Jump to content



Video σχετικά με κατασκευές, τεχνικές και μεθόδους.


Recommended Posts

Αν γυρίσεις ανάποδα τον πάγκο σχηματίζει μια σκάφη  το πίσω μέρος του πάνελ με τα ξύλα που το δένουν γύρο του. Όλο αυτό θα το επενδύσεις με πολυεστέρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Αν ρίξεις 2-3  υφάσματα με πολυεστέρα να πιάσει από μέσα το πάνελ και τα πλαϊνά θα γίνει αθάνατο

Γιατί να αγοράσει πινέλο/κόλλα/καταλύτη, να φάει τις οσμές και να παιδευτεί με αμφίβολο αποτέλεσμα; Ας πάρει πιο χοντρή επιφάνεια να τελειώνει. Τον έχω φάει τον πολυεστέρα στη μάπα με τη βάρκα και δεν τον συνιστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Γιατί να αγοράσει πινέλο/κόλλα/καταλύτη, να φάει τις οσμές και να παιδευτεί με αμφίβολο αποτέλεσμα; Ας πάρει πιο χοντρή επιφάνεια να τελειώνει. Τον έχω φάει τον πολυεστέρα στη μάπα με τη βάρκα και δεν τον συνιστώ.

 

Δεν υπάρχει αμφίβολο αποτέλεσμα στον πολυεστέρα…κάτι δεν έκανες καλά : P

Όσο χοντρή και να είναι η επιφάνεια την ακαμψία την καθορίζουν οι βίδες όπως γράφει και ο Στέλιος

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Δεν υπάρχει αμφίβολο αποτέλεσμα στον πολυεστέρα…κάτι δεν έκανες καλά : P

Μια χαρά το έκανα εγώ τότε, εννοώ αμφίβολο για κάποιον που καταπιάνεται πρώτη φορά. Γιατί να μπλέξει αφού υπάρχει πιο εύκολος τρόπος δεν καταλαβαίνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

και επίσης @Seafalco αν μπορείς σε χαρτάκι ή ζωγραφική.... αλλά ξέρω προτιμάς το χαρτί να μου πεις για την περαιτέρω στήριξη... τα Χ στο πλάι του τραπεζιού?? 

Μακέτα και ξενάγηση με βίντεο:jumpy:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εάν τοποθετήσεις ένα ορθογώνιο ισοσκελές τρίγωνο (σε κάθε πλευρά από το άνοιγμα κοπής στη βάση) με την ορθή γωνία στο άνοιγμα που έχεις ήδη στην βάση,θα μπορείς να κόβεις στις 45°.

Δες την φωτο και θα καταλάβεις καλύτερα. (το τρίγωνο είναι στο περίπου)

 

5a89af20473e9_ScreenShot2018-02-18at16_48_35.thumb.png.23bd8e58d8813471c275038875f1b5d0.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική θα μπορούσες να βάλεις και ένα τρίγωνο ορθογώνιο :)

 

5a89af1da655d_ScreenShot2018-02-18at16_48_35.png.ede5e9adcb176016a8535bb6698c01b0.png

 

Ομως το εξηγεί πολύ σωστά. Είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να κόψεις ένα ισοσκελές τρίγωνο με τεράστια ακρίβεια για να έχεις 45 και 45 και κατεπέκταση 90αρα την γωνιά. Με τον τρόπο που δείχνει μπορεί να γίνει άμεσα σε οποιοδήποτε δισκοπρίονο με defacto την 90αρα

 

 

Αν και το έχω ξαναβάλει το ξαναβάζω 

 

 

https://youtu.be/njsD5W6fcI0?t=32m34s

 

Ενας ακόμα τρόπος ο παραπάνω για το τρίγωνο και το πως μπορεί να βγει, αλλά προϋποθέτει πολλά από πίσω πέρα από τον τρόπο που είναι βασική γεωμετρία ουσιαστικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο ναι, αλλά γιατί να κάνεις τέτοια κατασκευή και να θες να κόψεις μια ορθή γωνιά στην μέση όταν την έχεις έτοιμη στην βάση σου και θες μονό τις δυο άλλες πλευρές;

Μπορείς πολύ πιο εύκολα να πάρεις δυο σημεία,σε ίσες αποστάσεις στην βάση σου επάνω μετρώντας από το άνοιγμα που έχεις ήδη,να τα ενώσεις και έχεις το τρίγωνο που θες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.