Jump to content


Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

πριν 33 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παιδιά το θέμα λέγεται που θα βρω.

Αυτό σημαίνει ότι όταν δεν βρίσκουμε κάτι, ή όταν δεν ξέρουμε που και πως να το ψάξουμε ρωτάμε εδώ. Για επιλογές εργαλείων υπάρχουν τα αντίστοιχα θέματα.

 

Μεταφέρω για πολλοστή φορά μηνύματα. Λίγο προσοχή παρακαλώ :) 

:(Σορυ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πολλες φορες ψαχνουμε τετοια ...[μπαινουν κατω απο ποδια σκαμπο, καρεκλων, τραπεζιων ,κ.τ.λ. ,βιδωτα]

IMG_4942.thumb.JPG.eb314eebe76930f3159c8e1d83f3e518.JPG

Δεν χρειαζεται να ψαχνετε σε εξιδικευμενα μαγαζια, υπαρχουν σε ,σχεδον, ολα τα χρωματοπωλεια, σε διαφορα μηκη κ διαμετρους.:)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Δεν χρειαζεται να ψαχνετε σε εξιδικευμενα μαγαζια, υπαρχουν σε ,σχεδον, ολα τα χρωματοπωλεια, σε διαφορα μηκη κ διαμετρους.:)

 

 

Στο μαγαζί με είδη κιγκαλερίας που πάω και ψωνίζω, έχει σε έναν τοίχο καρφωμένα πάνω όλα τα είδη από «ποδαράκια» και τάπες που υπάρχουν.

Υπάρχουν δεκάδες είδη, μέχρι και ειδικά λαστιχένια για μπαστούνια-μαγκούρες.?

Του δείχνεις πιό θέλεις και τελείωσε.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Στο μαγαζί με είδη κιγκαλερίας που πάω και ψωνίζω, έχει σε έναν τοίχο καρφωμένα πάνω όλα τα είδη από «ποδαράκια» και τάπες που υπάρχουν.

Υπάρχουν δεκάδες είδη, μέχρι και ειδικά λαστιχένια για μπαστούνια-μαγκούρες.?

Του δείχνεις πιό θέλεις και τελείωσε.

Ποιο??Καλο θα ταν να υπαρχει η διευθυνση του εδω για καποιους που μενουν κοντα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος DigitalElf έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω αυτά?

 

Δεν ξέρω πως ονομάζονται στα Ελληνικά, και για αυτό αδύνατό να τα εντοπίσω.

61ozXZUmBDL._SL1391_.jpg

Καρφωτά περικόχλια, σε όλα? τα βιδάδικα έχουν.

πχ https://www.karagewrgiou.gr/perikoxlia-ksilou-karfwta

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάτι φακοί με υπεριώδες φως (UV Flashlight). Λένε ότι κάνουν για διάφορες «περίεργες» χρήσεις, όπως να ελέγχεις αν είναι βρόμικο κάτι, να απολυμαίνουν ότι φωτίζουν, να ελέγχεις αν είναι πλαστό ένα χαρτονόμισμα, ...

Έχει κάποιος τέτοιο φακό;  

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Γιώργος 1 said:

Υπάρχουν κάτι φακοί με υπεριώδες φως (UV Flashlight). Λένε ότι κάνουν για διάφορες «περίεργες» χρήσεις, όπως να ελέγχεις αν είναι βρόμικο κάτι, να απολυμαίνουν ότι φωτίζουν, να ελέγχεις αν είναι πλαστό ένα χαρτονόμισμα, ...

Έχει κάποιος τέτοιο φακό;  

 

Αγόρασα στα 9 ευρώ με μεταφορικά αυτόν https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F253039348446

Τον χρησιμοποιώ για εντοπισμό σκορπιών στην αυλή του σπιτιού το βράδυ. 

 

 

Είναι πολύ δυνατός, οπότε κάνει για αυτό που το θέλω (μου τον πρότεινε ενα συνεργείο απολυμάνσεων). 

Γενικά μπορείς να εντοπίσεις βιολογικά υγρά (πχ ούρα κτλ) που δεν φαίνονται με το μάτι, να ελέγξεις χαρτονομίσματα και σίγουρα έχει πολλές άλλες χρήσεις...

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2020 at 11:45 PM, kavouras5 said:

Παιδιά ψάχνω ενα εργαλείο που να μπορώ να το χρησιμοποιώ για να βγάζω ξύλα απο το μπετό, να μπορώ να το βαράω με σφυρί ώστε να σκάβει αυλάκια και γενικά να είναι αντοχής για βαρέως τύπου. Για να καταλάβετε μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ενα παλιό σκαρπέλο, το οποίο κάποια στιγμή μετά απο πολλά ζόρια έσπασε.

