Jump to content



Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

@vikto95 DEWALT DWE7485, 399$ στο Amazon, αλλά δεν στέλνει Ελλάδα.

Ψάξε στα παρακάτω μαγαζιά που δίνει η Dewalt μήπως κάποιο στέλνει Ελλάδα και σε συμφέρει:

Ελλάδα από 495€.

 

Στο Amazon έχει κορυφαίες κριτικές. Λογικά είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από το Bulle.

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και πάλι, τελικά το bULLE  63477 που μου προτείνατε είναι ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο για τις δίκες μου ανάγκες, έκανα κινήσεις να το αγοράσω, δυστυχώς όμως σταμάτησε να το φέρνει, μίλησα και με την αντιπροσωπεία!  Κρίμα και το χρειάζομαι άμεσα!!! και πάλι ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες !!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό να σε καλύψει αν και η τιμή του είναι ελαφρώς παραπάνω απο τον προυπολογισμό σου αλλά φαίνεται παρόμοιο με το bulle 

 

rage_5-s-o1_90.jpg
WWW.VIDAKATSAVIDI.GR

EVOLUTION RAGE 5-S ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ ΠΑΓΚΟΥ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ 255mm Επιτραπέζιο δισκοπρίονο πολλαπλών χρήσεων το RAGE 5-S,κόβει χάλυβα, αλουμίνιο και ξύλο. Ειδικά...

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2020 at 12:03 ΜΜ, το μέλος vikto95 έγραψε:

Επανέρχομαι και πάλι, τελικά το bULLE  63477 που μου προτείνατε είναι ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο για τις δίκες μου ανάγκες, έκανα κινήσεις να το αγοράσω, δυστυχώς όμως σταμάτησε να το φέρνει, μίλησα και με την αντιπροσωπεία!  Κρίμα και το χρειάζομαι άμεσα!!! και πάλι ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες !!!!!

Αν εχεις μονιμα δικο σου χωρο,[τωρα κ στο μελλον] αν δεν σε ενδιαφερει η φορητοτητα  κ κοβεις τα υλικα στο χωρο που εχεις  κ αν χρειαζεσαι μεγαλο τραπεζι ,κοιτα στα σταθερα που υπαρχουν ,με μεγαλουτσικο βαρος [60-80 κιλα] ...

Ενα ΜΑΚΙΤΑ ας πουμε παιζει στο 350αρι...

Οι βιαστικες κινησεις σε θεμα αγορας εργαλειων δεν βγηκαν σε καλο σε κανενα... τσεκαρε λοιπον κ τα βαρια ,μεγαλα κ σταθερα σαν εναλλακτικη λυση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Αν εχεις μονιμα δικο σου χωρο,[τωρα κ στο μελλον] αν δεν σε ενδιαφερει η φορητοτητα  κ κοβεις τα υλικα στο χωρο που εχεις  κ αν χρειαζεσαι μεγαλο τραπεζι ,κοιτα στα σταθερα που υπαρχουν ,με μεγαλουτσικο βαρος [60-80 κιλα] ...

Ενα ΜΑΚΙΤΑ ας πουμε παιζει στο 350αρι...

Οι βιαστικες κινησεις σε θεμα αγορας εργαλειων δεν βγηκαν σε καλο σε κανενα... τσεκαρε λοιπον κ τα βαρια ,μεγαλα κ σταθερα σαν εναλλακτικη λυση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!!

αν εννοείς  αυτό το makita   https://www.skroutz.gr/s/6992457/Makita-2712.html   δεν με εξυπηρετεί!

Περισσότερο θα προτιμούσα   αυτό  

https://www.skroutz.gr/s/282609/Makita-MLT100.html

αν  είναι ομως να ξεπεράσω το μπάτζετ  με αυτά τα χρήματα θα προτιμούσα  αυτό. https://www.skroutz.gr/s/21629510/Dewalt-DWE7485.html  

Το κοιτάω ψύχραιμα χωρίς βιασύνη αν και το βιάζομαι άμεσα! ?  το  bulle 63477 ηταν ολα τα λεφτά αλλά το σταμάτησαν !!!  ?

