Jump to content



Που θα βρώ . . . Και εναλλακτικές προτάσεις!


Recommended Posts

Που θα βρω σωληνάκια για το αντισκωριακό wd-40.

Τα χάνω πριν τελειώσει η φιάλη και αναγκάζομαι να αγοράζω καινούργιο.

.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 hours ago, Γιώργος 1 said:

Που θα βρω σωληνάκια για το αντισκωριακό wd-40.

Τα χάνω πριν τελειώσει η φιάλη και αναγκάζομαι να αγοράζω καινούργιο.

 

Αφού αγοράζεις συχνά, παίρνε τη μεγάλη φιάλη, που τα έχει ενσωματωμένα στο ακροφύσιο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ταναλάκι που να κόβει απόλυτα πρόσωπο;

Δηλαδή η ακμή που κόβει να είναι πρόσωπο εμπρός να μην έχει τρόχισμα με γωνία προς τα μέσα ούτε δέκατο του χιλιοστού.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κανένα κατάστημα στο Ηράκλειο που να φέρνει εποξικές κόλλες της Permatex ή που θα βρω κάποια καλή εποξική για πλαστικά (σε λογική τιμή);

 

Και γενικότερα αν έχει κάποιος κάποια πρόταση για το πως μπορώ να φτιάξω ανάλογη περίπτωση όπως την παρακάτω, ευπρόσδεκτη:

3M_Figure-1-copy.png

 

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να το κόψω τελείως, να το τρίψω με ντουκόχαρτο και έπειτα να το γεμίσω με εποξική και να ανοίξω ξανά την τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

https://autochaniotakis.gr/search/no-category/permatex.html

https://www.metalindustrial.gr/wp-content/uploads/2019/06/Metal_Cat_10_11_17_25-ΧΡΩΜΑΤΑ-ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ.pdf

https://www.rigas-moto.gr/products/χημικά-λιπαντικά/κόλλες/results,1-96 
(aytos den exei nomizw)



ντροπή μου να απαντώ σε τέτοια, με σώζει το άλλοθι του άσχετου. Αν τα έχεις ήδη δει και δεν είναι αυτό που ψάχνεις, σβήνεις το μήνυμα μου αααβάδιστα

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο το βρήκα και εγώ αλλά βλέπω ότι είναι AutoMoto και δε νομίζω να έχει εποξική για πλαστικά που θέλω, όπως και ο 3ος.

Το 2ο κατάστημα έχει διάφορες αλλά meh ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Γνωρίζει κανείς κανένα κατάστημα στο Ηράκλειο που να φέρνει εποξικές κόλλες της Permatex ή που θα βρω κάποια καλή εποξική για πλαστικά (σε λογική τιμή);

 

Και γενικότερα αν έχει κάποιος κάποια πρόταση για το πως μπορώ να φτιάξω ανάλογη περίπτωση όπως την παρακάτω, ευπρόσδεκτη:

3M_Figure-1-copy.png

 

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να το κόψω τελείως, να το τρίψω με ντουκόχαρτο και έπειτα να το γεμίσω με εποξική και να ανοίξω ξανά την τρύπα.

Μαλλον απο προφυλακτηρα ειναι...

Κανε μικρες τρυπες δεξια -αριστερα στα σπασιματα, κ με σκληρο συρμα πιαστο σε στυλ συραπτικου.... 

Κ με κολλα 2 συστατικων ταυτοχρονα.... [ειναι καποια ειδη πλαστικων που θελουν ειδικη κολλα, καπου πρεπει να γραφει πανω  το ειδος, ppf , ppt , η κατι τετοιο, τσεκαρε αν κανει η κολλα.... το παν ειναι η ενυσχυση με συρμα η διχαλο, κ λιγοτερο η κολλα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝΝΝΝΝΝΝΝ χρειαζονται κιτακια... με μια ζεσταμενη προκα ανοιγεις τρυπα, η με ψιλο τρυπανακι, πρεσαρεις το σκληρο συρμα η το διχαλο με μια πενσα κ γεμιζεις με κολλα η λειωμενο πλαστικο ιδιου τυπου...............

