Jump to content



Video σχετικά με κατασκευές, τεχνικές και μεθόδους.


Recommended Posts

 

_____________________________________________________________________________________________________________________

 

Μιας και θα ετοιμάσω κάτι για το θέμα με το giveaway (pavlatou), έψαχνα πριτσίνια με εσωτερικό σπείρωμα για ξύλο (άλλος μου το είπε φωλιά με σπείρωμα τεσπα), αφου τα βρήκα έψαχνα εύκολο τρόπο για την τοποθέτηση τους και έπεσα στο παρακάτω βιντεάκι

 

έκατσα έφτιαξα και το δικό μου :whistling::p

20170310_200250.thumb.jpg.75dece23adb3cddb59310dad1e1841e4.jpg

Spoiler

20170310_200313.thumb.jpg.9032ca718c1254d270684114deece11a.jpg20170310_202924.thumb.jpg.52855722a3791067c388766628f82f21.jpg

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουπα ξύλου ή βαρελάκια ξύλου είναι η κοινή ονομασία :) 

Αν είδες το βίντεο με το γατόδεντρο εγκαθιστώ κάπου 24 κομμάτια από αυτά.

 

Τρύπα κάθετη θέλει

φρεζαρισμα εφόσον επιλέξεις αυτα στη φώτο που λες

εποξική μέσα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Και βίδωμα του ούπα στο ξύλο. Μπαίνεις μερικές στροφές, βγαίνεις μία με δύο στροφές και μετά ξαναπροχωράς μέχρι να μπει όλο στο ξύλο.

 

 

edit: Ξέχασα η διάμετρος του τρυπανιού πρέπει να είναι ίση με τη διάμετρο του ούπα στο κάτω μέρος

 

 

image1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

 

_____________________________________________________________________________________________________________________

 

Μιας και θα ετοιμάσω κάτι για το θέμα με το giveaway (pavlatou), έψαχνα πριτσίνια με εσωτερικό σπείρωμα για ξύλο (άλλος μου το είπε φωλιά με σπείρωμα τεσπα), αφου τα βρήκα έψαχνα εύκολο τρόπο για την τοποθέτηση τους και έπεσα στο παρακάτω βιντεάκι

 

έκατσα έφτιαξα και το δικό μου :whistling::p

20170310_200250.thumb.jpg.75dece23adb3cddb59310dad1e1841e4.jpg

  Reveal hidden contents

 

 

 

Ωραία η πατεντούλα ! :)

θα πρέπει να προσέξεις το εξής (δεν μπορώ να το καταλάβω από τις φωτό ) όταν βάζεις το jig κάτω χωρίς ούπα επάνω και βάλεις την βίδα μέσα στην τρύπα που θα υποδεχτεί το ούπα, θα πρέπει το ξύλο προς τη μεριά της βίδας να ανασηκώνεται λίγο από την επιφάνεια στην οποία θα μπει το ούπα.

Με άλλα λόγια η ροδέλα θα πρέπει να προβάλει ελαφρά από το επίπεδο έδρασης του jig, για να βιδώνει ίσια το ούπα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ωραία η πατεντούλα ! :)

θα πρέπει να προσέξεις το εξής (δεν μπορώ να το καταλάβω από τις φωτό ) όταν βάζεις το jig κάτω χωρίς ούπα επάνω και βάλεις την βίδα μέσα στην τρύπα που θα υποδεχτεί το ούπα, θα πρέπει το ξύλο προς τη μεριά της βίδας να ανασηκώνεται λίγο από την επιφάνεια στην οποία θα μπει το ούπα.

Με άλλα λόγια η ροδέλα θα πρέπει να προβάλει ελαφρά από το επίπεδο έδρασης του jig, για να βιδώνει ίσια το ούπα.

 

Γενικά η βίδα είναι ελεύθερη όταν δεν έχω βιδωμένο το ούπα, στην τελευταία φωτογραφία στο spoiler αν παρατηρήσεις όταν έχω βιδωμένο το ούπα έχω βάλει ελατήριο. Με τις ροδέλες και τα παξιμάδια που έχω βάλει υπολόγισα το μέρος που εξέχει (όταν το βιδώσω)να είναι ακριβώς το ύψος που έχει το βαρελάκι.

 

Όταν βάλεις την βάση(κατασκευή) αυτή πάνω στην επιφάνεια που θέλεις να βιδώσεις, το κάτω μέρος της εφάπτεται μ'αυτήν, το ελατήριο δίνει μια μικρή πίεση προς το βαρελάκι και η βίδα έχει ανασηκωθεί και εξέχει από το πάνω μέρος της κατασκευής. Θέλω να πιστεύω με το τρόπο αυτό βοηθάει να γίνει το βίδωμα κάθετα.  

Οπότε έχεις βιδωμένο το ούπα στην βίδα, με το ελατήριο δίνει μια μικρή πίεση προς την τρύπα και βιδώνει κάθετα (ελπίζω να μην σε μπέρδεψα).

 

_______

Επίσης για πιο γρήγορο βίδωμα, έχω σκεφτεί να κόψω το κεφάλι της βίδας, να την βάλω στο δραπανοκατσάβιδο κι έχοντας το βαρελάκι βιδωμένο

να βιδώνω.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Όχι καθόλου !

Μια χαρά τα είπες ! :)

Κανόνισε για να έχεις ένα περιθώριο σιγουριάς:  Όταν το ουπα είναι τελείως βιδωμένο στο ξύλο, το κεφάλι της βίδας στην επάνω μεριά του jig να μην έχει πατήσει πάνω στις ροδέλες του ακόμα, να έχει ένα μικρό αέρα !

Όσο για την αντικατάσταση της βίδας με ντίζα που θα την πιάνεις στο τσοκ του δραπάνου, καλύτερα να μην το κάνεις, φασαρία θα είναι!

Είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις ένα καρυδάκι με εξάγωνη ουρά και να πιάσεις αυτό στο δράπανο και με αυτό να βιδώνεις και να ξεβιδώνεις τη βίδα ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί ο συγκεκριμένος, αλλά έχει πολύ καλή τεχνική και αξίζει μια ματιά και στο site  του.

 

 

Μου αρέσει που δεν χρησιμοποιεί βίδες,κόλλες κτλ στις κατασκευές του!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δύο πολύ ωραία βίντεο για το πως να μεταφέρουμε κάτι από το χαρτί στο ξύλο

 

Όσοι έχετε laser εκτυπωτή κοιτάτε το πρώτο, όσοι έχετε inkjet το δεύτερο υπάρχουν και άλλοι τρόποι βεβαίως βεβαίως.

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα ! ! !

Και επειδή δεν θέλω να είμαι . . . μόνος. . .  καλή σας διασκέδαση! :D

 

 

 

 

 

 

Και πολλά άλλα ακόμα!
:D

 

Και για όσους έχουν αϋπνίες . . .

 

 

. . . πώρωση  ! ! !  :D

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Δάσκαλος ! ! !

Να και εδώ ένας άλλος που είναι σιωπηλός αλλά φτιάχνει παππάδες!

 

https://www.youtube.com/results?search_query=joint+venture+ep.+1

 

 

Είναι ολόκληρη σειρά ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.