Jump to content


Πριονοκορδέλες, σέγες χειρός και επιτραπέζιες σέγες


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλως τον στη παρεα μας :)

Τι θες να κανεις με την κορδελα;

Εννοω πχ πιο ειναι το μεγιστο υψος ξυλου που θα ηθελες να επεξεργαστεις για παραδειγμα; Εισαι των μεγαλων κατασκευων ή της ξυλογλυπτικης;

Καταρχήν σε ευχαριστω για το καλωσόρισμα, τώρα έχουμε και λέμε σίγουρα θελω να κόβει 10cm σκληρό ξύλο απο εκει κ περα και 2 με 3 ποντους παραπανω δεν θα ειχα προβλημα.

Υ.Γ Χάρη στο βιντεάκι σου βρήκα το φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

10εκ σκληρο ξυλο δεν ειναι απλη δουλειά. Το εχει η metabo μου αφου ειδες το βιντεο αλλα οχι με την εργοστασιακη λαμα τοσο ευκολα.

 

Θελει σιγα σιγα και φροντιδα και προδερμ μιας και είσαι στο μεγιστο υψος κοπης.

 

Κοίτα σε τετοιες καταστασεις με αυτα τα λεφτα δεν εχεις πολλες επιλογες. Ή στη δικια μου θα πας ή στην boston wbs 250n. Η boston εχει μεγαλυτερο μεγιστο κοπης (12εκ ) δε την εχω δοκιμασει αλλα...

 

Σιγουρα θα θες αλλη πριονολαμα. Δε το συζηταμε αυτο. Ειναι πανω κατω στα ιδια watt με τη metabo. 

 

Η αλλη λυση που ακουει στο ονομα atika bsv 315 με 740w και υψος κοπης 15.5cm δε θα τη προτιμουσα και ας ειναι δελεαστικη. Πριονοκορδελα που δεν εχει μαντεμι για τραπεζι απλα προσπερνω.

 

Βεβαια η αποφαση ειναι δικια σου στο που θα δώσεις βαση. Στο υψος και στα w ή στην κατασκευη και στο ποσο αδράνεια θα εχει κ θα κοβει σωστα.

 

Ξεχονδριστηρα εχεις;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

10εκ σκληρο ξυλο δεν ειναι απλη δουλειά. Το εχει η metabo μου αφου ειδες το βιντεο αλλα οχι με την εργοστασιακη λαμα τοσο ευκολα.

 

Θελει σιγα σιγα και φροντιδα και προδερμ μιας και είσαι στο μεγιστο υψος κοπης.

 

Κοίτα σε τετοιες καταστασεις με αυτα τα λεφτα δεν εχεις πολλες επιλογες. Ή στη δικια μου θα πας ή στην boston wbs 250n. Η boston εχει μεφαλυτερο μεγιστο κοπης (12εκ ) δε την εχω δοκιμασει αλλα...

 

Σιγουρα θα θες αλλη πριονολαμα. Δε το συζηταμε αυτο. Ειναι πανω κατω στα ιδια watt με τη metabo. 

 

Η αλλη λυση που ακουει στο ονομα atika bsv 315 με 740w και υψος κοπης 15.5cm δε θα τη προτιμουσα και ας ριναι δελεαστικη. Πριονοκορδελα που δεν εχει μαντεμι για τραπεζι απλα προσπερνω.

 

Βεβαια η αποφαση ειναι δικια σου στο που θα δώσεις βαση. Στο υψος και στα w ή στην κατασκευη και στο ποσο αδράνεια θα εχει κ θα κοβει σωστα.

 

Ξεχονδριστηρα εχεις;

 

Είνα  αυτό που λέμε τα θέλουμε όλα κ σε καλή τιμή αλλά δυστηχώς δεν γίνεται....να σου πω την αλήθεια επειδή βαρέθηκα να πετάω λεφτά σε εργαλεία θέλω να αγοράζω μηχανήματα που να κάνουν αυτό που λένε γτ όσα φθηνά εργαλεία αγόρασα κατέληξα να τα αντικαταστήσω με πιο ακριβά.

Όχι δεν έχω ακόμα, τα 3 εργαλεία που εχουν άμεση προτεραιότητα είναι Router, πριονοκορδέλα και σκούπα αναρόφησης.