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κόλλα όμως Στέλιο;

Τώρα ψάχνω μήπως βρω ράβδους πλαστικού όπως αυτόν που χρησιμοποιεί ο τύπος παραπάνω. Παλαιότερα που είχα ψάξει δεν έβρισκα κάτι, τώρα στο Ebay βλέπω και υπάρχουν από ABS, PP κλπ. Το θέμα μου όμως σε αυτό είναι πως το λιώνω χωρίς να λιώσω και πλαστικό που δε πρέπει πχ.

 

Πάντως στο παραπάνω βίντεο αλλά και σε άλλα που έχω δει τους βγαίνουν αρκετά ανθεκτικά ενώ, καμιά σχέση δηλαδή με το πως σπάνε τα εργοστασιακά. 

Από την εμπειρία μου είναι 50-50 αν σου σπάσει/ουν ή όχι όταν πας να βγάλεις προφυλακτήρα. Ακόμα και σε καινούργιο έχω δει να σπάνε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Τι κόλλα όμως Στέλιο;

Τώρα ψάχνω μήπως βρω ράβδους πλαστικού όπως αυτόν που χρησιμοποιεί ο τύπος παραπάνω. Παλαιότερα που είχα ψάξει δεν έβρισκα κάτι, τώρα στο Ebay βλέπω και υπάρχουν από ABS, PP κλπ. Το θέμα μου όμως σε αυτό είναι πως το λιώνω χωρίς να λιώσω και πλαστικό που δε πρέπει πχ.

 

Πάντως στο παραπάνω βίντεο αλλά και σε άλλα που έχω δει τους βγαίνουν αρκετά ανθεκτικά ενώ, καμιά σχέση δηλαδή με το πως σπάνε τα εργοστασιακά. 

Από την εμπειρία μου είναι 50-50 αν σου σπάσει/ουν ή όχι όταν πας να βγάλεις προφυλακτήρα. Ακόμα και σε καινούργιο έχω δει να σπάνε.

Οποιαδηποτε εχεις ,2 συστατικων...τσιμεντο θα γινει!!!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω χρωματοπωλείο στα βόρεια με χύμα χρώματα αυτοκινήτων με καλές τιμές και καλή ποιότητα χρωμάτων. Αυτό που πήγαινα παλιά είναι πολύ μακριά πλέον (>30χλμ) και είναι και ψιλοτσιμπημένες οι τιμές (μικρομ.....ας γεφ. Σταυρού).

Ευχαριστώ πολύ

Έγινε επεξεργασία από filarhos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/4/2020 at 9:25 ΜΜ, το μέλος Siera έγραψε:

Ένα κομμάτι Acetal η πολυπροπυλένιο η ακόμη και nylon για πιο φθηνά.

Τα βρίσκεις σε βιομηχανικά πλαστικά.

Αλλά σε αυτή την διάσταση παίρνεις και μια επιφάνεια κοπής σαν και:https://www.ikea.gr/proioda/eidi-kouzinas/mahairia-kai-epifaneies-kopis/epifaneies-kopis/legitim-epifaneia-kopis/90202268

 

Πήρα αυτό από το ΙΚΕΑ, αλλά δεν μου πολυαρέσει γιατί έχει σαγρέ επιφάνεια και δεν είναι αρκετά σκληρό.

 

Θυμίζω ότι ήθελα μία επιφάνεια 25X25 εκατοστά για να χτυπάω τις ζγρόμπιες.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Πήρα αυτό από το ΙΚΕΑ, αλλά δεν μου πολυαρέσει γιατί έχει σαγρέ επιφάνεια και δεν είναι αρκετά σκληρό.

 

Θυμίζω ότι ήθελα μία επιφάνεια 25X25 εκατοστά για να χτυπάω τις ζγρόμπιες.

 

Ε τότε πάρε ένα κομμάτι acetal.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναζητούνται 'ροδάκια' (δεν ξέρω πώς λέγονται) από χούφτα τέντας, πλαστικά είναι:

houfta_tentas.thumb.jpg.f9ec1d9c4838467d05e2b68e9934759d.jpg

 

Σε καταστήματα ειδών τεντοποιίας απ' ότι βλέπω πωλείται ολόκληρος ο μηχανισμός.

Σε καταστήματα που κάνουν εγκαταστάσεις τεντών χλωμό το κόβω...

