Jump to content


Video σχετικά με κατασκευές, τεχνικές και μεθόδους.


Recommended Posts

Πιάνει κυκλικά αντικείμενα (σωλήνες) με μικρό μήκος για κατεργασία, ίσως και τετράγωνα που θέλουμε να δουλέψουμε κοντά στις πλευρές τους.

Αυτό μου έρχεται όπως το βλέπω ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ανακατασκευή ενδιαφέρον το βίντεο αλλά… η μέγγενη είναι της πλάκας μαντεμένια.

Το πιθανότερο μόλις την ζορίσει να του ξεκολλήσει ο άξονας που κόλλησε με ηλεκτροκόλληση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Το πιθανότερο μόλις την ζορίσει να του ξεκολλήσει ο άξονας που κόλλησε με ηλεκτροκόλληση.

Το λέει και ο ίδιος στη περιγραφή: "I am no welder and I don’t profess to be. From my research, I have read that it can be difficult to weld these back together. This will not be used under heavy applications and is not intended to be. I understand that at some point it could crack again."

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Το λέει και ο ίδιος στη περιγραφή: "I am no welder and I don’t profess to be. From my research, I have read that it can be difficult to weld these back together. This will not be used under heavy applications and is not intended to be. I understand that at some point it could crack again."

 

Den ξέρω εγγλέζικα kardia μου   : P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Den ξέρω εγγλέζικα kardia μου   : P

 

με λίγα λόγια το έκανε απλά για ελαφριες δουλειές και για ομορφιά , το περιμένει πως άν τη ζορίσει θα σπάσει :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος georgeps έγραψε:

με λίγα λόγια το έκανε απλά για ελαφριες δουλειές και για ομορφιά , το περιμένει πως άν τη ζορίσει θα σπάσει :)

Το πιθανότερο να μην γνώριζε όταν ξεκίναγε ότι το μαντέμι δεν κολλιέται

Αλλά ακόμα και καινούρια να ήταν η κατασκευή είναι πολύπλοκη και αποτυχημένη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Αλλά ακόμα και καινούρια να ήταν η κατασκευή είναι πολύπλοκη και αποτυχημένη.

Εντάξει η κόλληση του μαντεμιού είναι δύσκολη (και αυτός δεν το είχε!) θέλει ειδικά ηλεκτρόδια (και δεν είπε τίποτε σχετικά!) αλλά τις βασικές κινήσεις τις έκανε σωστά, όπως το βαθύ φρεζάρισμα για να υπάρχει χώρος να πιάσουν οι στρώσεις της κόλλησης.

Αυτό που δεν είδα είναι τα πολλαπλά κορδόνια που θα γέμιζαν σωστά το κενό και θα αύξαναν την αντοχή της κόλλησης. Αλλά το είπε ο άνθρωπος . . . εραστής του ονείρου είμαι όχι συγκολλητής ! :)

 

Τώρα για την πολυπλοκότητα της κατασκευής, νομίζω ότι δεν γίνεται διαφορετικά, αν θέλεις περιστρεφόμενη κεφαλή μέγγενης, αυτή η κατασκευή είναι πολύ στιβαρή και χωρίς τζόγους. 

Και αυτή η κατασκευή προστατεύει τη βίδα και έχει και αρκετά μεγάλη ακαμψία λόγω της μεγάλης διαμέτρου των σωλήνων!

Αυτή δεν είδα κάπου τι μάρκα είναι, αλλά και οι επώνυμοι την ίδια κατασκευή ακολουθούν:

 

81BBMJKetDL._SL1500_.jpg81YIqKwaloL._SL1500_.jpg

 

Έχω μια Ρώσικη ανάλογης λογικής και αρκετά πιο μικρή, που είναι πολύ εξυπηρετική καθώς μπορείς να φέρεις το κομμάτι ακριβώς εκεί που το θέλεις, χωρίς να το λύνεις από τη μέγγενη! :) 

Φυσικά θα ήταν πολύ καλύτερη αν ήταν από χάλυβα φτιαγμένη , αλλά αν αυτές οι επώνυμες μαντεμένιες έχουν ~250$, δε θέλω κάν να φανταστώ πόσο θα κοστίζει μια χαλύβδινη τέτοια!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Εντάξει η κόλληση του μαντεμιού είναι δύσκολη (και αυτός δεν το είχε!) θέλει ειδικά ηλεκτρόδια (και δεν είπε τίποτε σχετικά!) αλλά τις βασικές κινήσεις τις έκανε σωστά, όπως το βαθύ φρεζάρισμα για να υπάρχει χώρος να πιάσουν οι στρώσεις της κόλλησης.

