Jump to content


Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αποψη μου, καθε τρυπανι ειναι διαφορετικο. το σχημα του, οι γωνιες του, τα υλικα του.

ιδιαιτερα τα νο-νεημ δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι ειναι ετσι οπως τα λενε. να μην μιλησω καν για ποιοτικο ελεγχο.

καλυτερα σε αυτα να ακολουθεις την πεπατημενη. την εμπειρια αλλων

για παραδειγμα απο τα πλεον καλα τρυπανια σε αυτο που ψαχνεις,  αυτα

TLS.011250.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Τα νέα τρυπάνια Dewalt με περιεκτικότητα 8 % σε κοβάλτιο διατηρούν μια έντονη αιχμή και π SKU:TLS.011250

 και βεβαια τα αντιστοιχα bosch που ειναι ακριβοτερα. επιπελον καποια ειναι ταμαμ για καποιες δουλιες οπως cyl5 για πετρα-τοιχους-μπετο, cyl9 γενικης χρησης κλπ τα αγοραζεις μια φορα και ξενοιαζεις ξεροντας οτι εχεις στο χερι σου κατι καλο...

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Νικος Παναγιωτοπουλος έγραψε:

 και βεβαια τα αντιστοιχα bosch που ειναι ακριβοτερα. επιπελον καποια ειναι ταμαμ για καποιες δουλιες οπως cyl5 για πετρα-τοιχους-μπετο, cyl9 γενικης χρησης κλπ τα αγοραζεις μια φορα και ξενοιαζεις ξεροντας οτι εχεις στο χερι σου κατι καλο...

Χτες πάντως έσπασα 3 τρυπάνια κοβαλτίου (ανώνυμα) 2mm.

Υποθέτω και τα επώνυμα σπάνε οπότε δεν νομίζω ότι ισχύει το 'τα αγοράζεις μια φορά και ξενοιάζεις'.

 

Συνέβη και το εξής: πάω σε ένα μαγαζί σιδηρικών και ζητάω τα Bosch CYL-9 Multi Construction.

Μου λέει 'αν τα θες για σίδερο τα noname κοβαλτίου είναι καλύτερα'..

Ε, λέω, κάτι θα ξέρει...

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoss1442169303 said:

Χτες πάντως έσπασα 3 τρυπάνια κοβαλτίου (ανώνυμα) 2mm.

Υποθέτω και τα επώνυμα σπάνε οπότε δεν νομίζω ότι ισχύει το 'τα αγοράζεις μια φορά και ξενοιάζεις'.

Όλα σπάνε, αν δεν προσέξεις όλα σπάνε!

Αλλά το γεγονός ότι έσπασαν απανωτά σημαίνει ότι κάνεις κάτι λάθος, ή δεν τηρείς την σταθερότητα που χρειάζεται το τρύπημα , ή το βιάζεις να προχωρήσει, ή μεταβάλεις την κλίση του άξονα διάτρησης ενώ τρυπάς.

Αυτά τα πολύ λεπτά τρυπάνια είναι ντελικάτα και θέλουν προσοχή!

Να έλεγες ότι δεν τρυπάει, ότι οι ακμές κοπής χαλάνε κλπ να σου πω ΟΚ, το υλικό σου θέλει καλύτερο τρυπάνι, αλλά το "έσπασε" μπορεί να περιέχει πολύ μεγάλο ποσοστό ευθύνης του χρήστη!

Για πες μια πως ακριβώς και τι τρυπάς ?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λεει ο seafalco.

 αν βαλεις δυαρι και τριαρι και πας λες και τρυπας με εξαρι, εσπασε σε χρονο dt

σε μεταλλο κατω απο 4αρι, εχω παντα το νου μου, οταν τρυπαω με το χερι. 

τα λεπτα τρυπανια δεν τα βαζεις στο χερι, ιδιαιτερα σε κρουστικα δραπανοκατσαβιδα ( κι ας μην εχεις κρουση οταν τρυπας). θα σου κοπουν σαν μαρουλι κι αυτο (ισως) γιατι στο κρουστικο δραπανο ο αξονας δεν εχει την στηριξη- ευθυτητα που εχει ενα απλο δραπανο. αλλά και με απλο δραπανο, λιγο να σου φυγει ζοριζοντας το, το εκοψε.

λεπτα τρυπανια βαζω μονο σε βαση δραπανου κι ας ειναι το δραπανο κρουστικο.εκει εχεις μονο ευθεια μετακινηση.

