Jump to content


Πριονοκορδέλες, σέγες χειρός και επιτραπέζιες σέγες


Recommended Posts

Τα καρβουνάκια είναι. Αν δεν έβλεπες σπινθήρα να ανησυχούσες :p

Τα καρβουνάκια είμαι σίγουρη ότι δε θα τα αλλάξεις πριν πεθάνει η σέγα ή και να τα αλλάξεις τεσπα σίγουρα δεν είναι η ώρα τους ακόμα. Θα φάει πολλά ψωμιά μέχρι την αλλαγή :)  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Οοοοσοι ασχολειστε κ θελετε το καλυτερο σε πριονοκορδελες ,κοπτικα,επισκευες-κατασκευες,τροχισματα,περαστε μια βολτα απο ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 57 ΑΘΗΝΑ, ενα μικρο αδιεξοδο πριν τη σπ .πατση  λιγο ποιο μεσα απο την Ιερα οδο οπως ερχομαστε απο Αθηνα...Ολοι ξερουμε τη starett που βγαζει πανακριβα οργανα ακριβειας...ε,βγαζει κ πριονοκορδελλες!!!!!!!!!! Το ανακαλυψα τυχαια σημερα ψαχνοντας κατι αλλο [που δε βρηκα τελικα:p].Ακριβου Παν. Αχιλλεας ειναι η επωνυμια του μαγαζιου.  Μαλλον ξερω ποιοοος-ποιααα θα παει πρωτη:p

μμμμμμμ ενδιαφέρον :hehe:

Θα το προσθέσω στο θέμα "που θα βρω" :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Να ευχαριστείς το Θεό που με έκανε όμορφη, έξυπνη, καλό άνθρωπο αλλά πάνω από όλα μετριόφρων :hehe: 

 

...και μαστόρισσα :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος pt77 έγραψε:

Καλησπερα παιδια. Σημερα που εκανα καποιες κοπες με τη σεγα χειρος, ειδα σε καποια φαση  οτι ειχε ενα πολυ μικρο σπινθηρα μεσα στον κινητηρα. Κυριως οταν παταγα τη σκανδαλη για εκκινηση. Μετα πολυ ελαχιστο.

Το τι είναι στο είπε η Αγάπη πολύ γλαφυρά ! :T:

Αυτό συμβαίνει γιατί στην αρχή που ξεκινάει το μοτέρ (το όποιο μοτέρ τύπου Universal) η επαγωγική αντίσταση του δρομέα του είναι πολύ μικρή και έτσι το ρεύμα που απορροφά μέσω των ψυκτρών είναι πολύ μεγάλο (και αντίστοιχα η ροπή που αναπτύσσει! ) Αυτό το ρεύμα περνάει από τις ψήκτρες (καρβουνάκια) και έτσι όταν αυτές περνάνε από τον ένα τομέα του συλλέκτη στον επόμενο, δημιουργείται έντονος σπινθήρας.

Αυτό είναι φυσιολογικό και διαρκεί πολύ λίγο.

Μόλις ο κινητήρας πιάσει τις στροφές του, τότε η αντίσταση του δρομέα αυξάνει και το ρεύμα μειώνεται και αντίστοιχα ελαχιστοποιούνται οι σπινθήρες.

Οι σπινθηρισμοί επανεμφανίζονται πιο έντονοι όταν ζορίζεις το μοτέρ και αυτό χάνει στροφές οπότε η επαγωγική αντίσταση του δρομέα μειώνεται , το ρεύμα αυξάνει και αυξάνει και η ροπή και έτσι ο κινητήρας μπορεί να αντέξει το ζόρισμα και να εξακολουθεί να κάνει τη δουλειά που θέλουμε.

Αν το μοτερ δεν ζορίζεται μόνιμα πέραν του δέοντος δύσκολα θα χρειαστείς αλλαγή ψηκτρών, αν όμως κάνεις συχνά δουλειές δυσανάλογα βαριές τότε πέρα από τις ψήκτρες που θα χρειαστούν κάποια στιγμή αλλαγή, υπάρχει και θέμα υγείας του κινητήρα καθώς η επαναλαμβανόμενες υπερθερμάνσεις δεν κάνουν και καλό ! ! !