Μία ώρα πριν, το μέλος Anastasg έγραψε:

Ίσως αυτό να σε καλύψει αν και η τιμή του είναι ελαφρώς παραπάνω απο τον προυπολογισμό σου αλλά φαίνεται παρόμοιο με το bulle 

 

rage_5-s-o1_90.jpg
WWW.VIDAKATSAVIDI.GR

EVOLUTION RAGE 5-S ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ ΠΑΓΚΟΥ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ 255mm Επιτραπέζιο δισκοπρίονο πολλαπλών χρήσεων το RAGE 5-S,κόβει χάλυβα, αλουμίνιο και ξύλο. Ειδικά...

 

 

σε σχέση με άλλους το εχει σε πολύ καλή τιμή!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια γνώμη για αυτό το δισκοπρίονο αν ξέρει κανείς.

 

 

 

Η χρήση που θα κάνω είναι καθαρά ερασιτεχνική, δηλαδή λίγα κοψίματα το χρόνο, κυρίως σε κόντρα πλακέ που χρησιμοποιώ.

Με την έκπτωση που έχει αυτές τις μέρες, βγαίνει στα 70 ευρώ.


Ειναι καλή αγορά ή έχουμε κάποια εναλλακτική;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος C_J έγραψε:

Θα ήθελα μια γνώμη για αυτό το δισκοπρίονο αν ξέρει κανείς.

 

 

 

Η χρήση που θα κάνω είναι καθαρά ερασιτεχνική, δηλαδή λίγα κοψίματα το χρόνο, κυρίως σε κόντρα πλακέ που χρησιμοποιώ.

Με την έκπτωση που έχει αυτές τις μέρες, βγαίνει στα 70 ευρώ.


Ειναι καλή αγορά ή έχουμε κάποια εναλλακτική;

Το εχω αρκετα χρονια [με την παλια του μαρκα, maktec] k ειναι μια χαρα...

Για καθαρες κοπες θα χρειαστεις αλλο δισκο με πολλα δοντια ,οποτε υπολογιζε ενα επιπλεον κοστος απο 30-50 ευρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

Το αγόρασα τελικά στα 70€

Δεν είχα πιάσει ποτέ μου δισκοπρίονο και μου φάνηκε θηρίο!

Φαινονται στο χέρι τα 4 κιλά του και υποθέτω πως παίζουν το ρόλο τους στην σταθερότητα των κοπών. 
Πολυ στιβαρό το βλέπω.

 

Θα δοκιμάσω τον δίσκο που έχει πάνω και μάλλον θα αγοράσω και έναν με πιο πολλά δοντάκια για πιο ομαλές κοπές.

Ο πωλητής μου πρότεινε έναν Dexter με 60+ δοντάκια στα 12 ευρώ περίπου, αλλά δεν ξέρω τι ποιότητας ήταν, δεν τον αγόρασα.

Αν έχει κάποιος υπόψη κανένα καλό δίσκο ας βάλει ένα link. Η διάμετρος είναι 190 και η τρύπα 30.

 

Αγορασα και 2 κομμάτια κόντρα πλακέ για να φτιάξω αυτόν τον οδηγό που μου φαίνεται απλός και χρήσιμος.

 

Προσεχως, δοκιμές και εντυπώσεις. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα από καιρό να πάρω ένα δισκοπρίονο πάγκου και μιας και βρήκα σε ένα ξεχασμένο παντελόνι  που είχα να φορέσω πολυυυυύ καιρό κάποια χρήματα αγόρασα αυτό .

