Jump to content



Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

Ολα αυτα που σκεφτεσε να παρεις ,λιγο πολυ βραζουν στο ιδιο καζανι!:) κ ειναι ελαφρως υπερτιμημενα....

Η πας σε κατι φτηνο, 100 - 150 ευρω με σκοπο να βελτιωσεις τα οποια ελλατωματα εχει με μικροπατεντες, η κανεις λιγο υπομονη κ πας στα 400-500 που σιγουρα υπαρχουν αξιολογα μηχανηματα.... ενα de walt  που βγαζει το e-shop συχνα προσφορα θα ταν το ιδανικο μηχανημα για πολλα χρονια:) 

Η  Αγαπη το εχει κ μπορει να σου πει 2 πραγματα περισσοτερα .... 

Ελπιζω να βοηθησα κ να μη σε μπερδεψα περισσοτερο!!!!!!!!!!!:rolleyes:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος ZoSo έγραψε:

Καλως ηρθες! Για τι μαστορεματα εχεις στο μυαλο σου ο,τι μπορεις να χρειαστεις το δισκοπριονο παγκου? Θες πολυ ακριβεια στα κοψιματα σου? Εχεις αρκετο χωρο για καποιο μεγαλο ή θα σε βολευε περισσοτερο καποιο μικρο?

 

Θέλω να είναι ακριβές στα κοψίματα, γιατί είχα ένα πάγκο από το lidl όπου προσάρμοσα ένα φορητό δισκοπρίονο και στην πορεία αγανάκτησα, οπότε θέλω κάτι καλό, χώρο έχω για να το δουλέψω.

πριν 13 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Ολα αυτα που σκεφτεσε να παρεις ,λιγο πολυ βραζουν στο ιδιο καζανι!:) κ ειναι ελαφρως υπερτιμημενα....

Η πας σε κατι φτηνο, 100 - 150 ευρω με σκοπο να βελτιωσεις τα οποια ελλατωματα εχει με μικροπατεντες, η κανεις λιγο υπομονη κ πας στα 400-500 που σιγουρα υπαρχουν αξιολογα μηχανηματα.... ενα de walt  που βγαζει το e-shop συχνα προσφορα θα ταν το ιδανικο μηχανημα για πολλα χρονια:) 

Η  Αγαπη το εχει κ μπορει να σου πει 2 πραγματα περισσοτερα .... 

Ελπιζω να βοηθησα κ να μη σε μπερδεψα περισσοτερο!!!!!!!!!!!:rolleyes:

Για το De Walτ  διάβασα πιο πάνω στο forum κριτική και μ άρεσε, αν έβγαινε σε προσφορά θα το έπαιρνα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω για αυτο το DeWalt παω, βγαινει συχνα-πυκνα σε προσφορα στο Crazy Sunday του Eshop και ειναι παρα πολυ καλη η τιμη του (απευθειας αν το παρεις απο την αντιπροσωπια μεσω γνωστου θα σου βγει πιο ακριβα για να καταλαβεις).

Ψαχνωντας το και εξω απο το συγκεκριμενο φορουμ παντως, βρηκα παρα πολλους που εχουν το συγκεκριμενο και εχουν κανει διαφορες πατεντες, οπως να φτιαξουν μεγαλο τραπεζι και να το βαλουν μεσα. Πολυ καλη ευκαιρια και λιγο πιο πανω απο τα χρηματα που θες να διαθεσεις, αλλα καμια σχεση (τουλαχιστον με καποια) με αυτα που εχεις βαλει στο ματι μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ZoSo έγραψε:

Και εγω για αυτο το DeWalt παω, βγαινει συχνα-πυκνα σε προσφορα στο Crazy Sunday του Eshop και ειναι παρα πολυ καλη η τιμη του (απευθειας αν το παρεις απο την αντιπροσωπια μεσω γνωστου θα σου βγει πιο ακριβα για να καταλαβεις).

Ψαχνωντας το και εξω απο το συγκεκριμενο φορουμ παντως, βρηκα παρα πολλους που εχουν το συγκεκριμενο και εχουν κανει διαφορες πατεντες, οπως να φτιαξουν μεγαλο τραπεζι και να το βαλουν μεσα. Πολυ καλη ευκαιρια και λιγο πιο πανω απο τα χρηματα που θες να διαθεσεις, αλλα καμια σχεση (τουλαχιστον με καποια) με αυτα που εχεις βαλει στο ματι μεχρι στιγμης.

 

Σ' ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ZoSo έγραψε:

Και εγω για αυτο το DeWalt παω, βγαινει συχνα-πυκνα σε προσφορα στο Crazy Sunday του Eshop και ειναι παρα πολυ καλη η τιμη του (απευθειας αν το παρεις απο την αντιπροσωπια μεσω γνωστου θα σου βγει πιο ακριβα για να καταλαβεις).