 

Εδώ και μια παρατήρηση που μπορεί να έχει αξία σε περίπτωση βλάβης.

Αν δείτε ένα μοτέρ να γυρίζει χωρίς φορτίο και ο συλλέκτης του να σπινθηρίζει έντονα, είναι σχεδόν σίγουρο ότι υπάρχει κάποιο τύλιγμα του δρομέα "καμένο" και τα μαντάτα είναι . . .  :rip:

Γι' αυτό αποφεύγετε τις έντονες και διαρκείς υπερθερμάνσεις! :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Να ευχαριστείς το Θεό που με έκανε όμορφη, έξυπνη, καλό άνθρωπο αλλά πάνω από όλα μετριόφρων :hehe: 

προπαντώς μετριόφρων :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 27/4/2017 at 8:27 ΜΜ, το μέλος Qparadox έγραψε:

WPDrawing2017-16-27_08_16_28.jpg

Ορέστη αν δεν σε ζαλίζω θέλω να κάνω άλλη μία ερώτηση

Την συγκεκριμένη μπορείς να την φέρεις σε τέτοια στάση και να μένει σταθερή;

 

DLY-100-680W-metal-font-b-band-b-font-fo

 

Εναν κοιλοδοκο 10χ10 τον κόβει; Αναφέρει 10,5cm αλλά δεν ξέρω αν ειναι μόνο στο ύψος ή μόνο στο πλάτος ή και τα δύο

 

^^To βρηκα αυτό... Οριακά δεν τον κόβει

 

0ο = 100Χ85 / Φ - 105mm / 95Χ95

45ο = 65Χ60 / Φ - 65mm / 65Χ65

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, karmen1983 said:

Ορέστη αν δεν σε ζαλίζω θέλω να κάνω άλλη μία ερώτηση

Την συγκεκριμένη μπορείς να την φέρεις σε τέτοια στάση και να μένει σταθερή;

 

DLY-100-680W-metal-font-b-band-b-font-fo

 

Εναν κοιλοδοκο 10χ10 τον κόβει; Αναφέρει 10,5cm αλλά δεν ξέρω αν ειναι μόνο στο ύψος ή μόνο στο πλάτος ή και τα δύο

 

^^To βρηκα αυτό... Οριακά δεν τον κόβει

 

0ο = 100Χ85 / Φ - 105mm / 95Χ95

45ο = 65Χ60 / Φ - 65mm / 65Χ65

Αγάπη σε καθετη θέση  ΔΕΝ έρχεται. Ανεβαίνει μέχρι λίγο πιο πάνω από κει που φαίνεται  και στη φώτο (αυτή που έχω βάλει εγώ)  και μετά κατεβαίνει  (στη θεση που δείχνει και η φώτο)  όπου  κλειδώνει ώστε  να τοποθετήσεις το κομμάτι προς κοπή.  

 

Για το αν μπορεί να κόψει 10χ10 ( αν και το είδες στο μανουαλ) θα το κοιταξω και στην πράξη, μπας και έχει ανοχές. Αύριο ομως που θα παω στην Ακαδημία! 

 

:)

Έγινε επεξεργασία από Qparadox
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη τελικά η κοιλοδοκός που είχα ήταν 12χ12 (κι ουχι 10χ10 όπως υποψιαζόμουν) , οπότε δεν μπόρεσα να κάνω πραγματική δοκιμή. :(

 

Δοκίμασα πρόχειρα  με χαρτόκουτο, αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν γίνεται.... :unsure:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε πειραζει Ορεστη μου αρκει η προσφορα :)

 

Σε κανα μηνα θα προχωρησω σε αγορα οποτε ΑΝ τυχει στα χερια σου καμια 10χ10 δοκιμασε κ ενημερωσε με. 