Οπότε;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Νικος Παναγιωτοπουλος έγραψε:

θα ζητησεις ραβδο ακυλον. μετρα την τρυπα και την εξωτερικη διαμετρο. υπαρχει μεγαλη ποικιλια

Σε είδη τεντοποιίας;

 

Λοιπόν, τελικά η τεντοποιητική (τεντική; τεντολογία; ) πρέπει να είναι φοβερή επιστήμη που κατέχουν λίγοι που έχουν τελειώσει ΑΕΙ τεντολογίας και έχουν τουλάχιστον μεταπτυχιακό επ' αυτού, κάνα MBA, PhD και μερικά πτυχιάκια ακόμα.

 

Παίρνω στο πρώτο κατάστημα ειδών τεντοποιίας, λέω ότι θέλω ράουλα χούφτας και ακολουθεί η φοβερή ερώτηση (πιο σημαντικό ήταν το ύφος με το οποίο την έκανε):

-είστε τεντάς;

 

Ομολογώ ότι ΨΑΡΩΣΑ, ειδικά από τον τρόπο που το είπε.

Ξεπερνώ το σοκ, ψελλίζω...όχι...αα...αα..απλός όχι δεν είμαι τεντάς...

-Ε και πώς θα τη βάλεις; Άσε που πρέπει να τη βγάλεις, δεν μπορεί να το κάνει ο  οποιοσδήποτε, πρέπει να 'ρθει τεντάς.

-Μα...την έχω βγάλει...

-Ε...αα...Και ΤΙ ΘΕΣ;

-Ράουλα, ροδάκια δεν ξέρω πώς τα λένε

-Δεν έχουμε.

-Α μάλιστα. Χούφτες; Πόσο έχετε τις χούφτες;

-60 ευρώ και ανεβαίνουνε.

-Ευχαριστώ γεια σας (και γκουντμπάι από μέσα μου :shifty:)

 

 

Δεύτερο κατάστημα ειδών τεντοποίας:

- Ναι τα βρήκαμε τα ράουλα (το περίεργο με αυτήν ήταν ότι δεν ήθελε να μετρήσει διαστάσεις του ράουλου που της πήγα)

-Ωραία να περάσω να τα πάρω;

-Θα πρέπει να μου τα φέρουνε αλλά πώς θα τα βάλετε; Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΎΣΚΟΛΟ ΝΑ ΛΥΣΕΤΕ ΤΗ ΧΟΥΦΤΑ. Πρέπει να ξέρετε, πώς θα το κάνετε;

-Μα...την έχω λύσει

-Ααα..α..οκ θα σας πάρω τηλέφωνο.

 

Πρέπει να αποκόμισα μεγατόνους θαυμασμού που κατάφερα να κάνω κάτι τόσο επιστημονικό και δύσκολο όπως το να λύσω τη χούφτα παρόλο που δεν διαθέτω πτυχίο, έστω ΤΕΙ ρε παιδί μου, τεντολογίας...:bleh:

 

 

 

 

Πού ζούνε;

 

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

χαχα. οχι βεβαια. σε σιδηροπωλειο, ειδη κιγκαλεριας, ανταλλακτικα και τετοια. ακομα και αν οι τενταδες εχουν, θα στο χρεωσουν 3 φορες   πανω .                            

νομιζω οτι το υλικο λεγεται ερταλον (χωρις να ειμαι  σιγουρος) αλλα΄η πιατσα το λεει ακυλον απο παλια, ισως γιατι το ακυλον ηταν πιο παλιο.

χρησιμοποιουσα πανω απο 100 μετρα τετοιο το χρονο σε μια βιοτεχνια που ειχα.

οι τενταδες το παιζουν παντα επιστημη και ειναι το πιο ευκολο... :)

απλα συνδιαζουν υφασμα και  μεταλλο και πλαστικο και ηλεκτρικα μοτερ καποιες φορες και σου λεει ειναι περιπλοκο πρεπει να πληρωθω αδρα

αν και θα ηθελα να ειμαι υδραυλικος, αν ημουν νεος και ηταν να διαλεξω ενα επαγγελμα, θα γινομουν τεντας να κονομαω χαλαρα και να το παιζω και δυσευρετος επιστημων :)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.