Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να βάψω την κουζίνα μου καθώς σε μερικά σημεία έχει ξεφτύσει το χρώμα τις και βγαίνει σαν- η σκουριά από κάτω.

Η κουζίνα μου είναι μια μεταλική , κλασική 40ετίας σαν αυτήν.

 

Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε Σπρέι Σμάλτο σαν αυτό https://www.smirniopoulos.gr/el/products/sprei-smalto-ilektrikon-syskeyon-esmalte-electrodomesticos-titan

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς ; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καποια στιγμη η @karmen1983 και ο @tommybertsen απο οτι θυμαμαι ειχαν αναφερει καποιες λεπιδες για φαλτσετα που ηταν πολυ καλες. Δεν το βρισκω σε μια γρηγορη αναζητηση.

Καντε ενα repeat ? 

Link to comment
Share on other sites

STHT2-11818_STHT0-11818_A-200x200.jpg
WWW.STANLEYCENTER.GR

Διαρκεί 5 φορές περισσότεροΜεγαλύτερης διάρκειας λάμα στο εργοτάξιοΒελτιωμένη αντοχή και φθορά – διαρκεί 5 φορές περισσότερο από ό,τι ανταγωνιστικές λάμεςΗ πούδρα καρβιδίου...

:p 

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω για την διάρκεια, μιας και τις χρησιμοποιώ συνέχεια. Τις προηγούμενες τις άλλαζα κάθε 2 μέρες, αυτές κάθε 10. Οπότε το Χ5 που λέει, είναι αρκετά accurate.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εξαρτήματα των σωλήνων νερού και τα εξαρτήματα για σωλήνες αέρα, 1/8, 1/4, 3/8, 1/2, 3/4 ίντσες που χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα έχουν σπειρώματα BSP ή NPT;

Επίσης τα διάφορα μηχανήματα που εισάγονται στην Ελλάδα από Ευρώπη και Κίνα, τι σπειρώματα σωληνώσεων έχουν;

 

Το BSP είναι το Αγγλικό πρότυπο.

Το NPT είναι το Αμερικάνικο.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, ξέρει κάποιος που θα βρω τέτοια εδώ Ελλάδα; Εδώ πατρα πάντως δεν βρίσκω πουθενά. 

 

ATX_PCI_EPS_Connector_Pins_%28Female%29_
WWW.MODDIY.COM

Buy ATX PCI EPS Connector Pins Female for $0.09 with Free Shipping Worldwide (In Stock)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν στην Ελλάδα τέτοιοι μεντεσέδες; Δεν ξέρω πως να τους αναζητήσω

 

Folding Leg Bracket

 

Θέλω να φτιάξω μια αναδιπλούμενη επιφάνεια εργασίας που θα βιδώνει στον τοίχο με κάποιου είδους μεντεσέ (το μελετάω ακόμα), αλλά χρειάζομαι και κάποιο τέτοιο μηχανισμό για τα πόδια που θα βάλω.

Έχετε καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!
Έχω Element Systems, 3 ράγες σε απόσταση (εσωτερικης τρύπας) 96εκ με διαστάσεις ραφιού 97.5 x 2.5εκ. Χρειάζομαι τώρα επιπλέον 2 ράφια και 3 στηρίγματα.

Ψάχνω να βρώ μαγαζί που πουλάει.. ξέρετε κανένα; Ή έστω κατα παραγγελία στα μέτρα αυτά;

Τα κλασσικά Leroy, Praktiker, κλπ έχουν μόνο στάνταρ μεγέθη και δεν ξέρω που στο καλό τα βρήκε αυτός που εγκατέστησε το σύστημα ραφιών!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/18/2020 at 10:00 PM, karmen1983 said:

Δημητρουλακος, βογιατζογλου και αλλοι

Αλλα βγαλε μια φωτο για το τι ακριβως ψαχνεις 

ωχ, δεν είχα βάλει ειδοποιήσεις γι' αυτό άργησα να απαντήσω.
Λοιπόν, ναι, Βογιατζόγλου, και κάποιον άλλον είχα δει αλλά δεν ήξερα αν ασχολούνται με 3 ράφια μόνο..

IMG_20201130_162231.jpg

IMG_20201130_162216.jpg

 

Το κενό θέλω να γεμίσω, με μια σειρά ακόμα.

Έγινε επεξεργασία από jdran
Link to comment
Share on other sites

(ολίγον τι εκτός θέματος αλλά δεν ήξερα που να ρωτήσω)

Παρέλαβα ένα προϊόν και γράφει:

'έχετε το δικαίωμα να επιστρέψετε το προϊόν εντός 14 ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία παραλαβής, όπως ακριβώς ορίζεται απο το Ν.2251/1994 αρ.3ε παρ. 1.

Επιστροφές γίνονται δεκτές μόνο εφόσον τα προϊόντα βρίσκονται στην ίδια κατάσταση στην οποία τα παραλάβατε, χωρίς να έχουν αποσφραγιστεί ή να έχει ανοιχτεί η συσκευασία τους'.

