Jump to content



Recommended Posts

Εξαιρετική η δουλειά σου φίλε, αλλά όντως κρίμα που τη χαράμισες στα άχρηστα ρεμάλια της τηλεοπτικής υποκουλτούρας, τα οποία - φυσικά - δεν είχαν τον απαραίτητο σεβασμό για να τον δείξουν.

 

Παρ όλα αυτά, κέρδισε η δουλειά σου κάποια δημοσιότητα - αναγνωρισιμότητα.

 

Μπράβο για όλα αυτά τα ωραία πράγματα που φτιάχνεις! Αν ήμουν στη θέση τους, θα το είχα μόνιμα στολισμένο στο σκηνικό, με σεβασμό.

  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Πολύ άκομψο βρήκα τον όλο σχολιασμό, κρίμα. 

 

Είδες την πρώτη φορά που τους είχα στείλει το mini arcade τι είπαν?

Χθες δεν ήταν η μέρα τους μάλλον :)

 

πριν 3 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

.........................

 

Μπράβο για όλα αυτά τα ωραία πράγματα που φτιάχνεις! Αν ήμουν στη θέση τους, θα το είχα μόνιμα στολισμένο στο σκηνικό, με σεβασμό.


Aυτό θα ήταν το τέλειο :)

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

Είδες την πρώτη φορά που τους είχα στείλει το mini arcade τι είπαν?

Χθες δεν ήταν η μέρα τους μάλλον

Δεν δικαιολογούνται. Εγώ στη θέση σου θα το ζητούσα πίσω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Περιμετρικά στο χείλος της πόρτας άνοιξα αρκετές τρύπες, τις φρέζαρα για να φύγουν τα γρέζια και με βίδες άρχισε η πρώτη εγκατάσταση. Μέχρι και αυτή τη στιγμή δεν έχω βάλει κόλλα στο μεγάλο κομμάτι και δεν ξέρω αν θα το κάνω κιόλας.

 

Ωραίες δουλειές Αγάπη !

Αρκετή γυμναστική για έναν μάστορα βεβαίως, αλλά μια χαρά το πας! :T: 

Στο θέμα της στερέωσης του φύλλου επένδυσης της πόρτας, με δεδομένη την ύπαρξη των περιμετρικών βιδών και με τη βοήθεια των βιδών της χειρολαβής, το φύλο του κόντρα πλακέ δεν μπορεί να πάει πουθενά !

Θα είναι εκεί ακίνητο στη θέση του!

Το μόνο ζήτημα που υπάρχει είναι ότι μπορεί να "παίζει" λίγο στο μέσα έξω (πλησιάζοντας και απομακρυνόμενο)  σε σχέση με την επιφάνεια της μεταλλικής πόρτας. 

Την ακινησία του σε αυτό τον άξονα και στην περιοχή του κέντρου της επιφάνειάς του, μπορείς να την εξασφαλίσεις με μερικά "κουμπάκια"  κόλλας και αργότερα αν χρειαστεί να την βγάλεις, μπορείς να κόψεις την κόλλα "πριονίζοντάς" με ένα κομμάτι πετονιά όπως κάνουν οι καθρεφτάδες. 

Πρέπει να βάλεις βέβαιο κόλλα που δεν γίνεται "τσιμέντο", οπότε κάτι σε μονίμως μαλακό υλικό σε πάει και πιθανότατα ένα ελαστικό σφραγιστικό της Sika να είναι το πιο κατάλληλο.

 

Αυτή είναι η κλασική προσέγγιση, αλλά σκέφτομαι και μια άλλη, πιο pro και πιο "κομπιουτερέ" !  :) 

 

Ξηλώνεις κάνα δυο αρχαίους σκληρούς δίσκους και παίρνει τα μορφής "φύλλου" μαγνητάκια νεοδυμίου που δημιουργούν το πεδίο της κίνησης των κεφαλών του δίσκου.

Με ένα σκαρπελάκι κάνεις τρεις τέσσερις υποδοχές στην κρυφή μεριά της επένδυσης και εκεί κολλάς τα μαγνητάκια έτσι ώστε να προβάλουν όσο χρειάζεται για να έρθουν σε επαφή με την μεταλλική πόρτα.

Ε και όταν έρθουν σε επαφή , έχουν αυτά το τρόπο τους να κρατάνε σε πειθαρχία τις εγκάρσιες δονήσεις της επένδυσης.

Έτσι θα μπορεί να βγάλεις όποτε θέλεις το φύλο.

 

Ακόμα μια ιδέα (πιθανότατα το έχεις ήδη σκεφτεί!) εκεί που βιδώνουν οι νοβοπανόβιδες στην επενδυση, βάλε φυτευτά σπειρώματα ξύλου (Μ4) με λίγη κόλλα και βίδωσε με βίδες M4.

Όπως και να έχει, εύχομαι καλή συνέχεια και . . . καλή διασκέδαση ! ! ! !  :D

 

 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.