Jump to content



Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

Θελω να παρω ενα φαλτοπριονο κ ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 

Metabo https://www.amazon.co.uk/Metabo-KS-216-Laser-Compound/dp/B00N9ZXMBM

~130 απο Amazon.de

Evolution https://www.amazon.co.uk/Evolution-Power-Tools-Multi-Purpose-Compound/dp/B01N96ODO0

~110 απο amazon.co.uk

Αν εχετε καμμια γνωμη τι να διαλεξω ριξτε μια βοήθεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα 2 έχουμε

 

Ποιοτικότερη κατασκευή το Metabo με ψηλότερο φράκτη που θα το εκτιμήσεις στην πορεία και προεκτάσεις αν φυσικά σε ενδιαφέρει αυτό

Το συγκεκριμένο evolution είναι μικρό και κόβει από όλα. Το κατα πόσο είναι ακριβείας δεν τον ξέρω δεν το έχω δουλέψει.

 

Αν θες να κόβεις και σίδερα πάρε το δεύτερο. Αν σε ενδιαφέρει το ξύλο και μια ποιοτικότερη κατασκευή πάρε το Metabo :) 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το τι κόβει ο καθένας είναι θέμα δίσκου…αν και πολύ θα ήθελα να δω επαναληπτικές κοπές σιδήρου από δίσκο χωρίς σαπουνέλαιο…για ανοξείδωτο βέβαια ούτε σκέψη  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλακεια μου που δεν ανεφερα οτι το θελω αποκλειστικα για ξυλα δοκαρακια κορνιζες κλπ.  Παντα μιλαμε για DIY. Μια δυο φορες που εχω χρειαστει να κοψω μεταλο (κομματια dexion) εχω χρησιμοποιησει τροχο κ μια βαση του λιντλ. 

Κ εγω νομιζω οτι ειναι ποιοτικοτερη κατασκευη το metabo κ θα παω για αυτο.

Το βρηκα κ εδω κ μαλλον απο εδω θα το παρω την αλλη εβδομαδα.

https://fos.gr/ergaleia-mastoremata/ilektrika/metabo-ks-216-m-lasercut-chopsaw-n.html

Ευχαριστώ η εμπειρια σας ειναι πολυτιμη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε η στιγμή για το δισκοπρίονο BOSCH GKS 10.8v .....

 

000.thumb.jpg.8e64cb5d889ed4c6f11fb0993e67f32f.jpg

 

...να κόψει πολυαιθυλένιο 10mm.... (το συγκεκριμένο είναι επιφάνεια κοπής ψωμιού,λαχανικών κ.τ.λ)....

 

002.thumb.jpg.41cd3e6e0fa699cb6ee3eedaee0a7f51.jpg

 

... με την παλιά μπαταρία 1.3Ah...

 

001.thumb.jpg.5d668362faf1bd71e559e0a06ea2f12a.jpg

 

... με ένα πρόχειρο οδηγό που έκανα και στερέωσα με 2 σφικτήρες στον πάγκο...

 

004.thumb.jpg.257fd6ca8ca2592f6d490bfb81baa654.jpg

 

... κόπηκε πολύ πιο γρήγορα απ'οσο περίμενα και με καλό φινίρισμα.

 

003.thumb.jpg.4314f0acefef27b66c8328af0950e724.jpg

 

Εντάξει, η όλη τσαχπινιά είναι ο λεπτός δίσκος 

 

Το πάχος είναι 0.7mm και κόβει 1.1mm

οπότε δεν τραβάει τόσο ζόρι :)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα κι απο εμένα , ηρθε η ωρα να αγορασω ενα δισκοπριονο κι εγω και ειμαι μεταξυ  Makita SP6000J1 και  DeWalt DWE576K και του Bosch GKS 55+ G με το σκεπτικο να αγορασω και την ραγα οδηγο για ισιες κοπες. (μελαμινες κτλ.). Υπαρχει καποιος που εχει καποιο απο αυτα η εχει αποψη. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως μας ηρθες. Τα χρήματα που κοστιζουν αυτα που αναφερεις σε συνδυασμο με τη ραγα που θα παρεις αργοτερα ειναι αξιοσέβαστα.

Τι χρηση θες να κανεις; 

Αν εχεις χωρο μηπως θα ηταν καλυτερα ενα δισκοπριονο παγκου που αν ασχολησε καποια στιγμη θα το παρεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι για μικροκατσκευες για το σπιτι...επιπλα, κατασκευεσ κτλ. γενικα μου αρεσει κι ασχολουμαι οταν μπορω.Οποτε αυτο που θελω ειναι ισιες κοπες.Χωρος υπαρχει....αλλα δεν ξερω πιο ειναι προτιμοτερο κι πιο αποτελεσματικο...ευχαριστω για το ενδιαφερων.. 

