Jump to content



Πριονοκορδέλες, σέγες χειρός και επιτραπέζιες σέγες


Recommended Posts

Προσωπικά είχα πάρει σε προσφορά πριν καιρό αυτή εδώ αλλά υπερβαίνει η σημερινή τιμή της το budget σου.

https://www.skroutz.gr/s/322978/Bosch-PST-800-PEL.html?keyphrase=Bosch+PST+800+PEL

 

Δεν με έχει προδώσει ποτε σε ότι την χρειάστηκα. Να ξέρεις ότι μεγάλο ρόλο παίζουν οι λάμες που θα τους φορέσεις. Τα εξηγεί ο @Lakisss στο οδηγό που είναι στο πρώτο ποστ και εκεί θα δεις ότι παρόλο που έχει μία σέγα πιο παλιά από την τότε καινουρια δική μου, οι διαφορές είναι μικρές.

Για ερασιτεχνική χρήση όποια και να πάρεις σε αυτό το εύρος τιμής με καλές λάμες όπως αυτές που βγάζει ηbosch θα κάνεις μια χαρά δουλειά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οποιος σκέφτεται να πάρει πριονοκορδέλα ή έχει και νομίζει ότι την έχει σετάρει σωστά :p ας δει το παρακάτω βίντεο όταν έχει χρόνο

 

 

 

Μην προσπεράσετε κανένα λεπτό και κανένα τιπ. Παρόλο που είχα ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες της metabo έκανα αλλαγές σε κάποια πράγματα και πλέον είμαι καλύτερα. 

Εξαιρετικό βίντεο πραγματικά και χίλιοευχαριστώ τον Βαγγέλη τον Σάμιο  @εunostos δει δε δει το Post μου :) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On ‎30‎/‎1‎/‎2017 at 9:42 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δε νομίζω να εχει πρόβλημα είναι μαλακό μέταλλο και θα το πάει καλά. Απλά δεν ειχα κάποιο ρετάλι εύκαιρο αλλιώς θα το έβαζα και αυτό στο βίντεο :)

 

θα σε ενημερώσω σε πρώτη ευκαιρία πάντως.

 

ΥΓ αυτές που παραγγελνεις απο τροχείο σίγουρα κόβουν αλουμίνιο/χαλκό κλπ :) 

Στην Proxxon μου κόβοντας μαλακό αλουμίνιο η bimetal κορδέλα έσπασε,  ενώ σε 7075 κόβει 15mm πάχος.

Το μαλακό είναι ζημιάρικο δεν φεύγει από τα δόντια της κορδέλας η τα κονδύλια και εγώ δεν το θέλω με τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και κάλο Πάσχα!

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια σεγα για ερασιτεχνική χρηση και θα ήθελα την βοηθεια σας!

 

Το πόσο που σκεφτομαι να διαθέσω ειναι στα 50 -60 ευρώ! Νομίζω εινα καλά.

 

Έχω βρει μερικές και θέλω την γνώμη σας!

 

Έχουμε και λέμε :   

 

  1. https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/seges-spathoseges/sega-dexter-750w-62110405/
  2. https://www.kmtools.gr/shop/hlektrika-ergaleia/seges/2415.html
  3. https://www.skroutz.gr/s/318295/Einhell-RT-JS-85.html?from=account_favorites
  4. https://www.skroutz.gr/s/363143/Skil-1061AA.html?from=account_favorites
  5. https://www.skroutz.gr/s/2856630/Kawasaki-EJS800.html?from=account_favorites

 

Περιμένω τα σχόλια σας και τις προτάσεις σας!!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλό Πάσχα και καλώς μας ήρθες! :) 

 

Πρόσφατα αγόρασε ο @idonthave που έψαχνε σε παρόμοιο εύρος τιμής και θεωρώ ότι κάτι παραπάνω θα έχει να πει :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος stratoslag έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους και κάλο Πάσχα!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια σεγα για ερασιτεχνική χρηση και θα ήθελα την βοηθεια σας!

Το πόσο που σκεφτομαι να διαθέσω ειναι στα 50 -60 ευρώ! Νομίζω εινα καλά.

https://www.skroutz.gr/s/363143/Skil-1061AA.html?from=account_favorites

Ευχαριστώ πολύ!

