Jump to content


Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

πριν 18 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Από το πρωι τρέχω σαν το Βέγγο να μαζέψω διάφορα κοκοψίνια

Αλλοι την Κυριακή θα χωνεύετε τον μπακαλιάρο και άλλη θα βάζει βιβλιοθήκες :p 

Δυστυχώς ο λυγνός δεν είχε απόθεμα να με εξυπηρετήσει για 1000 κομμάτια από φωλιές ραφιών οπότε έπρεπε να βρω την συγκεκριμένη διάσταση.

Σταματώντας σε 2 μαραγκούς και παίρνοντας τηλ και τον μαραγκό μου κατέληξα σε πιθανούς "στόχους", οπότε καλό είναι να αναφερθώ στην περίπτωση που κάποιος έχει φτάσει στο αμήν ψάχνοντας πράγματα

 

Πήγα στον Κατσαρα ο οποίος έχει είδη επιπλοποιίας στην Ευκαλύπτων 39, 104 47 

https://www.google.gr/maps/place/Ευκαλύπτων+39,+Αθήνα+104+47/data=!4m2!3m1!1s0x14a1bcc5efb84571:0x8cc12b1c0802a453?sa=X&ved=0ahUKEwiJmdnoqe_SAhXod5oKHV18A64Q8gEIGTAA

 

Για καλή μου τύχη είχε και μάλιστα σε μεγάλη ποσότητα αυτό που έψαχνα, έκανα και μία βόλτα και ο άνθρωπος είχε εκεί από ότι βάζει ο ανθρώπινος νους γύρω από το έπιπλο

Εχει και υποκατάστημα στην Αριστοτέλους 73, 104 34 Αθήνα

 

Οπότε αν πέσετε σε αδιέξοδο περάστε μία βόλτα. Είναι κατά κύριο λόγο χονδρική αλλά εξυπηρετεί και πελάτες λιανικής

 

Οπότε φωλιές και τακάκια ορειχάλκινα

 

P1010912.JPGP1010911.JPG

 

Βρήκα και στην οδο Κάρπου λίγο πριν το Petοπωλείον  σε ένα χρωματοπωλείο αλλά ήταν ένα κλικ πιο μικρά.

 

Άλλα σημεία με είδη επιπλοποιίας είναι

 

Η 3 σίγμα Aγ. Δημητρίου 285, 173 42 και Κατσικερός Σοφοκλή Βενιζέλου 24, Λυκόβρυση Τ.Κ. 141 23

 

Μόλις βρω χρόνο θα κατηγοριοποιήσω τα καταστήματα και θα τα κάνω προσθήκη στο πρώτο ποστ για εύκολη αναζήτηση

 

 

Θα ανοίξεις υποκατάστημα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Έχω έναν καναπέ, στον οποίο έσπασε ένα ελατήριο όπως αυτά που φαίνονται στον παρακάτω σύνδεσμο. Είδα ένα ωραίο βιντεάκι στο youtube για το πώς να επιδιορθωθεί και φαίνεται πολύ απλή διαδικασία. Θα ήθελα να ρωτήσω πού μπορώ να βρω:

1. ελατήρια

2. αυτά τα μεταλλικά "κλιπς" τα οποία καρφώνονται με δίχαλο πάνω στο ξύλο.

 

Για το #2 μάλλον μπορούν να βρεθούν κι άλλες πατέντες, αλλά για το #1 δεν έχω ιδέα. Ίσως κάποιος ιμάντας αλλά φαντάζομαι πώς θα είναι αισθητή η διαφορά σε σχέση με τα άλλα σημεία όπου υπάρχουν ελατήρια.

 

Ευχαριστώ!

 

Ελατήρια καναπέ

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ψάξε το σαν Zig zag spring

Αν είσαι Αθήνα κάνε ένα τηλ εδώ

http://www.jgs-sa.com/index.php/el/ylika-tapetsarias/category/159-2012-05-03-08-10-10

 

Για το δύο ρώτα εκει επίσης :) 

Θα τα δεις στο λινκ που σου έδωσα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο κατάστημα που φτιάχνει επιγραφές, πινακίδες, διαφημιστικά δώρα κ.τ.λ. νομίζω ότι μπορείς να βρείς.

 

Ρωμαίος Επιγραφές

Λεωφ. Παπαναστασίου 116, Ηράκλειο 714 09

https://www.google.gr/maps/uv?hl=el&pb=!1s0x149a599de6739c17%3A0x928438601a56c848!2m19!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m13!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Fpicasaweb.google.com%2Flh%2Fsredir%3Funame%3D102423849554660733078%26id%3D6358736789638961058%26target%3DPHOTO!5zIC0gzpHOvc6xzrbOrs-EzrfPg863IEdvb2dsZQ&imagekey=!1e3!2s-CTmLX4Vblmk%2FWD7Fa46jV6I%2FAAAAAAAAADw%2F-mDcYAkZ5nAtJSt75vTESOzY96Ra3ogOwCLIB

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Χγραφή - Κουτσογιάννης Κώστας

 

οδ. Πετράκη 3

T.K. 71 304 Ηράκλειo Κρήτης

Τηλ./Φαξ:

Κιν.τηλ.:

2810 281094

6992 59656

 

http://www.xgrafi.gr/contacts/

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, UltraB said:

Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω plexy glass στο Ηράκλειο;

Θέλω ένα 10x10 προς το παρόν και δε λέει να το παραγγείλω και να περιμένω 1 μήνα.

