Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

Καλώς όρισες. Αυτό που ψαχνειςδεν είναι κάτι σύνθετο. Είτε στο φτιάχνει κάποιος σιδεράς είτε ακόμα και μαραγκός σε συνεργασία με τον σίδερα του.

Ακόμα πιο απλά. Πας σε σίδερα με τη φώτο, σου φτιάχνει το κάτω μεταλλικό μέρος και εσύ βάζεις ένα καπάκι της επιλογής σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ετοιμαζομαι να φτιαξω μερικα sleds για το παγκοπριονακι μου και βλεπω απο τους ξενους οτι βαζουν paste wax για να γλιστραει. Που βρισκουμε εδω περα τετοια πραματα? Εναλλακτικα τι αλλο προτεινετε για τετοια χρηση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εχω φαει τον τοπο, δε πουλανε πουθενα στην αθηνα αυτοκολλητα φυλλα νεοπρεν?

 

κατι τετοιο : https://www.ebay.com/itm/ADHESIVE-BACKED-BLACK-NEOPRENE-SPONGE-FOAM-RUBBER-SHEET-2mm-15mm-THICK/262636002057

 

η εστω μη αυτοκολλητα σκετο νεοπρεν. ρωτησα σε στολες καταδυσης αλλα εχουν καλυτερου τυπου και βγαινει ακριβα

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω

Εχω εναν 2.5' σκληρο που τα επαιξε και θελω να παρω τους μαγνητες της κεφαλης για καβατζα.

Το θεμα ειναι οτι το μικροτερο torx που εχω για τις βιδες ειναι το Τ3 αλλα δεν τις πιανει που μπορω να βρω μικροτερο (Τ2,Τ1 ξερω γω);

Εριξα μια ματια αλλα απο Τ6 ξεκινανε. Εχετε κανα σετακι υποψη μαστορια μου;

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.com/Wiha-26791-Precision-T1-T8-8-Piece/dp/B00CSWY50O

 

https://www.google.com/search?client=firefox-b&biw=1246&bih=655&tbm=isch&sa=1&ei=LcMHXJnHIfDJrgTalbjIDQ&q=Torx++T1+%2C+T2%2C+T3%2C+T4&oq=Torx++T1+%2C+T2%2C+T3%2C+T4&gs_l=img.12..0i24.25099.25099..28068...0.0..0.122.122.0j1......1....1..gws-wiz-img.DPHLRPUp3oo

 

Από ένα πρόχειρο τηλεφωνικό έλεγχο μόνο στο Παναγόπουλο (Αγία Παραασκευή) βρήκα από Τ1, Τ2, Τ3, Τ4, Τ5 κλπ σε Wiha.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,θέλω τη βοήθεια σας. Στο δωμάτιο έχω μια βιβλιοθήκη  Π όπου μέσα χωράει ίσα-ίσα το γραφείο μου. Είχε σχεδιαστεί και γίνει παραγγελία τότε από τους γονείς μου για να χωράει ακριβώς το γραφείο μιας και αυτό προϋπήρχε της βιβλιοθήκης. Τώρα θελω να αλλάξω γραφείο και δεν βρίσκω επιφάνεια στα μέτρα μου. Χρειάζομαι μία με μήκος 147cm αυστηρά και πλάτος 60cm. Τωρα παχος και είδος ξύλου δεν ξέρω. Αρκετό για να αντέχει 40 κιλά άνετα. Έχετε στο νου σας κάποιον που να φτιάχνει ξύλινες επιφάνειες κατά παραγγελία? Σκεφτόμουν μια απλή επιφάνεια και πόδια από το ΙΚΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

25αρα μελαμίνη με PVC τριγύρω και πόδια που θες από ΙΚΕΑ ή από όπου τέλος πάντων βολεύεσαι. Ειναι ότι πιο καλαίσθητο, γρήγορο και οικονομικό ταυτόχρονα

Τη μελαμίνη θα στην κόψουν στα μέτρα σου και θα σου κολλήσουν και τα σόκορα.

Υπάρχουν κάποια τηλ στην αρχική σελίδα του θέματος αν σε εξυπηρετούν οι περιοχες. Διαφορετικά google κάποιον κοντά σου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Gregorypeg1000 Επειδή μιλάς για μια σκέτη επιφάνεια "ενσωματωμένη" σε μια βιβλιοθήκη που την "περιβάλλει" δεν δίνεις κάνα σκαρίφημα μπας και η δουλειά γίνεται χωρίς καθόλου πόδια?

Αν η βιβλιοθήκη έχει παραστάτες (Κάθετα "Ξύλα" στα οποία ακουμπάνε / πιάνουν τα ράφια), μπορείς να κάνεις την επιφάνεια να στερεωθεί απάνω σε αυτές σαν ένα μεγάλο ράφι, αρκεί οι παραστάτες να είναι σταθεροί στη θέση τους !

