Jump to content



Δραπανοκατσάβιδα και παλμικά μπαταρίας


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Asxetius έγραψε:


????

Με στόχο το μεγαλύτερο κέρδος οι εταιρίες με πρώτες αυτές των λαμπτήρων που πριν χρόνια έφτιαξαν καρτέλ με στόχο τις χιλ ώρες  και δεύτερες των λευκών συσκευών που αποφάσισαν ότι δεν τους συμφέρει η συσκευή να κρατάει πάνω από 5 χρόνια. Στη συνέχεια έχει γίνει καθεστώς για  όλες οι δυτικές, να διεξάγουν έρευνα που θα καθιστά άχρηστο το μηχάνημα σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Όχι πως στο μέλον δεν θα μπουν και οι ανατολικές, απλά λόγω κουλτούρας  κρατάνε κάποια αξιοπιστία

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Ατομο που δουλεύει σε μαγαζί με επισκευές οικιακών συσκευών μου είπε ότι 

από το 2005 συμφώνησαν όλοι οι κατασκευαστές πλυντηρίων να κάνουν τα ρουλεμάν ενσωματωμένα με τον κάδο.
Ετσι όταν χαλάει να αλλάζεις κάδο ολόκληρο. Τι να πω? Ολα είναι πιθανά από όλους :)  

Για τον εκτυπωτή μου πάντως βρήκα προγραμματάκι που ξεμπλοκάρει ορισμένα σφάλματα και "βλάβες" :):) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10000 ώρες για μια λάμπα δεν είναι και κακή επίδοση... Με οκτώ ώρες την ημέρα μιλάμε για 1250 ημέρες... Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, έχοντας πετάξει πλυντήριο ρούχων Samsung στα πεντεμιση χρόνια γιατί είχε βλάβη των 200 ευρώ με αξία αντίστοιχου καινούργιου 350 και γιατί πρόσφατα διαπίστωσα ότι τα καλάθια στο εξιμιση ετών πλυντηριο  πιάτων Miele άρχισαν να βγάζουν σκουριες.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

10000 ώρες για μια λάμπα δεν είναι και κακή επίδοση... Με οκτώ ώρες την ημέρα μιλάμε για 1250 ημέρες... Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, έχοντας πετάξει πλυντήριο ρούχων Samsung στα πεντεμιση χρόνια γιατί είχε βλάβη των 200 ευρώ με αξία αντίστοιχου καινούργιου 350 και γιατί πρόσφατα διαπίστωσα ότι τα καλάθια στο εξιμιση ετών πλυντηριο  πιάτων Miele άρχισαν να βγάζουν σκουριες.... 

Γράψε λάθος, 1000 ώρες ήταν η συμφωνία και νομίζω έτρωγε 10χιλ πρόστιμο όταν τις πέρναγε

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

Mια  χαρά είναι η τιμή (σου μιλάω από το μέλλον...  2018)   :):) 
 

Eπειδή "τυχαίνει" να τα παρακολουθώ λιγάκι τα BOSCH η τιμή θα πέσει όπως έγινε σ'ολα τα προηγούμενα.

ή
όταν θα είναι σε πακέτο με κάποιο άλλο θα είναι πολύ φθηνότερο.

 

Link to comment
Share on other sites

και που ξέρω εγώ αν το 2018 θα το πληρώσω σε ευρώ :p

 

Ειλικρινά μου φαίνονται πολλά. Εναλλακτικές υπάρχουν και πιο φθηνές. Το μόνο που με κάνει να το σκέφτομαι είναι το off set τσοκ που έχει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

και που ξέρω εγώ αν το 2018 θα το πληρώσω σε ευρώ :p

 

Ειλικρινά μου φαίνονται πολλά. Εναλλακτικές υπάρχουν και πιο φθηνές. Το μόνο που με κάνει να το σκέφτομαι είναι το off set τσοκ που έχει...

Η διαφορά είναι +100€ για τις 3 έξτρα κεφαλές.

