Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, Ειναι αιθητηρας μετρησης αποστασης , για να μετραω ποσο νερο εχει μεσα το ντεποζιτο με ενα ESP

 

@acct Σκεφτηκα να ρωτησω μηπως υπαρχει καμια καλύτερη ιδεα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Ψάχνω το παρακάτω ή κάτι σαν το παρακάτω.

Σκοπός: Να ανοιχτεί τρύπα σε τοίχο να περάσω λάστιχο. Ο αεροσυμπιεστής θα είναι μέσα στο σπίτι και ο ταχυσύνδεσμος εκτός για να έχω αέρα ανα πάσα ώρα και στιγμή έξω χωρίς να τραβάω λάστιχο ή να βγάζω τον αεροσυμπιεστή έξω. 

 

s-l640.jpgs-l1600.jpg

 

Εξωτερικό τον βρίσκω έτοιμο. Εδώ καμιά ιδέα που μπορεί να βρεθεί; 

Ξέρω ότι μπορεί να γίνει και με υδραυλικά εξαρτήματα αλλά ψάχνω το παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Technopneumatic στην Ιερα οδο ρωτηξες??

Αλλιως φτιαχτο με μια φλατζα ανοξειδωτη....


και επειδη θα σκασω ... :hehe:

Μες στον τοιχο θα προτιμουσα να περασω χαλκο παρα ενα κομματι λαστιχο :p

 

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Αγάπη, με αυτό  (το 5,99€)  και κάποια πατέντα, δε θα κάνεις δουλειά ?

 

https://www.lidl-hellas.gr/el/fyladia/apo-deutera-17-02-phulladio-lidl-non-food/view/jumpmarks/page/8

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το πιάσω αλλά δεν μπορώ.

 

Βασικά περιγραφή

 

Εχουμε ένα δωμάτιο/αποθήκη που τη χωρίζει ένα μονοτουβλο με το γκαραζ. Ο αεροσυμπιεστής είναι μέσα στην αποθήκη.

Εχω ανοίξει τρύπα και πρόχειρα έχω περάσει το λάστιχο από μέσα και κρέμεται. Οπότε κάθε φορά που θέλω αέρα απλά απο το γκαράζ κουμπώνω το εργαλείο στον αιωρούμενο ταχυσύνδεσμο. Αυτό που θέλω είναι να καταργήσω τον αιωρούμενο και να πιάσω έναν με βίδες στον τοίχο.

Αρα στον τοίχο πρέπει να δημιουργήσω μία υποδοχή ουσιαστικά 

 

 

              τοιχος

                    ||

                    ||

                    ||

                    ||

γκαράζ---------------- αποθηκη

                    ||   αεροσυμπιεστης

                    ||

                    ||

                    ||

Link to comment
Share on other sites

Πάρε αυτό που σου λέει ο Στέλιος και βγάλε την παροχή από πίσω, βίδωσε ένα σωληνάκι μεταλλικό 1/4 να μπει μέσα στον τοίχο μέχρι την πίσω μεριά στην αποθήκη,στοκάρισε την τρύπα και θα μείνει στην θέση του. Έτσι θα έχεις και δύο παροχές αέρα διαθέσιμες. Τα υπόλοιπα τα διαμορφώνεις ...πιάνουν τα χέρια σου.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρότεινε ο Νίκος είναι πολύ καλό !

 

Η εναλλακτικά να πάρεις αυτό που σου έδειξα και να φτιάξεις μια βάση γι αυτό έτσι ώστε να στερεωθεί ακλόνητα στον τοίχο .

Από την πίσω μεριά δέχεται πάλι πρίζα αέρος, οπότε αν το έχεις να κοιτάει προς το πάτωμα θα σου έρθουν και τα λάστιχα πιο βολικά !

Αν θέλεις να γίνει πιο στιβαρό και πιο βολικό για κοίτα στο σκαρίφημα:

 

Σταθεροποίηση συνδέσμου_ΑΑ_01.jpg

 

Δηλαδή τα δύο αυτάκια του ελάσματος στήριξης έχουν τετράγωνες οπές μέσα στις οποίες θηλυκώνει το τετράγωνο το πράσινο του διακλαδωτή.

Και φυσικά αντικαθιστώντας το πριζοσύνδεσμο στην πίσω μεριά με κάποια γωνιά και μετά σωληνάκι και πάλι (εντός του δωματίου γωνιά και πρίζα μπορείς να το κάνεις ακόμα πιο στιβαρό καθώς το λάστιχο τροφοδότησής του θα μπορεί να μπεί μέσα στο δωμάτιο.

Αλλά ο συγκερασμός της ευκολίας των λιγότερων υλικών και της μη επεμβάσεως είναι κάτι σαν αυτό του σκαριφήματος! :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν παρ στην παραπανω λυση του διακλαδωτη για να αποφυγεις την ιστορια κατασκευης της βασης μπορεις να πρεις εναν ετοιμο τρυπημενο και βαζοντας εναν αποστατη απο πισω να τον στηριξεις απευθειας.Μπορει να εχει και αυτος ψωμι να τρυπηθει αλλα δεν υποσχομαι....

Οτι και να κανεις παντως πριν το ταχυσυνδεσμο καλο θα ειναι να βαλεις και ενα βανακι...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Γιατι βρε Γιάγκο; 

 

 

Το μισό είναι μέσα στον τοίχο και μάλιστα με κολιέ που θα πρέπει να τραβήξεις για να βγάλεις. Αν το κάνεις όπως γράφει ο Στέλιος νομίζω θα είναι καλύτερα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.