Για τις υπόλοιπες εταιρίες που έβαλες δεν ξέρω να σου πω αλλά απ'αυτές στην skil θα πήγαινα, διευκρίνισε/μάθε αν μπορείς πέρα από τον έλεγχο των στροφών, αν κατά το πάτημα της σκανδάλης πιάνει άμεσα τις στροφές που ορίζεις ή είναι κλιμακωτά (πιο ομαλά).

 

Στην περίπτωση μου πέρα της ρύθμισης των στροφών ήθελα να έχω τον έλεγχο των στροφών και στην σκανδάλη (δηλ. την 2η περίπτωση), και την πάτησα και από 50-60€ που έψαχνα κατέληξα να δώσω 80€, ναι μεν είχα τον έλεγχο στην σκανδάλη αλλά δεν είχε κουμπί για να ορίσω το μέγιστο των στροφών.

Μια χαρά είναι η bosch που πήρα (σε σύγκριση με την παλιά) αλλά ήθελα να να έχει και τις 2 λειτουργίες που περιγράφω.

Διάβασε τα post #144 & #145 για να πάρεις μια ιδέα 

 

όταν μπορέσω θα προχωρήσω στην αγορά της παρακάτω Bosch GST 90 BE Professional (ξεφεύγει "λίγο" στα χρήματα)

https://www.youtube.com/watch?v=n5IBZ5q2j-k

 

______________________________________________________________________________________________

Στα 60€ δες (έκτος από την skil) και την bosch pst universal

http://www.skroutz.gr/s/9415855/Bosch-Pst-Universal.html

ή στα 80€ uinversal+ http://www.skroutz.gr/s/9007414/Bosch-PST-Universal.html (αυτή έιχαν και πήρα)

δεν το έχω ψάξει τη διαφορά έχουν

 

http://www.skroutz.gr/s/332043/Bosch-PST-700-E.html (είναι κι αυτή στα 63€)

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ποιο σημαντικο ,απ τη στιγμη που η σεγα ειναι αποδεκτου επιπεδου ποιοτητας,ειναι για μενα οι λαμες !μια πολυ καλη λαμα ανεβαζει επιπεδα μια μετρια σεγα,κ μια λαμα της σειρας   απαξιωνει μια πολυ καλη σεγα! Οποτε αν δεν δουλευουμε επαγγελματικα τη σεγα , δεν εχει τοοοοσο πολυ σημασια τι σεγα θα παρουμε αλλα με τι λαμες θα τη δουλευουμε...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 23 λεπτά, το μέλος Qparadox έγραψε:

Την Femi 105. 

 

ΔΕΝ είναι καθόλου φτηνή (γενικά, ως εργαλείο), αλλά τη δουλειά της την κάνει καλά (τώρα τη βλέπω στα 520 ευρώ, εγώ την είχα πάρει κάπου στα 460 θυμάμαι).

@Qparadox Ορέστη μεταφέρω τη συζήτηση εδώ μη ξεφύγω στο άλλο :p 

Επειδή ψάχνομαι τελευταία για πριονοκορδέλα μετάλλου και είμαι ανάμεσα σε 3-4-5 και ο παυλάτος μου μίλησε για τη femi με πολυ καλά λόγια, θέλω αν δε σου κάνει κόπο μία γνώμη εφόσον την έχεις καιρό υποθέτω και την έχεις δουλέψει.

 

Πόσο κάθετη και πόσο κυριολεκτικά 45 μοίρες είναι η κοπή της;

Πόσο κοστίζει μία ανταλλακτική κορδέλα της;

Χρειάζεται κάποιο λάδι για βοήθεια στην κοπή ή είναι ξηράς;

Αποσπάτε η κορδέλα από τη βάση;

 

Αυτά σαν πρώτες απορίες. Αν θες να βγάλεις και κάποιες φωτογραφίες ή αν έχεις από κάποιες κατασκευές θα το εκτιμούσα δεόντως :)

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, karmen1983 said:

@Qparadox Ορέστη μεταφέρω τη συζήτηση εδώ μη ξεφύγω στο άλλο :p 

Επειδή ψάχνομαι τελευταία για πριονοκορδέλα μετάλλου και είμαι ανάμεσα σε 3-4-5 και ο παυλάτος μου μίλησε για τη femi με πολυ καλά λόγια, θέλω αν δε σου κάνει κόπο μία γνώμη εφόσον την έχεις καιρό υποθέτω και την έχεις δουλέψει.