 

ferm tsm1035.jpg

Κάποιες δοκιμαστικές κοπές που έκανα στα "σαβουρόξυλα" από παλλέτες με τα οποία καταπιάνομαι βγήκαν αρκετά καλές (με τον 24-αρη δίσκο που εχει επάνω, αγόρασα και έναν με 48 δοντια τον οποίο θα δοκιμάσω εν καιρώ). Γνωρίζοντας ότι προκειται για φθηνό  μηχάνημα εξεπλάγην ευχάριστα με τον φράκτη ο οποίος είναι σχετικά σταθερός σε σχέση με κάποια άλλα αντίστοιχου κόστους μηχανήματα που είχα δει (einhell κλπ).  Βέβαια το μοτέρ λέει 1500w αντί 1800w κάποιων άλλων αλλά δε νομίζω να αντιμετωπίσω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στο μέλλον εξαιτιας αυτού. Συνδεόντας το δε και με την ηλεκτρική σκούπα ο περιβάλλων χώρος εργασίας έμεινε εντελώς καθαρός από πριονίδια κλπ. Στα διαφορα reviews μιλάγανε και για έντονο θόρυβο, εμένα δε μου φάνηκε ιδιαίτερα θορυβώδες (δεν έχω βέβαια και κάποιο μέτρο σύγκρισης). Οι  χάρακες για την απόσταση του φράκτη από το δίσκο είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένοι και κάθετοι με τον δισκο (μαλλον είμαι τυχερός γιατί στα περισσότερα φτηνιάρικα είναι τοποθετημένοι αλλού γι αλλού...).

 

Υ.Γ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κο Παυλάτο που δέχθηκε να ανταλλάξει ένα εργαλείο που είχα αγοράσει πριν από 7 μήνες , βέβαια δεν το είχα χρησιμοποιήσει καθόλου, ούτε τη συσκευασία δεν είχα ανοίξει, αλλά δεν ήταν και "υποχρεωμένος" να με διευκολύνει μετά από τόσο καιρό,  και να πληρώσω τη διαφορά. (Βρε ας μη με έβαζε η γυναίκα μου να τακτοποιήσω τη ντουλάπα μου  και σιγά μην αγόραζα δισκοπρίονο :D:D:D )

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος nik0laus έγραψε:

Βρε ας μη με έβαζε η γυναίκα μου να τακτοποιήσω τη ντουλάπα μου  και σιγά μην αγόραζα δισκοπρίονο :D:D:D

Πω ρε φίλε, σε ανάγκασε η γυναίκα σου να πάρεις δισκοπρίονο...:(

Τα θερμά μου συλλυπητήρια...:(...εύχομαι να ξεπεράσεις γρήγορα το τραυματικό σοκ...:(

 

 

 

 

 

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2020 at 5:54 ΜΜ, το μέλος nik0laus έγραψε:

Ηθελα από καιρό να πάρω ένα δισκοπρίονο πάγκου και μιας και βρήκα σε ένα ξεχασμένο παντελόνι  που είχα να φορέσω πολυυυυύ καιρό κάποια χρήματα αγόρασα αυτό .

 

ferm tsm1035.jpg

Κάποιες δοκιμαστικές κοπές που έκανα στα "σαβουρόξυλα" από παλλέτες με τα οποία καταπιάνομαι βγήκαν αρκετά καλές (με τον 24-αρη δίσκο που εχει επάνω, αγόρασα και έναν με 48 δοντια τον οποίο θα δοκιμάσω εν καιρώ). Γνωρίζοντας ότι προκειται για φθηνό  μηχάνημα εξεπλάγην ευχάριστα με τον φράκτη ο οποίος είναι σχετικά σταθερός σε σχέση με κάποια άλλα αντίστοιχου κόστους μηχανήματα που είχα δει (einhell κλπ).  Βέβαια το μοτέρ λέει 1500w αντί 1800w κάποιων άλλων αλλά δε νομίζω να αντιμετωπίσω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στο μέλλον εξαιτιας αυτού. Συνδεόντας το δε και με την ηλεκτρική σκούπα ο περιβάλλων χώρος εργασίας έμεινε εντελώς καθαρός από πριονίδια κλπ. Στα διαφορα reviews μιλάγανε και για έντονο θόρυβο, εμένα δε μου φάνηκε ιδιαίτερα θορυβώδες (δεν έχω βέβαια και κάποιο μέτρο σύγκρισης). Οι  χάρακες για την απόσταση του φράκτη από το δίσκο είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένοι και κάθετοι με τον δισκο (μαλλον είμαι τυχερός γιατί στα περισσότερα φτηνιάρικα είναι τοποθετημένοι αλλού γι αλλού...).

