Jump to content



Video σχετικά με κατασκευές, τεχνικές και μεθόδους.


Recommended Posts

Και μια σειρά από video από έναν εραστή του ονείρου και μερακλή μέχρι τέλους!

 

 

Τα video  είναι δέκα στον αριθμό . . . ακολουθήστε τα !

Καλή διασκέδαση ! :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 8/11/2018 at 10:17 ΠΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Το συμπέρασμα είναι ένα :

Όταν θα βγω στη σύνταξη, θα μου λείψει ο τόρνος που έχω στο εργαστήριο στη δουλειά !  :(

Βγες εσυ κ σουχω 2 τορνους οτι ωρα τους θελησεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το video κάτι έλεγε για Miraphone.

Χωρίς να ξέρω το τι και το πως, το έβαλα να παίξει και όταν περίπου στο μέσο του κατάλαβα περί τίνος πρόκειται . . . τα  "έπαιξα"!  

 

 

:)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Το video κάτι έλεγε για Miraphone.

Χωρίς να ξέρω το τι και το πως, το έβαλα να παίξει και όταν περίπου στο μέσο του κατάλαβα περί τίνος πρόκειται . . . τα  "έπαιξα"!  

 

 

:)

Η μουσική σε προδιαθέτει. Είναι κάπως μονότονη, με ένα όργανο που είναι πάντα συνοδευτικό και σπάνια σολάρει

 

Ακούω καμιά φορά την εκπομπή του Γιώργου Κοροπούλη: «Στοιχεία για την αγορά χαλκού» Ξεκινάει με μια αλληγορική φράση του Μπρεχτ για τα πνευστά που μου έχει κάνει εντύπωση

 

 

«Θα πρέπει να φανταστούμε κάποιον που προσέρχεται να ακούσει τα χάλκινα πνευστά μιας ορχήστρας όχι επειδή τον ενδιαφέρει η μουσική αλλά επειδή χρειάζεται και αναζητά χαλκό»

 

Μπορεί να προσεγγίζεις με οικονομικούς η τεχνικούς όρους ένα όργανο αλλά νομίζω είναι αδύνατον να σου είναι αδιάφορη η μουσική που παίζει : )

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λες Γιάγκο!   :)

Είναι πράγματι εντυπωσιακό πόση δουλειά και υλικό χρειάζονται κάποια από αυτά τα όργανα.

Ιδιαίτερα οι τούμπες στα μεγάλα τους μεγέθη είναι άλλο πράγμα!

 

Στα συμφωνικά κομμάτια είναι το "χαλί" πάνω στο οποίο πατάνε τα άλλα όργανα, αλλά -όσο και αν φαίνεται περίεργο- υπάρχουν και κομμάτια που μπορεί μια τούμπα να αποδώσει με ένα ιδιαίτερο -δικό της- τρόπο που άνετα την τοποθετεί σε θέση "σόλο" οργάνου.

 

 

 

Είναι για "ιδιαίτερα γούστα"   αλλά υπάρχουν και αυτά !  :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Ακούω καμιά φορά την εκπομπή του Γιώργου Κοροπούλη: «Στοιχεία για την αγορά χαλκού» Ξεκινάει με μια αλληγορική φράση του Μπρεχτ για τα πνευστά που μου έχει κάνει εντύπωση

«Θα πρέπει να φανταστούμε κάποιον που προσέρχεται να ακούσει τα χάλκινα πνευστά μιας ορχήστρας όχι επειδή τον ενδιαφέρει η μουσική αλλά επειδή χρειάζεται και αναζητά χαλκό»

 

Στην πραγματικότητα βέβαια μόνον χάλκινα δεν είναι!?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο πρώτος πάγκος που βάζουμε εδώ, αλλά αυτός έχει κάποιες ιδιαιτερότητες!  :)

 

 

 

Πρόκειται για μια σειρά από αρκετά video, τα οποία πάνε σε γρήγορο ρυθμό.

Ενδιαφέρουσα δουλειά και μαθαίνεις αρκετά πράγματα!

Καλή διασκέδαση ! :D

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.