Αν δεν είμαι αδιάκριτος πόσο την βρήκες την BAS 261 (τιμή)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την αγορασα παντως στη τιμη που φαινεται :)

Δυστυχως δε μπορω να σου απαντησω αλλα υπολογισε αρκετα πιο κατω.

 

Σκεψου το παντως κ αν εισαι αθηνα μπορουμε να κανονισουμε να κανεις δοκιμη στη metabo μου πριν αποφασισεις :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν την αγορασα παντως στη τιμη που φαινεται :)

Δυστυχως δε μπορω να σου απαντησω αλλα υπολογισε αρκετα πιο κατω.

 

Σκεψου το παντως κ αν εισαι αθηνα μπορουμε να κανονισουμε να κανεις δοκιμη στη metabo μου πριν αποφασισεις :)

 

Δεν είδα κάπου τιμή... το ρώτησα γτ όπου την έψαξα στην Ελλάδα είναι στα 450 περίπου και από Γερμανία την βρήκα 320 με τα μεταφορικά.

Δεν είμαι Αθήνα μένω Αλεξανδρούπολη και μόνο που προσφέρθηκες σε χιλιοευχαριστώ.

Πια είναι η γνώμη σου ανάμεσα σε Metabo και Boston. Δεν έχω καθόλου άποψη για τα Boston.

Και αν δεν σε ζαλίζω από την πρώτη (γνωριμία) κιόλας τι Router Θα μου πρότεινες να πάρω μεχρι τα 160€

Link to comment
Share on other sites

Για το Skroutz μιλάω μιας και πολύ σπάνια παίρνω ηλεκτρικό εργαλείο από εξωτερικό.

 

Αν σκέφτεσαι να την πάρεις από έξω από εδώ βγαίνει πιο κάτω από 320

https://www.lefeld.de/metabo-bandsaege-bas-261-precision.html

 

συγκεκριμένα 290+15=305ευρώ

 

Για την Boston δεν μπορώ να έχω άποψη μιας και δε την έχω δουλέψει. Αλλά είναι δελεαστική και η τιμή και το παραπάνω ύψος από την Metabo.

Οσους γνωρίζω πάντως και έχουν πάρει δεν έχουν πει κακά λόγια με εξαίρεση τη πριονολαμα που φοράνε που ειναι για πέταμα.

 

 

πριν 7 ώρες, το μέλος titos27 έγραψε:

Και αν δεν σε ζαλίζω από την πρώτη (γνωριμία) κιόλας τι Router Θα μου πρότεινες να πάρω μεχρι τα 160€

Γι αυτό καλό είναι να γίνει η συζήτηση εδώ :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για το Skroutz μιλάω μιας και πολύ σπάνια παίρνω ηλεκτρικό εργαλείο από εξωτερικό.

 

Αν σκέφτεσαι να την πάρεις από έξω από εδώ βγαίνει πιο κάτω από 320

https://www.lefeld.de/metabo-bandsaege-bas-261-precision.html

 

συγκεκριμένα 290+15=305ευρώ

 

Για την Boston δεν μπορώ να έχω άποψη μιας και δε την έχω δουλέψει. Αλλά είναι δελεαστική και η τιμή και το παραπάνω ύψος από την Metabo.

Οσους γνωρίζω πάντως και έχουν πάρει δεν έχουν πει κακά λόγια με εξαίρεση τη πριονολαμα που φοράνε που ειναι για πέταμα.

 

 

Γι αυτό καλό είναι να γίνει η συζήτηση εδώ :)

 

Αυτο είναιτο μεγάλο μου δίλημμα η Metabo είναι  Metabo αλλά και τα χαρακτηριστικά της Boston ακόμα πιο δελεαστικά . 

Και εγώ πρώτη φορά σκέφτομαι να αγοράσω από έξω αλλά θέλω να ρωτήσω την Metabo Hellas αν θα ισχύει η εγγύηση σε περίπτωση που πάθει κάτι.

Ευχαριστώ και για το site, είναι μεγάλη η διαφορά τιμής πάντως . 

