Jump to content



Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

On 21/5/2021 at 3:09 ΜΜ, το μέλος alphabet έγραψε:

Την Bulle την φοβαμαι σαν μαρκα. 2-3 εργαλεια που ειχα παρει δεν μου βγηκαν καλα και τα πουλησα.

Το best value for money για μενα (εχω δει ολα τα tests στο youtube) μαλλον ειναι το Black  & Decker BES720, το οποιο το εχω παραγγειλει, αλλα ομως υπαρχει ελλειψη προς το παρον.

 

TOOLCENTER.GR

<p style="text-align: center;"><span style="text-decoration: underline; color: #ff6600; font-size: large;"><strong>BLACK & DECKER BES720-QS ΠΑΓΚΟΠΡΙΟΝΟ 1800W Ø 254mm...

 

Παρελαβες ή ακομα; Αν παραλαβεις πες μας τις εντυπωσεις σου.

Είμαι μεταξυ αυτου κ του Holzmann-TKS255

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Μετά από 4-5 χρόνια ελαφριάς ερασιτεχνικής απασχόλησης, ήρθε η ώρα να αρχίσω να αντικαθιστώ σιγά-σιγά τα Parkside που έχω πάρει μέχρι τώρα με κάτι καλύτερο. Δεδομένου ότι ξεκινάω να φτιάξω έναν τροχήλατο πάγκο 2.30x1.10x0.90, (έχω ήδη ένα παγκοπρίονο Einhell TC-TS 2025/2 U που θα φυτευτεί στο κέντρο του πάγκου) και θέλω να φυτέψω δίπλα του και ένα συρόμενο φαλτσοπρίονο. Απαιτήσεις είναι ο δίσκος να είναι 254mm, soft-start και να έχει όσο γίνεται σωστή ακρίβεια. Υπάρχει τίποτα που να αξίζει στα 200-250€, ή πρέπει να πάω παραπάνω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2021 at 2:37 ΜΜ, το μέλος Asterisd έγραψε:

Χαιρετώ την παρέα. Μετά από 4-5 χρόνια ελαφριάς ερασιτεχνικής απασχόλησης, ήρθε η ώρα να αρχίσω να αντικαθιστώ σιγά-σιγά τα Parkside που έχω πάρει μέχρι τώρα με κάτι καλύτερο. Δεδομένου ότι ξεκινάω να φτιάξω έναν τροχήλατο πάγκο 2.30x1.10x0.90, (έχω ήδη ένα παγκοπρίονο Einhell TC-TS 2025/2 U που θα φυτευτεί στο κέντρο του πάγκου) και θέλω να φυτέψω δίπλα του και ένα συρόμενο φαλτσοπρίονο. Απαιτήσεις είναι ο δίσκος να είναι 254mm, soft-start και να έχει όσο γίνεται σωστή ακρίβεια. Υπάρχει τίποτα που να αξίζει στα 200-250€, ή πρέπει να πάω παραπάνω;

ΜΕΤΑΒΟ 254 κ δεν ξανασχολεισε για παντα, ακομα κ ο δισκος που εχει πανω ειναι κορυφη...

[τσεκαρισμενο, δες προηγουμενες σελιδες]

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2021 at 8:00 ΜΜ, το μέλος Stelios13 έγραψε:

ΜΕΤΑΒΟ 254 κ δεν ξανασχολεισε για παντα, ακομα κ ο δισκος που εχει πανω ειναι κορυφη...

[τσεκαρισμενο, δες προηγουμενες σελιδες]

Ευχαριστώ, κλείδωσε για το Metabo. Μένει να παραγγείλω ξυλεία για τον πάγκο που θέλω να κάνω, αλλά τα ξύλα πήραν πάνω λέει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα στην ομάδα και πάλι , έχω ένα δισκοπρίονο black and decker και αποφάσισα να αλλάξω τον  δίσκο με τα 18 δόντια και βρήκα έναν με 42 . Το πρόβλημα είναι ότι έχει ο μαμά δίσκος 16 αρα διατομή στην μέση και αυτός που βρήκα έχει 30 και το μαγαζι μου έδωσε ροδέλα 30-16 για να έρθει να κάτσει . Η μαμά ροδέλα που σφίγγει είναι 32 χιλ . θα έχω πρόβλημα ? είναι ασφαλές αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 6/1/2021 at 4:07 PM, ginosvougas said:

Παρελαβες ή ακομα; Αν παραλαβεις πες μας τις εντυπωσεις σου.

