Jump to content


Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

Το καλύτερο αποτελεσμα θα το παρεις αν πριν εφαρμοσεις ασταρι.

Βγαζει σιγουρα η sika. Αλλα δες κ στην durostick που κοιτάς καθως δεν γνωριζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 9/1/2020 at 9:19 ΠΜ, το μέλος pettakos έγραψε:

Καλημερα, ενδιαφερομαι για γωνιακο τσοκ για περιστασιακη χρηση για βιδωμα. Να παρω κατι αξιοπιστο και ποιο, η θα κανω τη δουλεια μου και με κινεζικο οπως επι παραδειγματι

https://www.banggood.com/14-Inch-Hex-Shank-Drill-Bit-Angle-Driver-105-Degree-Adjustable-Angle-Driver-Screwdriver-p-1069384.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto&cur_warehouse=CN

 

Με 21 ευρω πάντως παίρνεις milwaukee με μύτες Γωνιακός Αντάπτορας Δραπάνου

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα που μπορώ να βρω βίδες με σπείρωμα 1/4"-20 κατά προτίμηση Περιστέρι η τριγύρω, ή από ίντερνετ κάπου που δεν θα κάνει ένα μήνα να έρθει;

έχω βρει εδώ

Low-Profile-Socket-Head-Machine-Screw_tv
GROBOTRONICS.COM

Δείτε περισσότερα στην ιστοσελίδα www.grobotronics.com

αλλά θα μου βγει 5€ για 2 βίδες....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος john_shadow έγραψε:

Καλησπέρα!

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα που μπορώ να βρω βίδες με σπείρωμα 1/4"-20 κατά προτίμηση Περιστέρι η τριγύρω, ή από ίντερνετ κάπου που δεν θα κάνει ένα μήνα να έρθει;

έχω βρει εδώ

Low-Profile-Socket-Head-Machine-Screw_tv
GROBOTRONICS.COM

Δείτε περισσότερα στην ιστοσελίδα www.grobotronics.com

αλλά θα μου βγει 5€ για 2 βίδες....

Δεν ρωτάς εδώ μήπως;   http://www.damigosbros.gr/page_company.php

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω εδώ αυτό το σκεύος κουζίνας / ζαχαροπλαστικής? από ebay και aliexpress με τον covid δεν ξέρω αν και πότε θα έρθει...
 


Έχω έναν  μύλο Mazzer Major Grocery και θέλω να κάνω την αλλαγή αλλα το αντίστοιχο original part έχει 250- 300 euro μονο το ανοξείδωτο χωνί...
το παραπάνω σκεύος έχει σχεδόν ίδιες διαστάσεις με λίγο κόψιμο και τρύπημα κάθεται κουτί

Παρόμοια διαδικασία με το video

 

Link to comment
Share on other sites

29888.jpg
WWW.ERGO-HORECA.GR
 
 

Δοσομετρητής Funnel, 1.5lt, με 3 μύτες 4/5/6mm, Σειρά «KITCHEN LINE» 27x19.5x27cm, HENDI Εργονομικός σχεδιασμός και ερμητικό σφράγισμα που δεν...

 

 

 

Δοσομετρητής Σινουά?? κάτι τέτοιο πρέπει να ψάξεις...

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην μαστοροπαρεα, παιδια εκανα μια μετακομιση και στην πορεια χαθηκε το τσοκ του ρουτερ μου. Γνωριζει καποιος αν υπαρχει σαν ανταλακτικο.Αξιζει να παω σε κατι τετοιο ?https://www.skroutz.gr/s/9272114/Makita-M3700.html#reviews θα με χαρακτηριζα ερασιτεχνη ισως και πιο κατω ?Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!

 

Έγινε επεξεργασία από steve1985
Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες!!!!!!!!!!

Κοιτα πρωτα για τσοκ , σαν αυτο που εχασες , σε μαγαζια με εργαλεια ....

Το ΜΑΚΙΤΑκι που κοιτας ,το χω κ το χουν κ αλλοι εδω μεσα, ειναι καλο κ βολικο...μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν εχει ρυθμιση στροφων...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μια περίεργη ερώτηση: Έχω πολλά βράχια εμφανή τα οποία θέλω να τα καθαρίσω απο τα χώματα. Με το πιεστικό που πήρα (nilfisk E150) έκανα πολύ καλή δουλειά, όμως βλέπω οτι θα χρειαστεί εκτός απο το νερό και κάποιο καθαριστικό σαπούνι, ώστε να φύγουν σε μεγαλύτερο βαθμό οι καφετίλες των χωμάτων. Το καθαριστικό αυτό θα το βάλω στο ειδικό εξάρτημα του πιεστικού, ώστε να καλυφθεί όλη η επιφάνεια του βράχου, να μείνει αρκετή ώρα, και μετά να ξεπλυθεί.