Το GSR με 2 μπαταρίες 2.0Ah, φορτιστή, και L-BOXX = 150

https://www.skroutz.gr/s/5725936/Bosch-GSR-10-8-2-LI-2x2-0-Ah-L-Boxx-Professional-0601868109.html

 

Το GSR με 2 μπαταρίες 2.0Ah, φορτιστή, και L-BOXX και τις 3 κεφαλές 249€

https://www.skroutz.gr/s/11231073/Bosch-GSR-12V-15-FC-Set.html

Τα 10.8v τα παρακολουθώ από το 2005 που βγήκε το 1ο και το πήρα για την δουλειά.
Είπαμε λίγο υπομονή θα πέσει η τιμή, ή θα βγει κάποιο σετ μαζί με άλλο εργαλείο :):) 

 

P.S. DEWALT δεν είναι τα περισσότερα εργαλεία σου?
Τι δουλειά έχεις εσύ με τα BOSCH εεε?   :p:p:p 

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό ψάχνω και το makita Που πήρε ο φίλος χθες που παρέλαβε δε το έχω δει απο κοντά ακόμα :p

Αλλά με βλέπω για την άλλη αγαπημένη μου

 

https://www.pavlatos-tools.gr/ergaleia-mpatarias/drapanokatsabida-325/drapanokatsabida-mpatarias/drapanokatsabido-12c2-tachutiton-me-mpataries-136131-p-5821-html?mfp=stock_status[7]

Link to comment
Share on other sites

To hex head λες

Εχει το AEG Και το έχει ενσωματωμένο μάλιστα που το κάνει πιο κοντό ακόμα. Επίσης δε χρειάζεται να βγάλεις τη μύτη για να βάλεις την κεφαλή με το τρυπάνι πάνω :) 

 

check it

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα την τελευταία φωτογραφία στον Παυλάτο :):) 

-------------------------------------------------------------------------------------
 

Σημερινή παραλαβή στο κατάστημα που συχνάζω.
 

Aρχισαν να έρχονται τα 12άρια...... όπως είπαν από 1/2017 (που φαίνεται και στην ετικέτα)

το είχε αναφέρει και η karmen σε κάποιο παλαιότερο post :) 

00001.thumb.jpg.f1e2d03ffa22757ddac86c125562ba95.jpg
00002.thumb.jpg.766749991ad1d5bc0e6cdb92a7f52df1.jpg00003.thumb.jpg.6477ec0c5196564a3fb12bde68d15d5d.jpg
00004.thumb.jpg.e8b186dec379c2de6e0dac10564b5d57.jpg00005.thumb.jpg.ae400862e77e1f8746fad0b0171e1be4.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε πόσα μπλιμπλικια έχεις πάρει; Πάρε κάνα 18αρι γιατί θα ζοριστείς κάποια στιγμή και όλα να βγάλεις μαζί δε θα κάνεις δουλεια :p 

 

καλορίζικα Μπάμπη!!!

 

 

ΥΓ τιμούλες και μοντέλα παρακαλώ στο ποστ για μελλοντική αναζήτηση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

ρε πόσα μπλιμπλικια έχεις πάρει; Πάρε κάνα 18αρι γιατί θα ζοριστείς κάποια στιγμή και όλα να βγάλεις μαζί δε θα κάνεις δουλεια :p 

 

καλορίζικα Μπάμπη!!!

 

 

ΥΓ τιμούλες και μοντέλα παρακαλώ στο ποστ για μελλοντική αναζήτηση 


Του καταστήματος ήταν... απλά έκανα το unboxing :) 

 

Πόσα μπλιμπλίκια? χμμμμμ.....

Μισό....

 

L-BOXX.thumb.jpg.84c03ff4b501254d6fb5792c0c8133e6.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

o κύβος ερρίφθη :p

 

chrisfas61_c.jpg

 

Πετάχτηκα τσακ μπαμ από Παυλάτο και τσούπ μπήκε στο καλάθι.

 

Πρώτες εντυπώσεις άριστες. Στο χέρι μου κάθεται πολύ καλά και είναι πολύ στιβαρό εργαλείο.

Πάμε τώρα σε ένα φωτορεπορτάζ για το δραπανοκατσάβιδο AEG BBS 12C2

https://www.pavlatos-tools.gr/ergaleia-mpatarias/drapanokatsabida-325/drapanokatsabida-mpatarias/drapanokatsabido-12c2-tachutiton-me-mpataries-136131-p-5821-html?mfp=stock_status[7]

 

Δίνεται με βαλίτσα μαζί που είναι όλα τακτοποιημένα.

Μέσα πέρα από το δράπανο, τις κεφαλές, τον φορτιστή και τις δύο μπαταρίες βρίσκουμε 3 βιβλιαράκια. Το ένα είναι το Manual του δραπάνου, το άλλο του φορτιστή και το τρίτο γενικό για τα εργαλεία και την ασφάλεια. Επίσης, υπάρχει έντυπο που ενημερώνει τον αγοραστή για την 3ετη εγγύηση.

