Jump to content



Πριονοκορδέλες, σέγες χειρός και επιτραπέζιες σέγες


Recommended Posts

σωστά, εννοούσα Τροχείο, και Σπύρου Λάτση..


Στάλθηκε από το AGS-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάτση
Υ. Γ. άλλαξα ταμπλέτα και μέχρι να το συνηθίσω



Στάλθηκε από το AGS-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Μόλις παρέλαβα τις καινούριες λάμες. Συγκεκριμένα είναι 

Μια 12άρα λάμα, 1712mm, με 10TPI https://www.tuffsaws.co.uk/index.php?route=product/product&path=4_14_32&product_id=123

Και μια 6άρα λάμα, 1712 mm, με 14 TPI https://www.tuffsaws.co.uk/index.php?route=product/product&path=4_14_30&product_id=103

 

Το βασικό είναι οτι επιτέλους κόβει ευθεία η πριονοκορδέλα! Όντως για κάποιο λόγο η λάμα της εταιρίας έκοβε θεόστραβα, όπως είχα εξηγήσει σε προηγούμενο post... Περίργο, αλλα όντως ήταν έτσι. Τώρα οι κοπές είναι εντελώς κάθετες και ίσιες. Μάλιστα το κόλπο που κάνεις ενα μικρό κόψιμο σε ενα παχύ ξύλο, μετά το γυρνάς απο την πίσω πλευρά της λάμας (που δεν κόβει) και αυτό μπαίνει μέσα στη λάμα, δουλεύει άψογα. Άρα η λάμα κόβει τελείως κάθετα. Επίσης κοβει τελείως παράλληλα, όπως δοκίμασα με τον φράκτη...

 

Ενα πράγμα που με προβλημάτισε με τη μεγάλη λάμα, είναι οτι αφήνει πολλά αυλάκια. Ακόμα και αν κόψω πολύ αργά, πάλι γίνονται αυτά τα αυλάκια...Και παρότι η λάμα είναι 10TPI. Δείτε πχ ενα κοντρα πλακέ πως έγινε, είναι "κατσαρό"!

IMG_8691.thumb.jpg.8c6411409d0dc3afebf209772c9883ed.jpg

 

Διαπίστωσα οτι κάποια απο τα δοντάκια της λάμας είναι αρκετά πεταχτά, και προφανώς αυτός είναι ο λόγος για τα αυλάκια. Δείτε πως φαίνεται η λάμα πάνω στην πριονοκορδέλα, και πως πετάνε μερικά δοντάκια:

IMG_8693.thumb.jpg.ad4faac80f8927694d5dabad11c24d5b.jpg

 

Ακόμα και η 6άρα λάμα με τα 14TPI έχει πεταχτά κάποια δοντάκια. Βέβαια δεν τη δοκίμασα ακόμα για να δω αν κάνει αυλάκια, θα ενημερώσω όταν τη δοκιμάσω...

 

Μήπως να πάρω απο κάπου αλλού λάμα?

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, kavouras5 said:

Καλησπέρα παιδιά...

Μόλις παρέλαβα τις καινούριες λάμες. Συγκεκριμένα είναι 

Μια 12άρα λάμα, 1712mm, με 10TPI https://www.tuffsaws.co.uk/index.php?route=product/product&path=4_14_32&product_id=123

Και μια 6άρα λάμα, 1712 mm, με 14 TPI https://www.tuffsaws.co.uk/index.php?route=product/product&path=4_14_30&product_id=103

 

Το βασικό είναι οτι επιτέλους κόβει ευθεία η πριονοκορδέλα! Όντως για κάποιο λόγο η λάμα της εταιρίας έκοβε θεόστραβα, όπως είχα εξηγήσει σε προηγούμενο post... Περίργο, αλλα όντως ήταν έτσι. Τώρα οι κοπές είναι εντελώς κάθετες και ίσιες. Μάλιστα το κόλπο που κάνεις ενα μικρό κόψιμο σε ενα παχύ ξύλο, μετά το γυρνάς απο την πίσω πλευρά της λάμας (που δεν κόβει) και αυτό μπαίνει μέσα στη λάμα, δουλεύει άψογα. Άρα η λάμα κόβει τελείως κάθετα. Επίσης κοβει τελείως παράλληλα, όπως δοκίμασα με τον φράκτη...

