Jump to content



Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

Καρμεν θελω τις συμβουλες σας, για αυτο και ρωταω. με τη σεγα που κοβω, βαζω ενα ισιο ξυλο διπλα και το πιανω με 2 σφιγκτηρες. Για μικρες απο αποπστασεις κατι γινεται. Σε πιο μεγαλες ευθειες ομως , αρχιζει και φευγει απο το πλαινο ξυλο. Λεω τωρα μηπως και στο δισκοπριονο χειρος, αν δεν παρω τον εργοστασιακο οδηγο και βαλω ενα απλο ισιο ξυλο, εχω το ιδιο φαινομενο. Εννοειται οτι η οποιαδηποτε συμβουλη σου ειναι καλοδεχουμενη και επιθυμητη. Μονο ετσι  λυνονται οι αποριες, απο ατομα που εχουν ασχοληθει περισσοτερο απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Η σέγα σου φεύγει γιατί εκτελεί παλινδρομική κίνηση και η λάμα της έχει την τάση να λυγίζει όταν ζορίζεται

Ο δίσκος όμως δεν έχει τα ίδια προβλήματα

Πχ εδώ

έχω ξυρίσει ένα ράφι τρώγοντας 1mm +ότι έχασα από την κοπή του δίσκου με δισκοπρίονο πολύ πιο φθηνό από αυτό που κοιτάς, που έχει ελαφρό τζόγο σαν κατασκευή και επίσης βάζοντας για οδηγό ένα ράφι. Αυτοσχέδιος οδηγός της στιγμής.

 

Μην περιμένεις όμως ότι θα πάρεις το εργαλείο και αμέσως θα γίνεις ο μάστορας. Θα κάνεις τις δοκιμαστικές κοπές σου για να το μάθεις και θα δεις ότι η κοπή δεν θα έχει καμία σχέση με την σέγα. Η σέγα δεν ειναι κατασκευασμένη για ευθείες και κοπές σε μεγάλα μήκη. Μιλάμε για διαφορετικά εργαλεία που το ένα συμπληρώνει το άλλο.

 

Οταν λοιπόν ψάχνεις την ευθεία πας σε δισκοπρίονο είτε χειρός είτε πάγκου

Οταν ψάχνεις ενώσεις 45 μοιρών πας είτε σε δικσοπρίονο χειρός με τον κατάλληλο οδηγό ή κατασκευή πάλι, είτε σε δισκοπρίονο πάγκου, είτε σε φαλτσοπρίονο.

Το εργαλείο που κάνει ΟΛΑ τα παραπάνω με την μεγαλύτερη άνεση και ευκολία είναι το δισκοπρίονο πάγκου. Αν έχεις δυσκοπρίονο πάγκου δεν έχεις ανάγκη από φαλτσοπρίονο. Γι' αυτό σου είπα σκέψου τι θα κάνεις και για πόσο το θες.

Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω δε θα αγόραζα δισκοπρίονο χειρός, ούτε φαλτσοπρίονο, ούτε θα έφτιαχνα DIY παγκοπρίονο. Θα αγόραζα από την αρχή το παγκοπρίονο που έχω τώρα και μπορώ να κάνω τα πάντα.

 

Οταν θες καμπύλες, αδειάσματα σε εσωτερικό σημείο του ξύλου κλπ πας σε σεγα

Οταν θες καμπύλες, δυναμη, ισχυ για σχισίματα πας σε πριονοκορδέλα

 

Κανένα εργαλείο δε κάνει όλες τις δουλειές. Κάποια κάνουν περισσότερες και έρχονται τα άλλα να τα συμπληρώσουν.

