Jump to content



Video σχετικά με κατασκευές, τεχνικές και μεθόδους.


Recommended Posts

Πολύ καλός ο μάστορας, και επιτέλους 1 ολόκληρο λεπτό με την  χρήση της κατασκευής.
Μαγική πλάνη, δεν βγάζει ροκανίδια αλλά λωρίδες ξύλινου υφάσματος :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν φτιάξει στολίδια και στολίδια τα χεράκια του παππού ! ! !

Το κοιτάς και νομίζεις ότι το εργαλείο γίνεται μόνο του !

Ότι και να πεις λίγο θα είναι καθώς μόλις και μετά βίας μπορούμε οι αμαθείς να αντιληφθούμε πόση τεχνογνωσία και πόσο μεράκι κρύβεται πίσω από κάθε κίνηση και υλικό!

Όταν πρωτοείδα ότι κόβει χελιδονοουρές χαμογέλασα με τη σύμπτωση (εξέφρασα μια ανάλογη ιδέα σαν πείραγμα/"απειλή" προς την Αγάπη ), μετά απόρησα με τον τόσο κόπο , αλλά και με την τόση ακρίβεια και λεπτομέρεια και μετά τη σφυρηλάτηση . . . μου ήρθε!  

Είναι ένας εξαιρετικός τρόπος να έχεις ένα σώμα βάση βαρύ, συνεκτικό, με τέλεια στήριξη στα ξύλα του γεμίσματος και τελείως απαλλαγμένο από παραμένουσες τάσεις στο μέταλλο, που οδηγούν μακροχρόνια σε στρεβλώσεις ! !

Οικονομία και σοφία κινήσεων (ο τρόπος που περνάει το "λάδι" στο τελικό φινίρισμα τα λέει όλα ! )

Και κάτι που δεν το ήξερα . . . εποξική κόλλα ενός συστατικού που ωριμάζει με τη θερμοκρασία !

Η πλάνη αυτή με τα υλικά που χρησιμοποίησε και τα γεμίσματα είναι τόσο βαριά που κόβει μόνη της, τι κόβει δηλαδή . . . μικροτομές κάνει !

Αγάπη -για μια ακόμα φορά- σου χρωστάμε ένα μεγάλο ευχαριστώ ! ! !

Ήταν θεραπεία ψυχής να το βλέπεις ! :T:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κόλλησααααα! ! ! !  ! ! ! !   :D

Για να δούμε την εξέλιξη . . .

Προηγούμενες κατασκευές εργαλείων του ίδιου καλλιτέχνη:

 

 

 

 

 

Τελικά τίποτε δεν είναι αδύνατο! :)

Υπομονή και επιμονή, η συνταγή της δημιουργικής ευτυχίας !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για καβιλιες ειναι Λευτερη να βρεις που να τρυπησεις τα ξυλα.

 

Κανεις τρυπες, βαζεις μεσα τη μερια με τον κυλινδρο, φερνεις το αλλο ξυλο και πιεζοντας οι μυτες κανουν σημαδι ακριβως που να τρυπησεις στο αλλο

 

Marking_for_dowels_method_dowel_centers.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο Μπάμπης μάλλον δεν είναι pc, να πάρω το θάρρος . . . :)

Αυτά χρησιμοποιούνται για να βρείς το κέντρο που θα μπεί μια  καβίλια σύνδεσης δυο ξύλων μεταξύ τους.

 

 

 

Αν πάρεις καβίλιες από κάποιο μεγαλοκατάστημα (πχ Leroy Merlin) υπαρχουν δύο ειδών συσκευασίες . μια με λίγες καβίλιες που έχει τέτοια μέσα (4 τον αριθμό) και μια με πολλές καβίλιες που δεν έχει .

Υπάρχουν διάφορα νούμερα ανάλογα με τη διάμετρο των καβιλιών.

