Jump to content



Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Στα μεταλλικά κουμπιά δεν ακουμπάνε τα καλώδια;

 

Είναι για περιελίξεις μοτέρ, για πηνία, έχει βερνίκι για μόνωση.

Οπως γράφει και ο eleozz

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Papakitou έγραψε:

Αψογο..

Χρησιμοποιεις το speed square για οδηγο κοπης  για την σεγα ε;

Λινελαιο εβαλες για λαδι;

 

1.Ναι, βολεύει πολύ. 

2.Το παρακάτω χωρίς αραίωση. 
https://www.e-technostore.com/pure-tung-oil-200ml.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρήσιμη και λειτουργική κατασκευή.

 Η ένωση στις ροδέλες με τις καβιλιες έχει γίνει μόνο με κόλλα;

 Τα ξύλα είναι δρυς μεραντι οξυα, ή είμαι τελείως εκτός ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος joman έγραψε:

Καλησπέρα, χρήσιμη και λειτουργική κατασκευή.

 Η ένωση στις ροδέλες με τις καβιλιες έχει γίνει μόνο με κόλλα;

 Τα ξύλα είναι δρυς μεραντι οξυα, ή είμαι τελείως εκτός ;

Μαζί το φτιάξαμε?! 

 

Όπως ακριβώς τα είπες. Μπράβο. 

Link to comment
Share on other sites

Μπα, απλά τύχη, είναι τα μόνα ξύλα που γνωριζω?

  Έχω όμως δυο ερωτησουλες, τις ροδέλες πως τις ακινητοποιησες ; γιατί δεν είναι και κατακόρυφα πάνω στις καβιλιες, με την κόλλα μόνο δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσουν σε περίπτωση παράδειγμα που τραβήξεις την κούπα και το χερούλι σκαλώσει ;

 Η άλλη μου ερώτηση αφορά την προηγούμενη κατασκευή σου, την κιθάρα , βλέπω ότι έχεις βάλει την κόκκινη κόλλα, δεν θα έχει πρόβλημα λόγω νερών; είχα την εντύπωση πως σε τέτοιες περιπτώσεις προτείνουν την πράσινη, που είναι και για εξωτερικούς χώρους.

 Δεν έχω εμπειρία (αντιθέτως από σένα που απ ότι έχω δει, έχεις ήδη κάνει όχι και λίγες)και ρωτάω γιατί πρόκειται να φτιάξω τώρα κοντά μια σανίδα για κόψιμο, και έχω ένα μπουκάλι γεμάτο από την κόκκινη, να γλύτωσε και την αγορά της άλλης αν δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Οι ροδέλες πάνω στις καβίλιες των 10 mm χιλιοστών είναι στερεωμενες μόνο με κόλλα 2 συστατικών της Bison η οποία μέχρι τώρα δεν με έχει "αφήσει" ποτέ αλλά & αν ποτέ συμβεί το μοιραίο εδώ είμαστε. 

Κόλλα πράσινη δεν έχω. Μόνο κόκκινη η οποία & αυτή τα πάει περίφημα. 

"Μακάρι" κάτι να χαλάσει για να βρω δικαιολογία για να φτιάξω κάτι καινούργιο. 

 

Οπότε μην αργείς ξεκινά την κατασκευή σου! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 Είχα στο μυαλό μου ότι τις κόλλησες με ξυλοκολλα, αλλά όπως γράφεις είναι με δυο συστατικών, όποτε αλλάζει το πραμα, ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

 Για την ξυλοκολλα και εγώ την κόκκινη έχω-χρησιμοποιώ, απλά έχω δει ότι για κολλήσεις σε εξωτερικούς χώρους και υγρά περιβάλλοντα προτείνουν την πράσινη, γιαυτο σε ρώτησα.

 Μόλις τελειώσω με την τακτοποίηση της αποθήκης, η οποία για την ώρα μοιάζει με τοπίο μετά από πυρινικη έκρηξη, κάτι θα μαστορεψω.

 Έτη φωτός βέβαια πίσω από τις κατασκευές τις δικές σου και πολλών  άλλων καλλιτεχνών που έχω δει εδώ στο φόρουμ, αλλά θα δικαιολογηθω προκαταβολικά λέγοντας πχ. η προσπάθεια μετράει, είναι το πρώτο μου κομμάτι, έχει υγρασία εδώ στην αποθήκη και αλλά τέτοια ??

Ας έρθει η ώρα και θα δούμε.

Καλη συνέχεια και καλές εμπνεύσεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο ξύλο καρυδιάς 5mm κόπηκαν στο Laser τα 3 κομμάτια της βάσης τοίχου για τις στέκες.

Κολλήθηκαν με ξυλόκολλα, τρίφτηκαν με γυαλόχαρτο 150άρι και έγιναν 2 χέρια βερνίκι σε σπρευ.

 

001_1865.thumb.jpg.21e29d64a2abee68c4bffb6ad1f89801.jpg

 

το τρίγωνο(καρυδιά 5mm) κόπηκε και αυτό στο Laser, τρίφτηκε με γυαλόχαρτο και έγινε 2 χέρια βερνίκι σε σπρευ.

 

004_1867.thumb.jpg.265208c547c78930a2d215462d537e27.jpg

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από Πάτρα, λίγο πριν ξανά φύγω, είπα να δω τι κάνει το μαγαζί μου χτες το βράδυ. Τελικά καλά είναι ακόμα, στην θέση του. 
Βάση: Mεράντι 20 mm, Background: Κόντρα πλακέ 6 mm, Κυρίως κατασκευή: Δρυς 22 mm !!!! 
Δυσκολάκι ρε Steve, πολλές οι .......κατσαροκοπές σου ! 

http://www.stevedgood.com/birddoggun.pdf
(***** Φωτό bonus τα βαζάκια λόγω φιλικού αιτήματος).

01.thumb.jpg.a348ec425f15c5dbe7e8995ac7bb1980.jpg02.jpg.c6dc403843e581f374eec5d59d851e9e.jpg03.jpg.c43d71f5c0f4eb9af6458e7f6f6c513a.jpg04.jpg.c9c61ef0356ca298ecf1e46b69589977.jpg05.jpg.98a91863d1a65ba365f6db6c9509f44c.jpg06.jpg.df3b5b6058f8b7a48eef6313c8cb6758.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Ωραίο αυτό το σχέδιο. Έχεις κάπου ενώσεις (εάν ναι, με τί) ή είναι ενιαίο κόψιμο;

Ενιαίο κόψιμο με την σέγα πάγκου. 

Βλέπε παρακάτω video. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.