Jump to content



Recommended Posts

Ήτανε παλια κατασκευή αυτή βρε...

Δεν ήθελα μπρούτζινο για να κάνει λίγο αντίθεση με το μαύρο!

Αυτό που μ έβγαλε το λάδι ήτανε ότι είχα 2.5αρι καλώδιο...κλώνοι...και όχι 1.5αρι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

Babius (!!!) είναι ώρα να αλλάξεις το nickname σου άμεσα !

 

Μια χαρά είναι...
Αυτά που δεν ξέρω είναι περισσότερα, από αυτά που ξέρω :)

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πριν καιρό είχα πει αυτό. Το πρώτο κομμάτι άρχισε να δημιουργείται :) 

Υλικό κόντρα πλακέ σημύδα. Δύο φύλλα κόπηκαν σε λωρίδες και άρχισε η συναρμολόγηση. Πάχος 24-25mm τα φύλλα και συγκολλήθηκαν 5 κομμάτια για τα πόδια. Οπότε έχουμε πόδια 12cm.

Ο τρόπος αυτός έχει την ευκολία ότι δεν χρειάζεται να ανοίξεις τις τρύπες για τις συνδέσεις (μόρσα). Εχει όμως την δυσκολία να κολληθούν ακριβώς εκεί που πρέπει, ειδικά όταν μπαίνει η κόλλα. Εκεί κατά το σφίξιμο τα κομμάτια γλιστράνε. Το κατάφερα όμως και έχει αρχίσει σιγά σιγά να παίρνει μορφή.

Το κόντρα πλακέ σε σχέση με το μασίφ ξύλο, προσδίδει έξτρα αντοχή και βάρος. Πράγματα που τα ήθελα.

Μερικές φωτογραφίες ακολουθούν στο πως είναι μέχρι τώρα. Μένει να μπουν οι ποδιές τριγύρω για επιπλέον αντοχή και η μέγγενη. Φυσικά τρίψιμο θέλει και βερνίκι

 

Σε μερικές μέρες θα ολοκληρωθεί και θα ανεβάσω φωτογραφίες. 

Δυστυχώς ή ευτυχώς έχει βγει ασήκωτος! Διαστάσεις θα καταλήξει 120x60 η πάνω επιφάνεια μετά την εγκατάσταση των περιμετρικών. 

Και αφού αντέχει την Κατερίνα μάλλον καλά πάμε :p 

 

 

 

 

Καταπληκτική δουλεία Αγάπη, εύγε!!!?

 

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Θα ανέβαζα ένα βίντεο που δείχνει τον όγκο και το βάρος σε σχέση με τις δυνάμεις μου αλλά πραγματικά ντρέπομαι :hehe: 

Πάντως θα ήθελα να βρω καμιά ζυγαριά να τον ζυγίσω στην τελική του μορφή για να είμαι ειλικρινής.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, πολύ ωραία η δουλειά σου !

Ο πάγκος αυτός θα είναι πραγματικό απόκτημα!

Η τόσο βαριά κατασκευή του, αποτελεί και την ειδοποιό διαφορά ανάμεσα σε ένα πάγκο γενικά και ένα πάγκο εργαλείο!

Η μάζα εξασφαλίζει αδράνεια, και οι στιβαρές συνδέσεις την ακαμψία, οπότε το όλο πράγμα συμπεριφέρεται σαν ένα ενιαίο σώμα.

Βλέπω δεν ξεφεύγει τίποτε, όχι μόνο καβίλιες στις συνδέσεις που τραβάνε τις μόρσες φέρμα πάνω στο κομμάτι, αλλά -αν κρίνω από τη φωτο που ακολουθεί-

 

Ashampoo_Snap_Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2019_15h54m17s_001_.jpg

 

Έχεις προβλέψει και καβίλιες που θα σφίξουν πάνω στη μόρσα( tenon το λένε στο χωριό σου :p , ξέρω! ) το τακάκι που θα κλείσει την σύνδεση ! :T:

 

Όταν μπουν και οι ποδιές, από άποψη αντοχής, το μόνο πράγμα που θα τον διαχωρίζει από ένα πολιορκητικό κριό, θα είναι το σχήμα του ! ! !  :hehe: 

Εν τω μεταξύ, έτσι όπως βγαίνουν όλα τα σόκορα στην επιφάνεια του πάγκου, θα έχεις μια λεία επιφάνεια που όμως θα είναι "αδρή" και το κομμάτι που δουλεύεις πάνω του δεν θα κάνει βόλτες γλιστρώντας!

 

Περιμένουμε τη συνέχεια !  :D

Μεγειά  ! ! ! ! 

 

@panava Παναγιώτη κάτι τρέχει με τις φωτό σου νομίζω.

Εγώ δεν μπορώ΄να δω καμία τους και τα λίνκ οδηγούν σε μαύρες εικόνες.

Αν τις ανοίξεις σε διπλανό tab, σου λέει ότι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση!

Μήπως τις έχεις "κρυφές" ακόμα στη galery?

 :)

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

@panava Παναγιώτη κάτι τρέχει με τις φωτό σου νομίζω.

Εγώ δεν μπορώ΄να δω καμία τους και τα λίνκ οδηγούν σε μαύρες εικόνες.

Αν τις ανοίξεις σε διπλανό tab, σου λέει ότι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση!

Μήπως τις έχεις "κρυφές" ακόμα στη galery?

 :)

 

 

Σε λίγο Στέλιο, θα το δει η Αγάπη το πρόβλημα...λίγη υπομονή.:D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αγάπη, πολύ ωραία η δουλειά σου !

Ο πάγκος αυτός θα είναι πραγματικό απόκτημα!

Η τόσο βαριά κατασκευή του, αποτελεί και την ειδοποιό διαφορά ανάμεσα σε ένα πάγκο γενικά και ένα πάγκο εργαλείο!

Η μάζα εξασφαλίζει αδράνεια, και οι στιβαρές συνδέσεις την ακαμψία, οπότε το όλο πράγμα συμπεριφέρεται σαν ένα ενιαίο σώμα.

Βλέπω δεν ξεφεύγει τίποτε, όχι μόνο καβίλιες στις συνδέσεις που τραβάνε τις μόρσες φέρμα πάνω στο κομμάτι, αλλά -αν κρίνω από τη φωτο που ακολουθεί-

 

Ashampoo_Snap_Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2019_15h54m17s_001_.jpg

 

 

 

Ωραία γκοφρέτα. Μιαμ μιαμ

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θα ανέβαζα ένα βίντεο που δείχνει τον όγκο και το βάρος σε σχέση με τις δυνάμεις μου αλλά πραγματικά ντρέπομαι :hehe: 

Πάντως θα ήθελα να βρω καμιά ζυγαριά να τον ζυγίσω στην τελική του μορφή για να είμαι ειλικρινής.

 

Ναι, να το βάλεις στα Ανέκδοτα & Αστεία?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.