Edit: Με πρόλαβε η πανταχού παρούσα Αγάπη ( :T: )  , αλλά έστω και έτσι . . .  :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Επειδή ο Μπάμπης μάλλον δεν είναι pc, να πάρω το θάρρος . . . :)

Επαιζα Tetris στο δωμάτιο μου-εργαστήριο Ν2 με τα πράγματα
(που ένα περίεργο πράγμα περισσεύουν και θέλουν τακτοποίηση)


L-BOXX = L-BOXX+1 σύνολο 8 :wub:  .... εντάξει αυτό άδειο το πήρα για να κάνω ένα project που με βασανίζει πολύ καιρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα μπορούσε να μπεί σε μια κατηγορία "Αξιόλογα Video" , αλλά καλά είναι και εδώ , έτσι για να γουστάρουμε και να βλέπουμε με ένα άλλο τρόπο  ότι τα ακριβά εργαλεία έχουν λόγο που είναι ακριβά ! :)

 

 

Την εταιρία μπορεί να την ξέρετε και με το όνομα Horex, φτιάχνει "παπάδες" !

 

Κι ένα ακόμα για την Staret -άλλος κολοσσός! , η οποία παρεμπιπτόντως έιναι και ο εφευρέτης της σύνθετης γωνιάς που συζητάγατε λίγο πιο πάνω

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αυτό θα μπορούσε να μπεί σε μια κατηγορία "Αξιόλογα Video" , αλλά καλά είναι και εδώ , έτσι για να γουστάρουμε και να βλέπουμε με ένα άλλο τρόπο  ότι τα ακριβά εργαλεία έχουν λόγο που είναι ακριβά ! :)

 

 

Την εταιρία μπορεί να την ξέρετε και με το όνομα Horex, φτιάχνει "παπάδες" !

 

Κι ένα ακόμα για την Staret -άλλος κολοσσός! , η οποία παρεμπιπτόντως έιναι και ο εφευρέτης της σύνθετης γωνιάς που συζητάγατε λίγο πιο πάνω

 

 

 

 

 

Εμείς Στέλιο ούτε απέξω δεν περνάμε από τα μαγαζιά που πουλάνε αυτά τα φαντεζί γερμανικά εργαλεία. Έχουμε ένα απλό μικρόμετρο…συγγνώμη παχύμετρο από άλλη χώρα και κάνουμε τη δουλειά μας. : P

 

Παχύμετρο.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο σε νιώθω !

Κι εγώ τα ίδια κάνω, κάποια στιγμή που είχα την άνεση και την απαραίτητη "τρέλα" πήρα μια σύνθετη γωνιά της Horex, η οποία αν  συγκρίνω τα 80€ που έκανε με τα 55 μιας Κινέζικης, φτηνή μου φάνηκε!

Αλλιώς, ας μακαρίζω την πάλαι ποτέ κραταιά μαμά Ρωσία (εποχή CCCP ) και τους ομογενείς του Πόντου που έφεραν καλά εργαλεία και ψώνισε ο κάθε εραστής του ονείρου ! :)

Τις προάλλες έπεσε στα χέρια μου ένας κατάλογος προϊόντων της Mitutoyo (655 σελίδες) με όργανα μηχανολογικών μετρήσεων !

Απλά παθαίνεις "πολιτισμικό" σοκ ! 

Ή για να το θέσω καλύτερα, καταλαβαίνεις πόσο βαθειά είναι η παραγωγική κρίση που μας ταλανίζει σαν χώρα και πόσο ζημιά έχει κάνει ο τυχοδιωκτικός μεταπρατικός προσανατολισμός του ντόπιου κεφαλαίου και μια σειρά άλλες παθογένειες, που τώρα σκάσαν όλες μαζί στα μούτρα μας και ψαχνόμαστε όλοι μαζί -υπαίτιοι και θύματα- με τους βασικούς οργανωτές φυσικά προ πολλού ασφαλείς !

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κορυφαία εταιρία είναι και η Mahr, αλλά αρκετά "αλμυρή". 

Παχύμετρο 200mm με 0.01mm όριο σφάλματος το είχα πλήρωση πάνω από 100€!

Επίσης αν το ζητήσεις σου δίνουν και πιστοποιητικό για την ακρίβεια του εκάστοτε εργαλείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και τα Helios Που ανέφερε ο Στέλιος έρχονται με πιστοποιητικό και με τιμή ~150 περίπου με ΦΠΑ

http://www.organametrisis.gr/collections/paxymetra/products/1220417-2212216-digi-met-pocket-caliper-without-data-output-1-100-150-x-40mm-horex-germany

 

^^Το έψηνα αλλά δε με έψησε μιας είμαι και εγώ σαν το Γιάγκο :p 

Μια χαρά κάνω τη δουλειά μου με το Κινεζικό μου :hehe:

 

Και για να επανέλθουμε στο θέμα

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.