 

Ενα πράγμα που με προβλημάτισε με τη μεγάλη λάμα, είναι οτι αφήνει πολλά αυλάκια. Ακόμα και αν κόψω πολύ αργά, πάλι γίνονται αυτά τα αυλάκια...Και παρότι η λάμα είναι 10TPI. Δείτε πχ ενα κοντρα πλακέ πως έγινε, είναι "κατσαρό"!

IMG_8691.thumb.jpg.8c6411409d0dc3afebf209772c9883ed.jpg

 

Διαπίστωσα οτι κάποια απο τα δοντάκια της λάμας είναι αρκετά πεταχτά, και προφανώς αυτός είναι ο λόγος για τα αυλάκια. Δείτε πως φαίνεται η λάμα πάνω στην πριονοκορδέλα, και πως πετάνε μερικά δοντάκια:

IMG_8693.thumb.jpg.ad4faac80f8927694d5dabad11c24d5b.jpg

 

Ακόμα και η 6άρα λάμα με τα 14TPI έχει πεταχτά κάποια δοντάκια. Βέβαια δεν τη δοκίμασα ακόμα για να δω αν κάνει αυλάκια, θα ενημερώσω όταν τη δοκιμάσω...

 

Μήπως να πάρω απο κάπου αλλού λάμα?

 

Παρ' ότι δεν είμαι "του αθλήματος", ενστικτωδώς θα έβαζα ταινία πριν την κοπή για να ελαττωθούν τα γρέζια, και προφανώς και λίγο γυαλοχάρτισμα μετά.

Για περισσότερα, ας μιλήσουν και οι επαΐοντες :).

Link to comment
Share on other sites

Ή το απο πανω ή φτιαχνεις μερικα zero clearance inserts ή  βαλε ενα λεπτο κομμάτι mdf στο τραπεζι, πιασε το με καμια ταινια και κοψε πανω σε αυτο. Για περισσοτερα κ αναλυτικότερα το παρακατω στο 2ο λεπτο

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kavouras5 said:

Διαπίστωσα οτι κάποια απο τα δοντάκια της λάμας είναι αρκετά πεταχτά, και προφανώς αυτός είναι ο λόγος για τα αυλάκια. Δείτε πως φαίνεται η λάμα πάνω στην πριονοκορδέλα, και πως πετάνε μερικά δοντάκια:

 Χωρίς να ξέρω από πριονοκορδέλες μου φαίνεται ότι τα δόντια είναι κατανεμημένα 1 στα αριστερά και 1 στα δεξιά. Παρόλο που δεν γνωρίζω, ξέρω ότι υπάρχουν τέτοιες πριονοκορδέλες.

Όσο κι αν κοιτάω την φώτο σου δεν βλεπω τίποτα περίεργο.

?

Link to comment
Share on other sites

η λαμα ειναι τσαπραζωτη γι αυτο τα δοντακια ειναι ολα εναλλαξ ''λοξα''

το κοντρα πλακε δεν ειναι και το καλυτερο για να δεις την ποιοτητα κοπης κι επισης εχεις κοψει κοντρα στο εξωτερικο φυλλο του

δοκιμασε το ιδιο κομματι που μας δειχνεις να το κοψεις καθετα στην φορα που εκοψες..

δοκιμασε και σε αλλο μασιφ μαλακο ξυλο ειτε στα νερα ειτε κοντρα (end grain που λεμε!)

Έγινε επεξεργασία από makio
Link to comment
Share on other sites

Μισο. Αν εννοει να αποφυγει τις γραμμες που κανει η κορδελα στο σοκορο, σημαφια που περνανε τα δοντια και οχι το ξεφτισμα δε υο νομιζω.

Το εγραψα και σε αλλο θεμα. Δεν θα παρει τελειο κοψιμο απο την κορδελιτσα. Μετα θελει πλανισμα το κομμάτι που θα περασει απο αυτην. Αν θελει τελεια ισια κοπη παει σε δισκοπριονο κ οχι στην κορδελα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, συγνώμη που δεν απάντησα αμέσως, έμπλεξα με δουλειές.

Αυτό που βλέπω είναι οτι τα κοψίματα έχουν παραπάνω δοντάκια, απο αυτά που βλέπω σε άλλες κορδέλες. 

