Jump to content



Recommended Posts

Εχω βαλει αλλα δε το βλέπεις :p

εχει να κανει με τον μετασχηματιστη στα δεξια :hehe:

 

Οσο για αυτα που αναφερει ο @Parhs ειναι μεσα σε ντουλαπι οπως αναφερει ο Στελιος και δεν υπαρχει θεμα με υψηλες θερμοκρασιες. 

 

@seafalco να εβλεπα ραφιερα αποθηκευσης με χελιδονοουρες κ ας μην ξαναπιανες πολυμετρο :p

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, karmen1983 said:

Εχω βαλει αλλα δε το βλέπεις :p

εχει να κανει με τον μετασχηματιστη στα δεξια :hehe:

 

Οσο για αυτα που αναφερει ο @Parhs ειναι μεσα σε ντουλαπι οπως αναφερει ο Στελιος και δεν υπαρχει θεμα με υψηλες θερμοκρασιες. 

 

@seafalco να εβλεπα ραφιερα αποθηκευσης με χελιδονοουρες κ ας μην ξαναπιανες πολυμετρο :p

 

Απλα ειδα τους μετρητες της δεη και ειχα και εγω παρομοιο που κλειδωνει αλλα σε καθε καταμέτρηση το εσπαγε ο καταμετρητης σε βαθμο που δεν επισκευαζοταν απο ενα σημειο και μετα οποτε το αφηνα ξεκλειδωτο.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση προς τα μαστορια..!!   εχω εναν (1) σταθερα κολλημενο  πυρο - αξονακι ο οποιος ειναι βαση για αμορτισερ καθισματος. οι διαστασεις του ειναι 4εκ μηκος, με διατομη 12mm.  αυτο που θελω να κανω σε αυτον τον πυρο - αξονα, ειναι να μειωσω την διατομη στα 8mm ωστε να μπει το νεο αμορτισερ, καθως οι τρυπες ειναι 8mm.   δεν εβρισκα το ιδιο το μαμισιο αμορτισερ,  και αναγκαζομαι να παω σε μετατροπη...!!    

 

 υπαρχει καποιος σχετικα ευκολος τροπος να "φαω" το αξονακι,  στην θεση του οπως ειναι, χωρις να προβω σε κοψιμο και νεο κολλημα..? 

49138.jpg

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπω καλά εκεί που το έχεις κυκλώσει είναι περαστεί βίδα και όχι παξιμάδι σωστά ; 

 

Και για να το πιάσουμε από την αρχή  αν από 12mm σε 8mm θα το αδυνατίσεις πολύ και 

πιθανόν να έχεις πρόβλημα όπως στράβωμα η και σπάσιμο.

 

Η λύσει που θα σου πρότεινα είναι να πας σε έναν τόρνο και να δεις αν μπορείς να φτιάξει 

νέο συνεμπλόκ στο αμορτισέρ ώστε ο πείρος να περάσει όπως είναι και χωρίς να τον μικρύνεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Vardeos έγραψε:

Αν βλέπω καλά εκεί που το έχεις κυκλώσει είναι περαστεί βίδα και όχι παξιμάδι σωστά ;     ΟΧΙ βιδα..! ειναι πυρος με στρογγυλη ασφαλεια στο εξωτερικο μερος

 

Και για να το πιάσουμε από την αρχή  αν από 12mm σε 8mm θα το αδυνατίσεις πολύ και 

πιθανόν να έχεις πρόβλημα όπως στράβωμα η και σπάσιμο.

 

Η λύσει που θα σου πρότεινα είναι να πας σε έναν τόρνο και να δεις αν μπορείς να φτιάξει 

νέο συνεμπλόκ στο αμορτισέρ ώστε ο πείρος να περάσει όπως είναι και χωρίς να τον μικρύνεις.

 

εκατσα και ασχοληθηκα το απογευμα, και τελικα δεν χρειαστηκε ουτε τορνος, ουτε αδυνατισμα............ΕΥΤΥΧΩΣ...!!!  Αλλιως, εχεις δικιο, φοβομουνα το αδυνατισμα...! 

 

1 Ευτυχως το νεο αμορτισερ φοραγε δαχτυλιδι απο 12mm σε 8mm. οποτε αφαιρεσα τα δαχτυλιδια, και εμφανιστηκαν τρυπες των 12mm. 

 

2 στην βαση που εχω κυκλωσει στη φωτο, παλι ειχε δαχτυλιδι απο 12mm σε 14mm..!! εκει φοβομουν περισσοτερο, λογω θεσης, την δυσκολια να "φαω" τα 2mm.  αλλα.....ΕΥΤΥΧΩΣ κι εκει ειχε δαχτυλιδι, το αφαιρεσα, οποτε...τελικα, βρεθηκα με πυρους και τρυπες των 12mm και μου επεσαν ολα κουτι...!!    

 

ειναι απο τις σπανιες φορες που φτιαχνω κατι και μου ερχονται ολα βολικα....!!!!!!    

 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 buck/boost converter δηλαδή παίρνει μια σταθερή τάση και την μετατρέπει σε μεταβαλλόμενη, όχι όμως μόνο σε μικρότερες από την τάση εισόδου, αλλά και μεγαλύτερες. Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρείτε εδώ.

 

Δίνοντας λοιπόν σε αυτό το πλακετάκι μια τάση 12 volt λαμβάνω στην έξοδο ρυθμιζόμενη τάση από 1,2 έως 27 volt και ρεύμα σίγουρα πάνω από τα 3 Α που θα είχα με το προηγούμενο τροφοδοτικό.

 

Ωραίος! Πρόσεξε όμως, το συγκεκριμένο buck/boost converter για πάνω από 3A θέλει μεγαλύτερες ψύκτρες (ή ανεμιστηράκι). Το αναφέρει κι ο πωλητής.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, panoss1442169303 said:

 

Ωραίος! Πρόσεξε όμως, το συγκεκριμένο buck/boost converter για πάνω από 3A θέλει μεγαλύτερες ψύκτρες (ή ανεμιστηράκι). Το αναφέρει κι ο πωλητής.

 

Ναι το γνωρίζω. Αυτό που έμαθα κατόπιν εορτής είναι ότι δεν έχει προστασία για βραχυκύκλωμα, επομένως σχεδιάζω ήδη λύση, η οποία θα παρουσιαστεί, όταν υλοποιηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, panoss1442169303 said:

Αυτό δεν είναι; Απ' ότι γράφει ο πωλητής, έχει προστασία βραχυκυκλώματος.

ναι αυτό είναι. Περίεργο, στο Ελληνικό κατάστημα που το αγόρασα, αναγράφουν ότι δεν έχει προστασία, και να σου πω μου είχε κάνει εντύπωση (όταν το πήρα χαμπάρι) ... Ωστόσο ένα έξτρα κυκλωματάκι προστασίας, δεν θα το χαλάσει ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.