Ψαχνωντας το και εξω απο το συγκεκριμενο φορουμ παντως, βρηκα παρα πολλους που εχουν το συγκεκριμενο και εχουν κανει διαφορες πατεντες, οπως να φτιαξουν μεγαλο τραπεζι και να το βαλουν μεσα. Πολυ καλη ευκαιρια και λιγο πιο πανω απο τα χρηματα που θες να διαθεσεις, αλλα καμια σχεση (τουλαχιστον με καποια) με αυτα που εχεις βαλει στο ματι μεχρι στιγμης.

 

Σ' ευχαριστώ.

Είδα κι αυτό κάποια στιγμή και μ άρεσε: Makita MLT100 . Τι θα λέγατε γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικα μου φαινεται καλυτερης ποιοτητας και απο φωτο ο οδηγος για τις γωνιες μακραν καλυτερος απο το DeWalt που οσο το εχω ψαξει ειναι πλαστικουρα για πεταμα. Αντιθετως ομως δε μου γεμιζει το ματι ο οδηγος για την παραλληλη κοπη που πιανει μονο στο μισο τραπεζι, σε αντιθεση με την κιτρινη μαρκα που εχει και 3 θεσεις ετοιμες για να τον βγαζεις και να τον βαζεις και να ειναι παντα παραλληλα με το δισκο. Επισης αν σε ενδιαφερει καθολου αυτος ο παραγοντας, το Makita ειναι σχεδον τα διπλασια κιλα. Αλλη σημαντικη διαφορα που βλεπω ειναι το υψος κοπης, 91mm για το Makita και 77mm για το DeWalt.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις για μενα αν μενεις καπου κοντα σε ενα καλο εργαλειαδικο που να εχει και τα δυο (τελειως ενδεικτικα https://www.kentrovidas.gr/) και σε βοηθανε αυτοι που ξερουν και περισσοτερα πανω στο κομματι εργοστασιακα ελλατωματα, εγγυηση κλπ.

Επισης δεν ξερεις ποτε θα ξαναβγει σε προσφορα το DeWalt, ενω το Makita εχει παντα την ιδια τιμη, σε περιπτωση που το βιαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

On 31/1/2018 at 2:57 ΠΜ, το μέλος ZoSo έγραψε:

Εξωτερικα μου φαινεται καλυτερης ποιοτητας και απο φωτο ο οδηγος για τις γωνιες μακραν καλυτερος απο το DeWalt που οσο το εχω ψαξει ειναι πλαστικουρα για πεταμα. Αντιθετως ομως δε μου γεμιζει το ματι ο οδηγος για την παραλληλη κοπη που πιανει μονο στο μισο τραπεζι, σε αντιθεση με την κιτρινη μαρκα που εχει και 3 θεσεις ετοιμες για να τον βγαζεις και να τον βαζεις και να ειναι παντα παραλληλα με το δισκο. Επισης αν σε ενδιαφερει καθολου αυτος ο παραγοντας, το Makita ειναι σχεδον τα διπλασια κιλα. Αλλη σημαντικη διαφορα που βλεπω ειναι το υψος κοπης, 91mm για το Makita και 77mm για το DeWalt.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις για μενα αν μενεις καπου κοντα σε ενα καλο εργαλειαδικο που να εχει και τα δυο (τελειως ενδεικτικα https://www.kentrovidas.gr/) και σε βοηθανε αυτοι που ξερουν και περισσοτερα πανω στο κομματι εργοστασιακα ελλατωματα, εγγυηση κλπ.

Επισης δεν ξερεις ποτε θα ξαναβγει σε προσφορα το DeWalt, ενω το Makita εχει παντα την ιδια τιμη, σε περιπτωση που το βιαζεσαι.

 

Τελικά παράγγειλα το https://www.amazon.co.uk/Evolution-RAGE5-S-Multi-Purpose-Table-230V/dp/B01LYDELEC από το Amazon Αγγλία με 355 € συνολικά με τα έξοδα αποστολής,  εδώ το φθηνότερο κόστιζε 585 € . Θα είναι εδώ ως τις 22 του τρέχοντος μηνός. Δεν ξέρω αν επέλεξα σωστά! Το επέλεξα γιατί κόβεις κι άλλα υλικά με τον ίδιο δίσκο και η τιμή του ήταν πολύ καλή σε σχέση με την Ελλάδα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι θα μπορουσες να βρεις κατι αντιστοιχο τοσο φτηνα, καλη επιλογη φαινεται. Απλα εχε το νου σου αν χρησιμοποιεις σκουπα συνδεδεμενη στο εργαλειο, αν εχει πριονιδια μεσα και κοψεις μεταλλο μπορει να αρπαξει φωτια πολυ ευκολα απο τις σπιθες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2018 at 11:41 ΠΜ, το μέλος fotis61 έγραψε:

Δειχνει αξιοπρεπεστατο!:) απλα τσεκαρε το στις 90 κ 45 μοιρες να δεις αν ειναι σωστο κ οσο για το δισκο ,οταν κοβει μεταλλο, νομιζω οτι δεν δημιουργει καθολου σπινθηρα...

