Jump to content


Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Grobotronics και το αλλο που μου ειχες στειλει σε πμ αλλα δε το θυμαμαι τωρα

Επισης στειλε ένα email στο 3dexpert πες οτι εισαι μελος του lab μπας κ μπορεσουν να βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι grobotronics και fixers έχουν απλά nema 17, όχι με TR8 lead screw για άξονα. Θα τους ρωτήσω βέβαια αν μπορούν να φέρουν.

Έχω παραγγείλει και από το κατάστημα του link από την Ευρωπαϊκή αποθήκη τους κάτι λεπτά nema 17 και ήρθαν μια χαρά.

Αλλά είπα μήπως ξέρουμε κατάστημα στην Αθήνα με τα πάντα για τα steppers, drivers, guides, rails κλπ

 

Σκέφτομαι βέβαια να το παρακάνω και να πάω σε nema 17+ ball screw, αλλά βλέπω τιμές και μετά το ξανασκέφτομαι για πολύ ώρα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κατσε να το δει και ο @Asxetius μπας και εχει κανα άσο στο μανικι. 

 

To είδα πριν.... αλλά σ' αυτό το θέμα δεν έχω "παίξει" πολύ για να γνωρίζω λύσεις.

Sorry Γρηγόρη :( (και χρόνια σου καλά για πριν 3 μέρες) :)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος artyom έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση καπου να βρω καποιου ειδος καθαριστικο σκουριας απο μαρμαρο?
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καθαριστικά υπάρχουν αρκετά με ένα googl-αρισμα, το θέμα είναι να μη το έχει τραβήξει απ' τους πόρους.

Πρόσεξε, πολλά γράφουν ότι δουλεύουν σε γυαλισμένα μάρμαρα και άλλα σε όχι. Μη χαλάσεις τη γυαλάδα. Δοκιμάζεις σε μία ακρούλα και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι μωσαικο και μαλιστα πολυ παλιο,στην κατω πορτα του σπιτιου μου.Αυτη τη στιγμη φαινεται παρα πολυ ασχημο.Οποτε κατι χειροτερο δε μπορει να γινει....υποθετω.

589d2f1f8e024107ac53efea51a2a579.png

3160172657dd4e73a95a8323a6b0bb86.png

Link to comment
Share on other sites

http://durostick.gr/index.php?Itemid=257&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=257

 

http://durostick.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=41&lang=el&vmcchk=1&Itemid=41

 

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτε από αυτά, αλλά οι προμηθευτές δίνουν αρκετές λεπτομέρειες! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Απέναντι μου υπάρχει μαγαζί με καθαριστικά.
Πήγα ρώτησα και μου 'πε ότι για τέτοιες περιπτώσεις δίνουν αυτό...

 

20170128_130501.jpg

... απλά γρήγορο ξέπλυμα όταν είναι μάρμαρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος artyom έγραψε:

βασικα ειναι μωσαικο και μαλιστα πολυ παλιο,στην κατω πορτα του σπιτιου μου.Αυτη τη στιγμη φαινεται παρα πολυ ασχημο.Οποτε κατι χειροτερο δε μπορει να γινει....υποθετω.

 

Κάνε μια δοκιμή με άκουαφορτε .Ρίξε μπόλικο αλλά μην το αφήσεις πολύ ώρα και ξέπλυνε καλά. . .

Τουλάχιστον σε εμένα έχει δουλέψει . . .

Link to comment
Share on other sites

Να το πω το γιατροσόφι μου; 

 

Δοκίμασε με κάτι που θα έχεις σίγουρα στο σπίτι. Ρίξε σε μία άκρη για δοκιμή αλάτι και χυμό από λεμόνι. Αστο για κάμποση ώρα και τρίψε μετά να δεις αν κουνάει. Αν κουνάει αλλά δε φεύγει εντελώς επανέλαβε. 

Αν δεν κάνει τίποτα τότε δες κάτι σε καθαριστικά, χημικά κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα βρείς εδώ!

Μια εναλλακτική -πέρα από αυτή που σου είπε η Αγάπη- είναι να πάρεις ένα μικρό κατσαβίδι καρυδάκι σαν αυτό:

https://www.wiha.com/en/produkte/screwdrivers/fine-screwdriver-picofinish-hex-nut-driver-265p.html

Θα δεις πιο νούμερο σου κάνει και μετά με ένα πριονάκι και λιμίτσα, ή το Dremel που λές και εσύ, θα φτιάξεις αυτό που θέλεις ! :T:

Αλλά επειδή η βίδα είναι πλαστική, μπορείς αν βρεις το κατάλληλο σωληνάκι να το φτιάξεις εξ αρχής πιο φτηνά !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Δεν δοκίμασα να σου πω την αλήθεια. Βασικά μπορεί να μην έχω καν.

 

Με βλέπω να ποιάνω το dremel και να το φτιάξω μόνος μου ;)

 

 

klap.gif

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2017 at 6:35 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Βιδες κλπ από http://www.sinter-hellas.gr/index.php/products/eidh-vidopoiias/vides-me-speirwma-gia-perikoxlio/vides-allen/din-7991/din7991-109-mavr.html και τσαμούρης (παίζουν σε μεγάλες συσκευασίες εδώ δε πας για 10 βίδες με απλά λόγια) Οι ειδικοί στις βίδες - Τσαμούρης Δούζογλου ΑΕ

Κάτι που ξέχασα να γράψω όταν έγραφα το παραπάνω ποστ

Για τον Τσαμούρη τα είπα ότι δε πάμε για μερικές βίδες αλλά πάμε για το πακέτο όλο

 

Στην sinter-hellas (μη πάει κανείς σας αύριο θα είναι κλειστά :p ) μπορείτε να πάρετε όσες βίδες θέλετε ακόμα και 1-2 βίδες

Επίσης έχουν καλές βίδες αρκετά σκληρές και δε χαλάνε με ένα σφίξιμο (το din που αναφέρεται στην περιγραφή)

 

m3-m4 που είναι κοινές στα pc και ειδικά στα ψυγεία και στους ssd θα βρείτε ακόμα και μαύρες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Που θα βρω κατσαβίδι με 4 εσοχές σε σταυρό; Δεν έχω ιδέα πως λέγεται και δε μπορώ να το βρω και σε φωτογραφία :p

 

Update: Αυτό  Windshield Washer Spray

 

Μήπως πιάνεται με μυτοτσύμπιδο αυτό που θες να λύσεις ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.