Κάτι σχετικό που μπόρεσα να βρω είναι αυτό https://www.amazon.co.uk/Mayhew-MAY60141-7-S-Dominator-Oal/dp/B002JFV8PU/ αλλα δεν στέλνει Ελλάδα. Έχετε να προτείνετε κάτι ανάλογο;

Εδώ και καιρό έχω το μικρό καλεμάκι από το praktiker, χωρίς λαβή κάπου στα 10 χιλ πάχος

Δεν το βρίσκω όμως τέτοια ώρα στην σελίδα. Δεν μου αρέσει να χαλάω κατσαβίδια ενώ υπάρχει εργαλείο για τέτοιες δουλειές. Πολύ βολικό

Αν θες να ανεβάσω φωτό αργότερα. Είναι περίπου όπως αυτό που έχεις βρει, χωρίς την λαβή.

Έγινε επεξεργασία από nickthegr
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nickthegr said:

Εδώ και καιρό έχω το μικρό καλεμάκι από το praktiker, χωρίς λαβή κάπου στα 10 χιλ πάχος

Δεν το βρίσκω όμως τέτοια ώρα στην σελίδα. Δεν μου αρέσει να χαλάω κατσαβίδια ενώ υπάρχει εργαλείο για τέτοιες δουλειές. Πολύ βολικό

Αν θες να ανεβάσω φωτό αργότερα. Είναι περίπου όπως αυτό που έχεις βρει, χωρίς την λαβή.

Όταν μπορείς ανέβασε μια φωτο να δω ποιο εννοείς...Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2020 at 11:45 ΜΜ, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Παιδιά ψάχνω ενα εργαλείο που να μπορώ να το χρησιμοποιώ για να βγάζω ξύλα απο το μπετό, να μπορώ να το βαράω με σφυρί ώστε να σκάβει αυλάκια και γενικά να είναι αντοχής για βαρέως τύπου. Για να καταλάβετε μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ενα παλιό σκαρπέλο, το οποίο κάποια στιγμή μετά απο πολλά ζόρια έσπασε.

Κάτι σχετικό που μπόρεσα να βρω είναι αυτό https://www.amazon.co.uk/Mayhew-MAY60141-7-S-Dominator-Oal/dp/B002JFV8PU/ αλλα δεν στέλνει Ελλάδα. Έχετε να προτείνετε κάτι ανάλογο;

 

Ούτε παραγγελία να έκανες στα Λιντλ. ?

 

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/ergalia-se-times-lidl/45106/p45106

 

spacer.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Θέλω σε ενα πλαστικό ντεπόζιτο να βάλω μια πλαστική σωλήνα διαμέτρου 4 cm, όπως βλεπετε το σχέδιο. Γυρω γυρω εκει που θα ακουμπάει σωλήνα με ντεπόζιτο,με τι μπορώ να το κολλήσω -μονώσω ? To πρόβλημα μου είναι οτι το βλέπει ο ήλιος και το καλοκαίρι θα ξεραθεί αν βαλω σιλικόνη πχ

 

Τι λετε για  σιλικόνη ενυδρειων- ηλιακών θερμοσιφώνων?

https://www.climabox.gr/el-gr/?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=3986&skr_prm=WyI5NWVmN2Q4OS01MzdiLTRhNTAtYmJhYy03YmEwYWEyMzBmZDAiLDE1ODA1Nzg0MDMwNjgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

 

FT261IIJOMTIDPG.LARGE.thumb.jpeg.f92f7f2302e8e875381c21811c60b8b4.jpeg

Έγινε επεξεργασία από DJman
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJman said:

Τι λετε για  σιλικόνη ενυδρειων- ηλιακών θερμοσιφώνων?

 

Συνήθως αποφεύγω να απαντήσω αν δεν το ξέρω το αντικείμενο, αλλά εδώ μου φαίνεται σχεδόν αυτονόητο. Αν αντέχει στην υγρασία του ενυδρείου και τη θερμοκρασία του ηλιακού, φαίνεται να είναι ιδανικό για τη χρήση για την οποία την προορίζεις. Τι σε κάνει να διστάζεις;

 

Κι από περιέργεια, τι αισθητήρα θέλεις να προσαρμόσεις; Θερμοκρασίας, υγρασίας, βροχόπτωσης, κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) Αν το στόμιο του δοχείου είναι μεγάλο και χωράει να περάσει από μέσα σωλήνας με φλάτζα, βάζει κάποιον σαν το πάρα κάτω και τον στεγανοποιεί με λαστιχένια ροδέλα.

spacer.png

 

 

2) Αν δεν μπορεί να βάλει τον σωλήνα από μέσα, πάλι θα βάλει κάποιο σωλήνα με ενσωματωμένη φλάντζα που ή μόνο θα τον κολλήσει, ή θα τον κολλήσει και θα τον βιδώσει με λαμαρινόβιδες πάνω στο δοχείο.

 

 pc20684577-durable_water_supply_upvc_pip

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.