Jump to content



Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα, αν υπάρχει κάποιος moderator ας το μεταφέρει ή αν χρειάζεται κάποια αλλαγή ο τίτλος ελεύθερα.

 

Έχω δισκοπρίονο χειρός για ξύλα, αυτό που κοίταζα ήταν κάποιο σταθερό σε πάγκο για να κάνω ευθείες κοπές σε μέταλλο, όσα είδα μέχρι ήταν για ξύλα ή

αυτά  που είναι για μέταλλο κόβουν συγκεκριμένο πλάτος και όχι κατά μήκος που θέλω.

Είχα προσαρμόσει γωνιακό τροχό σε κόντρα πλακέ και όπως αναφέρθηκε δεν είναι τόσο ασφαλές.

Για τα χρήματα που κοιτάω είναι γύρω στα 100 - 150€. Για τα δισκοπρίονα που είναι σε πάγκο ή μπορείς να τα τοποθετήσεις σε πάγκο

και έχουν τροχό για τα ξύλα, δεν ξέρω αν μπορεί να αλλαχθεί και να μπει δίσκος κοπής μετάλλων.

Όπως για παράδειγμα

Einhell BT-UP 470

Einhell TC-TS 2025 U

Υπάρχει κάτι σ'αυτά τα χρήματα?

 

Σαν εναλλακτική έχω βρει mini δισκοπρίονα χειρός με οδηγούς, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν, αυτά που είδα είναι τα παρακάτω

DREMEL DSM20 + ΔΙΣΚΟΙ ΚΟΠΗΣ DSM 500

ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ MINI SKIL 600WATT

το θέμα είναι και τα ανταλλακτικά κατά πόσο θα μπορώ βρω εύκολα.

 

Η κύρια χρήση θα είναι για αλουμίνιο ή μέταλλο πάχους max 4-5mm, αν υπάρχει κάτι στα μεγάλα δισκοπρίονα τότε λογική συνέχεια είναι

να διευρυνθεί και η χρήση του.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι οποιοδήποτε από αυτά θα είναι σε θέση να κάνει αυτό που θέλεις, όχι τουλάχιστον τόσο όσο -πολύ γρήγορα- θα θέλεις! :)

Υπάρχουν δισκοπρίονα που κόβουν μέταλλα, αλλά αυτά είναι ειδικά (έχουν λιγότερες στροφές) γιατί αν βάλεις δίσκο μετάλλου σε κοινό δισκοπρίονο που είναι κατά κανόνα πολύστροφο, αυτός πολύ γρήγορα θα παραδώσει πνεύμα !

Περίμενε να δει το θέμα σου η @karmen1983, που έχει τέτοιο δισκοπρίονο (κόβει ξύλα αλλά και μέταλλα και όταν λέω μέταλλα εννοώ κανονικούς κοιλοδοκούς  (!), έχει ασχοληθεί και θα σε καθοδηγήσει! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Στα ξύλου δε μπορείς να βάλεις μετάλλου για τον λόγο που ανέφερε ο Στέλιος.

Πέρα απο τις στροφές έχουν και άλλο μέγεθος οπής στο κέντρο τους αλλά αυτό ας πουμε μπορείς να το προσπεράσεις το πρώτο όχι γιατί θα κάψεις το δίσκο :)

 

Τώρα απάντησε μου στο εξής

Θες να κόβεις μικροπράγματα ή μεγάλα σε διαστάσεις; 

 

Για κοπές παντώς καιρου και τύπου είτε είναι ξύλο, είτε μέταλλο, είτε πλαστικό, είτε τσιμέντο, είτε πλακάκι, δες τα προϊόντα της evolution

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_2?url=search-alias%3Daps&field-keywords=evolution+saw&rh=i%3Aaps%2Ck%3Aevolution+saw

 

Μη διανοηθείς καν να το Skroutzareis αυτο που σε ενδιαφέρει θα απογοητευτείς :p 

 

Εχω το RAGE3+  φαλτσοπρίονο και είμαι υπερευχαριστημένη.

Βέβαια πάει πάνω από το budget σου αλλά έχει και πιο οικονομικες λύσεις και διάφορες λύσεις :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τώρα απάντησε μου στο εξής

Θες να κόβεις μικροπράγματα ή μεγάλα σε διαστάσεις; 

Το μέγιστο ως μήκος που μπορεί να χρειαστεί να κόψω είναι 40-50cm κάποιο πλαϊνό από κουτί,

αν τώρα μπορεί να συνδυαστεί με αλλαγή δίσκου και να μπορώ να κόψω και plexiglass ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να καταλάβω. Θες πχ να κόψεις στο εσωτερικό ενός πλαϊνού ένα ορθογώνιο για να βάλεις plexi glass?

 

Αυτό δε θα στο κάνει κανένα δισκοπρίονο ΕΥΚΟΛΑ πρέπει να εισαι πολύ πεπειραμένος χρήστης για να το τολμήσεις με δισκοπρίονο.