Δε φαίνεται καλά στη φωτογραφία, θα βγάλω αύριο άλλες. 

Αλλα μάλλον επειδή είναι μικρή λάμα, με πολλά δοντάκια, ουσιαστικά δημιουργούνται πολλά μικρά δοντάκια στο κόψιμο. Ενώ στις μεγάλες κορδέλες δημιουργούνται πάλι δοντάκια, αλλα σε μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους. Δείτε πχ μια φωτογραφία απο το internet που δείχνει αριστερά και δεξιά διαφορετικές λάμες, που προκαλούν αραιά ή πυκνά δοντάκια.

 

Άρα η ερώτηση είναι αν υπάρχει λάμα που τα δόντια της δεν είναι στραβά αριστερά-δεξιά, αλλα να είναι όλα παράλληλα ή τουλάχιστον σχεδόν παράλληλα...

 

209A02D0-3FDD-4B2C-BAE2-93CCC8A8FC56.png

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα την tuffsaws για το θέμα που θέτω πιο πάνω, για το αν δηλαδή έχουν λάμες οπου τα δοντάκια τους δεν εξέχουν τόσο πολύ αριστερά-δεξιά. Η αλήθεια είναι οτι δεν κατάλαβα ακριβώς την απάντησή τους, σας τη δίνω όμως, αν κάποιος γνωρίζει καλά αγγλικά, ας μας πει μια περίληψη...

 

Thank you for your email. 

 

Unfortunately because of the size of the blades, you are limited a little in the blade choice and all the blades have the set on the teeth similar to this but some of the finer tooth pitches do have less set – you have to have the blades like this otherwise the body of the blade will have no clearance and this will cause the blade to jam in the wood and buckle. 

 

Because the wood is manmade boards, the finish always tends to be a bit rougher on these but if the bandsaw has two cutting speeds then a slower cutting speed will help and you can also put masking tape where the wood is going to be cut and this will stop the board from splintering too much. 

 

Blade wise, the best blade would be a 1/4"  x 14/18 M42 blade – the M42 blades are more expensive but they do last around 5-10 times longer so work out cheaper in the long run. This blade still has some set on the teeth but just enough to give a clean cut.

 

The only other alternative would be a 1/4" x 24tpi SuperTuff Carbon but the teeth on this blade might clog up if the cutting speed or feed rate is too fast. 

 

If you need links to the blades on the website, just let me know and I can email these through to you. 


All the best 

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση για το θέμα των λαμών. Τελικά είχε δίκιο ο makio, οτι το κόντρα πλακέ θαλάσσης δεν ήταν το κατάλληλο υλικό για να δω την τελειότητα της κοπής. Έκοψα έλατο και η κοπή βγήκε με ελάχιστα δοντάκια... :)

 

Μια παρατήρηση που έχω για την metabo, είναι οτι παρατηρώ οτι η λάμα της παει ελάχιστα αριστερά-δεξιά, όπως δείχνουν τα βελάκια της φωτογραφίας:

lama.thumb.jpg.9e9f31dc67a80c4849db9fc02f97cd63.jpg

Υπολογίζω οτι η μετακίνηση είναι περιπου 1 χιλιοστό, ίσως και λίγο παραπάνω. Πιστεύετε οτι αυτό είναι φυσιολογικό? Μήπως χάνει ελάχιστα η ρόδα της?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ενα εργαλειο καταστροφων ποιο πολυ , παρα δημιουργιας....

IMG_4067.thumb.JPG.1bd9a3bf1fea2aded4b78ccfb13a6429.JPGIMG_4068.thumb.JPG.abe5b330cd42252986d897594c46ee72.JPG

Εχει κατεδαφισει παλια αποθηκη στο χωριο σε χρονο dt, εχει κοψει παλιο παρατημενο αμαξι σε φετες για πλακα, κ γενικα κοβει τα παντα γρηγορα ,αλλα οχι με ακριβεια...

IMG_4069.thumb.JPG.1cbd6289c0c44684cc22ee1fe9bf39f5.JPGIMG_4070.thumb.JPG.0233131c37ddfa2489f711e8b89add09.JPG

Μπροστα ρυθμιζεις το στοπ, κ οι λαμες κουμπωνουν κ ασφαλιζουν αυτοματα.

