Jump to content


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος Qparadox έγραψε:

Εξαιρετικό!!  Μπράβο!!

Τα φύλλα είναι καπλαμάς??

Τα φύλλα (λωρίδες) είναι από οξυά, κομμένα στην πριονοκορδέλα της METABO, στα 3 mm πάχος από ένα μεγάλο μαδέρι οξυάς.

Οι δύο βάσεις (ροδέλες) είναι από μαόνι, επεξεργασμένα στον τόρνο της BOSTON.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βραδάκι από σημύδα 21 mm, έφτιαξα ένα σκαμπό - σκαμνάκι (όχι για τους Χαιρετισμούς), αλλά για το Εργαστήριο.

Έχω ετοιμάσει πατρόν & για ένα δίδυμο αδερφάκι του αλλά θα γίνει κάποια άλλη στιγμή.

 

Οι κοπές έγιναν στην πριονοκορδέλα της Μetabo, ο "σταυρός" στο κέντρο στην επιτραπέζια σέγα της Εinhell & οι ελάχιστες λειάνσεις που χρειάστηκε (σημύδα γαρ) έγιναν στον ταινιολειαντήρα της Boston.

 

 

01.JPG

02.JPG

03.JPG

04.JPG

05.JPG

06.JPG

07.JPG

08.JPG

Έγινε επεξεργασία από costas1965
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Παππού πάτα κάνα φρένο :hehe:

 

Πολύ καλός :T:

 

Δύο  απορίες έχω.

1)Με τι λάδι έκανες το τελικό πέρασμα στο σκαμνάκι;

2) Η Εinhell παίρνει ακέφαλες λάμες; Αν ναι ποιο μοντέλο έχεις;

 

Ευχαριστώ :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Παππούς! ! !! :T:

Αλλά -ευλογημένε- έτσι  και σε πάρει χαμπάρι η Λουκά που έβαλες το "σταυρό"  και τι "τοποθετείται" επάνω του, την . . .  έβαψες ! ! ! :p

Πολύ ωραία η κατασκευή και από στιβαρότητα με βάση τα κλειδώματά του θα πρέπει να είναι βράχος ακόμα και χωρίς κόλλες ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παππού πάτα κάνα φρένο :hehe:

 

Πολύ καλός :T:

 

Δύο  απορίες έχω.

1)Με τι λάδι έκανες το τελικό πέρασμα στο σκαμνάκι;

2) Η Εinhell παίρνει ακέφαλες λάμες; Αν ναι ποιο μοντέλο έχεις;

 

Ευχαριστώ :) 

 

Καλησπέρα. 

Μα  .....ήδη φρεναριστός πάω :)

Σέγα η κόκκινη της Einhell (είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος). 

Ακέφαλες από "μαμά" δεν φοράει. Με αντάπτορα όμως τα πάει μια χαρά κ με τις ακέφαλες λάμες. 

Λαδάκι 2 χέρια της Liberon (ακριβούτσικο - καλούτσικο).

 

IMG_20170321_210739.jpg

IMG_20170321_211013.jpg

IMG_20170321_211118.jpg

Το μοντέλο της Einhell είναι το TC-SS 405 E  γιατί μάλλον στην φωτο δεν φαίνεται καλά. 

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ωραίος ο Παππούς! ! !! :T:

Αλλά -ευλογημένε- έτσι  και σε πάρει χαμπάρι η Λουκά που έβαλες το "σταυρό"  και τι "τοποθετείται" επάνω του, την . . .  έβαψες ! ! ! :p

Πολύ ωραία η κατασκευή και από στιβαρότητα με βάση τα κλειδώματά του θα πρέπει να είναι βράχος ακόμα και χωρίς κόλλες ! 

Κύριε Στέλιο όντως κλειδώνει τέλεια. Ίσως στο αδερφάκι σκαμπό που θα φτιάξω να μην του βάλω κόλλα κ με δύο σφυριές (ματσολιές) να το κάνω 3 κομμάτια κ να το έχω έτσι ακόμη πιο "φορητό".  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυριο έχω να κάνω πολλά τρυπήματα και θα πρέπει να φτιάξω μία φόρμα για να γίνει πιο γρήγορα η δουλειά.

Το πρώτο πράγμα που με απασχολούσε όμως, είναι σε ήδη ανοιγμένες τρύπες να βρω ακριβώς τα κέντρα και να τα μεταφέρω ανα ομάδες.

Θα ήταν εύκολο αν οι οπές ήταν στις κλασικές διαστάσεις των καβιλιων 6-8-10 αλλά για κακή μου τύχη πέσαμε το 7mm Οπότε οι πόντες για τις καβίλιες δεν εξυπηρετούσαν

670.00.jpg

Εφαγα μία φλασιά ένα βράδυ κατά τις 2 τα ξημερώματα και έμπλεξε ο Στέλιος μέρα που είναι σήμερα και ο τόρνος φυσικά.

