Jump to content


Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

Χαίρομαι. Επειδή προσανατολίζομαι εδω και λίγο καιρό στην αγορά του Einhell 2025 βρήκα κάποια video με μετατροπές.

Αν είσαι καλός μάστορας δες και τα παρακάτω δύο video. Ο τύπος έκανε ακόμη πιο καλή δουλειά, αλλάζοντας μέχρι και την μεζούρα του εργαλείου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το πρώτο βίντεο και η κατασκευή https://www.youtube.com/watch?v=MEkyJkkBsG8 ...αλλά εκεί στο 7:35 όταν είδα το τεράστιο γελοίο μανίκι επάνω από το πριόνι ...ανατρίχιασα !!!!

Έγινε επεξεργασία από osa
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά τώρα που βγήκε σε προσφορά για άλλη μια φορά το δισκοπρίονο πάγκου DW745, τί παραπάνω μπορεί να κάνει κάποιος με αυτό, σε σχέση με μια πριονοκορδέλα? Το ρωτάω γιατι δεν έχω δουλέψει καθόλου δισκοπρίανα... Πχ εγω που έχω την metabo, για ποιό λόγο θα ήθελα να πάρω και το δισκοπρίονο πάγκου?

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις αυτο για το οποιο προορίζεται αρχικα :)

Να κοβεις ισια και επαναλαμβανομενα μεγαλα κοματια. Κατι που δεν μπορεις να κανεις με την πριονοκορδελιτσα.

Μετα μπορεις να κανεις και μισοκοπες, φαλτσοκοπες κλπ

Ειναι δυο διαφορετικα εργαλεια, αλληλοσυμπληρωμενα ομως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, karmen1983 said:

Για να κανεις αυτο για το οποιο προορίζεται αρχικα :)

Να κοβεις ισια και επαναλαμβανομενα μεγαλα κοματια. Κατι που δεν μπορεις να κανεις με την πριονοκορδελιτσα.

Μετα μπορεις να κανεις και μισοκοπες, φαλτσοκοπες κλπ

Ειναι δυο διαφορετικα εργαλεια, αλληλοσυμπληρωμενα ομως.

Όντως τα μεγαλύτερα κομμάτια και ειδικά σε πλάτος, είναι αδύνατο να τα κόψεις με τις μικρές πριονοκορδέλες. Σε μήκος βέβαια μπορείς, αλλα σιγά-σιγά με μεγάλη προσοχή.

Όντως ωραίο εργαλείο, κάποια στιγμή μπορεί να μπω στον πειρασμό να το πάρω... ;)

Link to comment
Share on other sites

οσο καλα και προσεκτικα και να το πας με την μικρή απόλυτη ευθεία δεν θα έχεις :)

Αυτή είναι η πρώτη διαφορά.

 

Ακόμα και τις μεγάλες κορδέλες που τις έχουν πολύ καλά κουρδισμένες και κόβουν ξύλα, μετά τα περνάνε από πλάνη και ξεχονδρισμα. Το dewalt ειναι ακριβό εργαλείο για ερασιτέχνη αλλά... δε μιλάω :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι ευρωπαιοι πως μπορουμε να αποκτησουμε ενα sawstop? Το εχει επιχειρησει κανεις? Αγαπη εσυ που το εχεις καημο να αποκτησεις ενα καποια στιγμη εχεις σκεφτει και πως θα το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

προτάσεις για δισκοπρίονο πάγκου / δαπέδου μέχρι 200 ευρώ για ξύλινες diy κατασκευές? , κάτι μου λέει ότι τα einhell δεν αξίζουν.

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολα τα κατω απο 200 αν δεν κανω λαθος δεν κοβουν φαρδια κομματια, κ αυτο γιατι ο φραλτης δεν μετακινειται τερμα δεξια ή αριστερα.  Δες πχ τον οδηγο σε αυτο εδω

https://www.skroutz.gr/s/8128015/Einhell-TC-TS-2025-U.html

 

Ο οδηγος/φρακτης παει στην γκρι επιφανεια και οχι στη μαυρη.