Είμαι μεταξυ αυτου κ του Holzmann-TKS255

Τελικα το πηρα πριν ενα μηνα και εμαι αρκετα ευχαριστημενος. Δεν εχει τον φραχτη του Dewalt (κανενα παγκοπριονο δεν τον εχει) αλλα αν μαθεις να τον στεινεις δεν χανει, η χανει ελαχιστα. Δεν τον σπρωχνεις απο την μεση, αλλα απο το σημειο που κλειδωνει και ειναι παρα πολυ σταθερος.Το θεωρω good value for money, ειδικα οταν ειναι και καλυτερο και φτηνοτερο απο κατι Einhell, Femi, Attica ακομα και Bulle.

Έγινε επεξεργασία από alphabet
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 21/12/2021 at 6:59 ΜΜ, το μέλος alphabet έγραψε:

Τελικα το πηρα πριν ενα μηνα και εμαι αρκετα ευχαριστημενος. Δεν εχει τον φραχτη του Dewalt (κανενα παγκοπριονο δεν τον εχει) αλλα αν μαθεις να τον στεινεις δεν χανει, η χανει ελαχιστα. Δεν τον σπρωχνεις απο την μεση, αλλα απο το σημειο που κλειδωνει και ειναι παρα πολυ σταθερος.Το θεωρω good value for money, ειδικα οταν ειναι και καλυτερο και φτηνοτερο απο κατι Einhell, Femi, Attica ακομα και Bulle.

Καλή χρονιά και καλες δημιουργίες! 

Αν και όποτε μπορεις γραψε μου τις διαστάσεις του τραπεζιού να δω αν χωραει στο χωρο μου. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2022 at 8:00 PM, ginosvougas said:

Καλή χρονιά και καλες δημιουργίες! 

Αν και όποτε μπορεις γραψε μου τις διαστάσεις του τραπεζιού να δω αν χωραει στο χωρο μου. 

Ευχαριστω, επισης.


Κλειστο: 62 x 68 cm
Ανοικτο: 62 x 103 cm

Αποσταση δισκου απο full ανοιγμα 71 cm

Υψος (με τα σιδερενια ποδια του)  90,5 cm . Βεβαια τα ποδια δεν ειναι απαραιτητα αν θελεις να το τοποθετησεις σε καποιο παγκο.

Έγινε επεξεργασία από alphabet
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στην ομαδα! Εχω μια ερωτηση σχετικα κοινη. Δισκοπριονο η παγκοπριονο; Στον εμπορα ξυλειας ρωτησα ποσο παει το κοψιμο ενος τεμαχιου και μου ειπε 0.70€,  επαγγελματικη δουλεια. Δεν προκειται να φτασω στο σημειο να παρω φυλλο μεγαλο απο εκει διοτι δεν χωραει στο αμαξι. Αρα θα κοπει το φυλλο σε μικροτερο. Σκεφτομαι πως το dewalt 7485 ειναι too much money (και για μεγαλες επιφανειες) οταν με ενα φαλτσοπριονο τυπου metabo kgs 254 μπορω να κανω κοψιματα μεχρι 35 εκατοστα και τα μεγαλυτερα κοψιματα να τα αφηνω για τον εμπορα. Για ερασιτεχνική ενασχοληση κυριως. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει απαντηθεί αρκετές φορές το ερώτημά σου θα μπω στη διαδικασία για μία ακόμα ανάπτυξη επί του θέματος

 

Το παγκοπρίονο και το φαλτοπρίονο είναι δύο εργαλεία που συμπεθεριάζουν και αλληλοσυμπληρώνονται.

 

Με το παγκοπρίονο θα κάνεις ευθείες 100% κοπές, ανεξάρτητα από το μήκος του κομματιού.

Το φαλτσοπρίονο θα σε περιορίσει στο πόσο μπορείς να κόψεις. Τα Radial Παίζουν περίπου στα 30cm.

Στα φθηνά φαλτσοπρίονα 99% δε θα κόψεις κάθετα αλλά θα πρέπει να μπεις σε διαδικασία καλιμπραρίσματος.

 

Το φαλτσοπρίονο θα κάνει πιο εύκολη τη ζωή σου αν θες να το δουλέψεις γι αυτό που είναι φτιαγμένο. Δηλαδή να κόψεις φάλτσα για να κάνεις κάποια κορνίζα πχ, ή να κοντύνεις κάποιες τάβλες.

 

Το παγκοπρίονο θα σου δώσει παραπάνω πράγματα και εάν δεν μπορείς να εχεις και τα δύο και μπορείς να ασχοληθείς να φτιαξεις 2-3 απλά πραγματα, θα αντικαταστήσει και το φαλτσοπρίονο στο 95% των περιπτώσεων. Αν δε, το παγκοπρίονο έχεις τον χώρο να το περιστοιχίσεις με έναν πάγκο και να αυξήσεις την επιφάνεια του τραπεζιου του, τότε θα αντικαταστήσει το φαλτσοπρίονο 100%.