Σεγα και τροχός θα σε βοηθήσεις σε αυτό με ασφάλεια και με σιγουριά.

 

Τώρα αν θες να κόβεις φύλλα μετάλλου κατα μήκος πάρε ένα από τα χειρός που έχει η evolution μιας και έχεις περιορισμένο budget.

 

Το Plexiglass μπορείς να το κόψεις ακόμα και με δίσκο ξύλου με πολλά δόντια δεν ειναι πρόβλημα για κανένα δισκοπρίονο.

 

Υπάρχει και αυτό για όλα τα κατα μήκος κοψίματα αλλά ξεφεύγεις

https://www.amazon.co.uk/Evolution-056-0001-Fury5-S-Multi-Purpose-Table/dp/B01DP3V368/ref=sr_1_34?ie=UTF8&qid=1485259736&sr=8-34-spons&keywords=evolution+saw&psc=1

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ως παράδειγμα το έφερα, μέχρι στιγμής σ'αυτά τα μεγέθη έχω χρειαστεί να κάνω κάτι.

Αν το εργαλείο θα με βοηθήσει και για παραπέρα κοψίματα λογικά θα το αξιοποιήσω.

Για γενικές δουλειές/κατασκευές που θα χρειαστούν στο σπίτι το θέλω και θα μου λύσει τα χέρια.

Με βλέπω να τα σκάω σαν αυτό που έβαλες παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε δες μερικά reviews να δεις τι κάνει το κάθε εργαλείο, ζύγισε τις ανάγκες σου, τον χώρο σου φυσικά και αποφάσισε.

Οτι και να επιλέξεις από δισκοπρίονα ρίξε μία  μελέτη παραπάνω στα θέματα ασφάλειας και να δεις από τι πράγματα γλίτωσες με την πατέντα που έκανες :) 

 

Ενα συνηθισμένο πρόβλημα όταν απουσιάζει το riving knife (βλέπε φωτο) ή η καλή στήριξη σε DIY δισκοπρίονα πάγκου είναι το kick back που είναι να μη σου τύχει. 

 

riving knife.jpg

 

Ψάξε το καλά και ρώτα ότι δεν καταλαβαίνεις να το δούμε όλοι μάζι και να το ψάξουμε

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλό σύστημα ασφαλείας

 

 

 

... που πρώτοι είχαν κάνει αυτοί :)

 

 

 

Δουλεύουν λίγο διαφορετικά, απλά στην BOSCH δεν αχρηστεύεται ο δίσκος.

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλά σε τέτοια περίπτωση το μόνο που δε θα σε νοιάζει είναι αν θα χαλάσει ο δίσκος. Χαίρομαι που βλέπω πολλούς να μπαίνουν στο χoρό γιατί saw stop εντω ευρώπη δε μπορούμε να έχουμε. Πολύ ώραιο βίντεο Μπάμπη :T: 

πριν 2 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αγάπη, πολύ χρήσιμα όλα, αλλά  το πρώτο video είναι . . .  "όλα τα λεφτά" ! ! !

Πραγματικό μάθημα, θεωρία και πράξη ! :T:

 

Αυτός εδώ το εξηγεί καλύτερα μιας και έχει κάνει και σχεδιάγραμμα και τις πράξεις live (7:10)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν χθες ήταν άλλη μια μέρα μαστορεμάτων, αλλά επειδή βιαζόμουν πάρα πολύ δεν έχει φωτογραφίες από τα τελικά αποτελέσματα. Θα βγάλω άλλη φορά που θα έχω πάλι την ευκαιρία.

Όμως, πριν μέρες είχα αλλάξει τον δίσκο στο δισκοπρίονο μπαταρίας του Lidl Parkside PHKSA 18-Li A1 με τον DEWALT DT1334.

Μέχρι χθες δεν χρειάστηκε να κόψω κάτι ευαίσθητο που η καθαρή κοπή να ήταν το άλφα και το ωμέγα, αλλά χθες όμως χρειάστηκε.

Κατά την εγκατάσταση ραφιών μερικά ράφια θέλανε ένα "ξύρισμα" για να μπαίνουν και να βγαίνουν στις βιβλιοθήκες σωστά, χωρίς τη χρήση βαριοπούλας. (που είχα τα μάτια μου όταν μέτραγα δε ξέρω)

 

Επειδή δεν είχα ιδέα πως θα συμπεριφερθεί ο νέος δίσκος, έβαλα καλού κακού ταινία στο σημείο που ήταν προς κοπή και ξεκίνησα.

Όλα πήγαν καλά και πραγματικά το αποτέλεσμα με ξάφνιασε. 

