Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

γνωρίζει κάποιος ΠΩΣ μπορώ να βρω, στην Ελλάδα "t-track rails";

Όσο και να ψάξω, τα μόνα που έχω βρει είναι κάτι KREG, μέσω Skroutz, τα οποία ακριβώς επειδή είναι Kreg είναι και πανάκριβα...

Είμαι σίγουρος ότι φταίει το ότι δεν ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά...
https://www.amazon.co.uk/POWERTEC-71066-Double-Cut-Universal-Predrilled/dp/B06XSYKSFN

Κάτι τέτοιο ψάχνω. Θέλω να φτιάξω ένα cross-cut sled για το παγκοπρίονο μου, και θέλω να προσθέσω t-track rails για stop block και t-track clamps.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 39 λεπτά, το μέλος akafortes έγραψε:

Καλησπέρα,

 

γνωρίζει κάποιος ΠΩΣ μπορώ να βρω, στην Ελλάδα "t-track rails";

Όσο και να ψάξω, τα μόνα που έχω βρει είναι κάτι KREG, μέσω Skroutz, τα οποία ακριβώς επειδή είναι Kreg είναι και πανάκριβα...

Είμαι σίγουρος ότι φταίει το ότι δεν ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά...
https://www.amazon.co.uk/POWERTEC-71066-Double-Cut-Universal-Predrilled/dp/B06XSYKSFN

Κάτι τέτοιο ψάχνω. Θέλω να φτιάξω ένα cross-cut sled για το παγκοπρίονο μου, και θέλω να προσθέσω t-track rails για stop block και t-track clamps.

Ευχαριστώ.

Ελλάδα δεν θα βρεις και εγώ είχα ψάξει πολύ και τελικά έφερα από Κίνα 

 

T-track8.thumb.JPG.2be6e2d1cf40af19032edae21dc2b02f.JPG

 

 

Αριστερά είναι τα παλιά που είχα

 

T-track2.thumb.JPG.fc462f5bcaf7ef2a56a95b93500d366e.JPG

 

T-track1.thumb.JPG.4750b9f95b4654193798fa481c86ef96.JPG

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν περιλαμβάνεται εγώ αν θυμάμαι καλά έδωσα την παραγγελία με όλα τα είδη στο Banggood και αυτοί τα έστειλαν σε δύο διαφορετικά δέματα γιατί ήταν από διαφορετικά εργοστάσια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω να βρώ γαλβανιζέ κοιλοδοκούς, για πέργκολες σε ξενοδοχείο. Ψάχνω για πολλά μέτρα (πάνω απο 300 μέτρα). Υπάρχει κάποια βιοτεχνία που να τα παράγει ή είναι όλα εισαγωγής? Που θα προτείνατε να ρωτήσω?

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω να βρώ γαλβανιζέ κοιλοδοκούς, για πέργκολες σε ξενοδοχείο. Ψάχνω για πολλά μέτρα (πάνω απο 300 μέτρα). Υπάρχει κάποια βιοτεχνία που να τα παράγει ή είναι όλα εισαγωγής? Που θα προτείνατε να ρωτήσω?

Ευχαριστώ πολυ!

 

300 μέτρα δηλαδή 50 εξάμετρες βέργες δεν είναι καμιά τεράστια ποσότητα.

Από έμπορο σιδήρου θα τα πάρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Γιώργος 1 said:

 

300 μέτρα δηλαδή 50 εξάμετρες βέργες δεν είναι καμιά τεράστια ποσότητα.

Από έμπορο σιδήρου θα τα πάρεις.

Κάποια πρόταση για καλύτερες τιμές;

Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει να ειναι κανα τρελο βαρος, ψιλούλες θα ειναι αφου τις θες για περγκολες, οπότε δεν θα ασχοληθει κανας χοντρεμπορος για τοσα λιγα. αν δεν ειναι δεκα τονοι τουλαχιστον, μιση νταλικα που λενε, δεν ασχολουνται καν για να μην κανουν και σπασιμο στους τοπικους εμπορους που τους εχουν πελατες. ουτε καν οι μεταφορικες δεν θελουν να μπλεκουν με σιδεραδες για μικροποσοτητες γιατι ειναι βαβουρα για αυτες.

 

σιγουρα στη περιοχη σου θα ειναι δυο-τρεις εμπορους σιδηρου.

αν ηταν για δεκα τονους + , θα σου ελεγα να παρεις τον καλπινη-σιμο κανα τηλεφωνο ή καποιον αλλον μεγαλο.

αλλά αυτα που ζητας ουτε δυο τονους δεν θα ειναι λογικα και πολλα λεω

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2020 at 9:16 ΜΜ, το μέλος W00D έγραψε:

δες εδώ:https://www.e-unicut.com 

Το λένε  UJK Προφίλ Αλουμινίου T-SLOT  Ψάξε στην συγκεκριμενη εταιρία www.e-unicut.com  ...στην κατηγορία 

Βοηθητικά Εργαλεία - Αναλώσιμα Όργανα μέτρησης-Οδηγοί

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από athanatos1959
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει η Unicat έχει περίεργο σχήμα 

Τα Universal T-track εχουν συγκεκριμένες διαστάσεις:

s-l1600m.jpg.fb315f1e2334274851acb4aeb78f0a9a.jpg

 

Αλλά στην τιμή που το έχει με άμεση παράδοση και με κοντά 1 μέτρο μήκος ...συμφέρει και θα κάνεις την δουλειά σου.

