Jump to content



Recommended Posts

Ευχαριστώ και τους δύο για τις συμβουλες. Θα βάλω λίγη κόλλα να είμαι ψυχολογικά ήσυχη :)

 

 

Στέλιο με έστειλες με τους μαγνήτες :hehe:

Φυτευτό Μ4 δεν μπαίνει παρόλο που ναι το σκέφτηκα. Δεν έχω το πάχος υλικού για να μπει

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη πολύ ωραία γίνεται η πόρτα και από ότι εύκολα καταλαβαίνω , πρέπει να σε έφαγε το μέτρα και ξαναμέτρα και το ανέβα κατέβα στη σκάλα ! :) 

Όπως και να έχει ο κόπος σου θα αποζημιωθεί και με το παραπάνω, ήδη -εγώ στη θέση σου- θα το καμάρωνα από τα "σκαριά" που λένε !  :D

 

Αυτό που λές :

 

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Επανερχόμαστε στο πλακάζ τώρα. Στις δύο πλευρές που θα είναι τέρμα πάνω στο πρέκι της πόρτας, δημιουργήθηκε ένα λούκι 24mm και όχι 19mm που είναι το πάχος του πλακάζ. Το γιατί όποιος δεν το κατάλαβε ή δε το υποψιάζεται θα το εξηγήσω στο επόμενο και τελευταίο Post της κατασκευής. Και αφού κόπηκαν τα φάλτσα στα περβάζια κολλήθηκαν επάνω στο πλακάζ.

 

Αν καταλαβαίνω καλά εννοείς αυτές εδώ τις εσοχές:

 

Ashampoo_Snap_Τετάρτη, 6 Μαρτίου 2019_21h02m28s_002_.jpgAshampoo_Snap_Τετάρτη, 6 Μαρτίου 2019_21h02m03s_001_.jpg

 

Οπότε αυτά τα 5 mm που περισσεύουν στην κατακόρυφη κατεύθυνση, κάτι με κάνουν να υποψιάζομαι, κάποια ανάγκη για "ελευθερία" ! 

Αλλά δε μας λες εσύ καλύτερα -αν αντέχεις ακόμα :)τι έχεις σκεφτεί μην κάνουμε σενάρια και υποθέσεις !  :T:

 

Και πάλι μπράβο ! ! ! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Στελιο :)

Ελεγα να το απαντουσα στο επομενο post αλλα δε πειραζει καλυτερα τωρα.

 

οπως ανεφερα το πανω κομματι πρεπει να μπορει να βγει. Για να βγει θα πρεπει ομως να μπει :)

 

Τα περβαζια κλεινουν το δρομο στην πατουρα. Οποτε αν ηταν 19mm, δε θα μπορουσε να μπει ή να βγει το κομματι.

 

20190306_211039.jpg

 

Δινοντας 5mm εξτρα συν μια μικρη διαμορφωση στα ακρα του πανω κομματιου, μπορει να μπει και να βγει. Απλα για να βγει, αυτος που θα παει να το κανει, θα πρεπει να γνωριζει οτι πρωτα πρεπει να σηκωσει και μετα να τραβηξει. Αλλιως θα τραβαει στον αιωνα τον απαντα :hehe:

 

20190306_210918.jpg20190306_210953.jpg

 

Ειμαι απο κινητο και η περιγραφη εγινε καπως στο ποδι. Ελπιζω να ειναι κατανοητο :)

 

Ειναι ενας καλος τροπος, που απο οσο καταλαβαινεις (αν καταλαβες οπως το περιεγραψα) μου εδωσε κ ενα περιθώριο λαθους :)

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τα περβαζια κλεινουν το δρομο στην πατουρα. Οποτε αν ηταν 19mm, δε θα μπορουσε να μπει ή να βγει το κομματι.

 

Αυτό υποψιάστηκα κι εγώ, όποτε τώρα έχεις το περιθώριο να το σηκώσεις λίγο -κούρεψες και αυτή τη γωνίτσα που εμπόδιζε και τώρα βγαίνει και μπαίνει ελεύθερα και όταν μπει και κάτσει στη θέση του, θα πρέπει λογικά να  "κλειδώνει" εκεί από το λοξό του κατακόρυφου περβαζιού.

Πολύ έξυπνο ! ! ! :T: 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν σου πω οτι ποτε δε μπηκα στη διαδικασια να τα μετρησω θα με πιστεψεις; :p

 

Θα το χασεις το μετρημα!!!!!!!!!!!!!

Μπαβο για την κατασκευη,εχεις νιονιο:), υπομονη κ χρονο, [+ολα τ αλλα βεβαια!πανεξυπνη , πανεμορφη ,κτλ:p] κ δειχνεις σε αρκετους οτι ολα γινονται , στην πραξη!!!!!!!!!

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος costas1965 έγραψε:

Κατασκευή σφιγκτήρων "παραλλήλων" σιαγόνων

 Παππού Κώστα !
Πολύ ωραία η δουλειά που έκανες και ακόμα πιο ωραία και επεξηγηματική η παρουσίασή της !   :T: 

Να 'σαι καλά για το χρόνο που διέθεσες και για τις πληροφορίες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.