 

Πόσο κάθετη και πόσο κυριολεκτικά 45 μοίρες είναι η κοπή της;

Πόσο κοστίζει μία ανταλλακτική κορδέλα της;

Χρειάζεται κάποιο λάδι για βοήθεια στην κοπή ή είναι ξηράς;

Αποσπάτε η κορδέλα από τη βάση;

 

Αυτά σαν πρώτες απορίες. Αν θες να βγάλεις και κάποιες φωτογραφίες ή αν έχεις από κάποιες κατασκευές θα το εκτιμούσα δεόντως :)

 

Αγαπή να προσπαθήσω να σου απαντήσω.

 

Με τις κοπές της είμαι ευχαριστημένος (σε αντίθεση με το φαλτσοπρίονο). Γενικά κόβω στις 90 μοίρες. Στις 45 έκοψα μερικά γαλβανιζέ για να φτιάξω τα πλαίσια σε μια εξωτερική πόρτα. Οι ενώσεις βγήκαν πολύ καλές.

 

Γενικά να πω ότι με τις κοπές (στις 90), δεν έχω ακουμπήσει πάνω την (φτηνή) μηχανουργική γωνία που έχω για να δω τυχόν απόκλιση, αλλά πιστεύω ότι εκτός κι αν πάει κάποιος για μηχανουργικές κατασκευές (;;;;)  νομίζω θα μείνει ικανοποιημένος.  

 

Για ανταλλακτικές κορδέλλες, παρήγγειλα από electromed 2 κομμάτια, περίπου στα 11-12 ευρώ η μία πάει (δε θυμάμαι αν είναι με/χωρίς ΦΠΑ όμως), δεν τις έχω παραλάβει ακόμα.

 

Κόβει χωρίς λάδι.

 

Δεν αποσπάται (τεχνικά ίσως είανι εφικτό, αν πέσει ΤΡΕΛΗ ΠΑΤΕΝΤΑ,  αλλά δεν νομίζω να αξίζει).

 

Σαν γενικό σχόλιο, νομίζω ότι την δουλειά της την κάνει πολύ καλά. Μόνο μειονέκτημα, η τιμή της.......

 

edit: ένα-ένα μου έρχονται... επίσης, ο μετρητής των μοιρών θέλει λίγο προσοχή, για να είναι απολύτως ξεκάθαρο που είναι το σημείο του δείκτη (δηλ. το σημάδι που δείχνει τις μοίρες πάνω στο "μοιρογνωμόνιο" που έχει. βέβαια, αυτό μια φορά το κάνει κανείς)

 

Σημείωση: Η κορδέλλα που έχω τώρα πάνω έχει φθαρεί αρκετά (γι'αυτό και παράγγειλα τα ανταλλακτικά, θα είναι η πρώτη φορά που την αλλάζω) και τώρα δεν μου κάνει καλές κοπές. Εικάζω ότι φταίει η φθορά της κορδέλλας και δεν θα θέλει κάποια άλλη ρύθμιση. 

 

Φώτο μπορώ να ανεβάσω αύριο απόγευμα που θα πάω στην Ακαδημία. Λογικά θα έχω κάποιο και κάποιο ρετάλι κομμένο.

 

Έγινε επεξεργασία από Qparadox
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι απο κινητο καταλαβα όσα ήθελα σε ευχαριστώ πολύ Ορέστη!

Μια χαρα φαινεται η femi. Καλοδουλευτη για πολλά χρόνια εύχομαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρέλαβα σήμερα από Tuffsaws την 3αρα ανταλλακτική πριονοκορδέλα

http://www.tuffsaws.co.uk/index.php?route=product/category&path=4_13_19

Μου φαίνεται πολύ καλή και περιποιημένη. Mένει να την δοκιμάσω να δω πως παίρνει και τις στροφές και πως στα πάει στις κοπές υλικών.

Η κόλληση φαίνεται άψογη αλλά περισσότερα κατά την πράξη

 

P1020250.JPGP1020254.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παρέλαβα σήμερα από Tuffsaws την 3αρα ανταλλακτική πριονοκορδέλα

1/8” (3.1mm) Blade Width

Μου φαίνεται πολύ καλή και περιποιημένη. Mένει να την δοκιμάσω να δω πως παίρνει και τις στροφές και πως στα πάει στις κοπές υλικών.