Αν δε, σκοπεύεις αυτή η επιφάνεια να πηγαίνει και να ακουμπά πίσω , πάνω στον τοίχο, τότε μπορείς αυτό να το εκμεταλλευτείς και να έχεις ένα ακόμα σημείο στήριξης της επιφάνειας και μάλιστα στο πίσω της μέρος που θα έχει το μεγαλύτερο βάρος!

Βεβαίως χωρίς πόδια το άνοιγμα των 147cm ίσως αποδειχθεί λίγο μεγάλο για να έχεις μια "απολύτως" ανένδοτη επίπεδη επιφάνεια, πιθανότατα η στήριξη στο κέντρο του πίσω μέρους στον τοίχο , να είναι αρκετή, αλλά αν δεν θα πρέπει να μπει κάτω από την επιφάνεια μια ενίσχυση, πιθανόν κάτι σαν δυο μικρά στιβαρά "Ντουλάπια".

Αλλά εδώ σταματώ, βάλει κάνα σχέδιο ή καμιά φωτό μπας και κατέβει καμιά καλή ιδέα!    :) 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λες να αξίζει να μπω σε τέτοια διαδικασία? Γιατί από ότι κατάλαβα θα χρειαστεί να ανοίξω νέες τρύπες στην βιβλιοθήκη και στον τοίχο.
Συγχωρέστε την ακαταστασία. Αυτή είναι η βιβλιοθήκη η οποία δεν κουνιέται με τίποτα. Το οριζόντιο μέρος της πέρα απ'τό ότι πιάνει στα 2 κάθετα μέρη είναι βιδωμένο και στον τοίχο με 8 ούπα.  

IMG_20181205_164802.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις να διατηρήσεις κάποια δυο "ντουλάπια" εκατέρωθεν της θέσης που κάθεσαι, τότε δεν χρειάζεται τίποτε να κάνεις.

Απλά η επιφάνεια θα "κάτσει" πάνω στα ντουλάπια.

Αν πάλι δεν θέλεις ντουλάπια, και θες το "τραπέζι" / γραφείο "κινητό" τότε με τέσσερα πόδια κάνεις δουλειά και την στιβαρότητα θα στην εξασφαλίσει η βιβλιοθήκη, αρκεί να εξασφαλίσεις ότι η επιφάνεια του γραφείου μπαίνει "εφαρμοστά" ανάμεσα στους παραστάτες της βιβλιοθήκης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τείνω προς τη δεύτερη λύση.
Το κενό ανάμεσα στη βιβλιοθήκη για να μπει το γραφείο είναι 147.5cm ακριβώς.
Nα το παραγγείλω τόσο ή 147?Το τωρινό γραφείο έχει 4-5 mm κενό αθροιστικά και από τις 2 πλευρές.
Για τη στήριξη λέω ή 4 πόδια ή 2 πόδια στη μία πλευρά και μια συρταριέρα στην άλλη.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Το κενό ανάμεσα στη βιβλιοθήκη για να μπει το γραφείο είναι 147.5cm ακριβώς.
Nα το παραγγείλω τόσο ή 147?Το τωρινό γραφείο έχει 4-5 mm κενό αθροιστικά και από τις 2 πλευρές.

Να το παραγείλεις 147 και όταν το βάλεις στη θέση του, βάζεις δυο μικρές σφήνες από κάθε μεριά και η επιφάνεια δεν θα ε΄χει κανένα τζόγο πλέον , τόσο στο δεξιά αριστερά , όσο και στο μέσα έξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Τείνω προς τη δεύτερη λύση.
Το κενό ανάμεσα στη βιβλιοθήκη για να μπει το γραφείο είναι 147.5cm ακριβώς.
Nα το παραγγείλω τόσο ή 147?Το τωρινό γραφείο έχει 4-5 mm κενό αθροιστικά και από τις 2 πλευρές.
Για τη στήριξη λέω ή 4 πόδια ή 2 πόδια στη μία πλευρά και μια συρταριέρα στην άλλη.

Δυο ποδια κ συρταριερα θα το κανει ποιο στιβαρο κ πρακτικο ταυτοχρονα, προτιμησε αυτη τη λυση!!!!

147 ,γιατι μπορει καπου [στο βαθος η στη μεση ] να ειναι ποιο στενο...οποτε 147 για σιγουρια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 15 ώρες, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Καλησπερα παιδια,

Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω κοπιδι για plexiglass? κατα προτιμηση προς Β.Π.  η καποιο μαγαζι που να στελνει.

Thanks

Καλημέρα σε όλους,

Βρήκα τελικά με λίγο παραπάνω ψάξιμο,

Αν ενδιαφέρει να γνωρίζεται το κατάστημα είναι το παρακάτω

https://www.vardakas-tools.gr

 

ευχαριστώ 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.