Αυτό που δεν είδα είναι τα πολλαπλά κορδόνια που θα γέμιζαν σωστά το κενό και θα αύξαναν την αντοχή της κόλλησης. Αλλά το είπε ο άνθρωπος . . . εραστής του ονείρου είμαι όχι συγκολλητής ! :)

 

Τώρα για την πολυπλοκότητα της κατασκευής, νομίζω ότι δεν γίνεται διαφορετικά, αν θέλεις περιστρεφόμενη κεφαλή μέγγενης, αυτή η κατασκευή είναι πολύ στιβαρή και χωρίς τζόγους. 

Και αυτή η κατασκευή προστατεύει τη βίδα και έχει και αρκετά μεγάλη ακαμψία λόγω της μεγάλης διαμέτρου των σωλήνων!

Αυτή δεν είδα κάπου τι μάρκα είναι, αλλά και οι επώνυμοι την ίδια κατασκευή ακολουθούν:

 

81BBMJKetDL._SL1500_.jpg81YIqKwaloL._SL1500_.jpg

 

Έχω μια Ρώσικη ανάλογης λογικής και αρκετά πιο μικρή, που είναι πολύ εξυπηρετική καθώς μπορείς να φέρεις το κομμάτι ακριβώς εκεί που το θέλεις, χωρίς να το λύνεις από τη μέγγενη! :) 

Φυσικά θα ήταν πολύ καλύτερη αν ήταν από χάλυβα φτιαγμένη , αλλά αν αυτές οι επώνυμες μαντεμένιες έχουν ~250$, δε θέλω κάν να φανταστώ πόσο θα κοστίζει μια χαλύβδινη τέτοια!

 

Το μαντέμι για να κολλήσει πρέπει να πυρώσουν τα κομμάτια πρώτα και πάλι η κόλληση δεν είναι καλή. Πολύ δε περισσότερο στην μέγγενη που έχει μισή πιθαμή μοχλό μέχρι τα μάγουλα. Μόνο αν κατασκεύαζε καινούριο σωλήνα με φλάντζα και τον βίδωνε αντί να τον κολλήσει θα την έκανε καινούρια

Όταν μια κατασκευή είναι πολύπλοκη και κάνει δύο δουλειές δεν κάνει καμία καλά.

Αυτά βέβαια για  επαγγελματική χρίση, αν είσαι ερασιτέχνης δεν έχουν  καμία σημασία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2017 at 12:13 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Επεισόδιο Νο1

 

 

 

Περίπου στο 31 φαίνονται τα νερά των ξύλων που έχει κολλήσει. Θα μπορούσαν να μπουν καλύτερα ή δεν παίζει και τόσο ρόλο τελικά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2017 at 6:07 ΜΜ, το μέλος kourbeti έγραψε:

Περίπου στο 31 φαίνονται τα νερά των ξύλων που έχει κολλήσει. Θα μπορούσαν να μπουν καλύτερα ή δεν παίζει και τόσο ρόλο τελικά;

 

On 11/18/2017 at 6:28 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

καλύτερα εννοείς από άποψη αισθητικής; Γιατι αν βλεπω καλα τα νερα έχουν κολληθεί σωστά

 

Πιστεύω ότι με βάση το γεγονός ότι τα ξύλα που χρησιμοποίησε είναι ανακτημένα από άλλη κατασκευή, ασχολήθηκε μόνο για να ταιριάξει τις καθαρότερες όψεις στην επάνω πλευρά και δεν τον απασχόλησε καθόλου το θέμα του ταιριάσματος των ξύλων όσον αφορά στο θέμα που αναφέρεται στο video για τις πλάκες κοπής, απλά γιατί δεν είχε το περιθώριο να τα ταιριάξει.

