Jump to content



Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

Σίγουρα για κάποιους είναι δεδομένο, αλλά για μένα σήμερα που έφτιαξα 20 κυψέλες πραγματικά ήταν ακούραστο ακριβές και γενικά νομίζω ερωτεύτηκα ☺️. Ήταν αποτέλεσμα οικονομιών σχεδόν ενα χρόνο τώρα και νομίζω καλύτερο δώρο Χριστουγέννων δε μπορούσα να πάρω..και προτρέπω όσοι σκέφτονται για δισκοπριονο να κάνουν υπομονή και να πάνε σε αυτό.. αξίζει και με το παραπάνω!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα χρειάστηκε να κόψω λίγα μικρά κομμάτια από 20mm κόντρα πλακέ (8x10εκ περίπου)  (για να γίνουν ποδαράκια σε μια κατασκευή) και προφανώς η δουλειά θα μπορούσε να γίνει σωστά και εύκολα με ένα φαλτσοπρίονο, αλλά δυστυχώς δεν έχω και επίσης δεν έχω το χώρο για να το βάλω κάπου μόνιμα, οπότε δεν το βλέπω να αγοράζω σύντομα.


Έχω όμως το δισκοπρίονο Makita που είναι πολύ καλό και σκεφτόμουν να φτιάξω κάποιον οδηγό για να κόβω μικρά κομμάτια. Έχετε φτιάξει κάποιον τέτοιο οδηγό ή έχετε υπόψη κάνα video να πάρω καμιά ιδέα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προχώρησα το προτζεκτάκι όπως αυτό που δείχνει το δευτερο video, αγόρασα γωνίες αλουμινίου (25x25mm με πάχος 2mm) και το έστησα πρόχειρα να δω πως πάει, αλλά υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα: Σε αντίθεση με όλα τα σχετικά  Video που όλα τα δισκοπρίονα τσουλάνε μια χαρά πάνω στους οδηγούς, το Makita όχι απλώς δεν τσουλάει, θα έλεγα ζορίζεται, σαν να γδέρνεται το ένα μέταλλο με το άλλο (το δοκίμασα χωρίς να κόβω στα αλήθεια, σβηστό). Αλλά και το ρουτερ που δοκίμασα, που έχει από κάτω μια επιφάνεια πλαστικού pvc, δεν τσουλάει άνετα. ΟΚ, δεν φρακάρει, αλλά καμία σχέση με την εικόνα που βλέπω στα video. 


Το αλουμίνιο είναι λείο πάντως, δεν καταλαβαίνω τι φταίει. Μου διαφεύγει κάτι μάλλον.

 

(δοκίμασα πάντως και έβαλα ένα ξύλινο πηχάκι στους οδηγούς, και τα Makita τσουλάει μια χαρά πάνω τους. Αλλά στο αλουμίνιο ... μουλαρώνει ? )

Έγινε επεξεργασία από C_J
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 18/7/2019 at 11:28 ΜΜ, το μέλος alphabet έγραψε:

Οποτε βρεις ελευθερο χρονο, θα μπορουσες να μου πεις αν η οπη του δισκου ειναι 25.5mm ή 30mm;

Γιατι μερικα καταστηματα αναφερουν το ενα και αλλα το αλλο. Επισης αλλα αναφερουν δισκο με 40 δοντια και αλλα με 24 (οπως βλεπω το δικο σου).

Ευχαριστω.

 

Υ.Γ. Παρεπιπτοντως, γνωριζει κανεις αν υπαρχει ετοιμο δαχτυλιδι για μειωση τρυπας απο 30 σε 25,5 ;

Τελικά, ποιες είναι οι διαστάσεις δίσκου του Bulle 63477;

Έγινε επεξεργασία από George40
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας είμαι ερασιτέχνης και έχω ένα φαλτσοπριονο το οποίο ήταν της πλάκας θα ήθελα να ρωτήσω τι θα ήταν καλύτερο να πάρω ένα καλό φαλτσοπριονο η Ένα φαλτσοπριονο πάγκου 2 εργασιών ?????ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό δισκοπριονο πάγκου ...