Στο Praktiker έχει μερικά φύλλα, αν και δεν έχει τεράστια ποικιλία. Ρίξε μια ματιά, αν δε θες να ψάχνεις πιο ειδικά καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, UltraB said:

Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω plexy glass στο Ηράκλειο;

Θέλω ένα 10x10 προς το παρόν και δε λέει να το παραγγείλω και να περιμένω 1 μήνα.

Πριν 3-4 χρόνια είχα πάρει από τον τζαμτζή χαμηλά στην 62 μαρτύρων. Και εδώ στη Θεσσαλονίκη που χρειάστηκα άλλη μία φορά σε τζαμτζή βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Απλά ρώτησα και το γενίκευσα κάπως για να δω ποια κατάστημα υπάρχουν που μπορεί να, ή έχουν (πέρα από μερικά που λογικά το φαντάστηκα ότι θα έχουν) για να δω αν υπάρχουν κάποια που θα είναι "περισσότερο στο δρόμο μου", συν ότι δεν είχα σκεφθεί τα μαγαζιά με επιγραφές πχ.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη οπως σου ειπαν τζαμαδες, καταστηματα χαραξης και πινακιδων κ φυσικα πρακτικερ μεχρι 5 χιλιοστα πάχος αν θυμαμαι καλα.

 

Οταν βρεις και αγορασεις πες κ απο που να ενημερωσουμε το πρωτο ποστ μιας κ εχουμε δωσει μονο καταστηματα Αθηνας :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα Praktiker (Ηράκλειο). 

 

Έχει μόνο μεγάλα κομμάτια plexi glass, από 50X50 και πάνω μέχρι 100X150 και με πάχος από 3mm μέχρι 5mm (απ ότι θυμάμαι).

Επίσης σε χρώματα Λευκό και Διάφανο.

 

Δυστυχώς δεν είχαν ~8mm που θέλω, συν ότι απ ότι θυμάμαι δεν είχαν (50X50CM 5MM) σε στοκ (12.99€) και θα έπρεπε να δώσω 25€ για plexi glass :p

Με βλέπω να παραγγέλνω το παρακάτω (αν το βρω) που είναι ότι ακριβώς θέλω:

Spoiler

Dio-plastic-top-quality-plexiglass-5mm-c

 

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Sorry κιόλας αλλά μου κάνει κάπως να παραγγείλεις online plexiglass :p 

Δε μπορεί να μην υπάρχει ένας τζαμάς/πινακιδάς σε ολόκληρο Ηράκλειο.

 

Κάνε μερικά τηλέφωνα δε χρειάζεται να πηγαίνεις από τον κάθε ένα και δες. Εξάλλου όπου και να ειναι στο Ηράκλειο δεν θα ειναι πάνω απο 10-15 λεπτά δρόμος με το αυτοκίνητο :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

ρε συ Sorry κιόλας αλλά μου κάνει κάπως να παραγγείλεις online plexiglass :p 

Δε μπορεί να μην υπάρχει ένας τζαμάς/πινακιδάς σε ολόκληρο Ηράκλειο.

 

Κάνε μερικά τηλέφωνα δε χρειάζεται να πηγαίνεις από τον κάθε ένα και δες. Εξάλλου όπου και να ειναι στο Ηράκλειο δεν θα ειναι πάνω απο 10-15 λεπτά δρόμος με το αυτοκίνητο :) 

Ισχύει απλά δεν με βιάζει, οπότε γιατί να μην το πάρω έτοιμο και πιο οικονομικά; ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω μερικές χάρτινες σακούλες για την Parkside PNTS 1400 (Lidl). Γνωρίζετε κάποιο ελληνικό μαγαζί που να τις πουλάει; Μήπως ξέρετε αν έχουν συμβατότητα με κάποια άλλη μάρκα; 

 

Από ebay / amazon έχει μπόλικες, αλλά σήμερα μου σκίστηκε η τελευταία και ψάχνω κάποια γρήγορη λύση :)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχουμε την ίδια και δυσκολο να το τσεκαρω τωρα μιας και ο καναπες ειναι γλυκος :p

Αυριο θα σου πω ποιες παιρνω. Ειναι της karcher απλα να σιγουρεψω οτι μιλαμε για το ιδιο μοντελο :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.