 

Επειδη θα το παρεις λοιπον και θα αρχιζεις τις diy πατεντες για να το κανεις να κοβει μεχρι τερμα δυο οικονομικα και καλα που ισως σου βγουν πιο φθηνα στην τελικη απο αυτα του 200αρικου ειναι τα παρακατω

 

https://www.skroutz.gr/s/7630846/Ryobi-RTS1800ES-G.html

https://www.skroutz.gr/s/12754592/Bulle-63477.html

 

Με μια προτίμηση προσωπικη στο bulle που το θεωρω καλυτερη κατασκευη. Το ryobi ηταν καλο μεχρι μια εκδοση του εργαλειου. Στα τελευταια updates χαλασανε την ποιοτητα. Ψαξε το αν θες παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, κι εγώ ψάχνω για δισκοπρίονο, αλλα για συγκεκριμένη χρήση. Για να φτιάχνω κουτιά απο λεπτό κοντρα πλακέ θαλάσσης, οι ενώσεις των οποίων θα είναι με dovetail (δοντάκια δηλαδή, δεν ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά). Απο ό,τι είδα αυτά τα δοντάκια γίνονται με διπλό ή τριπλό δίσκο, ώστε να αποκτήσει ενα συγκεκριμένο πάχος. 

Το θέμα όμως είναι οτι δεν παίρνουν όλα τα δισκοπρίονα διπλούς-τριπλούς δίσκους, πχ το dewalt dw745 που βγάζει σε προσφορά το eshop δεν παίρνει...

Υπάρχει κάποιαπρόταση για τέτοιο διακοπρίονο, γιατι το ψάχνω και δε βγάζω άκρη....

Link to comment
Share on other sites

Στην Ευρωπη απαγορευονται αυτοι οι δισκοι, για λογους ασφαλειας (αν εχω καταλαβει καλα πρεπει το εργαλειο να σταματαει σε πολυ μικρο χρονο απο τη στιγμη που πατας το off και αυτοι οι δισκοι δεν το κανουν). Οποτε πολυ δυσκολα θα βρεις στις ευρωπαικες αγορες κατι τετοιο και δυστυχως ακομα πιο δυσκολα θα φερεις απο εξω. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ZoSo said:

Στην Ευρωπη απαγορευονται αυτοι οι δισκοι, για λογους ασφαλειας (αν εχω καταλαβει καλα πρεπει το εργαλειο να σταματαει σε πολυ μικρο χρονο απο τη στιγμη που πατας το off και αυτοι οι δισκοι δεν το κανουν). Οποτε πολυ δυσκολα θα βρεις στις ευρωπαικες αγορες κατι τετοιο και δυστυχως ακομα πιο δυσκολα θα φερεις απο εξω. 

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε μου!

Θέλω να ρωτήσω σε μερικές αντιπροσωπείες για αυτό το θέμα, αλλα δεν έχω προλάβει ακόμα να το κάνω...Θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπε πιο πανω @ZoSo

Στην ευρωπη απαγορευονται τα δισκοπριονα που παιρνουν dado blades. Οι μαραγκοι τα εχουν βεβαια αλλα ειναι με πατεντα στο δισκοπριονο τους. 

Παρε ενα ρουτερακι κ θα κανεις την ιδια δουλεια :)

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, karmen1983 said:

Οτι σου ειπε πιο πανω @ZoSo

Στην ευρωπη απαγορευονται τα δισκοπριονα που παιρνουν dado blades. Οι μαραγκοι τα εχουν βεβαια αλλα ειναι με πατεντα στο δισκοπριονο τους. 

Παρε ενα ρουτερακι κ θα κανεις την ιδια δουλεια :)

 

Βασικά ρούτερ έχω! Αλλα δεν το είχα σκεφτεί πως μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά...Προφανώς πρέπει να το προσαρμόσω ανάποδα σε πάγκο και να βάλω μύτη πάχους όσο το κάθε δοντάκι...? Θα ψάξω για πληροφορίες... Ευχαριστώ για την ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Θελει τραπεζι ρουτερ. Αλλα εγω προσωπικα "τσιγκουνευομαι" να δωσω παραπανω σε ενα τραπεζι απ'οσο κανει το ρουτερ ολοκληρο, ψυχολογικα δε μου καθεται σαν ιδεα :P. Εχω αυτο το τραπεζι (ειχα ζητησει να μου το φερουν απο trusttools που φερνει αυτη τη μαρκα στην Ελλαδα, γυρω στα 85 ευρω αν θυμαμαι καλα) και πανω εχω βαλει αυτο το ρουτερ. Αξιολογη κατασκευη αλλα σιγουρα δεν εχει ουτε τις ανεσεις ουτε την ακριβεια ενος αξιολογου παγκοπριονου, τουλαχιστον στα δικα μου χερια. 
Εχω παρει και ενα bit 16mm για να φτιαξω ενα κουτακι με 16αρι κοντρα πλακε που εχω με finger joint αλλα δεν εχω βρει ακομα χρονο.