Το ερώτημα είναι τι είδους καθαριστικό/σαπούνι/... κάνει την καλύτερη δουλειά για λεκέδες απο χώμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, μια περίεργη ερώτηση: Έχω πολλά βράχια εμφανή τα οποία θέλω να τα καθαρίσω απο τα χώματα. Με το πιεστικό που πήρα (nilfisk E150) έκανα πολύ καλή δουλειά, όμως βλέπω οτι θα χρειαστεί εκτός απο το νερό και κάποιο καθαριστικό σαπούνι, ώστε να φύγουν σε μεγαλύτερο βαθμό οι καφετίλες των χωμάτων. Το καθαριστικό αυτό θα το βάλω στο ειδικό εξάρτημα του πιεστικού, ώστε να καλυφθεί όλη η επιφάνεια του βράχου, να μείνει αρκετή ώρα, και μετά να ξεπλυθεί.

Το ερώτημα είναι τι είδους καθαριστικό/σαπούνι/... κάνει την καλύτερη δουλειά για λεκέδες απο χώμα;

 

Μάλλον χρειάζεσαι υδροαμμοβολή, όχι σαπούνι.

Κάποια μεγάλα πιεστικά μπορούν να μετατραπούν σε υδροαμμοβολή.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, μια περίεργη ερώτηση: Έχω πολλά βράχια εμφανή τα οποία θέλω να τα καθαρίσω απο τα χώματα. Με το πιεστικό που πήρα (nilfisk E150) έκανα πολύ καλή δουλειά, όμως βλέπω οτι θα χρειαστεί εκτός απο το νερό και κάποιο καθαριστικό σαπούνι, ώστε να φύγουν σε μεγαλύτερο βαθμό οι καφετίλες των χωμάτων. Το καθαριστικό αυτό θα το βάλω στο ειδικό εξάρτημα του πιεστικού, ώστε να καλυφθεί όλη η επιφάνεια του βράχου, να μείνει αρκετή ώρα, και μετά να ξεπλυθεί.

Το ερώτημα είναι τι είδους καθαριστικό/σαπούνι/... κάνει την καλύτερη δουλειά για λεκέδες απο χώμα;

Ξεκινα με D - 7 της ΝΤΟΥΡΟΣΤΙΚ  που ειναι σχετικα φτηνο....ακολουθησε τις οδηγιες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Γιώργος 1 said:

 

Μάλλον χρειάζεσαι υδροαμμοβολή, όχι σαπούνι.

Κάποια μεγάλα πιεστικά μπορούν να μετατραπούν σε υδροαμμοβολή.

 

 

Το σκέφτηκα για αμμοβολή, αλλα νομίζω θα μπλέξω και άντε καθάριζε όλη αυτη την άμμο μετά. Επίσης δεν θέλω να χαλάσω την υγιή επιφάνεια του βράχου, απλά θέλω ενα λίγο καλύτερο καθάρισμα απο το σκέτο πιεστικό.

2 hours ago, Stelios13 said:

Ξεκινα με D - 7 της ΝΤΟΥΡΟΣΤΙΚ  που ειναι σχετικα φτηνο....ακολουθησε τις οδηγιες....

 

Ωραίος ο Στέλιος, θα το δοκιμάσω...Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2020 at 3:24 PM, Deus said:

επάνω χρειάζεται να είναι κυλινδρικό και όχι κωνικό για να πατήσει και να στηριχτεί στον μύλο

αν καταλαβαίνω εσύ αγόρασες doser μύλο και θέλεις να τον μετατρέψεις σε doserless. Στο βίντεο που έχεις βάλει ο τύπος χρησιμοποίησε το σκεύος που μας δείχνεις για την αλλαγή ή χρησιμοποιεί ορίτζιναλ ή μαϊμού εξάρτημα του mazzer;

1. chinois δεν σου κάνει, το σινουά δεν είναι χωνί είναι πολύ ψιλό κόσκινο, φαντάζομαι δεν θέλεις να φεύγουν οι αλεσμένοι κόκκοι δεξιά αριστερά. 
2. φαντάζομαι διάβασες/ρώτησες στο φόρουμ greekespresso.gr λογικά εκεί ίσως ξέρουν να σου πουν καλύτερα,  ίσως μερικοί έχουν ασχοληθεί με τέτοιες μετατροπές.Αν δεν ξέρει κανείς εκεί πέρα τότε εδώ μόνο αν κατεβάσουν ιδέα οι μάστορες για ιδιοκατασκευή.
3. ίσως ξέρουν σε κάνα μαγαζί τύπου barista αν και σε τέτοια είναι πολύ πιθανό να σε παραπέμψουν στο ανταλλακτικό της Mazzer που είναι ακριβό λες.
4. αν βρεις κανένα μαγαζί που κάνει επισκευές σε χαλασμένους μύλους μη τυχόν έχουν κάνα περισσευούμενο original σε χαμηλότερη τιμή.

