Jump to content


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος dukepapas έγραψε:

Hello παιδια για δωστε μου τα φώτα σας..........εχω αυτο το χαλι για πορτα εχει λαλήσει γιατι βαράγανε συνέχεια το πομολο και απο διάφορα βιδώματα  έγινε ετσι οπως έγινε.............

τωρα αυτο πως φτιάχνετε με σκετη ξυλόκολλα επάνω να την απλώσεις;;  να βαλω στοκο γενικής χρήσης και μετα ξυλόκολλα;; πως το συμμαζεύουμε ;;

https://www.skroutz.gr/c/3303/stokos.html?keyphrase=ξυλοστοκος

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά αν σκοπεύω να το βάψω περνάω τον ξυλόστοκο, τρίβω με γυαλόχαρτο, και το βάφω.

δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ξυλόκολλα με πριονίδι αντί του στόκου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφορα μπορουν να γινουν αλλα η πιο μονιμη λυση για να μη το ξαναπαρεις το πομολο στα χερια ειναι να το αντικαταστησεις με πομολο πλακας πχ

 

Screenshot_20200804-223600_Brave.jpg

 

 

Θα πιασουν σε υγιες κομματι οι νεες βιδες.

Στο στοκαρισμα μπορεις να βαλεις και σιδηροστοκο αν εχεις. Κανει πολυ καλη δουλεια στο ξυλο.

Η ξυλοκολα στο στοκαρισμα δεν εχει δουλεια.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Διαφορα μπορουν να γινουν αλλα η πιο μονιμη λυση για να μη το ξαναπαρεις το πομολο στα χερια ειναι να το αντικαταστησεις με πομολο πλακας πχ

 

Screenshot_20200804-223600_Brave.jpg

 

 

Θα πιασουν σε υγιες κομματι οι νεες βιδες.

Στο στοκαρισμα μπορεις να βαλεις και σιδηροστοκο αν εχεις. Κανει πολυ καλη δουλεια στο ξυλο.

Η ξυλοκολα στο στοκαρισμα δεν εχει δουλεια.

 

Αμα εισαι κανίβαλος και αυτο σπάει, το ελατήριο της κλειδαριας αμα το κανείς  με δύναμη καθε φορα ........

Link to comment
Share on other sites

Ολα σπανε. Αλλα με τοσο κομματι που εχεις να στοκαρεις ή να συμπληρωσεις με καβιλιες κλπ δεν θα αντεξει η επισκευη για πολυ, ειδικα με κανιβαλους οπως λες.

Η λυση σου ειναι αυτη που σου λεω για να αντεξει οσο γινεται περισσότερο. Το εχω δει το εργο σε επαναληψη πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2020 at 3:50 ΜΜ, το μέλος scorpiosm έγραψε:

Επιτέλους βρήκα σπίτι, που να μπορώ να έχω σκύλο, και πήρα ένα από τη γέννα του Κοκονιού του πατέρα μου, αλλά όταν κοίταζα για σπιτάκι οι τιμές σε αυτά που μου άρεσαν ήταν εξωπραγματικές.

Οπότε ανέλαβα δράση και έφτιαξα εγώ ένα που είναι και τεράστιο σε σχέση με αυτά που έβλεπα 

Και στην τελευταία, το θηρίο που πήρα σπίτι :)

IMG_20200712_134316.jpg

IMG_20200712_134327.jpg

IMG_20200712_134333.jpg

IMG_20200712_134342.jpg

IMG_20200712_135843.jpg

IMG_20200712_173901.jpg

IMG_20200712_173916.jpg

θα βγω off topic αλλα σε παρακαλω φιλε μου, σκέψου μηπως να στειρώσεις το σκυλάκι.

Υπάρχουν πάρα πολλά αδέσποτα έξω που αναζητούν σπίτι, ας τους δώσουμε μια ευκαιρία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Off Topic : Οπωσδήποτε στείρωση αν είναι θυληκό, για να μην πάθει πυομήτρα.  Έχω χάσει 1 σκυλάκι από αμέλεια.  Τώρα, στις γάτες από την πρώτη στιγμή... 

 

On Topic :   

 

On 8/4/2020 at 7:34 PM, dukepapas said:

Hello παιδια για δωστε μου τα φώτα σας.......... 

 

Πέρα από την λύση τής Κάρμεν, αν θέλεις οπωσδήποτε μαστόρεμα, τότε να προτείνω :

 

1.  Βάζεις πλαστικό σωλήνα (ή σκουπόξυλο - ή κάτι τέτοιο) στην τρύπα.

2.  Αντί για τον μεταλλικό δίσκο, φτιάχνεις 2 ξύλινες ροδέλες (1 ποτηροτρύπανο για το περίβλημα + 1 όσο η διάμετρος από το πόμολο)

3.  Τα βάφεις - λουστράρεις προαιρετικά, αν θες να είναι μερακλίδικο.

4.  Κολλάς τις 2 κατασκευές (ξύλινες ροδέλες) με εποξειδική κόλλα 2 συστατικών σε μορφή πάστας - στόκου (διότι σε μορφή μελιού θα τρέξει)

 

-  Μέ την πάστα γεμίζουν και τα παλιά σκαψίματα, τα οποία γίνονται ένα σώμα με την εξωτερική ξύλινη ροδέλα.

