πριν 51 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

πως σας φαίνεται? έχετε κάποια παρατήρηση?

 

Γενικώς: Είναι μια κακή κατασκευή!

 

Ειδικώς: Εξαρτάται από το αν αυτός ο πάγκος θα είναι κολλητά σε κάποιο τοίχο μόνιμα (οπότε θα μπορεί να στερεωθεί και επάνω του.

Και επίσης, από το τι δουλειές θέλεις να κάνεις επάνω του.

Αν είναι κολλητά σε τοίχο, ξεπερνιούνται αρκετά από τα προβλήματα που έχει τα οποία σχετίζονται με τη μακροπρόθεσμη σταθερότητά του.

Αν επίσης οι δουλειές που θέλεις να κάνεις δεν είναι βαριές (χτυπήματα , στερέωση μεγγενών κλπ) τότε σου κάνει και τόσο ελαφριά κατασκευή.

 

Να εξηγηθώ όμως για να μην παρεξηγηθώ ! :p

Για τη δουλειά που τον ήθελε ο εμπνευστής, μια χαρά θα είναι ο πάγκος, για άλλες δουλειές μπαίνουν πολλές αμφιβολίες γιατί ο τρόπος συναρμογής των κομματιών είναι πολύ πρόχειρος καθώς μια βίδα (όσο γερά και να πιάσει στην αρχική φάση, προοδευτικά με την επίδραση των διάφορων κραδασμών και πιέσεων, τελικώς θα χαλαρώσει και ο πάγκος θα αρχίσει να "ντεντελάει" που λένε οι "κάτω από το αυλάκι". Θα είναι σεινάμενος κουνάμενος και με την καμία δεν θα εμπνέει αίσθηση στιβαρότητας.

 

Το χειρότερο δε σε αυτή τη κατασκευή, είναι ότι αυτό που θα χρειαζόταν για να γίνει πολύ πιο σωστός ο πάγκος δεν ήταν χρήμα, αλλά απλά λίγος παραπάνω χρόνος.

Αντί να τον κάνει "άρπα κόλα" μόνο με βίδες θα μπορούσε με μερικά κατάλληλα κοψίματα, και μερικά πρόσθετα καδρόνια διαγώνια, ο σκελετός να μην στηρίζεται μόνο στις βίδες αλλά και στις διαμορφώσεις του ξύλου και στα θηλυκώματα που θα έφτιαχνε!

Επίσης θα μπορούσε να βάλει και κόλλα και να έχει ένα πολύ πιο στιβαρό σύνολο!

Τελευταίο και όχι λιγότερο σημαντικό, με τόσο λεπτή επιφάνεια, ο πάγκος θα κάνει σαν κουδουνίστρα, αν πας να χτυπήσεις κάτι επάνω του!

 

Συνεπώς, όπως σχεδόν σε κάθε περίπτωση, όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις να κάνεις και πόσο αυστηρά μπορείς να προβλέψεις τη μελλοντική χρήση του πάγκου.

Οπότε, πες τι σκέφτεσαι εσύ και το κουβεντιάζουμε! :)

Πάντως έτσι -ελαφρά τη καρδία- μην αντιγράψεις αυτή τη κατασκευή, πρόκειται μάλλον για παράδειγμα προς αποφυγήν !

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μααάααλιστα....

οτι θέλω μπεί μέγκενη πάνω στον πάγκο θέλω.....χτυπήματα θα έχει ...αλλά όχι και για να σμιλέψω το σπαθί του Κόναν! :p

Κάτω από το πάνελ του πάγκου θα βάλω και άλλα ξύλα ανα 30-40εκ πχ για να στηρίζεται πιο καλά το πάνελ...και αν καταφέρω τα πόδια του θα είναι από καδρόνια-δοκάρια 10εκΧ10εκ

Έχω στην διάθεσή μου 2 πάνελ OSB 1εκ παχους που θελω να κολλήσω το ένα πάνω στο άλλο ώστε να πάμε στα 2 εκ. λίγο??

 

 

pagkos.png

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια φάση είχα σχεδιάσει έναν πάγκο, δεν ξέρω αν σε βοηθάει, επίσης θα τον έκανα πιο ψηλό, μου την σπάει να σκύβω για τα πάντα, (κάτω ο φασισμός των κοντών!!! :P).

 

 

001.JPG

002.JPG

 

edit: Λείπει το δέσιμο στα πόδια κάτω και ένα ενδιάμεσο στήριγμα στην κάτω μεριά του πάγκου.

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

μααάααλιστα....

οτι θέλω μπεί μέγκενη πάνω στον πάγκο θέλω.....χτυπήματα θα έχει ...αλλά όχι και για να σμιλέψω το σπαθί του Κόναν! :p

Κάτω από το πάνελ του πάγκου θα βάλω και άλλα ξύλα ανα 30-40εκ πχ για να στηρίζεται πιο καλά το πάνελ...και αν καταφέρω τα πόδια του θα είναι από καδρόνια-δοκάρια 10εκΧ10εκ

Έχω στην διάθεσή μου 2 πάνελ OSB 1εκ παχους που θελω να κολλήσω το ένα πάνω στο άλλο ώστε να πάμε στα 2 εκ. λίγο??

 

 

pagkos.png

Αν ρίξεις 2-3  υφάσματα με πολυεστέρα να πιάσει από μέσα το πάνελ και τα πλαϊνά θα γίνει αθάνατο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.