5 άσχετη δική μου γνώμη: γιατί αποκλείεις την περίπτωση να σου κάνει ο doser; Έχεις δοκιμάσει την χρήση και κρίνεις ότι δεν σε βολεύει;

Αν βρεις άκρη και δεν σου κάνει κόπο κάνε ένα κόπο να το γράψεις στο θρεντ με τους εσπρέσσο, να υπάρχει μήπως μελλοντικά ενδιαφερθεί και κανείς άλλος για παρόμοια μόντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μύλος που έχω είναι ο Major Grocery και εμπρός έχει το bag spout είναι μεν doserless αλλά και αρκετά δυνατός (650w 1400rpm με 83mm flat burrs) κόβει αρκετή ποσότητα γρήγορα με αποτέλεσμα να βγαίνει με δύναμη αν βάλω το portafilter μπροστά στο σωλήνα χτυπάει μέσα και μετά καταλήγει στον πάγο και παντού...
Ο μόνος τρόπος είναι να αλέθω σε ένα χάρτινο ποτηράκι και μετά μέσα στο portafilter

Όλες οι εκδόσεις του major είναι ίδιο το σώμα και αλλάζει το εξάρτημα εμπρός ανάλογα την χρήση... το funnel για on demand το bag spout για σακουλάκι η το dosser για ευκολία όπου υπάρχει μεγάλη κατανάλωση
spacer.png

Το original part είναι αυτό
 


Το χωνί από aliexpress με λίγο μοντάρισμα κάθεται κουτί και μοιάζει όπως το original
εδώ έχουν κάνει το mod σε ποιο μικρό mazzer, στον major δεν θέλει κόψιμο στο ύψος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Deus said:

κόβει αρκετή ποσότητα γρήγορα με αποτέλεσμα να βγαίνει με δύναμη αν βάλω το portafilter μπροστά στο σωλήνα χτυπάει μέσα και μετά καταλήγει στον πάγο και παντού...
Ο μόνος τρόπος είναι να αλέθω σε ένα χάρτινο ποτηράκι και μετά μέσα στο portafilter


σου βάζω το λινκ μόνο και μόνο αν δεν έχεις πετύχει το μαγαζί, δεν σε βοηθά για την αρχική σου ερώτηση αλλά: αν δεν το ξέρεις να το έχεις bookmarked για παν ενδεχόμενο μιας κι έχει ανταλλακτικά, αν χρειαστεί να δεις part number και τέτοια μπας και σε βοηθήσουν στο ψάξιμο. Είναι στην Κέρκυρα, δεν έχω ιδέα από τιμές, λογικά το αυθεντικό της Mazzer που είναι στο λινκ δεν θα ναι και πολύ φθηνότερο από την αμερικάνικη τιμή που μου έδειξες. Πρέπει να χει και στην Αθήνα/Πειραιά αντίστοιχα με ανταλλακτικά-επισκευές.Σε τέτοια πράγματα θα έψαχνα μπας κι έβρισκα κάτι σε γήινη τιμή.

Για χωνί χωνί κοίτα σε μαγαζιά που έχουν είδη επαγγελματικής εστίασης. Προσωπικά δεν θα έμπλεκα με την μόντα που πας να κάνεις, θα σκεφτόμουν μη τυχόν μπορείς να βάλεις κάτι σταθερό εκεί σε στυλ σωλήνα. Ουσιαστικά δεν σε νοιάζει να έχεις τη γκουμούτσα το «χωνί» εκεί πέρα, σε βολεύει μια χαρά το spout για τις ποσότητες που αλέθεις σπίτι, είναι και πιο όμορφο αισθητικά, απλώς ψάχνεις για κάτι που θα κλείνει το ανοιχτό σημείο κάτω για να μην εκτοξεύονται πέρα δώθε τα αλεσμένα καθώς πέφτουν.

Είσαι οργανωμένος παρεμπιπτόντως, εύγε ?
 

44915006_prod_img.jpg
WWW.DOIKAS.COM

ΔΟΧΕΙΟ MAJOR-ROBUR-ROYAL

 

Link to comment
Share on other sites

είχα ρωτήσει εκεί πριν 5 χρονια όταν τον  είχα αγοράσει και μου είχαν πει από ότι θυμάμαι 240-250 euro  δεν το προχώρησα γιατί μαζί με το δίχαλο για το portafilter και φλάντζα ξεπερνούσε τα 300

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.