Οι επιφάνειες των ραφιών για όσους δεν γνωρίζουν το υλικό, είναι από πλακάζ με επένδυση καπλαμά και στο μπροστινό σόκορο υπάρχει πηχάκι από μασίφ οξιά. Ίσως ότι πιο ακριβό (πριν την ατόφια μασίφ ξυλεία) αλλα και ότι πιο ανθεκτικό μπορεί να επιλέξει κανείς για να φτιάξει μία βιβλιοθήκη και ότι χειρότερο για έναν ερασιτέχνη να πάει να το κόψει :p . Ντάξει οκ πλέον έχω ξεπεράσει το φόβο μου με το συγκεκριμένο υλικό :) 

 

Φωτογραφίες από το αποτέλεσμα κοπής

 

 

20170401_182912.jpg20170401_183300.jpg20170401_183942.jpg20170401_184045.jpg

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όχι Στέλιο έχει άλλη μία μέρα δουλειά.

Εκανα και άλλα ράφια γιατί γλυκάθηκαν τα καλόπαιδα :p 

 

Οπότε έχουμε άλλες 15 βιβλιοθήκες στη σειρά :hehe: 

Αλλά εντάξει πλέον του έχω πάρει τον αέρα και θα βγουν πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα. Ειμαι νεος εδω στο σαιτ σας. Θα ηθελα να ρωτησω. Θελα να κανω κοψιματα μελαμινη, κοντρα πλακε, ελατο ,  μεχρι μηκος 1 με 1,20 μετρα και παχος μεχρι 30 χιλιοστα περιπου. Τι να προτιμησω. Δισκοπριονο χειρος, παγκοπριονο, κορδελα? Μεγαλο μπερδεμα, δεδομενου οτι με τη σεγα που εχω δεν βγαινιουν καλες ευθειες και κεθετς κοπες. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας αρχικά!

 

Τα πράγματα είναι απλά και δε χρειάζεται να μπερδεύεσαι.

 

Αν  θες να κόβεις ευθεία κοιτάς δισκοπρίονο χειρός με οδηγό και αν εχεις το χώρο και τα επιπλέον χρήματα κοιτάς σε δισκοπρίονο πάγκου και καθαρισες από πολλές απόψεις.

Αν θες να κόβεις καμπύλες, να σχίζεις ξύλα στη μέση πχ ένα δοκάρι 9χ9 να το κανεις 9χ4,5 κοιτάς σε πριονοκορδέλα. Διαφορετικά αν δεν σε ενδιαφέρουν σχισιματα βολευεσαι και με σέγα χειρός για τις καμπύλες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Καρμεν! Σχισιματα δεν με ενδιαφερουν και για καμπυλες βολευομαι με τη σεγα χειρος. Οποτε ειμαι αναμεσα σε δισκοπριονο χειρος με οδηγο και παγκοπριονο. Εχω σκεφτει για το bosch gks 190 μαζι με οδ

ηγο. ο οδγγος εχει απο κατω αντιολισθητικα απο τι ξερω. Χρειαζεται να παρω και τους σφιγκτηρες που δινουν? Ανεβαινει το κοστος πολυ ετσι ομως. Και κατι αλλο. Με το δισκοπριονο χειρος, βγαινει και η δουλεια του φαλτσοπριονου?

Link to comment
Share on other sites

@pt77 θα σου δώσω μια συμβουλή που ίσως ακουστεί κάπως :p

Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς (μιας και διαβάζω και φαλτσοπρίονο) πάρε μία και καλή ένα δισκοπρίονο πάγκου γιατί αν ασχοληθείς δε θα το γλυτώσεις. Κάνει τα πάντα.

Αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς και απλά θες να κάνεις κάποιες δουλειές τώρα τότε και με το δισκοπρίονο χειρός και με τους κατάλληλους οδηγούς θα κάνεις όλες τις κοπές που θες.

 

Για τον οδηγό ευθείας κοπής που λες προφανώς αναφέρεσαι στον εργοστασιακό bosch και όχι σε DIY αν κατάλαβα καλά

Όχι οι σφιγκτήρες που κάνουν κανα 40αρι αν θυμάμαι καλα σαν να ειναι από πλατίνα δεν ειναι απαραίτητοι. Στην τελική κόλλησε γυαλόχαρτο απο κάτω να μη πηγαίνει πουθενά ο οδηγός ή κάνε ένα Π από χοντρή λαμαρίνα και βάλε μία ντίζα απο κάτω να πιάνεις τον οδηγό.

προσωπικά έχω βολευτει κατά καιρούς με ότι έχει ίσια πλευρά και το κάνω οδηγό :p πχ ράφι στο Post 12 σε αυτό το θέμα. 

Ή αγορά ενός οδηγού ευθείας κοπής προς 10 ευρώ ή υπάρχει και αυτό για να μην εισαι με το μέτρο στο χέρι

 

Κλείνοντας αν πάρεις το GKS 190 και θες να κόβεις μελαμίνη επειδή το βλέπω και έχει λίγα δόντια στη φωτογραφία (δε το εχω δοκιμάσει το εργαλείο) υπολόγιζε ότι ίσως να χρειαστείς και έναν επιπλέον δίσκο για τη μελαμίνη.

Βάλε τα όλα κάτω και δες τι σε συμφέρει και τι όχι :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.