Τα φαλτσοπριονα πάγκου δύο εργασιών όπως αυτό αν καταλαβαίνω καλά ότι εννοείς θα είναι μέτριο στη καλύτερη ,για να μην πω χάλια, και στις δύο δουλειές... Αν είναι να δώσεις αρκετά χρήματα για να πάρεις ένα καλό δύο εργασιών δλδ περί τα 400 ευρώ τότε πάρε δύο ξεχωριστά.  Είμαι υπερ των μεμονωμένων μηχανηματων... 

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φανταστικα ότι δεν θα είναι η τέλεια λύση. Προτείνεις πρώτα να πάρω ένα καλό δισκοπριονο πάγκου και μετά ένα καλό φαλτσοπριονο? Εννοώ ότι το δισκοπριονο πάγκου θα μου καλύψει τις ανάγκες του φαλτσοριονου η είναι δύο ξεχωριστά εργαλεία με ξεχωριστές δυνατότητες?? Αυτή την στιγμή φτιάχνω με σανίδες πράγματα και θέλω ακρίβεια στα φάλτσα 45°και 30° μοιρών για να ενώνονται σωστά και σιγά σιγά να ανεβάσω τις διαστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι και τα δύο έχουν και τα υπέρ και τα κατά τους ... Τι θα προτείνατε και για τις δύο εκδοχές? Και τι θα πρέπει να προσέξω..? Ώστε να μην πάρω κάτι πουν δεν θα είναι value for maney... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό εργαλείο με το οποίο μπορεις να κάνεις πολλά ,  και αν είναι να έχεις μόνο ένα , είναι ένα καλό δισκοπρίονο πάγκου. Το φαλτσοπρίονο έπεται....

 

Ωστόσο αν είναι να ασχολείσαι κυρίως  με τάβλες οπως λες,  μπορεις να αγοράσεις αρχικά ένα αξιοπρεπές φαλτσοπρίονο (συρόμενο κατά προτίμηση καθώς με αυτό θα μπορεις να κόβεις πιο φαρδιές ταβλες και καδρόνια σε σχεση με ένα απλό). Αν έχεις σκοπό στο μέλλον να αγοράσεις και παγκοπρίονο τότε μπορεις να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα διαλέγοντας αρχικά καποιο μη συρόμενο...

 

Εγώ πάντως εχω παρατηρησει οτι από τότε που πήρα το παγκοπρίονο κάποια εργαλεία που είχα μαζεύουν πολύ σκόνη καθισμένα στο ραφι :)

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κατάλαβα τι εννοείς... Υπάρχει κάτι που θα μπορούσες να μου προτείνεις για να κάνω σωστή αγορά και να μην ρίξω άσκοπα λεφτά και για τις δύο εκδοχές (φαλτσοπριονο και παγκοπριονο)?? Ευχαριστώ για τον χρόνο σού...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.Την γνώμη μου θα πώ χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω μιας και έχω μικρή εμπειρια σαν ερασιτέχνης που είμαι.Και εγω είχα το ίδιο δίλημμα σχετικα με την επιλογή κατηγορίας.Στο τέλος μετα απο αρκετο διάβασμα και αρκετό ψάξιμο κατέληξα και σε κατηγορία και σε μηχάνημα.Πήρα το επιτραπέζιο δισκοπρίονο EVOLUTION - RAGE 5-S .Ενα μηχάνημα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ και σου λέω πάντα την γνώμη μου επειδη η μονη συγκριση γίνεται με το προηγούμενο μου που ηταν ενα  Einhell TC-TS 2025 Eco το οποίο και δούλευα αρκετά χρόνια.Μεγάλος και στιβαρός πάγκος εργασίας,απίθανες κοπές με εναν απιθανο δίσκο που κόβει τα πάντα απο ξύλο σίδερο πλαστικο και καθε δυσκολη επιφάνεια στα 1800 watt και με ύψος κοπής 80 mm.Πραγματικά απίθανο και το συστήνω για αυτούς που θέλουν σε αυτήν την κατηγορία κάτι που μπορεί να είναι και αντάξιο των ακριβότερων αντιπάλων του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα όλοι μου λέτε για επιτραπέζιο δισκοπριονο απλά δεν το έχω δουλέψει και για αυτό ρωτάω ... Είχα ασχοληθεί μόνο με φαλτσοπριονο και έλεγα  ότι ένα καινούριο και συρωμενο θα ήταν καλό... Θα αρχίσω να τα κοιτάω ... Όποιος βρει κάτι άλλο ας το ανεβάσει εδώ να τα δούμε και εμείς... Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, 