Το θέμα ειναι τι ζητάς εσύ. Αφού λοιπόν θες ευθείες κοπές στα υλικά που είπες, νομίζω κατάλαβες τι θα έκανα στη θέση σου :) 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τσακάλι είσαι :p 

 

Και για να σου απαντήσω εδώ στο πμ μιας και δε λέει να μη μένει η πληροφορία εδώ

Για το ποιο δισκοπρίονο σου προτείνω

Εξαρτάται το πόσα θες να δώσεις :) 

Πες το ποσό και το κοιτάμε όλοι μαζί 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ακομα πιο δυσκολο ερωτημα. Βασικα εχω δει σε βιντεο δυο. Ενα bosch pts 10 και το dewalt 745. Απο τις κριτικες βεβαια κτεληξα σε αυτα. Απο εξωτερικο παιζουν χαμηλοτερες τιμες? Πιστευω μεχερι 370 - 400 ευρωarrow-10x10.png, εκει περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το δεύτερο οπότε για το δεύτερο θα σου μιλήσω.

Αργησες αρχικά μερικές μέρες μιας και βγήκε προσφορά στο eshop στα 444ευρώ

Απο εξωτερικό δε το έψαξα για αγορά γιατί προσωπικά σε τέτοια μηχανήματα θέλω να έχω να κάνω με τον έμπορα/αντιπρόσωπο εδώ και δε το παίζω κορώνα γράμματα.

Γενικά και προσωπικά μιλώντας αποφεύγω να παίρνω εργαλεία από εξώ. Οπότε η αναζήτηση αγοράς είναι όλη δική σου. Δε μπορώ να σε βοηθήσω :) 

 

Το DW745 είναι ίσως το πιο ολοκληρωμένο φορητό παγκοπρίονο της αγοράς

Όλα τα λεφτά πέρα από το ισχυρό μοτέρ του είναι ο φράκτης ακριβείας του που δε θα τον βρεις στο PTS 10.

Προσωπικά το Bosch το απέρριψα μετά από βίντεο που είδα. Η κατασκευή του δεν έχει καμία σχέση με του Dewalt.

Το μόνο ελάττωμα που έχει το Dewalt (δε το λες ελάττωμα μιας και σχεδιαστηκε για φορητότητα), είναι ότι επειδή ακριβώς είναι φορητό δισκοπρίονο πάγκου δεν ειναι τεραστίων διαστάσεων. Οπότε αν το αγοράσεις του βάζεις από δίπλα έναν πάγκο για να αυξήσεις την υποστήριξη σε ένα πολύ μεγάλο κομμάτι ξύλο που θες να κόψεις.

Προσωπικά δε χρειάστηκε ποτέ να το ταΐσω με κανένα φύλλο ολόκληρο μιας και δε χωράει αρχικά στο αμάξι για να το μεταφέρω :p 

Μου το κόβει ο έμπορας σε πιο μικρά κομμάτια τα οποία είναι εύκολα διαχειρίσιμα.

 

Ανάμεσα σε αυτά τα δύο και αν αξίζει το dewalt τη διαφορά τιμής η απάντησή μου είναι ΝΑΙ και ας μην έχω δουλέψει το bosch. Είδα αρκετά όμως γύρω από αυτό όταν έψαχνα.

Το βασικό ερώτημα όμως είναι αν αξίζει ένας ερασιτέχνης να δώσει τόσα πολλά. Εξαρτάται και πάλι από το τι κάνει και τι ζητάει από το εργαλείο.

Εχω δει ερασιτέχνες να πίνουν το αίμα σε εργαλεία χειρότερα από τους επαγγελματίες.

Οπότε κάνεις κουμάντο στη τσέπη σου, κάνεις το youtube άνω κάτω σε review και αποφασίζεις.

Υπάρχουν και πιο φθηνές λύσεις όπως το Evolution (εχω φαλτσοπρίονο τους)

https://www.amazon.co.uk/Evolution-056-0001-Fury5-S-Multi-Purpose-Table/dp/B01DP3V368/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1491923447&sr=8-1&keywords=evolution+table+saw

Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και δε μπορώ και εδώ να εκφέρω γνώμη. Εχω δει αρκετά βίντεο και μοιάζει πολύ αξιόλογο όμως.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι ειναι πολλα λεφτα για ερασιτεχνη. Τωρα εχει στο eshop 520 ευρω.  Το evolution που ειπες και αυτο απο το εξωτερικο πρεπει να το παρω ομως.  Βασικα για ξυλα μεχρι 1,20 μετρα σε μηκος, νομιζω καλυπτει ο παγκος του de walt, να το διαχειριστεις. Σε σκεψεις ειμαι Καρμεν, μερες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος pt77 έγραψε:

Τωρα ακομα πιο δυσκολο ερωτημα. Βασικα εχω δει σε βιντεο δυο. Ενα bosch pts 10 και το dewalt 745. Απο τις κριτικες βεβαια κτεληξα σε αυτα. Απο εξωτερικο παιζουν χαμηλοτερες τιμες? Πιστευω μεχερι 370 - 400 ευρωarrow-10x10.png, εκει περιπου.