 

 

Ευχαριστω πολυ πολυ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά , 

να ρωτήσω και εγώ :

Την καθετότητα της κορδέλας με τον "τραπέζι" κοπής της πριονοκορδέλλας πω; την τσεκάρουμε? Σε κάποια βίντεο είδα να χρησιμοποιούν κάθετες γωνίες .Την μετράω κατά μήκος , κατά πλάτος ή και στους δύο άξονες . 

Η κορδέλα πρέπει να βρίσκει στους οδηγούς τροχαλίες ή να απέχει ένα χιλιοστό όπως λένε?

Σε μια metabo 261, που είδα ότι έχει και η "Marika power",  η κλίμακα κοπής δεν ξεκινάει από το μηδέν , δηλαδή το μηδέν της κλίμακας δεν ταυτίζεται με την εγκοπή της κορδέλλας .Αυτό σας φαίνεται σωστό ή είναι λάθος η συναρμολόγηση? Γιατί έτσι πως χρησιμοποιείς την κλίμακα για να κάνεις κοψίματα π.χ. 2 ή 3 εκατοστά ?

Οι πιο έμπειροι δώστε καμιά απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος nikos έγραψε:

Την καθετότητα της κορδέλας με τον "τραπέζι" κοπής της πριονοκορδέλλας πω; την τσεκάρουμε? Σε κάποια βίντεο είδα να χρησιμοποιούν κάθετες γωνίες .Την μετράω κατά μήκος , κατά πλάτος ή και στους δύο άξονες . 

Eίτε με γωνιά είτε με ψηφιακό αλφάδι. Το κατα πλάτος κατα μήκος δε το έπιασα

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος nikos έγραψε:

Η κορδέλα πρέπει να βρίσκει στους οδηγούς τροχαλίες ή να απέχει ένα χιλιοστό όπως λένε?

Δες αυτό το βίντεο (ξερω ξέρω είναι μεγάλο) αλλά δε θα μπορέσει κανένας άλλος να στα πει καλύτερα για το πως να την ρυθμίσεις

 

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος nikos έγραψε:

Σε μια metabo 261, που είδα ότι έχει και η "Marika power",  η κλίμακα κοπής δεν ξεκινάει από το μηδέν , δηλαδή το μηδέν της κλίμακας δεν ταυτίζεται με την εγκοπή της κορδέλλας .Αυτό σας φαίνεται σωστό ή είναι λάθος η συναρμολόγηση? Γιατί έτσι πως χρησιμοποιείς την κλίμακα για να κάνεις κοψίματα π.χ. 2 ή 3 εκατοστά ?

Τι εννοείς δεν ξεκινάει από το μηδέν?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nikos Αν με το "πλάτος" εννοείς την φαρδιά πλευρά της κορδέλας, και με το μήκος την στενή πλευρά της, είμαστε ΟΚ ! :)

Αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις να ακολουθήσεις τις οδηγίες του video . . . .

Η καθετότητα ελέγχεται με τη γωνιά εύκολα.

Βάζεις τη γωνιά σε επαφή με το τραπέζι και την κορδέλα και μετά παίρνεις ένα φακό και κοιτάς αν περνάει το φως.

Υπάρχει και καλύτερος και ακριβέστερος τρόπος, αν σου διατίθεται κάποιο φίλερ.

 

Καθετότητα κορδέλας.jpg

Με αυτό φροντίζεις να περνάει το ίδιο λαμάκι του φίλερ, ελαφρά σφιχτά μεταξύ γωνιάς και κορδέλας, σε δυο σημεία !

Στην πλευρά που έχει το σκαρίφημα είναι ο πιο κρίσιμος έλεγχος.

Την στενή πλευρά δεν έχει και τόσο νόημα να την ελέγξεις γιατί αυτή ελέγχεται από τη θέση της κορδέλας πάνω στις τροχαλίες της και πέρα από αυτό οι κοπές είναι κατά κανόνα πλήρεις, (ξεχωρίζουν τα κομμάτια).