Ψάχνω για ένα δισκοπριονο πάγκου μέχρι 200€ και θα ήθελα τα φώτα σας για μια αξιοπρεπή επιλογή μιας και τώρα δουλεύω σεγα χειρός και οι ευθείες είναι ανύπαρκτες! 

Έχω δει το παρακάτω δισκοπριονο και μ κάνε καλή εντύπωση, 

TSM1035-500x500_0.jpg
WWW.PAVLATOS-TOOLS.GR

ΧαρακτηριστικάΠαράλληλος/γωνιακός οδηγός 2 προεκτάσεις τραπεζιού Διακόπτης...

Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες! 

Έγινε επεξεργασία από dokimos10
Link to comment
Share on other sites

@dokimos10

Το έχω εδώ και λίγο καιρό και δηλώνω ευχαριστημένος , έχω αλλάξει και τον δίσκο με έναν με 48 δόντια και οι κοπές βελτιώθηκαν αρκετά.

Βέβαια θέλει κάποιες μοντίφες για να κάνεις εντελώς ακριβείς κοπές. Το μεγάλο πρόβλημα σε αυτής της κατηγορίας τα παγκοπρίονα είναι ο φράκτης(ο οποίος στο Ferm είναι καλύτερος/σταθερότερος σε σχέση με κάποια ανταγωνιστικά μοντέλα αντιστοιχης τιμής)   και  ο οδηγός για τις φαλτσοκοπές. Σαν μοτέρ είναι αρκετό και με τα παλλετόξυλα που καταπιάνομαι δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Τίμιο μηχάνημα για τα λεφτά του αλλά θέλει να "ασχοληθεις" μαζί του για να πεις ότι θα έχεις την απόλυτη ακρίβεια στις κοπές σου. Rage 5 s , Bosch , Makita , Dewalt κοστίζουν διπλάσια και τριπλάσια χρήματα και δε μπορει κανένα Ferm , Einhell, Bormann κλπ να τα φτάσει. Οτι πληρώνεις παίρνεις....

Εγώ ασχολούμαι με μεταχειρισμένη ξυλεια από παλλέτες και οι κατασκευές μου δεν απαιτούν την απόλυτη ακρίβεια , οπότε με  το εργαλείο αυτό είμαι "αρχηγός"  :)

 

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι επανέρχομαι και πάλι μιας και όλοι μου λέτε όλοι για παγκοπριονο τι λέτε ότι είναι καλύτερο  λοιπόν ένα  evoloution Rage 5 ή dewalt 7485

η κάτι πιο φθηνο μιας και τα ποσά και στα δύο είναι αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Το DeWalt είναι το κορυφαίο... Το evolution είναι ένα πάρα πολύ καλό παγκοπριονο , στο εξωτερικό έχει νόημα να το αγοράσεις καθώς εκεί η διαφορά τιμής του είναι αισθητή σε σχέση με το "κίτρινο" , εδώ στην Ελλάδα η διαφορά τιμής είναι μικρή , νομίζω ότι είναι ίδιο με το bulle63477 που βγαίνει αρκετά  φθηνοτερα με μόνη διαφορά τον δίσκο κοπής που αν είναι να κόβεις μόνο ξύλα δεν έχει νόημα να πάρεις το rage 5 s κατά εμέ και να δώσεις 130€ παραπανω . Όσον αφορά τα παγκοπριονα των 150 - 200 ευρώ τα είπαμε πιο πριν, θέλουν να "ασχοληθείς λιγάκι περισσότερο" μαζι τους...

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.