Περιμενουμε εντυπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη στο ταχυδρομείο με ειδοποίησαν, θα γράψω εντυπώσεις μόλις το παραλάβω και το δοκιμάσω!

On 31/1/2018 at 2:57 ΠΜ, το μέλος ZoSo έγραψε:

Εξωτερικα μου φαινεται καλυτερης ποιοτητας και απο φωτο ο οδηγος για τις γωνιες μακραν καλυτερος απο το DeWalt που οσο το εχω ψαξει ειναι πλαστικουρα για πεταμα. Αντιθετως ομως δε μου γεμιζει το ματι ο οδηγος για την παραλληλη κοπη που πιανει μονο στο μισο τραπεζι, σε αντιθεση με την κιτρινη μαρκα που εχει και 3 θεσεις ετοιμες για να τον βγαζεις και να τον βαζεις και να ειναι παντα παραλληλα με το δισκο. Επισης αν σε ενδιαφερει καθολου αυτος ο παραγοντας, το Makita ειναι σχεδον τα διπλασια κιλα. Αλλη σημαντικη διαφορα που βλεπω ειναι το υψος κοπης, 91mm για το Makita και 77mm για το DeWalt.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις για μενα αν μενεις καπου κοντα σε ενα καλο εργαλειαδικο που να εχει και τα δυο (τελειως ενδεικτικα https://www.kentrovidas.gr/) και σε βοηθανε αυτοι που ξερουν και περισσοτερα πανω στο κομματι εργοστασιακα ελλατωματα, εγγυηση κλπ.

Επισης δεν ξερεις ποτε θα ξαναβγει σε προσφορα το DeWalt, ενω το Makita εχει παντα την ιδια τιμη, σε περιπτωση που το βιαζεσαι.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ κ 3 μήνες θέλω να πάρω ένα δισκοπριονο χειρός κ όλο το αναβάλλω λόγω αφραγκιας. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει καθώς πριν λίγο καιρό άρχισα να ασχολούμαι με ξύλινες κατασκευές κ σιγά σιγά εμπλουτιζω γνώσεις κ εργαλεία. Είχα καταλήξει σε αυτό https://www.e-shop.gr/diskopriono-ilektriko-bosch-pro-gks-190-p-TLS.030246 που όπως μου είπε κ η καρμεν1983 είναι της προκοπής. Είδα κ αυτό https://www.lefeld.de/scheppach-tauchsaege-pl55-set-grosses-zubehoerpaket.html που δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά είναι βυθιζόμενο. Όπως διάβασα κ είδα σε βιντεάκια στο νετ είναι φτηνή απομίμηση του festool που φυσικά είναι εκτός του μπάτζετ κ των αναγκών μου. Γύρω στα 150 θα μου βγουν αυτά (το scheppach μαζι με ενα δίσκο 48δ) Με το 2ο νομίζω θα κάνω πιο εύκολα κ με ασφάλεια ίσιες κ καθαρες κοπές ενώ με προβληματίζει το βάρος κ η ποιότητα κατασκευής με κάποια πλαστικά μέρη που φαίνονται κ θα παραδώσουν πνεύμα γρηγορα έναντι του επαγγελματικού bosch. Απο την άλλη δεν είμαι επαγγελματίας κ ασχολούμαι όσο μου αφήνουν χρόνο τα παιδιά κ δεν θα πάρω άλλο για πολύ καιρό οπότε είναι προτιμότερο να πάρω κάτι που θα με καλυψει.Μεχρι στιγμής προσπαθούσα να έχω τις διαστάσεις σε ότι έκανα οπότε να μου τα κόβουν από πριν με ακρίβεια ή έκανα μικρές ευθείες αν αναγκαζομουν με τη σεγα. Δεν έβγαλε κ το λιντ κανένα parkside (είχε το ιταλικό τη προηγούμενη αλλά δεν το φέρανε εδώ) που θα ήταν μια φθηνή λύση. Μέχρι το ΣΚ θα έχω παραγγείλει το ένα ή το άλλο τώρα που έχω τα χρήματα. Να μείνω στο bosch ή να πάω για το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οσο εχω δουλεψει με δισκοπριονα, δεν ξερω αν φταιω εγω η το εργαλειο, αλλα για ακριβεια δε μου κανει. Σιγουρα αν παρεις καποιο, θα πρεπει να φτιαξεις 2 jigs για να τα δουλευεις, ενα για να κοβεις παραλληλα οπωσδηποτε και ενα για να κοβεις καθετα προαιρετικα. Αυτα γενικα για τα εργαλεια, δεν αναλυω αλλο γιατι θα βγω εκτος θεματος χωρις να εχεις ρωτησει κατι πανω σε αυτο.

