Jump to content


Recommended Posts

@costas1965 και λοιποι μαστορες

Σε ξυλινη ραφιερα εσωτερικου χωρου, τι προτεινεις για περασμα? Επειδη θελω οσο το δυνατον λιγοτερες αναθυμιασεις. Εχω δει μερικα υλικα που χρησιμοποιεις συστηματικα, ακομα και baby oil.. Τι να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

@costas1965 και λοιποι μαστορες

Σε ξυλινη ραφιερα εσωτερικου χωρου, τι προτεινεις για περασμα? Επειδη θελω οσο το δυνατον λιγοτερες αναθυμιασεις. Εχω δει μερικα υλικα που χρησιμοποιεις συστηματικα, ακομα και baby oil.. Τι να βαλω?

 

Έβαζα & εγώ baby oil παλιότερα αλλά τώρα τελευταία χρησιμοποιώ φαρμακευτικό παραφινέλαιο (~5 euro/λίτρο).

Όλες μου τις δημιουργίες τις περνάω 2 φορές με το παραφινέλαιο & μετά αφού στεγνώσουν & το ξύλο έχει "πιει" όσο περισσότερο παραφινέλαιο μπορεί, τα σκουπίζω καλά με χαρτί κουζίνας. 

Στην συνέχεια τα περνάω 2 χέρια με άχρωμο βερνίκι νερού.
Εκεί θέλει πινέλο με πολύ καλή τρίχα & μπορείς να πάρεις satine ή glossy βερνίκι. 
Φυσικά υπάρχουν & βερνίκια με αποχρώσεις ξύλων όπου μπορείς να πειραματιστείς ή ακόμα & να ανακατέψεις μεταξύ τους.
Γενικά πάντως η βαφή των ξύλων δεν είναι εύκολο πράγμα & δεν υπάρχει μαγική συνταγή.
Επίσης όσο πιο καλό τρίψιμο έχεις κάνει στην δημιουργία σου τόσο πιο καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις στο τέλος.

Για τις εργασίες στον τόρνο εκεί τα πράγματα αλλάζουν (θέλεις κρέμες, ειδικές αλοιφές, στροφές τόρνου κλπ).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Αψογος οπως παντα,με γεια τον πυρογραφο, φρεσκοτατος δειχνει!!!!!!!!!!!!!!!!!:)

Του κουτιού που λέμε. 

https://www.vardakas-tools.gr/Startec-ST17100-stathmos-pirografias

05.jpg.a6d0675b4047137aec2fa520f2f01e15.jpg06.jpg.ede6852fb483bf94cc14897760f59793.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

Καλοριζικος κ καλη προπονηση!!!!:)

Το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι σχετικα κοντα μου κ εχει αρκετα ''περιεργα'' κ δυσευρετα εργαλεια...Απλα μεσα επικρατει χαος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.