Jump to content



Video σχετικά με κατασκευές, τεχνικές και μεθόδους.


Recommended Posts

Στο σωρό με το watch later ( που έχει φτάσει 400 video…) πέτυχα αυτό, δεν ξέρω αν ανήκει εδώ αλλά μου άρεσε που χρησιμοποιούσε σχετικά λίγα ηλεκτρικά εργαλεία σε συνδυασμό με εργαλεία χειρός, το αποτέλεσμα πολύ ωραίο αν και να πω την αλήθεια πιο πολύ θα το ήθελα για βάση οθόνης παρά για μίνι πάγκο εργασίας, επίσης θα προτιμούσα αν έκανε 2 σειρές τρύπες.

 

Ένα tip αν θυμάμαι καλά το είχα δει στον Matthias Wandel που ανακάτευε κόλλα ξύλου και ροκανίδι για να κλίσει τρύπες/ατέλειες αντί για στόκο.

 

 

Επίσης μια ιδέα για Sliding ράγες από το "troll" (είναι λίγο προκλητικός, ειδικά αν του δώσουν συμβουλή)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά το αποτέλεσμα δε το έχω δει ακόμα αλλά από σκηνοθεσία το βίντεο έιναι σε άλλο γαλαξία!!!

Συνεχίζω να το δω και τελειωμένο. Aπλά δεν άντεξα :D 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τρομερά βίντεο και τα δύο. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι στο 2ο βίντεο στο 4:04 που επιβεβαιώνει το ρητό "άμα δε μπει χεράκι!"

Ενα σωρό μηχανήματα τριγύρω αλλά η λίμα είναι λίμα!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι !  

Και γενικά και ειδικά εδώ όπου η δουλειά που έκανε με την λίμα δεν μπορούσε να την κάνει με τη φρέζα που είχε, η οποία ήταν τριών αξόνων μόνο.

Τρεις μεν αλλά από ότι φαίνεται πολύ βαριά κατασκευή και με αρκετή ακρίβεια γι΄αυτό που έκανε!

Αν είδες τα ρολόγια ίσα που κούναγαν τις βελόνες τους.

Το άλλο που είδα και ήταν εντυπωσιακό, ήταν τα σφιξίματα  πάνω στους τάκους, ευλαβικά καλή στήριξη και όooσες φορές χρειαστεί!

Μύριζε από μακρυά επαγγελματία που κάνει το γούστο του και περνάει καλά ! :T:

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το μεγγενάκι…για μεγαλύτερες μέγγενες δυστυχώς δεν βολεύει με εμφανή τη βίδα. Τοποθετείς ένα βαρύ αντικείμενο και όταν το σφίγγεις ταξιδεύει δεξιά.  : /

Link to comment
Share on other sites

^^^Μιας και το είχα κάνει μη περιμένει κανείς ότι ανάβοντας την αιθυλική αλκοολη ή μεθανόλη (ανάλογα τι θα βρείτε) θα πάρει την φλόγα που βλέπει στο βίντεο. Ισα που διακρίνεται...

 

Αν κάποιος το κάνει να ρίξει μέσα ένα κουταλάκι μαγειρική σόδα να πάρει χρώμα η φλόγα και να φανεί

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.