Link to comment
Share on other sites

Ισιες θα εχεις κ με τα 2 εργαλεια. Απλα με το παγκου (εφοσον υπαρχει ο χωρος) θα εχεις σωστες κοπες γρηγορα κ οταν θα θες να κοβεις τετραγωνισμένα κομματια θα βγαινουν απολυτως σωστα.

 

Ενα μεγαλο κομματι να στο πω απλα θα το κοψεις ευκολα στη μεση με το χειρος κ τη ραγα. Θα κανες ομως πολυ περισσοτερη δουλεια αν θες απο ενα μεγαλο να βγαλεις πχ 3 ιδια μικρα.

 

Αν ειναι να εχεις ενα εργαλειο για κοπες αυτο ειναι το δισκοπριονο παγκου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Teo_Zach έγραψε:

Καλησπέρα κι απο εμένα , ηρθε η ωρα να αγορασω ενα δισκοπριονο κι εγω και ειμαι μεταξυ  Makita SP6000J1 και  DeWalt DWE576K και του Bosch GKS 55+ G με το σκεπτικο να αγορασω και την ραγα οδηγο για ισιες κοπες. (μελαμινες κτλ.). Υπαρχει καποιος που εχει καποιο απο αυτα η εχει αποψη. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Ευχαριστω .

Το βυθιζομενο δισκοπριονο ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο κ σου λυνει τα χερια αν εχεις να κοψεις μεγαλα κομματια πχ φυλα κοντρα πλακε κλπ. Εγω εχω ενα sheppach πολυ κατωτερο απο αυτα που ποσταρες αλλα με μια αλλαγη δισκου με εχει βολεψει αρκετα.

ΌΜΩΣ... στα λεφτα αυτα που κοιτας αν εχεις χωρο και δεν εχεις παγκοπριονο τα διαθετεις για ενα τετοιο. Αν πας να φτιαξεις ενα επιπλακι κ εχεις φτιαξει το σχεδιο να κανεις τις κοπες σου θα πρεπει να βαζεις βγαζεις τη ραγα να εισαι σιγουρος οτι ειναι γωνιασμενη σωστα κλπ κλπ θα κανεις οσο γρηγορος κ να εισαι αρκετο χρονο που με ενα παγκοπριονο απλα θα βαλεις το φραχτη στη σωστη θεση κ θα κοψεις. Εγω δεν εχω χωρο παρα ενα μικρο μπαλκονακι με οτι αυτο συνεπαγεται για το θορυβο για τους γείτονες.

Γενικα εχω δει κ απο φιλους που ασχολουνται να περνανε σταδιακα απο σεγα σε δισκοπριονο χειρος σε ραντιαλ κ τελικα σε παγκοπριονο εργαλεια που αλληλοσυμπληρώνονται, αλλο που εμεις οι ερασιτεχνες με λιγο χωρο προσπαθουμε να τα κανουμε οπως μπορουμε για το χομπυ μας. Αυτό  νομιζω προσπαθει να σου πει κ η Αγάπη.  Τα παραπανω εργαλεια που ποσταρες δεν τα εχω δουλεψει να σου πω γνωμη. Εγω θα εκανα αυτο που σε συμβουλεψε (κ βασικα καποια στιγμη που θα με διωξουν οι γειτονες θα το κανω κιολας :) )  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 31/1/2018 at 2:57 ΠΜ, το μέλος ZoSo έγραψε:

Εξωτερικα μου φαινεται καλυτερης ποιοτητας και απο φωτο ο οδηγος για τις γωνιες μακραν καλυτερος απο το DeWalt που οσο το εχω ψαξει ειναι πλαστικουρα για πεταμα. Αντιθετως ομως δε μου γεμιζει το ματι ο οδηγος για την παραλληλη κοπη που πιανει μονο στο μισο τραπεζι, σε αντιθεση με την κιτρινη μαρκα που εχει και 3 θεσεις ετοιμες για να τον βγαζεις και να τον βαζεις και να ειναι παντα παραλληλα με το δισκο. Επισης αν σε ενδιαφερει καθολου αυτος ο παραγοντας, το Makita ειναι σχεδον τα διπλασια κιλα. Αλλη σημαντικη διαφορα που βλεπω ειναι το υψος κοπης, 91mm για το Makita και 77mm για το DeWalt.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις για μενα αν μενεις καπου κοντα σε ενα καλο εργαλειαδικο που να εχει και τα δυο (τελειως ενδεικτικα https://www.kentrovidas.gr/) και σε βοηθανε αυτοι που ξερουν και περισσοτερα πανω στο κομματι εργοστασιακα ελλατωματα, εγγυηση κλπ.