Λοιπόν,

 

σαν κάτοχος του PTS 10 έχω να σου πω τα παρακάτω:

 

1. Φράχτης.  Για να κόψεις ίσια πρέπει να μετράς και στην αρχή του φράχτη και στο τέλος γιατί όταν τον κλειδώνεις δεν κάθεται ποτέ παράλληλα με τον δίσκο κοπής.

2. Κατασκευή. Όλο το σώμα είναι πλαστικό και το τραπέζι του αλουμινένιο.

3. Συρόμενο συρτάρι. Σαν ιδέα είναι πολύ καλή, ειδικά επειδή σε αφήνει να κόψεις ξύλα φαρδύτερα από τα άλλα παγκοπρίονα, αλλά έχει αρκετό τζόγο και όταν προσπαθείς να τον εξαλείψεις, σφίγγει τόσο πολύ το συρτάρι που δυσκολεύεσαι πολύ να κόψεις κάτι.

4. Miter Slot. Τα αυλάκια είναι τύπου "Τ", με αποτέλεσμα να μην μπαίνουν κάποια εργαλειάκια από e-bay. Επίσης τζόγος μη αποδεκτός.

5. Μοτέρ. Αρκετά καλό μοτέρ με soft start και ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες στροφές.

6. Δίσκος. Πολύ καλός δίσκος της Bosch με 48 δόντια.

7. Παραλληλότητα. Υπό κανονικές συνθήκες, τα αυλάκια με τον δίσκο πρέπει να είναι παράλληλα. Εμένα δεν ήταν.

8. Προεκτάσεις. Το PTS έχει μια προέκταση πίσω από τον δίσκο ο οποίος είναι πολύ εξυπηρετικός και μια δεξιά, η οποία χρησιμοποιείται και για να αυξήσει το πλάτος κοπής στους 55 πόντους, περίπου. Το τελευταίο δεν με έχει εξυπηρετήσει ποτέ, καθώς πρέπει να μετράς και να ξαναμετράς για να κόψεις ένα κομμάτι μελαμίνης, 40 πόντους π.χ.

 

Για να συνοψίσω, είναι ένα ερασιτεχνικό εργαλείο, το οποίο έχει τα κουσούρια του και ο περισσότερος κόσμος που το έχει αγοράσει, δεν τον ενοχλούν.

Εάν θέλεις, μπορείς να έρθεις σπίτι μου, να το δεις, να κόψεις και να αποφασίσεις.

 

Αντώνης

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικα Καρμεν, αν μπορεσω με ενα ισιο ξυλο στο πλαι και δυο σφιγκτηρες οπως εσυ να μην χανω την ευθεια, τοτε θα αποφυγω την αγορα της ετοιμης ραγας.

Τωρα διαβαζω που λενε σε καποια ποστ οτι ειναι και λιγο δυσκολο στο χερι, λοφω των 4 κιλων βαρους. Υπαρχει και ενα φορητο μπος 10,8 βολτ, περιπου 1 κιλο, αλλα με βαθος κοπης 26mm. Και μπαταρια νομιζω 2,5Α. Αλλα δεν ξερω αν για δισκοπριονο αξιζει φορητο.

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=2019

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7053

 

καπου διαβασα για υπερθερμανση του φορητου δισκοπριονου μπος.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλα κανεις ειναι σοβαρη αγορα.

Κανε λιγο υπομονη νομιζω ο Αντωνης aka Sharkovios εχει το bosch να σου πει γνωμη

Αγάπη, εσύ που το έχεις με τα βίντεο, δεν κάνεις καμιά παρουσίαση με το DW????