 

large.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image002.jpg

large.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image003.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image004.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image001.jpg

 

Ο φορτιστής έχει αρκετές ενδείξεις LED ανάλογα την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η μπαταρία και έχει στοιχεία λειτουργίας 12V και 3A πράγμα που σημαίνει θα γίνεται ταχεία φόρτιση. Επίσης, μπορείτε να δείτε τη μία από τις δύο μπαταρίες 2Ah. (λέει και Germany επάνω το άτιμο :p που 'σαι ρε μέρκελλλλλ)

 

large.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image005.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image006.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image007.jpg

 

Οι κεφαλές είναι από αλουμίνιο και η κατασκευή τους δε μου άφησε κάποιο παράπονο με μία πρώτη ματιά.

 

large.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image008.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image010.jpg

 

Το κουμπωμα ξεκούμπωμα είναι σφικτό αρκετά ακι δυσκολεύτηκα μέχρι να βρω το κόλπο αλλά αυτό είναι θεμιτό. Αλίμονο να βγαίνανε πολύ εύκολα.

Ο λόγος που το αγόρασα πέρα από το ότι ήθελα ένα πιο ελαφρύ δράπανο είναι η κεφαλή off set Που την βλέπετε παρακάτω. Είναι ένα πολύ βολικό εξάρτημα και σώζει όταν δεν υπάρχει χώρος να κινηθείς.

 

large.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image009.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image018.jpg

 

Και παμε σε μερικές γενικές φωτογραφίες. 

 

large.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image012.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image011.jpg

 

Πράγματα που μου άρεσαν.

Σκεφτήκανε τους αριστερόχειρες... Ω ναι!

Πέρα από το γεγονός ότι έχει κλιπ ζώνης που το πρώτο μου dewalt δεν ειχε και το είχα θεωρήσει μείον, ο κάτοχος αν είναι αριστερόχειρας μπορεί να βάλει το κλιπ από την άλλη μεριά. Από το εργοστάσιο έρχεται εγκατεστημένο στην αριστερή πλευρά.

Επίσης, κάτω από το κλιπ ζώνης έχει LED που μας ενημερώνει για την κατάσταση της μπαταρίας.

 

large.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image020.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image016.jpg

 

Διαθέτει δύο ταχύτητες και 16 ρυθμίσεις στην ροπή

 

large.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image013.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image014.jpg

 

Και τέλος πολλές κεφαλές που κουμπώνει η μία στην άλλη ακόμα και με το μπιτ από κατσαβίδι στο hex τσοκ. Οπότε δε χρειάζεται όταν θες τρύπημα και βίδωμα να εισαι στο βάλε βγάλε. 

 

large.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image017.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image018.jpglarge.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image019.jpg

 

και φυσικά έχει LED για να μας δίνει τα φώτα του στα δύσκολα σημεία!

 

large.AEG_BBS_12_C2_12C2_LL1230_DRILL_DRIVER_POWERTOOLS_12V__image015.jpg

 

Προς το παρόν αυτά. Το επόμενο Σαββατοκύριακο θα περάσει ένα 6ημερο γκραντ τεστ με 10ωρα λειτουργίας και θα πω περισσότερα :)

Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι καλές :)

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Τι να μας πείτε οι από πάνω με τα bosh και τα aeg :hehe::hehe: (δεν δίνετε και σε μας κανένα idonthave :p) εδώ έχουμε parkside 16αρι που σκοτώνει :tomato:.

Πέρα από την πλάκα δοκίμασα σήμερα το parkside σε κάτι δουλειές που έκανα τρύπημα,βίδωμα καλό δείχνει.

 

Καλοδούλευτα

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε συνέχεια του προηγούμενου post να καταθέσω την εμπειρία μου μέχρι στιγμής από τα δύο 12βολτα AEG μιας και νομίζω όποιος ψάχνεται για δραπανοκατσάβιδο σε αυτό το θέμα θα έρθει.

 

Το ένα είναι το δραπανοκατσάβιδο AEG BBS 12C2

https://www.skroutz.gr/s/6046157/AEG-BSS12C2LI-202CKIT1.html

Να πω την αμαρτία μου τα 12βολτα τα είχα για αδύναμα εργαλεία και σίγουρα δε περίμενα τόση δύναμη.

