Jump to content



Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

Καλησπερα. Επειδη με μια πρωτη αναζητηση απο το κινητο δε βγαζει αποτελεσματα, εχεις δει αν η ροδελα που πιανει τον δισκο μπαινει και απο τις δυο μεριες; πολλες φορες τα δισκοπριονα εχουν ροδελα που μπαινει και απο τη μια και απο την αλλη.

Αν εχεις λοιπον 16mm απο τη μια, ισως λεω ισως να εχεις 20mm απο την αλλη :)

 

Αν εχει 20 θα βρεις πολυ πιο ευκολα. Επισης μπορεις κ να φτιαξεις σε ενα μηχανουργιο γρηγορα κ οικονομικα.

Τσέκαρε και στο papadopoulostools.com

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο  -δεν ειναι πολυ εμπορικο νουμερο μαλλον

εψαξα στον γουγλη με δισκος φ170 ξυλου

κι εβγαλε καποια αποτελεσματα αλλα θελουν ψαξιμο  - εχει καποια εμπορικα , δεν χανεις να τους παρεις τηλ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος dfa19mj έγραψε:

Καλησπέρα! 

Σκέφτομαι να αλλάξω δίσκο στο δισκοπριονο Black & Decker CD601 το οποίο φοράει

170mm  (διάμετρο)

16mm (τρύπα)

12 δόντια!

Επειδή δεν υπάρχουν πολλές επιλογές από Ελλάδα σε αυτές τις διαστάσεις λέω να βάλω κάτι τέτοιο

Μέτρησα τον προφυλακτήρα και έχω περιθώριο 9mm!

IMG_20181011_193333_HDR.thumb.jpg.0f6f63abe92202e20cf0d63970c5f34f.jpg

 

IMG_20181011_193305_HDR.thumb.jpg.1619256f8c4b641b6e8dceb6283ebe57.jpgIMG_20181011_193350_HDR.thumb.jpg.b197856ba0734582085c51d61c2c7fb4.jpg

 

Δηλαδή αν μπει 184mm δίσκος θα μείνουν 2mm περιθώριο... 

 

Είναι 1100 watt το μοτέρ... 

IMG_20181011_193432_HDR.thumb.jpg.dfe33f0f8f5bd07956ae8730533dacc6.jpg

 

Να σημειώσω ότι προς το παρόν το δουλεύω ανάποδα σε μια μελαμίνη (πρόχειρο παγκοπριονο). 

Μαχαίρι φτιάχνω άλλο αν δεν ταιριάζει... 

IMG_20181011_195721_HDR.thumb.jpg.ec9fee55056483246a64ba746f9549ab.jpgIMG_20181011_193624_HDR.thumb.jpg.a850badbc3c278597b420dc0c4c2a75d.jpg

Τι λέτε να προχωρήσω ή να γυρεύω τη δουλειά μου; 

 

 

 Αγαπητε μου Βορειοαφρικανε,  1ον , ξεχνα τα 184,κ κοιτα 180, 2 χιλ ειναι οριακα απ το μαχαιρι, [θεμα ασφαλειας] εκτος αν κατεβασεις το μαχαιρι...

2ον κοιτα στις προσφορες LAM 2018 , εχει κατι δισκους freund [ αψογοι] νομιζω σε 180 - 16...δεν μπορω να τσεκαρω γιατι τσακιζουμε κατι ουζα τωρα...:)??

3τον κοιτα στο site του προμηθεα [εργαλεια] ,  εχει πολλα καλουδια απ αυτο που θες κ ειναι ο μοναδικος που εχει ανταπτορες,[απο 20-16 απο 30-20 κτλ] απ οσους εχω ρωτησει...

4ον ,τσεκαρε αυτο που σου πε η Αγαπη, η αλλη πλευρα του ανταπτορα ειναι συνηθως αλλη ,[ συνηθης] διαμετρο για οταν χρειαστει αλλαγη δισκου....

Ελπιζω να σου δωσα εναλλακτικες, παμε για αλλο καραφακι εμεις!:p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

Η ροδέλα δεν μπαίνει ανάποδα ούτε ο κυλινδρικος αποστάτης - πατουρα του άξονα! 

IMG_20181013_120332_HDR.thumb.jpg.15163a8f82ff8a7c6716fa8a3d28984a.jpg

 

Παρήγγειλα τον Φρόιντ Προ 184mm/16mm όταν έρθει θα γράψω αποτελέσματα, από το εργαστήριο ή το νοσοκομείο ?

Ροδέλες μετατροπής έχει και ο Χριστου... 

Πάω τώρα να ανάψω τα κάρβουνα για να ψηθεί ο μεζές του κρασιού :gyro:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έβαλα πάνω τον Φρόιντ 184mm (στην αρχή ανάποδα από τον ζόρε μού) κι έκατσε μία χαρά IMG_20181018_172759.thumb.jpg.03cf3a68f7fc04a4aacf9add360543b5.jpg

 

Το κενό είναι ικανοποιητικό με το μάτι... 

Μπήκε και το εξωτερικό κομμάτι του προφυλακτήρα. 

