Jump to content



Πριονοκορδέλες, σέγες χειρός και επιτραπέζιες σέγες


Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα της κορδέλας , (metabo 261) με τη βοήθεια των παιδιών (και τις οδηγίες τους ) τα ρύθμισα όλα , βρήκα και τι έφταιγε που δεν ταυτίζονταν η ένδειξη μηδέν με το αντίστοιχο σημείο κοπής (εγκοπή) , την κόκκινη ένδειξη στον χάρακα την ξεβιδώνεις , την φέρνεις στο μηδέν και την ξαναβιδώνεις , και είναι οκ. Αυτό , τώρα , θυμίζει κακό τελικό έλεγχο? ή όχι .  

Άλλαξα και την κορδέλα και έβαλα μια starett 10αρα με 4TPI , και κόβει πολύ καλά .

Δυσκολεύτηκα στην ρύθμιση της κορδέλας , κυρίως στο πόσο σφίξιμο θέλει με τον επάνω μοχλό , θα συνεχίσω την προσπάθεια , αφού παρακολουθήσω και το βίνδεο που έχει παραπάνω.

Μιας και σκέφτομαι να αγοράσω και μια 12αρα κορδέλα , αν βάλλω 13αρα  (για την ακρίβεια 12,7) λέτε να υπάρχει θέμα ?  

Έγινε επεξεργασία από nikos
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος nikos έγραψε:

Μιας και σκέφτομαι να αγοράσω και μια 12αρα κορδέλα , αν βάλλω 13αρα  (για την ακρίβεια 12,7) λέτε να υπάρχει θέμα ?  

Αυτη την κουβεντα ειχαμε χθες με τον @panava και ψάχνοντας βρήκε ότι η 1/2" κορδέλα που ειναι κανονικά 12,7mm σε εμας αναφέρεται σαν 12mm. Οπότε λογικά δεν εχεις θέμα

 

 

 

Band Saw Blade 67' 1/2" ( 1712 mm ) x  1/2" (13 mm ) x 14 tpi

 

12mm bandsaw blade 13mm and  half inch.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου ηρθε και εμενα η πριονοκορδελα που κανει τοση θραυση στο φορουμ (Metabo BAS 261 Precision για οσους δεν εχουν παρει χαμπαρι), αλλα δε βρισκω καθολου χρονο να ασχοληθω. Καποιες παρατηρησεις που εχω να κανω και δεν ειχαν αναφερθει μεχρι στιγμης:
1) Οι οδηγιες που εχει εμενα προσωπικα δε με βοηθησαν σχεδον καθολου. Εχω το συνηθειο οταν ερχεται καινουριο εργαλειο και ειδικα καποιο που αποτελει παντελως αγνωστη εννοια για εμενα, πρωτο πραγμα που θα βγει απο το κουτι θα ειναι οι οδηγιες και τα υπολοιπα οταν το φυλλαδιο εχει διαβαστει εξ ολοκληρου. Στη συγκεκριμενη περιπτωση δε μου ηταν καθολου ευκολο να καταλαβω αρκετα πραγματα.
2) Την αγορασα απο το γερμανικο site που εχει προταθει και μου ηρθε σχεδον ετοιμη. Δεν ξερω αν γι'αυτο ευθυνεται η Metabo ή η Γερμανικη εταιρια. Μαλιστα ο παγκος εργασιας ηταν ετοιμος και αλφαδιασμενος απο τη βιδα που εχει για στοπ!

Φωτο απο κατασκευες και επιπλεον λογια οταν μπει στο ρευμα. Προς το παρον ακομα σεταρω και ενημερωνομαι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

η 261 έρχονται με τον πάγκο μονταρισμένο , στις παλιές 260 ήθελε μοντάρισμα και ο πάγκος . Καλό είναι που ο πάγκος ήρθε και αλφαδιασμένος , γιατί εγώ χρειάστηκε να το ψάξω , με βοήθησαν και τα παιδιά εδώ στο φόρουμ , δες παραπάνω έχει σχετικά θέματα . Η κορδέλα θέλει  οπωσδήποτε αλλαγή , η μητρική δεν λέει. Καλές κοπές , και πολύ προσοχή στα δάχτυλα . Ταρζανιές , πήρα τον αέρα και άλλα τέτοια κόλπα δεν τα σηκώνει κανένα εργαλείο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με γειά και καλοδούλευτη.