IMG_4071.thumb.JPG.d724b85101c0dc40465e3e6b4d2154a9.JPG

Λαμες ΜΑΚΙΤΑ...με κλειστα ματια, αψογες....

IMG_4072.thumb.JPG.ae44915c21fd52f8b905d352dd52bdd2.JPG

Λαμες bosch, ελαφρως υπερτιμημενες, αλλα οριακα κανουν τη δουλεια τους....

IMG_4073.thumb.JPG.5743de8ede8d7bb7c58cdfc375fdb831.JPG

οι lidlολαμες μετριες, αλλα για την τιμη τους καλουτσικες....με λιγες κοπες στομωνουν ,αλλα για βρωμοδουλεια που δεν θες να ''σημαδεψεις'' καλες λαμες , χρειαζονται.

Τις χρυσαφι, ισπανικες, δεν τις εχω δοκιμασει ακομα.

Γενικα ειναι ενα εργαλειο που σπανια χρειαζεσαι, αλλα σε βγαζει ασπροπροσωπο καποιες φορες κ σε γλυτωνει κοπο κ χρονο...

Δε μετανοιωσα για την αγορα του, 3 -4 φορες που χρειαστηκε εβγαλε τα λεφτα του, αν κ ειναι απ τα φτηνα της makita, δεν ζεσταθηκε ουτε εδειξε σημεια κοπωσης σε 2ωρη τουλαχιστον χρηση....

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους μάστορες και μαστορισες του φόρουμ. Να συστηθώ στα γρήγορα,μιας και είναι το πρώτο μου ποστ, αν και επι μια βδομάδα τώρα, δεν κάνω άλλο πραμα από το να διαβάζω τις φανταστικές εμπειρίες και κατασκευές των καλλιτεχνών εδώ μέσα. Λοιπόν είμαι ο Γιάννης μένω στο Βέλγιο εδώ και περίπου 25 χρόνια, και τώρα στα γεράματα αποφάσισα να ασχοληθώ με ξυλοκατασκευες.

 Από εμπειρία είμαι λίγο παραπάνω από το μηδέν, και ελπίζω να μπορέσω να ανέβω κανένα επίπεδο ,πριν η ηλικία και όλα τα παρατράγουδα που έρχονται μαζί, με βγάλουν τελείως εκτός..

Σκέφτηκα να αρχίσω στο συγκεκριμένο θέμα, μιας και το βίντεο της κυρίας του φόρουμ για την πριονοκορδελα της, με οδήγησε στο φόρουμ.

Φορος τιμής λοιπόν στην καρμεν να το πούμε ? ,

παρακολουθώ διαφορά γαλλικά φόρουμ με τα ίδια ενδιαφέροντα, αλλά με ευχαρίστησε ιδιαίτερα το γεγονός ότι βρήκα κάποιο ελληνικό, και με τόσους δυνατούς παίχτες μάλιστα.

Ειμαι σίγουρος πως πολύ σύντομα θα υποστείτε τη βροχή των ερωτήσεων μου, αλλά για την ώρα θα συνεχίσω το διάβασμα.

Πριν κλείσω και για να μείνω λίγο και στο θέμα του νήματος, είχα την πρώτη μου επαφή με πριονοκορδελα, πριν τρεις μήνες, αγόρασα τη makita lb1200 f, με απογοήτευσε με το που την έβαλα σε κίνηση, λόγω των πολύ δυνατών κραδασμών. Η μηχανή κατά τ αλλα είναι πολύ καλή και οι κριτικές άλλων κατόχων επίσης, προφανώς έτυχα το προβληματικό κομμάτι . Το πρόβλημα μειωνόταν με την τοποθέτηση της μηχανής πάνω σε μια Βασούλα ξύλινη που έφτιαξα και με τα πόδια της βάσης της μηχανής να πατάνε πάνω σε σκληρό ελαστικό.

Δεν θέλησα όμως να έχω την αμφιβολία στο κεφάλι μου, και αποχωρίστηκα τη μακιτουλα.

Μολις πριν λίγες μέρες την αντικατέστησα  με μια record power bs350s. 

https://www.recordpower.co.uk/product/premium-14-bandsaw

Μόλις που την μονταρισα και δεν βρήκα ακόμα το χρόνο να τη χρησιμοποιήσω.