Πιστευω παντως οτι με το DW745 που περιμενω να βγαλει σε προσφορα η αντιπροσωπεια θα ειναι πιο ευκολο με πολλαπλα περασματα. 

Αφου εχεις ρουτερ ομως αν εχεις ορεξη παρε η φτιαξε τραπεζι, ειναι και αυτο ενα εργαλειο τελειως διαφορετικο απο το σκετο ρουτερ, και δοκιμασε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! 

Σκέφτομαι να αλλάξω δίσκο στο δισκοπριονο Black & Decker CD601 το οποίο φοράει

170mm  (διάμετρο)

16mm (τρύπα)

12 δόντια!

Επειδή δεν υπάρχουν πολλές επιλογές από Ελλάδα σε αυτές τις διαστάσεις λέω να βάλω κάτι τέτοιο

Μέτρησα τον προφυλακτήρα και έχω περιθώριο 9mm!

IMG_20181011_193333_HDR.thumb.jpg.0f6f63abe92202e20cf0d63970c5f34f.jpg

 

IMG_20181011_193305_HDR.thumb.jpg.1619256f8c4b641b6e8dceb6283ebe57.jpgIMG_20181011_193350_HDR.thumb.jpg.b197856ba0734582085c51d61c2c7fb4.jpg

 

Δηλαδή αν μπει 184mm δίσκος θα μείνουν 2mm περιθώριο... 

 

Είναι 1100 watt το μοτέρ... 

IMG_20181011_193432_HDR.thumb.jpg.dfe33f0f8f5bd07956ae8730533dacc6.jpg

 

Να σημειώσω ότι προς το παρόν το δουλεύω ανάποδα σε μια μελαμίνη (πρόχειρο παγκοπριονο). 

Μαχαίρι φτιάχνω άλλο αν δεν ταιριάζει... 

IMG_20181011_195721_HDR.thumb.jpg.ec9fee55056483246a64ba746f9549ab.jpgIMG_20181011_193624_HDR.thumb.jpg.a850badbc3c278597b420dc0c4c2a75d.jpg

Τι λέτε να προχωρήσω ή να γυρεύω τη δουλειά μου; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα 7 χιλιοστα επιπλεον που θα κερδισεις ,πιστευεις οτι θα σε εξυπηρετησουν καπου?

αν ναι τοτε συνεχισε την ερευνα για το μοντ που επιδιωκεις...

προσωπικα για μενα ειναι τσαμπα κοπος ,χρημα , κινδυνος

 

μ ενα διαβητη φτιαξε εναν κυκλο στα 184 χιλ σε χοντρο χαρτι, κοψε το και προσαρμοσετο στον δισκο που εχεις πανω στο b&d για να παρεις μια ξεκαθαρη εικονα σε τι περιθωρια κινεισαι

Έγινε επεξεργασία από makio
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος makio έγραψε:

τα 7 χιλιοστα επιπλεον που θα κερδισεις ,πιστευεις οτι θα σε εξυπηρετησουν καπου?

αν ναι τοτε συνεχισε την ερευνα για το μοντ που επιδιωκεις...

προσωπικα για μενα ειναι τσαμπα κοπος ,χρημα , κινδυνος

 

μ ενα διαβητη φτιαξε εναν κυκλο στα 184 χιλ σε χοντρο χαρτι, κοψε το και προσαρμοσετο στον δισκο που εχεις πανω στο b&d για να παρεις μια ξεκαθαρη εικονα σε τι περιθωρια κινεισαι

Αυτό κατάλαβες; ότι θέλω να κερδίσω 7mm; ?

Μάλλον δεν τα έγραψα καλά...

Αν διάβασες στην αρχή του μηνύματος γράφω ότι δεν υπάρχουν επιλογές στα 170mm πόσο μάλλον σε περισσότερα δόντια που θα ήθελα ..... 

Αυτός είναι και ο λόγος που σκέφτομαι να βάλω λίγο μεγαλύτερο δίσκο κοπής! Επειδή δεν βρίσκω σε 170mm ούτε φαφούτη ?

 

Ωραία ιδέα πάντως με το χαρτί ! 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.