 

Διαβάζοντας τις οδηγίες χωρίς να έχεις το αντικείμενο μπροστα σου είναι μάλλον δύσκολο να καταλάβεις. Δεν ειναι πχ. μια οικιακή ηλεκτρική 

συσκευή που λίγο πολύ όλοι γνωρίζουν. 

Πάντως όταν την συνηθίσεις θα την ευχαριστηθείς στο έπακρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρηκα λιγο χρονο και ειπα να σεταρω την πριονοκορδελα με τη μεθοδο του μαστορα αλεξ, αλλα κολλησα καπου. Θελω να μετακινησω τα ρουλεμαν-οδηγους να τα παω στη σωστη θεση αλλα δεν μπορω να βρω για τα δυο αριστερα και δεξια της κορδελας πως μπορουν να πανε μπροστα και πισω, εκτος απο το να παει ολος ο οδηγος που φαινεται στη φωτο.

IMG_20180124_221543.thumb.jpg.0496e66bd04ad2c2c41750d7c14921c5.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τη Metabo Ελλαδας και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ρυθμιση για μπροστα πισω σε αυτα τα ρουλεμαν, μονο οσο παει ο οδηγος. Αλλα βαζοντας την κορδελα λιγο πιο πισω ετσι ωστε η κοιλια του δοντιου να ειναι στη μεση του τροχου, οπως λεει ο Alex Snodgrass, τα ρουλεμαν αυτα βγαινουν πιο μπροστα απ'οτι πρεπει. Ειχε κανενας αλλο παρομοιο θεμα? Ακολουθησε κανεις τις συμβουλες του Alex για να ρυθμισει τη συγκεκριμενη πριονοκορδελα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραίος ο μάστορας ! !  :T:

Το πιο στενό άνοιγμα είναι για λάμες πιο μικρές σε πάχος με λιγότερο τσαπράζι?

Παρεμπιπτόντως -το ρημάδι το μάτι πάει όπου θέλει!-  η δεξιά βίδα θέλει άλλαγμα ! :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ωραίος ο μάστορας ! !  :T:

Το πιο στενό άνοιγμα είναι για λάμες πιο μικρές σε πάχος με λιγότερο τσαπράζι?

Παρεμπιπτόντως -το ρημάδι το μάτι πάει όπου θέλει!-  η δεξιά βίδα θέλει άλλαγμα ! :p

 

Ευχαριστώ Στέλιο, κάπως έτσι με το στενό άνοιγμα συν ότι θα ανοίξει ανάλογα με την λάμα.

Προκαταβολικά έχω φτιάξει ξύλινα table inserts και δουλεύω με αυτά.

Η βίδα δείχνει άσχημα, αλλά είναι στα υπ' όψιν.

 

image.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικα οσο λιγοτερο εως μηδεν το ανοιγμα τοσο το καλυτερο γιατι δε ξεφτιζει το ξυλο οταν κατεβαινει η λαμα για να κόψει. 

Το ειχα πει στον παναγιωτη κ το αφηνω κ εδω. Το καλγτερο ειναι η γραμμουλα που φαίνεται μπροστα απο τη λαμα να ηταν πισω απο αυτη για να ειχε εντελως zero clearance το insert.

 

Οπως κ να εχει ειναι πολυ καλη προσθηκη κ καποια στιγμη καποια που ονοματα δε λεμε πρεπει να κατσει να ασχοληθει....

 

@ZoSo εχω δει το ποστ σου αλλα ειτε λογω κουρασης ειτε λογω διαγωνιιυ διαβασματος απο κινητο δεν εχω καταλαβει κ πολλα. Προσωπικα ακολουθησα το βιντεο του αλεξ κ με βοηθησε σε πιο σωστο σεταρισμα. Κριμα ομως που δεν διαθέτει η metabo ειδικη κεφαλη για 3mm λαμα... ειχα φαει 1 μερα φουλ να την κανω να την κρατησει, την κράτησε και εκανα κοπες, αλλα μετα απο 5 μερες την ξαναπεταξε...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@panava εχεις καποιο αρχειο για τη 3D εκτυπωση και για μας? :rolleyes:

@karmen1983 το προβλημα μου ειναι οτι με την κορδελα που ερχεται το εργαλειο (την εβαλα σωστα και οχι αναποδα οπως στη φωτο :P) αν την παω προς τα πισω ετσι ωστε να ειναι η κοιλια του δοντιου στη μεση του τροχου οπως λεει ο Alex, τοτε τα δοντακια πανε αναμεσα απο τα πλαινα ρουλεμαν. Δηλαδη θα πρεπει να πανε και αυτα με τη σειρα τους προς τα πισω. Αλλα δεν υπαρχει τετοια ρυθμιση. Αναγκαστικα λοιπον εβαλα την κορδελα πιο μπροστα απ'οτι θα επρεπε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ZoSo έγραψε:

@panava εχεις καποιο αρχειο για τη 3D εκτυπωση και για μας? :rolleyes:
 

 

Σε τι φορματ το θέλεις; Αυτή τη στιγμή είναι σε Solidworks.