ή με μεγαλη προσοχη σε πολυεργαλειο τυπου dremmel. κι αυτο γιατι στα κλασικα δραπανα που κανουν "Γ" παιζουν ροπες απο το χερι σου που δεν τις καταλαβαινεις ενω στο πολυεργαλειακι επειδη ειναι ευθη, δυσκολα να ασκησεις ροπες στο τρυπανι και να μην το καταλαβεις.

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρυπάω με ένα απλό δράπανο Black & Decker, σίδερο πάχους 3mm.

Σίγουρα από ευθύνη δική μου σπάσανε.

Με το πρώτο έκανα καμιά τριανταριά τρύπες πριν καταφέρω να το σπάσω...

Το δεύτερο  το έσπασα με την πρώτη...:tomato:

Το τρίτο, πριν αποδημήσει εις κύριον έκανε 5-6 τρύπες.

 

Τα λάθη που κάνω είναι τα αναμενόμενα, κάποια στιγμή το χέρι ξεφεύγει, στραβώνει και..

Τρυπάω πάντα με χαμηλές στροφές, σχετικά μεγάλη δύναμη και προσπαθώ να βγάζω χοντρές (για δυαράκι) λωρίδες γρέζια.

Χρησιμοποιώ και λάδι (αυτό που βάζω και στο αλυσοπρίονο).

 

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι σπάνε και στο τέλος της τρύπας που χαμηλώνουν υπερβολικά οι στροφές.

Εκεί πρέπει να προλάβω να αυξήσω τις στροφές για να μην σπάσει.

Αλλιώς το κλαίμε κι αυτό.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-8-602.jpg
ERGALEIADIKO.GR

Πλαστικές τάπες για βίδα  M8 για παξιμάδι Ν°13 Χρώμα γκρι.
KAPELAKIA-PLASTIKA.png
WWW.GRANTZIDIS.GR

ΚΑΠΕΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΒΙΔΕΣ ΕΞΑΓΩΝΕΣ  ΚΑΠΕΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΕΞΑΓΩΝΕΣ...

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, τις έχω δει τις συγκεκριμένες και έχω κάμποσες από την πρώτη αλλά ψάχνω την συγκεκριμένη παραπάνω.

Την θέλω για το αυτοκίνητο και επειδή είναι σε εμφανές σημείο, βαράει κόκκινο το OCD :p

 

Άμα δεν βρω μάλλον θα λιμάρω λίγο την πρώτη να την κοντύνω και θα βάλω αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Θες το ιδιο επειδη εχεις και αλλα διπλα που ειναι ιδια; τι μαρκα ειναι το αμαξι κ σε ποιο σημειο ειναι αυτο που ψαχνεις;

Πχ κατι τετοια που βγαινουν για harley σου κανουν; πιάνουν με σκουλικοβιδες

 

WWW.AMAZON.CO.UK

TOOGOO Black Front Axle Nut Cover Cap for Harley Softail Sportster Dyna Road King...

Αν ναι πεταξου σε ενα μαγαζι με μοτοσυκλέτες κ ρωτα. Εκει εχει πολυ πραμα σε βιδες κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνουν στα παξιμάδια που κρατάνε τα μπράτσα των υαλοκαθαριστήρων. Τις φοράνε αρκετά αυτοκίνητα αλλά δεν μπόρεσα να βρω κωδικούς ή κάτι ώστε να ψάξω στις αντιπροσωπείες.

 

Έχω δοκιμάσει 1-2 τάπες που έχω βρει μέχρι τώρα αλλά επειδή είναι σε εμφανές σημείο δε μου άρεσαν γιατί προεξέχουν αρκετά σε σχέση με τις μαμα.

 

Επίσης κάτι μου λέει ότι και να τις βρω θα είναι αρκετά κοστοβόρες για απλές τάπες. Χίλιες φορές να πάρω αυτές του Amazon πχ αν έρχονται στα ίδια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Κάποιο κατάστημα με φθηνά αεροστοπ; Θέλω περίπου καμιά 50αρια μέτρα σίγουρα.

 

Επίσης ποια απ' όλα να επιλέξω για ξύλινα παντζούρια;

 

Προσοχή μην πάρεις αυτό που είναι σαν σφουγγαράκι γιατί σε 2-3 χρόνια θα διαλυθεί.

Να πάρεις αυτό που μοιάζει με τα τσιμούχες στις πόρτες των αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Προσοχή μην πάρεις αυτό που είναι σαν σφουγγαράκι γιατί σε 2-3 χρόνια θα διαλυθεί.

Να πάρεις αυτό που μοιάζει με τα τσιμούχες στις πόρτες των αυτοκινήτων.

Ποιο δηλαδή να πάρω; Κάποιο λινκ για το πως μοιάζει, κάτι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.