 

Υ.Γ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κο Παυλάτο που δέχθηκε να ανταλλάξει ένα εργαλείο που είχα αγοράσει πριν από 7 μήνες , βέβαια δεν το είχα χρησιμοποιήσει καθόλου, ούτε τη συσκευασία δεν είχα ανοίξει, αλλά δεν ήταν και "υποχρεωμένος" να με διευκολύνει μετά από τόσο καιρό,  και να πληρώσω τη διαφορά. (Βρε ας μη με έβαζε η γυναίκα μου να τακτοποιήσω τη ντουλάπα μου  και σιγά μην αγόραζα δισκοπρίονο :D:D:D )

 

καλοδούλευτο να είναι, εύχομαι να το ευχαριστηθείς!!!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι για δισκοπριονο πάγκου το αμέσως επόμενο διάστημα..

Είμαι ερασιτέχνης έλεγα λοιπόν πριν κάποιους μήνες να πάω στο δισκοπριονο της einhell tc2025 αλλά διάβασα όχι καλά λόγια.

Μετά είπα να πάω σε ένα καλύτερο και έχω διαβάσει από δω μέσα για το bulle 63477 το οποίο κοστίζει γύρω στα 400 ευρώ αυτή τη στιγμή..ποια είναι η γνώμη σας όντας ερασιτεχνης να πάρω αυτό ή να πάω στο DeWalt 7485 να τελειώνουμε ?

Budget 500γιουρια. Δε ξέρω αν αξίζει την επένδυση λόγω του ότι δε βγάζω χρήματα από το σπορ. Απλά μ'αρεσει η ακρίβεια ρε γαμωτο...

P.s. έρχεται μεγάλο πρότζεκτ την άνοιξη εξ ολοκλήρου ανακαίνιση κουζίνας. Και έχω πάρει την απόφαση να το κάνω μόνος μου.

 

Έγινε επεξεργασία από steve1985
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω εμπειρία με κάποιο απο αυτά που αναφέρεις όταν βάζεις το dewalt σαν υποψήφιο τότε είναι σα να ρωτάς τι κάνει νιαου-νιαου στα κεραμίδια ?

Πάρτο γρήγορα, τυλιξέ το με γιορτινό χαρτί περιτυλίγματος και βάλτο δίπλα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο, σίγουρα θα δείχνει πιο εντυπωσιακό ?

 

Να ξέρεις οτι σε κάποια είδη έχουν αρχίσει και παρατηρούνται ελλείψεις λογω covid, οπότε μην το χασομεράς

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρέλαβα σήμερα αναπάντεχα , χθές παραγγειλα σήμερα ήρθε.. DeWalt dwe 7485 , όταν έχεις κόψει μόνο με το δισκοπριονο χειρός parkside ανάποδα σε πάγκο καταλαβαίνεις την διαφορά!!

Πραγματικά είναι ένα σαν βγήκα από τη σπηλιά το λίγο που το δούλεψα... 

Φράχτης ακριβείας χάνει 2 /10 του χιλιοστού από την κούτα που ίσως να ρυθμίζεται κιόλας.. αύριο θα φτιαχτούν 20 κυψέλες για το μελίσσι.. θα επανέλθω με εντυπώσεις.. ευχαριστώ για τις προτροπές να πάρω το συγκεκριμένο..

Αν επερνα κάποιο άλλο θα το μετανιωνα , ευχαριστώ και πάλι!!

Έγινε επεξεργασία από steve1985
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος steve1985 έγραψε:

495 το πήρα νομίζω θα βρεις το κατάστημα στο Σκρουτζ, επίσης έχει έλλειψη σε πολλά μαγαζιά που έψαξα..

Οτι καλυτερο μπορουσες να παρεις, ευτυχως λειτουργησες λογικα κ δεν τσιγγουνευτηκες τα 50- 100 ευρω παραπανω , απο κατι φτηνοτερο που θα σου κανε τη ζωη δυσκολη κ θα σε ταλαιπωρουσε στο μελλον...

Απ τη στιγμη που φτιαχνεις κ πραγματα για τη δουλεια σου ειναι ηδη σα να χει βγαλει τα λεφτα του!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.