Φαινεται πάντως για πολύ δυνατή κατασκευή, και ελπίζω να μην μετανιώσω την αγορά αυτή, μιας και δεν είναι από τις πιο φτηνές που έχω κάνει..

Αυτά για την ώρα, καλή Κυριακή και ένα ευχαριστώ σε όλους σας ,για τις γνώσεις και ιδέες που μου έχετε ήδη προσφέρει.?

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομιζω αξιζει να πω μερικα λογια για μια σεγα μπαταριας. Συγκεκριμενα την bosch gst 12v

https://www.skroutz.gr/s/12871758/Bosch-GST-12V-LI-Solo-L-Boxx-Professional-06015A1002.html

 

Ειλικρινα μιλώντας δεν της το ειχα. Την ειχα παρει πιο πολυ για μικροδουλειες μιας και ειχα τις μπαταρίες και μου ειχε κατσει και μια έκπτωση. Σημερα ειχα ενα κοψιμο να κανω και βρηκα την ευκαιρια να δω τι πουλια πιανει. Αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν την ειχα καν στο μυαλο μου για τετοιο παχος. Απλα δεν εβρισκα που ειχα αφησει τη σεγα ρευματος. :p

 

Το κομματι που ηταν προς κοπη ηταν κοντρα πλακε σημυδα 4.8 εκατοστα σε παχος (σάντουιτς δυο 24αρια). Με την λαμα clean cut δεν πηγαινε με τιποτα και λογικο. Με την speedwood ομως τα πραγματα πηγαν ομαλα. 

Περιμενα οτι θα ζεσταθει πολυ. Δεν εγινε

Περιμενα οτι η 2ah μπαταρια θα με πρόδιδε.  Δεν εγινε

Περιμενα οτι δε θα το κοψει :p Τελικα ουτε αυτο εγινε :hehe:

 

Πλέον δε βρισκω λογο να βγαζω την ρευματος. Θα ηθελα να δω απο κοντα μια 18V μιας και ξαφνιάστηκα υπερβολικα θετικα.

 

Φυσικα το κοψιμο δεν ηταν κατακορυφο για οποιον εχει την απορια. Αλλα η δουλεια εγινε.

 

money well spent!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε όλους! 

 

Είναι το πρώτο μου post εδώ και χαίρομαι που βρίσκομαι στην παρέα σας! Έψαχνα να βρω πληροφορίες για να αγοράσω ένα band saw και έτσι έφτασα εδώ! Θα είναι το πρώτο μου eργαλείο τέτοιου είδους!

 

Σκέφτομαι για την αγορά του Metabo BAS 261 και έχω κάποιες απορίες. Όπως διαβάζω από τα προηγούμενο posts το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι φοβερό αλλά γενικότερα όλα τα posts είναι παλιά, όποτε πλεόν έχετε όλοι γράψει πολλές ώρες με αυτό. Κάτι που πλέον σας χαλάει; Αξίζει πραγματικά ή αγορά του η στα ίδια περίπου χρήματα να πάρω κάτι άλλο;

 

Διάβασα σε αλλά forums ότι έχει πολλές δονήσεις. Ισχύει αυτό;

 

Το θέλω γενικότερα για κοπή σκληρού ξύλου πάχους ως 6-8cm, plexiglass ως 10mm και αλουμίνιο ή μπρούντζο ως 10mm. Είναι ικανό για αυτά τα υλικά; Μπορώ να τα κόψω όλα αυτά με μια κορδέλα ή θα πρέπει να αλλάζω ανάλογα με το υλικό που κόβω;

 

Βλέπω πως η κορδέλα που έχει το μηχάνημα από την μαμά του δεν είναι και η καλύτερη. Να πάρω άλλες από το αγγλικό κατάστημα που προτείνετε; Υπάρχει κάποια καλύτερη για να την έχω για όλα τα υλικά που θέλω να κόβω;

 

Να πάρω το μηχάνημα από τα Γερμανικό κατάστημα που προτείνετε (www.lefeld.de); Τα μεταφορικά ακόμα και τώρα είναι στα 15€ ή έχει αλλάξει κάτι;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 24/9/2017 at 9:16 ΜΜ, το μέλος kourbeti έγραψε:

Έχει κανείς άποψη γι αυτήν εδώ; 

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=4584

...και γενικά για την BOSTON σαν εταιρία; 

 

On 24/9/2017 at 9:44 ΜΜ, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Μονο ετσι αξιζε...Στην τιμη καινουριας δεν το λες κ καλη αγορα...:)

Ειναι κινεζοφασον,  10-15 ιδιες με διαφορετικα χρωματα κ μαρκες. Απλα η συγκεκριμενη τυγχανει να υποστηριζεται στην ελληνικη αγορα,με ανταλλακτικα  λογω αντιπροσωπειας! Παρε επωνυμες λαμες κ καλες κοπες!