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε ριβιου γι αυτην

 

http://www.papadopoulostools.com/index.php?route=product/product&path=66_111_86&product_id=149

 

Θα παω εντος των ημερων απο το μαγαζι κ αν την δω μπροστα μου θα ρίξω μια ματια

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2017 at 10:59 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ψαξε ριβιου γι αυτην

 

http://www.papadopoulostools.com/index.php?route=product/product&path=66_111_86&product_id=149

 

Θα παω εντος των ημερων απο το μαγαζι κ αν την δω μπροστα μου θα ρίξω μια ματια

 

Δυστηχώς δεν το είδα νωρίς το post σου και έχω ήδη παραγγείλει τη Metabo.

Ελπίζω να μην με απογοητεύσει. Τλκ την αγόρασα από Ελλάδα για να είμαι σίγουρος για την εγγύηση.

On 9/20/2017 at 12:54 ΜΜ, το μέλος panava έγραψε:

Ιδια τιμή έχει και η metabo στη Γερμανία αλλά έχει μεγάλη διαφορά στο ύψος κοπής, αυτή έχει 15cm και η metabo 10

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Να σε απογοητεύσει δε παίζει :)

Κουρδισε την καλα κ θα κελαηδα σαν αηδονι :)

Καλοριζικη!!! Περιμενουμε φωτογραφιες και αποψεις :)

 

αχαχαχαχ...σε ευχαριστώ πολύ περιμένω με ανυπομονησία να έρθει (ελπίζω αύριο). Παρηγγειλα μαζι και την λάμα Α4 που αναφέρεις στο βιντεο.

με την πρώτη ευκαιρια θα ανεβάσω φωτογραφίες ισως και βίντεο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

boston=unimac=1 χρόνος εγγύηση

 

φασόν εργαλεία με το brand το συγκεκριμένο. Δεν ειναι άσχημα για τα λεφτά τους πάντως από όσο έχω μιλήσει με φίλους και γνωστούς που έχουν πάρει διάφορα της μάρκας κατά καιρούς.

Αφού σκέφτεσαι από ότι κατάλαβα την επιτραπέζια σέγα ρωτα στο κατάστημα αν παίρνει και ακέφαλες λάμες. Αν παίρνει την παίρνεις. Μπορεί να μη σου χρειάζονται αλλά κάποια στιγμή σε εσωτερικές μικρές κοπές δεν θα μπορείς αλλιώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλεφωνο στη unimac μπας και το έχουν κάπου γιατί στο Site δεν βρισκω κάτι με μια γρηγορη ματια πέρα απο αυτό

http://www.unimac.gr/unibook/index.asp?id=508#selida100

 

ευκαιρία πέτυχες πάντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος kourbeti έγραψε:

Την πήρα ήδη  (50 ευρώ...) από μαραγκό που την αγόρασε για μοντελισμό και δεν τον βόλεψε, αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν μπορώ να βρω κανένα review, manual, κλπ.

Μονο ετσι αξιζε...Στην τιμη καινουριας δεν το λες κ καλη αγορα...:)

Ειναι κινεζοφασον,  10-15 ιδιες με διαφορετικα χρωματα κ μαρκες. Απλα η συγκεκριμενη τυγχανει να υποστηριζεται στην ελληνικη αγορα,με ανταλλακτικα  λογω αντιπροσωπειας! Παρε επωνυμες λαμες κ καλες κοπες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος kourbeti έγραψε:

Την πήρα ήδη  (50 ευρώ...) από μαραγκό που την αγόρασε για μοντελισμό και δεν τον βόλεψε, αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν μπορώ να βρω κανένα review, manual, κλπ. 

Καλησπερα, καλοδουλευτη να ειναι, αναμενουμε εντυπωσεις... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Είπα να τη χρησιμοποιήσω λιγο σε μια βάση που έφτιαξα. Οι κοπές σε 20 mm ξύλο είναι της υπομονής και σε σημεία που ήθελα καμπύλες δεν τσούλαγε εύκολα. Μάλλον είναι για πιο λεπτά ξύλα και λεπτομέρειες. Βέβαια πρέπει να τη δοκιμάσω και με άλλες λάμες και να πειραματιστω και με άλλα ξύλα. Η αίσθηση της ταλάντωσης δεν είναι αμελητέα πάντως. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.