 

Πήραμε ένα κομμάτι σίδερο, ήρθε στην επιθυμητή διάμετρο και συνολικά γίνανε 4 κώνοι. Ουσιαστικά δηλαδή 4 πόντες.

 

20170325_145404.jpg20170325_145412.jpg

 

Τι θα γίνει με αυτά τωρα;

Θα μπουν μέσα στις φωλιές που υπάρχουν ήδη στα πλαϊνά των βιβλιοθηκών και πάνω σε αυτά θα πιεστεί ένα κομμάτι ξύλο.

20170325_161318.jpg

Οι μύτες θα δώσουν το σημείο που πρέπει να τρυπηθεί το ξύλο και βάζοντας στο ξύλο μερικές σωλήνες θα προστατευτεί και θα υπάρχει μία μήτρα για να ανοιχθούν οι επόμενες τρύπες με ακριβώς ίδιες αποστάσεις σε σχέση με τις προηγούμενες. Οπότε τα νέα ράφια θα πατάνε υψομετρικά στο ίδιο ακριβώς σημείο και δε θα παίζουν.

 

20170325_161628.jpg

 

Στέλιο σε ευχαριστώ και από εδώ που τέτοια μέρα σήμερα βρήκες χρόνο να συναντηθούμε :T: 

 

 

Προσθηκη: Και για να μπορουν να βγουν εύκολα στη περίπτωση που πιεστούν πολύ και μαγκώσουν μέσα στη φωλιά, με μία λίμα έγιναν δύο πατούρες στο κάθε ένα για να μπορεί να τα πιάσει μυτοτσίμπιδο και να βγουν εύκολα

 

20170325_173436.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Tο αρκετή δουλειά που λες μάλλον "υποτιμά" αυτό που κάνατε! :T:

Την ώρα  που πέρασα, η δουλειά μου φάνηκε "βουνό" !

Μπράβο και σε σένα και στο βοηθό σου ! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν σου φανηκε βουνο αλλα νιωθω σα να εχω ανεβει στον Ολυμπο καο να εχω κατέβει :hehe:

 

Πραγματικα οι φωτογραφίες δε μπορουν να δειξουν το μέγεθος της δουλειάς. Ήθελε νεα ραφια, ηθελε ευθυγραμμιση η μια με την αλλη, ηθελε άδειασμα  και φορτωμα με βιβλια και μάλιστα οχι οπως κ οπως αλλα σε αλφαβητικη σειρα κλπ κλπ

 

Αν ελειπε ο Νικολακης μας δε θα την έβγαζα σε καμια περιπτωση τοση δουλειά. Πριν ζητησω κατι το καταλαβαινε και το ειχα στο χέρι μου όταν πχ ημουν πανω σε μια σκαλα. Οπως κ το ανάποδο. Ειναι πολυ καλο να εχεις βοηθο αλλα ειναι παράδεισος να εχεις βοηθο που ξερει τι και πως πρεπει να γίνει. 

 

Οι ρολοι αλλαζαν συχνα και ποτε ο Νικος χρειαζοταν κατι ποτε εγω. Λειτουργησαμε σαν να δουλευαμε καιρο μαζι και αυτο ηταν το κλειδι σημερα :)

 

 

 

ΥΓ τωρα θα με βρίζει που του πλεκω το εγκωμιο αλλα δε βαριέσαι :p

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λένε και στο χωρίο . . . "Δε θέλει ν' αμπώθεις, να νιώθεις πρέπει!" :D

Και ασ'  τον να λέει, εγώ λίγα είδα και πολλά κατάλαβα και αν πάρεις υπόψη ότι, λόγω των διαστάσεων και της φύσης της δουλειάς, μπορούσε να δουλεύει "πρώτη γραμμή" ένας μόνο,

και τη περισσότερη ώρα πάνω στη σκάλα, η βοήθεια είναι το θέμα κλειδί !

Άντε τώρα να τεντώσεις κατά καναπέ μεριά και μέχρι την άλλη Κυριακή, το σημερινό  θα το έχεις . . . "ξεχάσει" ! :)

Καλή ξεκούραση και στους δυο σας ! :T: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 βιβλιοθήκες x 7 ράφια η καθεμία =56 χ 5 (κιλά το ράφι, 22-24 βιβλία μέσο όρο) =280 x 2 (ξεφόρτωμα, επανατοποθέτηση) = 560 κιλά χονδρικά.

Ν' ακούς και τη γκρίνια της απ' το πρωί.:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.