 

On 25/9/2017 at 9:10 ΜΜ, το μέλος kourbeti έγραψε:

Είπα να τη χρησιμοποιήσω λιγο σε μια βάση που έφτιαξα. Οι κοπές σε 20 mm ξύλο είναι της υπομονής και σε σημεία που ήθελα καμπύλες δεν τσούλαγε εύκολα. Μάλλον είναι για πιο λεπτά ξύλα και λεπτομέρειες. Βέβαια πρέπει να τη δοκιμάσω και με άλλες λάμες και να πειραματιστω και με άλλα ξύλα. Η αίσθηση της ταλάντωσης δεν είναι αμελητέα πάντως. 

 

 

 

 

Ανασύρω αυτά τα μηνύματα γιατί θέλω να αγοράσω μια επιτραπέζια σέγα κ μου προτάθηκε η συγκεκριμένη από εργαλειάδικο στο Πειραιά.

Από την έρευνα αγοράς που έκανα νομίζω ότι για ποιοτικό εργαλείο από Ελλάδα η proxxon είναι μονόδρομος. Το μπάτζετ μου είναι όμως μέχρι 150Ε οπότε δεν αποτελεί επιλογή κ κοιτάζω για κάτι φθηνότερο.

Αν μπορεί ο φίλος κ είναι ακόμα ενεργός μετά από 2 χρόνια ας γράψει αν αξίζει, αν παίρνει κ των 2 ειδών λάμες (δεν ήξεραν κ δεν την είχαν στο μαγαζί, είναι κ αυτό με τα εργαλεία από unimax, ότι παίρνεις γουρουνάκι στο σακί) ή όποιος άλλος θέλει για μέχρι αυτά τα χρήματα καμία πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2019 at 4:25 ΜΜ, το μέλος ginosvougas έγραψε:

 

 

 

Ανασύρω αυτά τα μηνύματα γιατί θέλω να αγοράσω μια επιτραπέζια σέγα κ μου προτάθηκε η συγκεκριμένη από εργαλειάδικο στο Πειραιά.

Από την έρευνα αγοράς που έκανα νομίζω ότι για ποιοτικό εργαλείο από Ελλάδα η proxxon είναι μονόδρομος. Το μπάτζετ μου είναι όμως μέχρι 150Ε οπότε δεν αποτελεί επιλογή κ κοιτάζω για κάτι φθηνότερο.

Αν μπορεί ο φίλος κ είναι ακόμα ενεργός μετά από 2 χρόνια ας γράψει αν αξίζει, αν παίρνει κ των 2 ειδών λάμες (δεν ήξεραν κ δεν την είχαν στο μαγαζί, είναι κ αυτό με τα εργαλεία από unimax, ότι παίρνεις γουρουνάκι στο σακί) ή όποιος άλλος θέλει για μέχρι αυτά τα χρήματα καμία πρόταση.

 

Σορυ, ξέχασα να απαντήσω... 

Όχι δεν παίρνει ακέφαλες λάμες, Ελάχιστα την έχω χρησιμοποιήσει, δεν είναι κάτι φοβερό πάντως...

Αν θέλεις μπορώ να στη  δώσω να τη δοκιμάσεις ο ίδιος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@kourbeti Σ ευχαριστώ για την απαντηση κ την προσφορά.

Εστειλα ενα mail στην αντιπροσωπεία κ μου απαντησαν οτι δεν παιρνει.

Εχω κανει μια ψακτικη για ενναλακτικες απο νετ σε αυτα τα λεφτα αλλα για τον επομενο μηνα εχω παρα πολυ δουλεια κ υποχρεωσεις κ δεν προλαβαινω να ασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.