IMG_20181018_174500.thumb.jpg.df2ac2a2fdc499501c66bbfca6c3cd18.jpg

 

Μπήκε πάλι προοος το παροοον στη μελαμίνη του, έγινε ένα τσεκάρισμα και δοκιμή 

IMG_20181018_174753.thumb.jpg.5613d8807108d9f307da4726d0a1855e.jpgIMG_20181018_175133_HDR.thumb.jpg.00f102d13cbfd71d01d5605f4f31f38b.jpg

 

Έκοψα λαμινειτ, παλετο-ξυλο και κόντρα πλακέ... 

Καθαρές και αβιαστες κοπές καμία σχέση με τον μαμά δίσκο! 

IMG_20181018_190939_HDR.thumb.jpg.f0be609f814009c326ada36b7001b901.jpg

Περισσότερα συμπεράσματα με τον καιρό.... 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα στο forum.

 

Θα ήθελα την γνώμη/βοήθεια σας για ένα δισκοπρίονο πάγκου που θέλω να αγοράσω. Το μπάτζετ είναι 200€ (ισως και 250, αν πρόκειται για κάποια προσφορά ή κάποιο εξαιρετικό μηχάνημα).

 

Μέχρι τώρα είχα το Einhell TH-ΜS 2112 , το οποίο χρησιμοποιούσα σε απλές κοπές και αργότερα στο μαγαζί που δούλευα για κατασκευή κάδρων (κοπές 45° δηλαδή σε γιαρμαδάκια 25χ50 μμ). Σχετικά γρήγορα έχασε την ακρίβεια του (καθαρότατες κοπές όμως), και μετά από 3 χρόνια το άφησα στο μαγαζί για ένα αντίτιμο, και πλέον ψάχνω ένα σχετικά αξιόπιστο δισκοπρίονο πάγκου (νομίζω θα είναι καλύτερο από ένα φαλτσοπρίονο, για να μπορώ να κόβω και κανένα MDF άμα χρειαστεί, αλλά και για επαλαμβανόμενς κοπές). Γενικά οι εργασίες που θα το χρειαστώ είναι μέτριας δυσκολίας (με το Einhell είχα φτιάξει 2 κοτέτσια 10τμ, μερικά σκυλόσπιτα και αρκετά πιο απλά project όπως ράφια, γραφεία κτλ)

 

Βλέπω αρκετά μοντέλα της Einhell σε καλές τιμές, όμως με αρκετά αρνητικά σχόλια για την ακρίβεια, τόσο της λεπίδας όσο και του φράχτη, και γενικά δεν θα ήθελα να πάω πάλι σε αυτή την μάρκα. Για τις άλλες μάρκες, που δεν τις έχω δουλέψει, δεν έχω κάποια άποψη κι εκεί θα χρειαστώ την βοήθεια σας, λόγω των εμπειριών σας.

 

Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλους εύχομαι.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στις προσφορες της LAM η στη UNIMAC ...

Σto μπατζετ που διαθετεις , μονο εκει νομιζω θα βρεις ενα σχετικα αξιοπρεπες παγκοπριονο.

Στην πορεια μ εναν καλυτερο δισκο θα το αναβαθμισεις αρκετα, + καποιες μικροβελτιωσεις, αν χρειαστει, στο φραχτη....

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματικά αναρωτιέμαι εδώ και καιρό και τώρα που βλέπω την προσφορά ίσως είναι ευκαιρία.

ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ BLACK&DECKER CD601-QS 1100W

ή

ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ BLACK&DECKER CS1250LK-QS

 

Το πρώτο το έχω δουλέψει αρκετά σε βαριές χρήσεις τόσο σε κοψιμο ξύλου όσο και σε panel αλουμινίου και πάει σφαίρα.

Για το δευτερο δεν έχω άποψη?

Πέρα από τις προφανείς διαφορες σε μέγεθος δίσκου και watt υπάρχει κάποιος άλλος λόγος να πάω σε αυτό που δεν ξέρω τι και πως ??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο δεν εχει riving knife αν σε ενδιαφερει να μπει κατω απο τραπεζι καποια στιγμη. Προσπαθησα λιγο να βρω εξτρα πληροφοριες για το δευτερο αλλα βρηκα λιγα πραγματα.

Προσωπικα θα πηγαινα στο the bigger the better.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και το είδα αλλά εδώ στην Ιερά όδο είχε μόνο το δευτερο οπότε έφυγα με άδεια χέρια.

 

To BLACK&DECKER CS1250LK-QS

έχει πλαστικό και εντελώς ψευτικο προφυλακτήρα τον οποίο για να τον σηκώσεις πρέπει να βαλεις χέρι από κάτω

Το πιάσιμο του μηχανηματος στο χέρι δεν είναι οτι καλύτερο πραγμα που δεν φαίνεται στις φώτο γιατί ενω ξεκινάει ομορφα στρογγυλεμένο

συνεχίζει αρκετα πλατύ και μακρύ κάνοντας κουραστικό και άβολο το κράτημα του μέσα σε λίγα seconds που το κράτησα.