Επισης δεν ξερεις ποτε θα ξαναβγει σε προσφορα το DeWalt, ενω το Makita εχει παντα την ιδια τιμη, σε περιπτωση που το βιαζεσαι.

καλησπέρα σας, είμαι ερασιτέχνης με κάποια εμπειρία στις κατασκευές.

Ανασυρω αυτή την περιγραφή του Makita MLT100 γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Dewalt 745

Απο Dewalt έχω βυθιζόμενο δισκοπριονο μπαταρίας και είμαι γενικά ευχαριστημένος και θετικά διακείμενος στη μάρκα. Makita δεν είχα ποτέ.

Με ενδιαφέρει πολύ η ακρίβεια στις κοπές (=καλός φράχτης) που απο την περιγραφή και αρκετές κριτικές που διάβασα φαινεται να υπερέχει το Dewalt 

Απο την άλλη βλέπω οτι με μια σχετικά απλή μετατροπή, διορθώνεται αυτό το προβλημα.

Το έχει κανείς και αν ναι ποιές είναι οι εντυπώσεις; αξιζουν τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι απο μένα! ? Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ και χαίρομαι πολύ που σας βρήκα! ?!!! Aπο καιρό σκέφτομαι για ένα κοπτικό εργαλείο δεν ήξερα πραγματικά περισσότερο αν θα χρειαστώ φαλτσοπρίονο η δισκοπρίονο πάγκου! Διαβάζοντας τις διάφορες γνώμες  εμπειρίες και συμβουλές μπόρεσα να καταλήξω και σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!

Τελικά κατέληξα σε αυτό εδώ:  Παρακαλώ πολύ Θα ήθελα την γνώμη σας! Να συμπληρώσω αν και τεχνικός με τις ξυλοκατασκευές είμαι ερασιτέχνης έχω φτιάξει πολλές κατασκευές με πολύ ταλαιπωρία χωρίς εξειδικευμένα εργαλεία! Πρόσφατα βρέθηκε Χώρος και σιγά σιγά εξοπλίζομαι! ? Ευχαριστώ πολύ! ?

113572.jpg
WWW.MMPLANET.GR

Metabo TS 254 M 610254000 Εργαλεία 563082
WWW.METABOHELLAS.GR

<ul> <li>Λειτουργία Τρόλεϊ για εύκολη μετακίνηση στους χώρους του εργοταξίου και εξοικονόμηση χώρου σε θέσης...

 

 

Έγινε επεξεργασία από vikto95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες

Το πρώτο αρνητικό που του βρίσκω με ένα γρήγορο ψάξιμο είναι ότι ο φράκτης του από τον δίσκο έχει μέγιστη απόσταση 52cm

Τα 60cm θα ήταν για εμένα το ελάχιστο γιατί είναι η κύρια διάσταση ντουλαπιών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα και καλώς ήρθες στην παρέα!

Το κοιτάζω λοιπόν και βλέπω ότι στο link που έχεις βάλει από τη Metabo λέει 630mm πλάτος κοπής και όχι 520 που -πολύ σωστά- το βρίσκει σαν μειονέκτημα η Αγάπη!

Είπα να το ψάξω και τελικώς βρήκα το αναμενόμενο :D

To link της Metabo που έχεις βάλει είναι από μια άλλη παραλλαγή του προϊόντος αυτού (που έχει γύρω στα 1000 €, ενώ το δικό σου το σωστό link είναι αυτό:

 

 

WWW.METABO.COM

TS 254 M (610254000) Table Saw from Metabo - High-quality, reliable and durable. Inform yourself now about the professional power tool range...

 

Maximum cutting width at rip fence
520 mm / 20.46 "
 
Rated input power S1 100%
1500 W
Weight
24.4 kg
 
Και έτσι το πρόβλημα λύθηκε! :)
 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!! Έχετε απόλυτο δίκιο! Θα την πάταγα! ?το Metabo TS 254 Μ είναι χωρίς πόδια με μέγιστο πλάτος κοπής 52 cm! Ενώ το ΤS 254 έχει πόδια με μέγιστο πλάτος κοπής 63cm και η τιμή του φυσικά,  απογειώνεται κατά πολύ για τα δικά μου βαλάντια!!! Κρίμα! μου έμεινε η χαρά! ?  Ενδιαφέρομε για ενα μηχάνημα το μέγιστο στα 350 ευρώ που να μην χρειάζεται με πατέντες να φτιάχνω οδηγούς και αυτοσχέδιους φράκτες που βλέπω σε πολλά βιντεάκια, γιατί πιστεύω πως έτσι καπου χάνεται η ασφάλεια του μηχανήματος καθώς και οι σωστές κοπές! Δεν ξέρω αν κάνω λάθος πάνω σε αυτό  ! ? Σας παρακαλώ χωρίς να θέλω να σας κουράσω θα ήθελα τα φώτα σας αν γίνεται να καταλήξω κάπου! ?