 

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους ?

 

Παιδιά ψάχνω έναν πάγκο εργασίας για πακετάρισμα. 
Στις γενικές άκρες χρειάζομαι κάτι τέτοιο:

Spoiler

work bench packing table for wrapping & packing

 

Τι πρέπει να έχει σίγουρα:
1. Πάγκο εργασίας με επιφάνεια 100 ± 10cm x 170 ± 10cm (δεν χρειάζεται να είναι μεταλλική επιφάνεια ξύλο θα προτιμούσα)
2. Σωλήνας για ρολό φυσαλίδας κάτω από το τραπέζι (το πλάτος του ρολού είναι 1.5m)
3. Σωλήνας για ρολό κραφτ πάνω από τον πάγκο (το πλάτος του ρολού είναι 1m)
4. Σωλήνας για ρολό ναιλον πάνω από τον πάγκο κ πάνω από το κραφτ (το πλάτος του ρολού είναι 1m)
5. Ένα απλό ράφι για να μπορούν πάνω να βάζουμε τις ταινίες, αυτοκόλλητα, σχοινιά κλπ κλπ
6. Στην επιφάνεια του πάγκου να υπάρχει κάποιο είδος μαχαιριού για να μπορούμε να κόψουμε τα ρολά (ή κάποια εναλλακτική για το πως μπορούμε να το κόψουμε)

 

Όλες οι ιδέες και οι απόψεις αποδεκτές μιας και προσπαθώ ακόμα να αποφασίσω τι θα κάνω.
Κάποιες απορίες που έχω:
α. Ποιο είναι το ιδανικό ύψος του πάγκου για όρθια εργασία; Τα ύψη μας κυμαίνονται από 170-190cm
β. Το μαχαίρι που φαίνεται στην φωτογραφία πως μπορώ να το αναζητήσω για να δω τι εναλλακτικές υπάρχουν;
γ. Σε περίπτωση που πάμε σε DIY, ιδέες για το πως θα τοποθετηθούν τα ρολά στις 2 κάθετους δοκούς στην πλάτη και πως κάτω από τον πάγκο
(το συνολικό ύψος των κάθετων δοκών θα είναι στα 210cm για να υπάρχει δυνατότητα να προσθέσουμε και άλλα ράφια ή ρολά)

Το project (ή την αγορά έτοιμου αν βρώ) θα πρέπει να το τελειώσω μέχρι τις 10 Ιανουαρίου γιατί μας χρειάζεται όσο πιο άμεσα γίνεται ένας τέτοιος πάγκος. 

Θα ήθελα να βγεί κάπου 200-300 ευρώ η κατασκευή χωρίς να είναι δεσμευτικό το ποσό.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

πριν 3 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

α. Ποιο είναι το ιδανικό ύψος του πάγκου για όρθια εργασία

100cm θα έλεγα. Για μένα που είμαι 1.69 , είναι κομπλέ! Ωστόσο όταν μιλάς για ~20cm διαφορές ύψους, να ξέρεις για έναν άνθρωπο 1.90. το 1μ πάγκος είναι κοντός και θα έχει πρόβλημα, οπότε το ιδανικό θα ήταν πάγκος με ρυθμιζόμενο ύψος. Τάγκαρα την Αγάπη γιατί παίζει να ξέρει που θα βρεις.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@BasiliCeLew, να προτείνω κάτι απλό; Πάρε μια πτυσσόμενη σιδερώστρα και κάνε μερικές δοκιμές σε διαφορετικά ύψη, για να δεις τι βολεύει εσένα. Το 1m είναι καλό σημείο αναφοράς, αλλά μπορεί να προτιμάς κάτι άλλο. Και για τους κοντύτερους μπορείς να έχεις μια υπερυψωμένη επιφάνεια μερικών εκατοστών στο πάτωμα, αντί να μπλέξεις με ρυθμιζόμενο πάγκο.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, acct said:

@BasiliCeLew, να προτείνω κάτι απλό; Πάρε μια πτυσσόμενη σιδερώστρα και κάνε μερικές δοκιμές σε διαφορετικά ύψη, για να δεις τι βολεύει εσένα. Το 1m είναι καλό σημείο αναφοράς, αλλά μπορεί να προτιμάς κάτι άλλο. Και για τους κοντύτερους μπορείς να έχεις μια υπερυψωμένη επιφάνεια μερικών εκατοστών στο πάτωμα, αντί να μπλέξεις με ρυθμιζόμενο πάγκο.

Ωραία ιδέα σου, σε ρυθμιζόμενη βάση δεν θα πάω λογικά γιατί δεν ξέρω αν βγάλω άκρη με τον σιδερά ακόμα και τα μηχανολογικά σχέδια να του δώσω.