 

Πάμε τώρα σε αυτό που λες για τον έμπορο ξυλείας και ότι θα αφήνεις τα μεγαλύτερα κοψίματα για τον έμπορα.

Πολλές φορές τα ξύλα που παίρνουμε λόγω συνθηκών θέλουν ένα "ξύρισμα", μία προσαρμογή κλπ. Γιατί καλά τα λένε τα σχέδια που κάνουμε κατά καιρούς αλλά η πράξη πολλές φορές μας κρύβει εκπλήξεις. Οπότε τι θα κάνεις; Θα παίρνεις το μεγάλο κομμάτι θα το πηγαίνεις πίσω και θα στο κόβει λίγο και θα το ξαναγυρνάς; 

Δεν ξέρω προσωπικά επειδή πρώτα πήρα φαλτσοπρίονο και μετά παγκοπρίονο, προσπαθώ να αποτρέψω άτομα από το να κάνουν την ίδια επιλογή αν ειναι να έχουν ΕΝΑ και μόνο εργαλείο από τα δύο.

Φυσικά και το Dewalt που αναφέρεις είναι ακριβό, αλλά δεν είναι η μόνη επιλογή στην αγορά. Μερικά post σε αυτό το θέμα έχουν να κάνουν με αρκετά καλές επιλογές και οικονομικές.

Σκέψου το και ΖΥΓΙΣΕ πάνω από όλα πόσο ασχολείσαι, πόσο θα ασχοληθείς και πόσο χώρο έχεις.

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Ημουν της σκεψης να παρω για αρχη φαλτσοπ, και ισως αργοτερα ενα παγκοπ. Οπως εκανες κι εσυ οπως περιγραφεις. Αλλα σκεφτομαι πως το παγκοπριονο και συγκεκριμενα το dewalt καλυπτει τις περισσοτερες δουλειες που μπορει να κανει ενα φαλτσοπ και εχει και μεγαλη ακριβεια λογω του φραχτη του. Αυτο νε τον εμπορα το σκεφτηκω να σου πω την αληθεια. Αμα μια μεγαλη επιφανεια θελει λιγο ξυρισμα ή  μια μικρη φαλτσοκοπη εκ των υστερων, θα αναγκαζομαι να το παω πισω το οποιο ειναι ταλαιπωρια. Θα παω στο dewalt τελικα!

 

Οσοι δουλευετε αυτο στα 210mm τι δισκους προτείνετε να παρω; Για μελαμινη που να μην πληγωνει/ξεφτιζει την επιστρωση που μενει στην επιφανεια. Επισης για μαλακο και σκληρο ξυλο. Mου φερανε απο το lidl τους δισκους της φωτογραφιας παρακάτω, τι λετε; Να υπενθυμισω πως ειμαι νεος στον χωρο οποτε καταλαβαινετε ρωταω να μαθω απο τους πιο εμπειρους.

20220122_121128.jpg

20220122_121113.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι που φέρνει το lidl ναι μεν θα κάνουν την δουλειά τους, αλλά μην περιμένεις τέλειες κοπές. Για αρχή, για να μάθεις το μηχάνημα καλοί είναι. Για πολύ καλές κοπές χρειάζεται δίσκος με πολλά δόντια, τουλάχιστον 40. Καλοί δίσκοι που εγώ χρησιμοποιώ στο δικό μου dewalt dw745 και τους έχω ευχαριστηθεί, είναι οι δίσκοι της freud. Θα τους βρεις σε αρκετά καταστήματα και σε τιμές περίπου στα σαράντα ευρώ. Εξίσου καλοί και της bosch και με σχετικά καλές τιμές. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε δίσκους ανάλογα και με τα ξύλα που θέλεις να κόβεις. Διαλέγεις και παίρνεις τον κατάλληλο. Υπάρχουν και δίσκοι κατάλληλοι για πολλά υλικά, αλλά εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένος από αυτούς. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Με ότι σου απάντησε η Αγάπη συμφωνώ απόλυτα. Αν πρόκειται να πάρεις ένα από τα δυο να πάρεις το παγκοπρίονο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

********, μήπως ξέρετε ποιοι δίσκοι είναι συμβατοί με το dewalt dwe 7485, είτε της dewalt είτε άλλης μάρκας; Ρώτάω λόγω του riving knife, που θέλω να χρησιμοποιώ, και το οποίο έχει περιορισμούς στις διαστάσεις δίσκου που μπορώ να βάλω στο συγκεκριμένο παγκοπρίονο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.