Η εξαγωγή της σκόνης γίνεται προς τα πίσω...

 

Στα συν σίγουρα η πλαστική βαλίτσα και μάλλον τιποτα άλλο...

 

Το άσκημο της υποθεσης είναι οτι το πρώτο δεν υπάρχει διαθέσιμο πουθενα :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος rastafari έγραψε:

Πραγματικά αναρωτιέμαι εδώ και καιρό και τώρα που βλέπω την προσφορά ίσως είναι ευκαιρία.

ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ BLACK&DECKER CD601-QS 1100W

ή

ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ BLACK&DECKER CS1250LK-QS

 

Το πρώτο το έχω δουλέψει αρκετά σε βαριές χρήσεις τόσο σε κοψιμο ξύλου όσο και σε panel αλουμινίου και πάει σφαίρα.

Για το δευτερο δεν έχω άποψη?

Πέρα από τις προφανείς διαφορες σε μέγεθος δίσκου και watt υπάρχει κάποιος άλλος λόγος να πάω σε αυτό που δεν ξέρω τι και πως ??

  

 

είχα αγοράσει το πρώτο παλιότερα που το εχε βαλει παλι προσφορα.

πρεπει να πω οτι με ειχε ταλαιπωρήσει παρα πολυ στην αρχη. το πρόβλημά του ηταν οτι οι κοπες δεν ηταν σχεδόν ποτε ευθείες. τι και αν εβαζα  φραχτη οδηγο για να παει ευθεια τι και αν εφτιαξα οδηγο κοπης σαν αυτους που βλεπουμε στο youtube, απόλυτα ευθεια δεν εκοβε. το χειροτερο ηταν που έβγαινε το κοματι κοντύτερο προς την πλευρα που ηταν ο οδηγος φραχτης , και εσπαγα το κεφαλι μου να βρω πως πηγε ο δίσκος τοσο κοντα στο φραχτη, πιο κοντα απο το πλατος της βασης του.

τελικα ανακάλυψα οτι η βαση του ειναι διαγώνια εύκαμπτη και αν δεν το σπρωξεις με προσοχη λυγιζει και κοβει στραβα.

μάλιστα οταν το ανακαλυψα, στην επομενη επίσκεψή μου στο καταστημα πηγα και δοκιμασα και αλλα δυο που ειχε στο ραφι, το ενα ηταν μεγαλύτερο μοντελο. και αυτα ειχαν την ιδια βαση και το ιδιο προβλημα.

πλεων εφτιαξα βαση και το εχω ανάποδα σαν παγκοπρίονο και ετσι κοβει παντα ευθεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δισκοπριονο dewalt dw745. Διοτι οτι πληρωνεις παιρνεις καμια φορα. Το ξυρισμα ειναι 2 μετρα και δεκα εκατοστα σε μηκος στις 35 μοιρες. Παχος υλικου 9mm

Οποιος το εχει βαλει στο ματι να μη το σκεφτεται καθολου :)

 

 

 

20190225_221842.jpg

20190225_221831.jpg

20190225_221847.jpg

20190225_221916.jpg

  • Like 2
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κομματι ειναι λεπτο, η διαδρομη μεγαλη (2.10m γαρ) και το προφιλ που θα δημιουργηθει ειναι φατσα καρτα που λενε στον θεατή ηθελα τελειο αποτελεσμα. Οι τσιμπηδες κρατανε κατω το κομμάτι γιατι ο δισκος εχει τη ταση να το σηκωνει και το featherboard (πορτοκαλι μαραφετι) το σπρωχνει στο φρακτη. Μου δωσανε τα εξτρα χερια για να ταΐσω τον δισκο χωρις ακροβατικά. 

Δημιουργησα συνθηκες πανω απο ολα ασφαλούς κοπης κ μετα κοπης ακριβείας :)

 

20190225_221857.jpg

 

  • Like 3
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για τη σελίδα και τη βοήθεια που παρέχετε εδώ μέσα. Οι πληροφορίες που μοιράζεστε είναι πολύτιμες.

 

Θα ήθελα με τη σειρά μου τη βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή ενός δισκοπρίονου πάγκου. Τα δυο μοντέλα που έχω βάλει στο μάτι εδώ και καιρό είναι της Bosch το GTS 10 XC και της Dewalt το DW745.  Δεν έχω καμιά σχετική πληροφόρηση για το δισκοπρίονο της Bosch παρά μόνο τεχνικά χαρακτηριστικά και βιντεάκια στο Youtube. Επίσης, δεν ξέρω αν δικαιολογείται αυτή η διαφορά στην τιμή που έχει το GTS 10 XC σε σχέση με το dewalt. Να σημειώσω πως με ενδιαφέρει κυρίως η ακρίβεια στις κοπές, και πως το δισκοπρίονο που τελικά θα επιλέξω, θα τοποθετεί μόνιμα σε πάγκο που θα φτιάξω αργότερα, οπότε δεν με ενδιαφέρει το βάρος.

Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ηπταν χρήσιμη. Ευχαριστώ !

Έγινε επεξεργασία από Petros_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.