Επιπλέον δημιουργείται στα τυχόν κενά, ένα περίβλημα σταθεροποίησης για τον πόμολο. 

 

- Ίσως χρειασθεί με ένα μεταλλικό βουρτσάκι ή Dremmel, να αφαιρέσεις πρώτα, κάποιους προηγούμενους στόκους.

 

- Το σκουπόξυλο (ή ο σωλήνας) φροντίζουν να μην πάει μέσα η εποξειδική και γίνει σαν πέτρα που εμποδίζει να μπει πίσω η κλειδαριά.

 

- Προσοχή, τραβάς έξω το σωλήνα, προσεκτικά, στα μισά+κάτι. Δηλαδή πρίν στεγνώσει, αλλά αφού πρώτα έχει κάμποση σταθεροποίηση η κόλλα.  

                

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & καλή Κυριακή. 

Ένα ακόμη industrial lamp για φίλο που μου το ζήτησε. "Πινελιά" το dimmer γραμμής για την ρύθμισης της έντασης των λαμπτήρων. 

 

Μπήκε & αυτό για λίγο καιρό στο ειδικό "Εκθετήριο" πριν δοθεί στον παραλήπτη του. 

01.thumb.jpg.87306d7ee58c0db305a72b5e295af79f.jpg02.thumb.jpg.6ee7382e1311f1cebac405de1990a707.jpg03.thumb.jpg.3f5341e5026c8ad9b77a28427742c274.jpg

  • Like 7
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα μαστορια και μαστορισες!!

Θέλω τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω.

Θέλω να βάψω ένα κομμάτι κόντρα πλακέ θαλάσσης το οποίο θα γίνει τραπέζι κουζίνας.ποια διαδικασία ακολουθώ ?

Βερνίκι εμποτισμού για αρχή μετά βερνίκι 2 συστατικών? Θέλω να είναι όσο λείο γίνεται οπότε τρίβω μέχρι 600 γυαλοχαρτο? επίσης θέλω το χρώμα να είναι μαόνι υπάρχει σε 2 συστατικών? Η φτιάχνω το χρώμα με του εμποτισμού? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά όσο πιο πολλά διαβάζεις τόσο πιο πολύ μπερδεύσαι στο τέλος.. ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Papakitou έγραψε:

Τελειο..

Θα ηταν ακομα πιο τελειο, ο μετρητης να ηταν βολτομετρο και αναβοντας τη λαμπα να καρφωνε 230

 

Και ακόμα τελειότερα να βάλει κι ένα dimmer για να μην είναι καρφωμένο στα 230 ?.

  • Like 3
  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας βάλω κι εγώ το δικό μου μαστόρεμα, αν και τράβηξα μόνο 1 φωτογραφία.

 

Τοποθέτηση νέου driver και auxiliary RGB board σε φακό. Φυσικά, καθώς το σετ είναι ολοκαίνουριο και πρώτη παρτίδα, οι Κινέζοι έκαναν το θαύμα τους και έβαλαν λάθος αντιστάσεις εξισορρόπησης των RGB LED, οπότε έπρεπε να τις αντικαταστήσω με άλλες και να δοκιμάσω διάφορες τιμές. 

 

Οι αντιστάσεις είναι τα 3 μικρά τουβλάκια μπροστά από τα 4 καλώδια. Οπότε με 3 αντιστάσεις και 4 καλώδια, μιλάμε για 10 κολλήσεις σε χώρο περίπου όσο ένα από τα κύρια LED του φακού, τα οποία έχουν footprint 3,5x3,5mm. 

 

20200904_212436.jpg

 

  • Like 5
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

tip ημερας

 

ειχα κολλησει στη μηχανη απο το χειμωνα καποια αντιολισθητικα τεποζιτου με μια φτηνη διπλης οψης. στο παρελθον με 3M δεν ειχα κανενα προβλημα. τωρα ομως η κολλα απο τη διπλης ετρεξε στο πλαι πανω σε ολη τη μηχανη κι απ τις 2 μεριες. εμεινε σαν υφη ρετσινιου (panic - τη μηχανη την προσεχω πολυ)

 

δοκιμασα διαφορα προσεχοντας το χρωμα, και τελικα η λυση ηρθε με wd40. πραγματικα εβγαλε την κολλα πανευκολα με ενα πανι. μετα το πλυνα καλου κακου αν και δεν ειναι διαβρωτικο.

 

τα αντιολισθητικα επισης που ειχαν ενα δεκατο παχος κολλα πανω τα μουλιασα πανω σε πανι και εφυγε ολη η κολλα αμεσως

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα τετοιο και θα ξενοιασεις.Απο φρεσκοβαμμενο χρωμα βγαζει την κολλα της διπλης οψεως

χωρις να πειραξει καθολου το χρωμα.Εχει 2 τετοια ο αδερφος στο μαγαζι και τον εχουν σωσει.

  • Like 2
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.