Η κόλληση φαίνεται άψογη αλλά περισσότερα κατά την πράξη

 

P1020254.JPG

Λείπει ένα δόντι :p 

 

donti.thumb.JPG.978a74616496c513c4abd58f66686e35.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγινε δοκιμή αν και μου βγηκε η πίστη μέχρι να καταφέρω να κρατήσουν οι τροχοί την κορδέλα.

Πλέον παίρνει πολύ κλειστές καμπύλες η πριονοκορδέλα Metabo BAS 261 με την 3mm (χιλιοστών για την ακρίβεια 3,1mm η 1/8" )

Η κοπή είναι γρήγορη και καθαρή. Το κομμάτι που έκανα τις δοκιμές είναι 21mm κόντρα πλακέ σημύδα.

 

metabp_bas_261_bandsaw_3mm_blade_xiliosta_bandsaw_prionokordela1_image001.jpgmetabp_bas_261_bandsaw_3mm_blade_xiliosta_bandsaw_prionokordela_image002.jpg

metabp_bas_261_bandsaw_3mm_blade_xiliosta_bandsaw_prionokordela_image001.jpg

 

Και σαν μεγάλο παιδί τι άλλο θα μπορούσα να βάλω για δοκιμή; :p 

Θέλει το τριψιματάκι του και θα είναι έτοιμο 

 

metabp_bas_261_bandsaw_3mm_blade_xiliosta_bandsaw_prionokordela_image003.jpgmetabp_bas_261_bandsaw_3mm_blade_xiliosta_bandsaw_prionokordela_image004.jpgmetabp_bas_261_bandsaw_3mm_blade_xiliosta_bandsaw_prionokordela_image005.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

εγινε δοκιμή αν και μου βγηκε η πίστη μέχρι να καταφέρω να κρατήσουν οι τροχοί την κορδέλα.

Πλέον παίρνει πολύ κλειστές καμπύλες η πριονοκορδέλα Metabo BAS 261 με την 3mm (χιλιοστών για την ακρίβεια 3,1mm η 1/8" 

1 ιντσα = 25.4mm / 8 = 3.175mm   :) 

Link to comment
Share on other sites

@costas1965 Κώστα μιας και έχεις την πιο μεγάλη Metabo έχεις ψαχτεί καθόλου να δεις με ποιον stabilizer είναι συμβατή;

Ψάχνομαι για την μικρούλα, αλλά δε βγάζω άκρη για το ποιος ειναι συμβατός και ποιος όχι.

Η Metabo δε βλέπω να εχει κάτι στο Site της πάντως εκτός αν τυφλώθηκα.

 

Link to comment
Share on other sites

Οοοοσοι ασχολειστε κ θελετε το καλυτερο σε πριονοκορδελες ,κοπτικα,επισκευες-κατασκευες,τροχισματα,περαστε μια βολτα απο ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 57 ΑΘΗΝΑ, ενα μικρο αδιεξοδο πριν τη σπ .πατση  λιγο ποιο μεσα απο την Ιερα οδο οπως ερχομαστε απο Αθηνα...Ολοι ξερουμε τη starett που βγαζει πανακριβα οργανα ακριβειας...ε,βγαζει κ πριονοκορδελλες!!!!!!!!!! Το ανακαλυψα τυχαια σημερα ψαχνοντας κατι αλλο [που δε βρηκα τελικα:p].Ακριβου Παν. Αχιλλεας ειναι η επωνυμια του μαγαζιου.  Μαλλον ξερω ποιοοος-ποιααα θα παει πρωτη:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Σημερα που εκανα καποιες κοπες με τη σεγα χειρος, ειδα σε καποια φαση  οτι ειχε ενα πολυ μικρο σπινθηρα μεσα στον κινητηρα. Κυριως οταν παταγα τη σκανδαλη για εκκινηση. Μετα πολυ ελαχιστο. Λετε να θελουν τα καρβουνακια αλλαγη ή πρεπει να τα αφησω κι αλλο, δεδομενου οτι η σεγα ειναι καινορια 6 μηνων και οχι υπερβολικα δουλεμενη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.