 

Ν.2251/1994, άρθρα 3ε, 3θ, 3ι:

Παράθεση

Άρθρο 3ε

Δικαίωμα υπαναχώρησης

1. Εκτός εάν ισχύουν οι εξαιρέσεις που προβλέπονται στο άρθρο 3ιβ, ο καταναλωτής διαθέτει προθεσμία 14 ημερολογιακών ημερών για να υπαναχωρήσει από την εξ αποστάσεως σύμβαση ή τη σύμβαση εκτός εμπορικού καταστήματος χωρίς να αναφέρει τους λόγους και χωρίς καμία επιβάρυνση πέρα από τις προβλεπόμενες στο άρθρο 3θ παράγραφος 2 και στο άρθρο 3ι.

 

Άρθρο 3θ

2. Ο καταναλωτής ευθύνεται για τυχόν μείωση της αξίας των αγαθών μόνο ως αποτέλεσμα της διαχείρισης των αγαθών άλλης πλην εκείνης που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών. Ο καταναλωτής δεν ευθύνεται σε καμία περίπτωση για οποιαδήποτε μείωση της αξίας των αγαθών όταν ο προμηθευτής δεν έχει παράσχει κοινοποίηση του δικαιώματος υπαναχώρησης σύμφωνα με το άρθρο 3β παράγραφος 1 περίπτωση η).

 

Άρθρο 3ι

Υποχρεώσεις του καταναλωτή σε περίπτωση υπαναχώρησης

1. Εκτός εάν ο προμηθευτής έχει προσφερθεί να παραλάβει τα αγαθά ο ίδιος, ο καταναλωτής επιστρέφει τα αγαθά ή τα μεταβιβάζει στον προμηθευτή ή σε άτομο εξουσιοδοτημένο από τον προμηθευτή να λάβει τα αγαθά, χωρίς αδικαιολόγητη καθυστέρηση και οπωσδήποτε εντός 14 ημερολογιακών ημερών από την ημέρα κατά την οποία ανακοίνωσε στον προμηθευτή την απόφασή του να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση σύμφωνα με το άρθρο 3ζ. Η προθεσμία τηρείται εάν ο καταναλωτής στείλει πίσω τα αγαθά πριν από την εκπνοή της προθεσμίας των 14 ημερολογιακών ημερών. Ο καταναλωτής επιβαρύνεται μόνο με το άμεσο κόστος επιστροφής των αγαθών, εκτός εάν ο προμηθευτής έχει συμφωνήσει να επιβαρυνθεί ο ίδιος με το εν λόγω κόστος ή εάν ο προμηθευτής έχει παραλείψει να ενημερώσει τον καταναλωτή ότι ο καταναλωτής οφείλει να επιβαρυνθεί με αυτό. Στην περίπτωση συμβάσεων εκτός εμπορικού καταστήματος, εφόσον τα αγαθά έχουν παραδοθεί στην οικία του καταναλωτή τη στιγμή της σύναψης της σύμβασης, ο προμηθευτής συλλέγει με δικά του έξοδα τα αγαθά, εφόσον πρόκειται για αγαθά που από τη φύση τους δεν μπορούν κανονικά να επιστραφούν ταχυδρομικώς.

2. Ο καταναλωτής ευθύνεται για τυχόν μείωση της αξίας των αγαθών μόνο ως αποτέλεσμα της διαχείρισης των αγαθών άλλης πλην εκείνης που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών. Ο καταναλωτής δεν ευθύνεται σε καμία περίπτωση για οποιαδήποτε μείωση της αξίας των αγαθών όταν ο προμηθευτής δεν έχει παράσχει κοινοποίηση του δικαιώματος υπαναχώρησης σύμφωνα με το άρθρο 3β παράγραφος 1 περίπτωση η).

3. Εάν ο καταναλωτής ασκήσει το δικαίωμα υπαναχώρησης αφού έχει ήδη καταθέσει αίτηση σύμφωνα με το άρθρο 3γ παράγραφος 3 ή το άρθρο 3δ παράγραφος 8, ο καταναλωτής οφείλει να καταβάλει στον προμηθευτή, σε σύγκριση με την πλήρη κάλυψη της σύμβασης, ένα ποσό ανάλογο προς τα παρασχεθέντα μέχρι τη στιγμή που ο καταναλωτής ενημέρωσε τον προμηθευτή ότι θα ασκήσει το δικαίωμα υπαναχώρησης. Το αναλογούν ποσό που ο καταναλωτής οφείλει να καταβάλει στον προμηθευτή υπολογίζεται βάσει της συνολικής τιμής

 

 

Το χαρτί από το κατάστημα γράφει:

Παράθεση

Επιστροφές γίνονται δεκτές μόνο εφόσον τα προϊόντα βρίσκονται στην ίδια κατάσταση στην οποία τα παραλάβατε, χωρίς να έχουν αποσφραγιστεί ή να έχει ανοιχτεί η συσκευασία τους

Ο νόμος γράφει:

Παράθεση

Άρθρο 3θ

2. Ο καταναλωτής ευθύνεται για τυχόν μείωση της αξίας των αγαθών μόνο ως αποτέλεσμα της διαχείρισης των αγαθών άλλης πλην εκείνης που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών.