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτα που κοιτας αξιζει να ψαξεις αυτο εδω. Το εχει κ καποιος απο το φορουμ αλλα δε θυμαμαι ποιος

 

 

https://www.skroutz.gr/s/12754592/Bulle-63477.html

On 18/7/2019 at 1:51 ΠΜ, το μέλος Atzamis έγραψε:

Παρουσίαση δισκοπρίονου BULLE 63477

Συσκευασία:
ouhWod4m.jpg

Οι οδηγίες (μην περιμένετε πολλά, για την βάση είναι περισσότερο)
qo2lT0ym.jpg

Από κάτω:
WSMXmP4m.jpg

Στημένο:
22zRLKAm.jpg

Ο δίσκος:
3Irn4x0m.jpg

Ο φράχτης:
jAySYWVm.jpg

Πλώρως ανοιγόμενο:
VLWw9KFm.jpg

Και η πατέντα με το διπλό παξιμάδι, γιατί δεν μου άρεσε και πολύ (το φοβήθηκα) η βίδα που είχε απ το εργοστάσιο. Βασικά όταν σήκωνα την βάση να τοποθετήσω το πριόνι όρθιο, δεν αισθανόμουν να "δένει" καλά.
QKExHNPm.jpg


Πρώτα συμπεράσματα:
Οι πρώτες κοπές δείχνουν ότι ο φράχτης που είναι το πιο σημαντικό κατ εμέ σ ένα κινέζικο φασόν δισκοπρίονο είναι πολύ καλύτερος του αναμενόμενου. Επίσης δείχνει καλιμπραρισμένο. Να σημειώσω ότι δεν το έχω δουλέψει πολύ (να έχω κάνει 15-20 κοπές) και χωρίς να δώσω σημασία στην λεπτομέρεια (πχ μέτρηση με παχύμετρο).
Ο θόρυβος είναι πολύς ακόμα και χωρίς φορτίο και το σύστημα αναρρόφησης δουλεύει καλά αρκεί να υπάρχει και το κομμάτι που μπαίνει πάνω στον δίσκο. Όταν έβαλα να κόψω σε φάλτσο ένα καδρόνι που αναγκαστικά έπρεπε να το βγάλω, γέμισε πριονίδια ο τόπος. Ο δίσκος που έχει είναι ψιλοχάλια και θα είναι η επόμενη μου αγορά σε εργαλεία. Τα πλαστικά μέρος του εργαλείου φαίνονται φτηνιάρικα (μικρό το κακό) και πολύ μου άρεσε το κινούμενο μέρος της βάσης με την φαλτσοκοπή.
Γενικά (και βιαστικά θα έλεγα μιας και δεν έχω τον χρόνο και την όρεξη να κάνω πολλές δοκιμές) είναι ένα αξιοπρεπέστατο δισκοπρίονο, που αξίζει τα χρήματα του και τα όποια θεματάκια έχει (πχ ακρίβεια στις κοπές) λύνονται εύκολα πιστεύω. Το βασικό μείον του είναι ο δίσκος (λίγο πολύ βέβαια ακόμα και τα ακριβά δισκοπρίονα θέλουν καλύτερο δίσκο απ τον μαμίσιο) και η βάση του που την θεωρώ κακή και πρόχειρη.
Η επόμενη μου κίνηση (και πριν την αγορά του δίσκου) είναι η κατασκευή βάσης με ρόδες.
Μην περιμένετε άμεσα ενημέρωση για περισσότερες λεπτομέρειες, ο χρόνος μου δυστυχώς για το χόμπυ (γιατί μιλάμε πάντα για χομπίστες) δεν εξαρτάται από εμένα.
Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να βοήθησα κάποιους που έχουν σαν σκέψη το συγκεκριμένο δισκοπρίονο το οποίο είναι με βάση την εταιρεία εισαγωγής γουρούνι στο σακί.

Το βρηκα :p

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

WWW.E-LOUKIDIS.GR

Δισκοπρίονο Πάγκου με Προέκταση Πάγκου Einhell TE-CC 2025 UF Ηλεκτρικά εργαλεία

 

Link to comment
Share on other sites

@vikto95 DEWALT DWE7485, 399$ στο Amazon, αλλά δεν στέλνει Ελλάδα.

Ψάξε στα παρακάτω μαγαζιά που δίνει η Dewalt μήπως κάποιο στέλνει Ελλάδα και σε συμφέρει:

Ελλάδα από 495€.

 

Στο Amazon έχει κορυφαίες κριτικές. Λογικά είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από το Bulle.

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.