 

@karmen1983 "Μην προσπεράσετε κανένα λεπτό και κανένα τιπ". Ο άνθρωπος είναι Μάστορας ._   :T: 

Βρήκα και ένα άλλο video αρκετά πιο σύντομο και κυρίως με πολύ καλύτερη εικόνα :

 

 

Καλό μεσημέρι ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ seafalco και karmen 1983.

Ναι αυτό ακριβώς εννοούσα με το πλάτος και το μήκος . Με το πλάτος εννοούσα την "φαρδιά" πλευρά της κορδέλας. Το σχέδιο βοηθάει πολύ. 

Για το "μηδέν" , όπως είδα και σε κάτι βίντεο στο youtube, θα το εξηγήσω ως εξής:

Μπροστά από το  τραπέζι η πριονοκορδέλλα έχει μια κλίμακα από το 1 μέχρι το 16. Την κλίμακα αυτή την μοντάρεις πάνω στο  τραπέζι με τρεις κοχλίες που  έχει από κάτω . Είδα λοιπόν ότι το "μηδέν" της κλίμακας-χάρακα δεν ταιριάζει με το σημείο που κόβει η κορδέλα (εκεί που το τραπέζι έχει μια εγκοπή για να περνάει η κορδέλα) αλλά η κλίμακα δείχνει τον αριθμό 1 , ενώ δεν θα έπρεπε κανονικά να δείχνει το ¨μηδέν" ?  αφού από εκεί ξεκινάμε να μετράμε για τις κοπές 

Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω , εκτός κιαν εγώ δεν έχω καταλάβει πως δουλεύουμε με τον χάρακα μέτρησης του τραπεζιού. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος nikos έγραψε:

Για το "μηδέν" , όπως είδα και σε κάτι βίντεο στο youtube, θα το εξηγήσω ως εξής:

Μπροστά από το  τραπέζι η πριονοκορδέλλα έχει μια κλίμακα από το 1 μέχρι το 16. Την κλίμακα αυτή την μοντάρεις πάνω στο  τραπέζι με τρεις κοχλίες που  έχει από κάτω . Είδα λοιπόν ότι το "μηδέν" της κλίμακας-χάρακα δεν ταιριάζει με το σημείο που κόβει η κορδέλα (εκεί που το τραπέζι έχει μια εγκοπή για να περνάει η κορδέλα) αλλά η κλίμακα δείχνει τον αριθμό 1 , ενώ δεν θα έπρεπε κανονικά να δείχνει το ¨μηδέν" ?  αφού από εκεί ξεκινάμε να μετράμε για τις κοπές 

Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω , εκτός κιαν εγώ δεν έχω καταλάβει πως δουλεύουμε με τον χάρακα μέτρησης του τραπεζιού. 

Επειδή μια εικόνα χιλιες λέξεις εγω θα σου δώσω τρεις εικόνες για να δεις ότι το μηδέν που δείχνει ο φράκτης είναι το μηδέν στο σημείο κοπής.

Αν δεν έχω καταλάβει ακόμα και τώρα τι εννοείς, προσπάθησε να μου δώσεις ένα λινκ από βίντεο με το χρονικο σημείο που φαίνεται αυτό που λες

 

Υπάρχει μία κόκκινη γραμμή στο φράκτη που σου λέει πόσο ακριβώς απέχεις από τον φράκτη

 

20170905_155342.jpg20170905_155405.jpg20170905_155349.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και από εμένα είμαι καινούριος στην παρέα κ δεν κρύβω τη χαρά μου που βρήκα ενα φόρουμ σαν αυτό...Λοιπόν ας αρχίσω τώρα τις απορίες μου...θέλω να πάρω μια πριονοκορδέλα μεχρι 400ευρο τη μου προτεινετε γτ κοντευει να σπασει το κεφάλι μου για να μην πεταξω τα λεφτα μου μιας κ ...δεν με περισεύουν...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον στη παρεα μας :)

Τι θες να κανεις με την κορδελα;

Εννοω πχ πιο ειναι το μεγιστο υψος ξυλου που θα ηθελες να επεξεργαστεις για παραδειγμα; Εισαι των μεγαλων κατασκευων ή της ξυλογλυπτικης;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.