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη δεν εχω χωρο για τετοιο βιντεο αλλιως θα το ειχα κανει.

Αλλα αν ανεβασω βιντεο με το μικρο χωρο θα με κραξουν πολλοι "εξυπνοι" :p

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος pt77 έγραψε:

Βασικα Καρμεν, αν μπορεσω με ενα ισιο ξυλο στο πλαι και δυο σφιγκτηρες οπως εσυ να μην χανω την ευθεια, τοτε θα αποφυγω την αγορα της ετοιμης ραγας.

Τωρα διαβαζω που λενε σε καποια ποστ οτι ειναι και λιγο δυσκολο στο χερι, λοφω των 4 κιλων βαρους. Υπαρχει και ενα φορητο μπος 10,8 βολτ, περιπου 1 κιλο, αλλα με βαθος κοπης 26mm. Και μπαταρια νομιζω 2,5Α. Αλλα δεν ξερω αν για δισκοπριονο αξιζει φορητο.

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=2019

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7053

 

καπου διαβασα για υπερθερμανση του φορητου δισκοπριονου μπος.

 

Ασε βρε το μπιμπελο. Εδω μιλαμε για δισκοπριονα οχι για μπρελοκ :p

 

Το βάρος δε ξέρω ποιος το θεωρει αρνητικο. Τετοια εργαλεια πρεπει να ειναι βαριά. Τοσο για τη ποιοτητα κατασκευης οσο και για να μη φευγουν ευκολα κατα το σπρωξιμο. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panava έγραψε:

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για οδηγό δισκοπρίονου υπάρχει και η λύση της Wolfcraft.

https://www.skroutz.gr/c/928/aksesouar-ergaleion.html?keyphrase=wolfcraft+fks+115


Oταν έρθει η ώρα θα πάρω την BOSCH FSN 800 https://www.skroutz.gr/c/928/aksesouar-ergaleion.html?from=catspan&keyphrase=bosch+fsn+800

Ευχαριστώ για την πρόταση μάστορα :) 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορειτε να μου πειτε γιατι να δωσετε λεφτα για κατι που φτιαχνεται με δυο κομματια ξυλο; :p

Μεχρι να παρω παγκοπριονο ειχα κανει αυτο στο βιντεο που εχω δωσει με 4αρι κοντρα πλακε για το ηλεκτρικο δισκοπριονο bosch που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εμενα μπορειτε να μου πειτε γιατι να δωσετε λεφτα για κατι που φτιαχνεται με δυο κομματια ξυλο; :p

Μεχρι να παρω παγκοπριονο ειχα κανει αυτο στο βιντεο που εχω δωσει με 4αρι κοντρα πλακε για το ηλεκτρικο δισκοπριονο bosch που ειχα.

Πολλά είναι αυτά που μπορούν να κατασκευαστούν DIY και να γλυτώσει κάποιος χρήματα και πολλές φορές αρκετά αλλά πιστεύω πώς το εργοστασιακό είναι πάντα ανώτερο.  Είχα φτιάξει και εγώ ένα αλλά απλά αποτυχία. Ισως να ήταν δικό μου το φταίξιμο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την πρόταση της Wolfcraft καθώς είναι πλήρες σετ, μαζί με τους σφιγκτήρες, οπότε έρχεται αρκετά φτηνότερο  από το αντίστοιχο της Bosch.

Υπάρχει και η πρόταση της Skil . SKIL Ράγα οδηγός 144cm (4x36)2610Ζ04064

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα. Σκεφτομαι να αγοράσω το Einhell TC-TS 2025 U

Το εχει δοκιμασει κανεις;

 

Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρήματα; 150-200 €

Για ξυλα ενδιαφέρομαι μονο.

Λεω να παρω αυτο γιατι κανει κοπή μέχρι 8,5 εκ σε αντίθεση με αλλα που πανε μεχρι 7.

7 είναι το μεγιστο που θέλω να κόβω οποτε  τα φοβάμαι

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.