Για τα εργαλεια πιο ειδικα τωρα, πιστευω οτι πας να δωσεις πολλα. Αφου λες οτι θες να ασχοληθεις, καλυτερα για μενα να δωσεις κατι λιγοτερο και να βαλεις στην ακρη για καποιο εργαλειο που θα χρειαστεις οσο εξελισεις την τεχνη σου. Δηλαδη αν πας πχ σε αυτο μπορεις να παρεις με τα υπολοιπα χρηματα ενα ρουτερακι. Μια χαρα εργαλειο ειναι και δεν του λειπει και κατι ιδιαιτερο σε σχεση με το bosch. Αν θες κατι πιο φουλ εξτρα υπαρχουν και αυτο που ειναι πιο καινουριο, αλλα και αυτο που εχει και laser (αν και εμενα δε με βολεψε ποτε) και ειναι πολυ αξιολογο. Ενδεικτικα βαζω B&D γιατι εχω και εγω, συγκεκριμενα το τελευταιο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο ποιοτητα και εξυπηρετηση αντιπροσωπιας. Βυθιζομενο δεν εχω δουλεψει για να εχω γνωμη.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Aπέκτησα μεταχειρισμένη αυτή εδω τη σέγα. Θέλω να βελτιώσω το φράκτη που έχει είτε φτιάχνοντας καινούργιο είτε βελτιώνοντας τον υπάρχοντα ο οποίος έχει τρομερή απόκλιση (περίπου 1cm) απο την αρχή ως το τέλος. Εχει φτιάξει κανείς κάτι παρόμοιο να μου δώσει κάποιες στοιχειώδεις οδηγίες ?

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2018 at 6:18 PM, osa said:

Αυτή δεν είναι σέγα ...είναι παγκοπρίονο. Από τις βίδες που βλέπω επάνω στον φράχτη δεν παίρνει κάποια ρύθμιση ??

Δυστυχώς δεν παίρνει τιποτα απο εκεί. Προσανατολίζομαι να φτιάξω ένα ξύλινο φράχτη που απο όσο εχω δει σε video κάνει καλή δουλειά. Δεν έχω όμως ιδέα πως θα φτιάξω τον οδηγό (t-track ?)

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2018 at 11:37 PM, dirving69 said:

Δυστυχώς δεν παίρνει τιποτα απο εκεί. Προσανατολίζομαι να φτιάξω ένα ξύλινο φράχτη που απο όσο εχω δει σε video κάνει καλή δουλειά. Δεν έχω όμως ιδέα πως θα φτιάξω τον οδηγό (t-track ?)

Δεν κατάλαβα που κολλάει το t-track με τον οδηγό (fence) μια που αυτός "κυλάει" πάνω στο χάρακα-μεζούρα.

Για δες αυτό μήπως σου κάνει https://www.youtube.com/watch?v=MEkyJkkBsG8 αν και είναι για einhell 2025

Αυτό πάντως που "κυλάει" πάνω στα t-tracks είναι το "έλκηθρο" (δεν ξέρω την μαστορική ορολογία) και μπορείς να εμπνευστείς από αυτό https://www.youtube.com/watch?v=LiGT9uJpELY

 

Ελπίζω να βοήθησα

Έγινε επεξεργασία από frapesmetrios
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, frapesmetrios said:

Δεν κατάλαβα που κολλάει το t-track με τον οδηγό (fence) μια που αυτός "κυλάει" πάνω στο χάρακα-μεζούρα.

Για δες αυτό μήπως σου κάνει https://www.youtube.com/watch?v=MEkyJkkBsG8 αν και είναι για einhell 2025

Αυτό πάντως που "κυλάει" πάνω στα t-tracks είναι το "έλκηθρο" (δεν ξέρω την μαστορική ορολογία) και μπορείς να εμπνευστείς από αυτό https://www.youtube.com/watch?v=LiGT9uJpELY

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

Boήθησες και πάρα πολυ μάλιστα. Το πρώτο βίντεο είναι αυτός ο μπούσουλας που έψαχνα ακριβώς.  Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.