 

Σύμφωνα με το νόμο, για προϊόντα που επιστρέφουμε, έχουμε το δικαίωμα να ανοίξουμε τη συσκευασία, ενώ σύμφωνα με το κατάστημα όχι.

(αλήθεια, ποιο το νόημα να αγοράσεις κάτι και να το επιστρέψεις χωρίς καν να το ανοίξεις και να το δοκιμάσεις; :hmm: )

Τα σχόλιά σας.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

(ολίγον τι εκτός θέματος αλλά δεν ήξερα που να ρωτήσω)

Παρέλαβα ένα προϊόν και γράφει:

'έχετε το δικαίωμα να επιστρέψετε το προϊόν εντός 14 ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία παραλαβής, όπως ακριβώς ορίζεται απο το Ν.2251/1994 αρ.3ε παρ. 1.

Επιστροφές γίνονται δεκτές μόνο εφόσον τα προϊόντα βρίσκονται στην ίδια κατάσταση στην οποία τα παραλάβατε, χωρίς να έχουν αποσφραγιστεί ή να έχει ανοιχτεί η συσκευασία τους'.

 

Ν.2251/1994, άρθρα 3ε, 3θ, 3ι:

 

 

Το χαρτί από το κατάστημα γράφει:

Ο νόμος γράφει:

 

Σύμφωνα με το νόμο, για προϊόντα που επιστρέφουμε, έχουμε το δικαίωμα να ανοίξουμε τη συσκευασία, ενώ σύμφωνα με το κατάστημα όχι.

(αλήθεια, ποιο το νόημα να αγοράσεις κάτι και να το επιστρέψεις χωρίς καν να το ανοίξεις και να το δοκιμάσεις; :hmm: )

Τα σχόλιά σας.

Εννοείται πως ο νόμος είναι πάνω από τους κανόνες καθε καταστήματος.

 

Οσον αφορά την ερωτηση σου, μπορεί να αγοράσω ενα κινητό , αλλα μεχρι να ερθει να βρω μια προσφορά αλλού ή να διαπιστώσω οτι τελικα δεν εχει ενα χαρακτηριστικό που νόμιζα οτι είχε και να μην μου κάνει τελικά.

 

Η να πάρω 5 συσκευασίες λεντ, να χρησιμοποιήσω τις 2 και να μου περισέψουν οι άλλες. άρα να μπορώ να τις επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, panoss1442169303 said:

Το χαρτί από το κατάστημα γράφει:

Ο νόμος γράφει:

Άρθρο 3θ

2. Ο καταναλωτής ευθύνεται για τυχόν μείωση της αξίας των αγαθών μόνο ως αποτέλεσμα της διαχείρισης των αγαθών άλλης πλην εκείνης που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών.

Σύμφωνα με το νόμο, για προϊόντα που επιστρέφουμε, έχουμε το δικαίωμα να ανοίξουμε τη συσκευασία, ενώ σύμφωνα με το κατάστημα όχι.

(αλήθεια, ποιο το νόημα να αγοράσεις κάτι και να το επιστρέψεις χωρίς καν να το ανοίξεις και να το δοκιμάσεις; :hmm: )

Τα σχόλιά σας.

@panoss1442169303 Πολύ χρήσιμη ερώτηση. Πρέπει να χουμε στο νου μας αυτό το θέμα με τον νόμο. Τον έχεις πρόχειρο κάπου; Κι εγώ πιστεύω ότι αν τους μοστράρεις τον νόμο, θα κάνουν πίσω. Αλλιώς, Συνήγορος του Καταναλωτή. Αν δεν υπαναχωρήσουν, συνήθως σου δίνουν κάποιο ποσό ή κουπόνι πίσω. Δεν χάνεις κάτι. Κανονικά όμως θα έπρεπε σαν καταναλωτές να ζητάμε πλήρη αποζημίωση, αλλά αν δε γίνεται συλλογικά και δυναμικά, δεν...

@karmen1983 σε βοήθησε καθόλου η φωτογραφία; Θέλω να πάω εκεί που πρότεινες αλλά είναι μακρυά (άσε που πρέπει να περιμένω και την άρση του λοκνταουν φαντάζομαι..). Θα ασχοληθούν λες με τρία ράφια μόνο ή θα με πετάξουν με τις κλωτσιές που δεν αγοράζω ολόκληρη παρτίδα; Το θέμα είναι ότι είναι συγκεκριμένες διαστάσεις.. :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος jdran έγραψε:

@panoss1442169303 Πολύ χρήσιμη ερώτηση. Πρέπει να χουμε στο νου μας αυτό το θέμα με τον νόμο. Τον έχεις πρόχειρο κάπου;

Στο ποστ μου έχω βάλει το λινκ του.  (ωραία ελληνικά :hehe:)

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Απο δημητρουλακο εχω παρει απο αρκετα μεχρι κ 1 κομματι μονο. 

Δεν εχει λογο κανεις να σε "πεταξει εξω" απο το μαγαζι του :)

Θα βρεις νομιζω. Αν κ θα εκανα πρωτα μερικα τηλεφωνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.