Αυτό με την υπερυψωμένη επιφάνεια  είναι ωραία ιδέα, σκέφτηκα διάφορα πραγματάκια για το πως θα μπορούσα να το βάλω.

Αλλά καλύτερα όπως το είπες να κάνω δοκιμές σε διάφορα ύψη για να δούμε οι περισσότεροι τι θα πουν και τι θα τους βολέψει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος C_J έγραψε:

Για το σωστό ύψος του πάγκου δείτε και αυτή την εικόνα 

 

 

A2361B6C-A684-46EF-966F-3C4AAE5560DA.jpeg

Εργάζομαι όρθιος σε πάγκο εδώ και 3.5 χρόνια, διαφωνώ με το παραπάνω γράφημα/ εικόνα. Το 0.90m ήταν κοντό για το δικό μου ύψος. Πόσο μάλλον για άνθρωπο 1.90.

Το 1μ ήταν ιδανικό. Δεν είμαι μακρυχέρης αλλά τα παραπάνω μου φαίνονται τελείως λανθασμένα.

Εξαρτάται την εργασία αλλά αν πρόκειται για πακετάρισμα, οι εικόνες δείχνουν λάθος τοποθέτηση των χεριών (αυτά πρέπει να είναι στην ευθεία και όχι να κρέμονται ), αρχικά , και αποτυγχάνουν να δείξουν το ότι ο άνθρωπος πρέπει να κοιτάζει προς τα κάτω συνεχώς, εκτός και αν έχει βιονικη όραση ή είναι κάποιος που πακετάρει με κλειστά μάτια. Όσο πιο χαμηλός ο πάγκος, τόσο μεγαλύτερη η κλίση του κεφαλιού. Απαγορευτικό για τον αυχένα μας. 

Αν τώρα αυτά θεωρούνται λανθασμένα , δεν ξέρω.

Εγώ ξέρω ότι με πάγκο ακατάλληλο δούλεψα για αρκετό καιρό ώστε να αποκτήσω 3 ωραιότατες κήλες στον αυχένα από την συνεχή κλίση του κεφαλιού (φυσικά δεν έφταιγε μόνο αυτό αλλά "βοήθησε" τα μέγιστα) .

Αν ο άνθρωπος που πακετάρει κάθεται σε κάποιου είδους καρέκλα , αλλάζει κάπως το πράγμα,αλλά τον πάγκο δεν τον φτιάχνουμε με αυτή τη λογική, θαρρώ.

πριν 1 ώρα, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Ωραία ιδέα σου, σε ρυθμιζόμενη βάση δεν θα πάω λογικά γιατί δεν ξέρω αν βγάλω άκρη με τον σιδερά ακόμα και τα μηχανολογικά σχέδια να του δώσω.

Αυτό με την υπερυψωμένη επιφάνεια  είναι ωραία ιδέα, σκέφτηκα διάφορα πραγματάκια για το πως θα μπορούσα να το βάλω.

Αλλά καλύτερα όπως το είπες να κάνω δοκιμές σε διάφορα ύψη για να δούμε οι περισσότεροι τι θα πουν και τι θα τους βολέψει. 

Και αυτό γίνεται ναι. Ότι βολεύει τον καθένα, αλλά προσοχή στην στάση του σώματος κλπ, δώστε βάση σε αυτό :)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τι υλικα συσκευασιας χρησιμοποιείς;

Κουτες;

Οντουλε;

Και κουτες και οντουλε;

Χαρτι απλο;

Φυσαλίδες;

Φιλμ;

Φακελα;

 

Γενικα θελει πολυ μελετη ενας τετοιος παγκος και οσοι περισσοτεροι εργαζονται στην συσκευασια τοσο πιο περιπλοκο γινεται το πράγμα. 

Το υψος του ειναι πονεμενη ιστορια κ πολλοι το συγχέουν με το υψος παγκου εργασιας για μαστορεματα. Κατι που ειναι λαθος. Η ιδεα του Μιχαλη με την σιδερωστρα ειναι πολυ καλη. Το χρονοδιαγραμμα που θετεις ειναι σφικτο για diy φαση ή παραγγελια πλεον.

Επισης θελει μελετη κ το υλικο της επιφανειας αν κοβεις επανω του με ξυράφι. Μονιμη λυση ειναι το αμμοβολιμενο τζαμι. Αμμοβολη για να μην γλιστραει το πακετο. Επισης βιομηχανικα πλαστικα ή απλα μια επιφανεια κοπης

https://www.skroutz.gr/s/3547148/ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ-ΚΟΠΗΣ-A1-60Χ90X3εκ.html

 

Δοκιμασε μερικα τηλεφωνα σε καταστηματα που πουλανε ετοιμους.

 

 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ψημενο ασφαλείας εννοειται θα μπει. Απλα βιαζομουν να απαντησω μη το ξεχασω κ το παρέλειψα.

Το μονο που θελει ειναι προστασια στο σοκορο. 

Οτι κ να πακεταρει επανω δε θα παθει τιποτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.