 

 

Έγινε επεξεργασία από panava
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ZoSo έγραψε:

@panava εχεις καποιο αρχειο για τη 3D εκτυπωση και για μας? :rolleyes:

@karmen1983 το προβλημα μου ειναι οτι με την κορδελα που ερχεται το εργαλειο (την εβαλα σωστα και οχι αναποδα οπως στη φωτο :P) αν την παω προς τα πισω ετσι ωστε να ειναι η κοιλια του δοντιου στη μεση του τροχου οπως λεει ο Alex, τοτε τα δοντακια πανε αναμεσα απο τα πλαινα ρουλεμαν. Δηλαδη θα πρεπει να πανε και αυτα με τη σειρα τους προς τα πισω. Αλλα δεν υπαρχει τετοια ρυθμιση. Αναγκαστικα λοιπον εβαλα την κορδελα πιο μπροστα απ'οτι θα επρεπε. 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς να το ρυθμίσεις, ίσως κάτι χάνω ή κάτι χάνεις.

Ο τρόπος αφού βάλεις το κοίλο μέρος στο κέντρο του τροχού είναι ο εξής.

 

Αρχικά ξεβιδώνεις τη βίδα που κρατάει το ρουλεμάν που ακουμπάει το πίσω μέρος της κορδέλας και το έχεις ελεύθερο.

 

20180211_141517.jpg

 

Στη συνέχεια πας από την άλλη μεριά και ξεβιδώνεις ελαφρά τον οδηγό μέχρι που με μπρος πίσω τον πας εκει που θες και τον βιδώνεις

 

20180211_141524.jpg

 

Μετά προχωράς στη ρύθμιση του πίσω ρουλεμάν που ξεβίδωσες αρχικά

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω αυτο το ρουλεμαν να παει πισω αλλά τα άλλα δυο. Εχω τερματισει τον οδηγο απο τη βιδα που δειχνεις στη δευτερη φωτο αλλα χρειαζεται κι αλλο.
Η κορδέλα είναι περίπου στο κέντρο των τροχών. Λογικά θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα και με τα κάτω ρουλεμάν.
Είναι καινούρια κορδέλα; Αν ναι μήπως δεν είναι κολλημένη σωστά. Σε όλες τις κορδέλες έχεις πρόβλημα ;
Τη πλάτος έχει ; μήπως είναι φαρδιά; Η 13mm είναι στα όρια.

Στάλθηκε από το T10(E3C5) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ρυθμίζω όπως γράφει η Καρμεν 1983 , δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα . Τα 13mm είναι όντως οριακά , αλλά δεν βρήκα 12mm κορδέλα Το βλέπω όμως να γυρνάω στην 10mm , η 13 μου φαίνεται πολύ άγρια και για χοντρό κόψιμο μόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος nikos έγραψε:

και εγώ το ρυθμίζω όπως γράφει η Καρμεν 1983 , δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα . Τα 13mm είναι όντως οριακά , αλλά δεν βρήκα 12mm κορδέλα Το βλέπω όμως να γυρνάω στην 10mm , η 13 μου φαίνεται πολύ άγρια και για χοντρό κόψιμο μόνο.

 

Μία από τα ίδια.

 

πριν 19 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Βασικα οσο λιγοτερο εως μηδεν το ανοιγμα τοσο το καλυτερο γιατι δε ξεφτιζει το ξυλο οταν κατεβαινει η λαμα για να κόψει. 

Το ειχα πει στον παναγιωτη κ το αφηνω κ εδω. Το καλγτερο ειναι η γραμμουλα που φαίνεται μπροστα απο τη λαμα να ηταν πισω απο αυτη για να ειχε εντελως zero clearance το insert.

 

Η γραμμούλα πίσω Αγάπη είναι επιπρόσθετη εργασία για την αλλαγή κορδέλας. Κάθε αλλαγή κορδέλας και ξεβίδωμα του insert αλλαγή και ξανά βίδωμα . Να λείπει το βύσσινο.  :hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από panava
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.