Αγάπη, από κινητό την είδες την εικόνα, είμαι σίγουρος! :)

Δεν φαίνονται καλά τα νερά αν δεν κάνεις pause ακριβώς στο κατάλληλο σημείο και το πάλεψα αρκετά για να "καρφώσω την ελιά" !  :hehe:

Tόνισα τα νερά του ξύλου αρκετά, αλλά κάπως έτσι φαίνεται καλύτερα :

 

endgrain02pse1z.jpg

 

Νομίζω πώς σύμφωνα με το εν λόγω video, η μόνη σωστή κόλληση όσον αφορά στο end grain, είναι η πέμπτη, όλες οι άλλες δεν συμφωνούν!

Με γαλάζιο κύκλο έχω σημαδέψει την πλευρά του Hart wood.

Οι κολλήσεις 3,4,6,7 είναι λάθος στο οποίο αναφέρεται στο 8:50' λεπτό το video

Αν τουμπαριστεί το δεύτερο καδρόνι, θα διορθώνονταν οι κολλήσεις 1 και 2, αλλά δεν ήταν αυτό το κύριο ενδιαφέρον του νομίζω.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, μέγας μάστορας ο xalasis715, αλλά ας δούμε πώς  κάνουν παραγωγή (χυτευση) κουζινικών σκευών από αλουμίνιο στην Νιγηρία....

 

 Προσοχή στα (αυστηρά) μέτρα ασφαλειας που παίρνουν. 

 

Όσο το έβλεπα, αναρωτιωμουν πόσες (χιλιάδες...) κατσαρόλες θα είχε φτιάξει στον ίδιο χρόνο ο Κινέζος... Αντε μετά να τον ανταγωνιστείς.... 

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αγάπη, από κινητό την είδες την εικόνα, είμαι σίγουρος! :)

ναι αλλά και απο υπολογιστή να την έβλεπα το ίδιο θα απαντούσα γιατί κατάλαβα ΑΛΛΟ πράμα εντελώς. Κατάλαβα ότι δεν ειχαν κολληθεί καλά με την έννοια ότι σαν να μην εχουν πρεσαριστεί σωστά... Τώρα πως κατάλαβα αυτό, αυτό είναι ένα ΑΛΛΟ θέμα...

 

Ο Παυλάρας το λέει στην αρχη από όσο θυμάμαι ότι διαλέγει την πιο όμορφη πλευρά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τώρα πως κατάλαβα αυτό, αυτό είναι ένα ΑΛΛΟ θέμα...

Άστο ! !  :D

Αυτό το ερώτημα θα απαντηθεί, όταν πάψεις να τρέχεις και να μη φτάνεις ! ! ! :p

Για την ώρα, καλή δύναμη, κουράγιο και όλα καλά! ! :T: 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Qparadox έγραψε:

Είπαμε, μέγας μάστορας ο xalasis715, αλλά ας δούμε πώς  κάνουν παραγωγή (χυτευση) κουζινικών σκευών από αλουμίνιο στην Νιγηρία....

 

 Προσοχή στα (αυστηρά) μέτρα ασφαλειας που παίρνουν. 

 

Όσο το έβλεπα, αναρωτιωμουν πόσες (χιλιάδες...) κατσαρόλες θα είχε φτιάξει στον ίδιο χρόνο ο Κινέζος... Αντε μετά να τον ανταγωνιστείς.... 

Οι άνθρωποι είναι μεγάλα μαστόρια!

Η άνεσή τους είναι για να χαζεύεις ! !

Όσο για τα μέτρα ασφαλείας, τι να πώ, ούτε και που τους περνάει από το μυαλό!

Αλλά το να τα περνάνε και με ασημομπογιά τα κατσαρόλια που θα μαγειρέψουν φαγητό, αυτό με ξεπερνάει !

Δεν έχουν πρόβλημα ανταγωνισμού, γιατί κανείς τους δεν έχει πρόσβαση στα Κινέζικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Qparadox έγραψε:

 Προσοχή στα (αυστηρά) μέτρα ασφαλειας που παίρνουν. 

 

Μου φαίνονται πιο καλά από τα χυτήρια του Πειραιά που στα τέλη των 60s και λόγο πατέρα ήμουν τακτικός επισκέπτης.

Μικρός ήμουν βέβαια τότε αλλά τα ''φωτογράφιζα'' όλα.

Πάντως τέτοιες σαγιονάρες δεν είχαν, κάτι διαλυμένα ημιάρβυλα φόραγαν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.