Η μπαταρία του διαρκεί αρκετά και παρόλο που το δούλεψα για πολλές ώρες σερί, δε χρειάστηκε να κουμπώσω δεύτερη.

Βέβαια τρυπήματα και φρεζαρίσματα σε ξύλο έκανε και όχι τρύπες σε τοίχο, αλλά παρόλα αυτά δε το περίμενα.

Σαν εργαλείο δεν είναι από τα πιο ελαφριά εκεί έξω (με την μπαταρία μαζί ζυγίζει 1275γρ) , αλλά η ποιότητα κατασκευής του είναι πάρα πολύ καλή.

Σε αντίθεση με άλλο AEG δραπανοκατσάβιδο που δίνεται σε σετ με το παλμικό που θα δούμε παρακάτω, δεν ξεσφίγγει το τσοκ στα δύσκολα.

Οτι πιάσει μένει εκεί.

Οι κεφαλές του είναι πολύ βολικές και το ατού του είναι ότι ενώ έχει bit κατσαβιδιού επάνω στο hex head, δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί για να μπει άλλη κεφαλή επάνω.

 

Για το παλμικό τώρα. Το AEG BSS 12 που οποιαδήποτε ομοιότητα με το ridgid είναι απλά ιδέα σας :p 

https://www.skroutz.gr/s/8440144/AEG-BS12SET2.html

Μικρό στο μάτι αλλά από δύναμη άλλο πράμα.

Είναι απίστευτο να έχεις στα χέρια σου ένα τόσο μικρό εργαλείο και να βλέπεις τη δύναμη πίσω από αυτό.

Για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με τα παλμικά κατσαβίδια, να πω ότι δεν είναι απαραίτητα εργαλεία για ερασιτέχνες.

Το βίδωμα το κάνεις και με απλό δραπανοκατσάβιδο ή άμα ζοριστεί πολύ το πράμα (πολύ δύσκολα για καθημερινές δουλειές σπιτιού και όχι μόνο) και με μία καστάνια. Είναι θορυβώδη εργαλεία, αλλά έχουν απίστευτη δύναμη. Κατά μέσο όρο η ροπή ενός δραπανοκατσάβιδου είναι 35-50Nm ενώ ενός παλμικού από 110-160Nm. Με το παλμικό απλά πατάς την σκανδάλη το κρατάς με το ένα χέρι και βιδώνει. Δεν δημιουργεί αντίσταση ή κλώτσημα στο χέρι.

Αργούν να βιδώσουν σε σχέση με τα δραπανοκατσάβιδα αλλά δεν κουράζουν και δε παίζει να σταματήσουν το βίδωμα ακόμα και σε δύσκολες στιγμές. Αν δεν προσέξει ο χρήστης μπορούν ακόμα και να αποκεφαλίσουν στριφώνια.

Παρακάτω μερικές φωτογραφίες από το AEG και κάποιες που φαίνεται η διαφορά μεγέθους με το αντίστοιχο δραπανοκατσάβιδο της σειράς 12V της εταιρίας.

 

Αυτά σαν πληροφορίες από τις λίγες μέρες που τα έχω στα χέρια μου. Τα λεφτά τους τα βγάλανε πάντως σε μεγάλο ποσοστό :) 

 

 

ΥΓ λίγο προσοχή μόνο στα AEG όταν τα αγοράζετε σαν σετ και όχι μεμονωμένα. Δε ξέρω για ποιο λόγο (ίσως οικονομικός να είναι) στα σετ καμια φορά το ίδιο εργαλείο, έχει κάποια πράγματα διαφορετικά. Πχ δεν έχει LED, ή δεν έχει κλιπ ζώνης. Οπότε όταν βάλετε κάτι στο μάτι σαν σετ κοιτάξτε τα όλα

 

 

large.aeg_impact_driver_bss_12c_aeg_drill_cordless_bbs_12c2_image002.jpglarge.aeg_impact_driver_bss_12c_aeg_drill_cordless_bbs_12c2_image003.jpglarge.aeg_impact_driver_bss_12c_aeg_drill_cordless_bbs_12c2_image005.jpglarge.aeg_impact_driver_bss_12c_aeg_drill_cordless_bbs_12c2_image004.jpglarge.aeg_impact_driver_bss_12c_aeg_drill_cordless_bbs_12c2_image006.jpglarge.aeg_impact_driver_bss_12c_aeg_drill_cordless_bbs_12c2_image007.jpglarge.aeg_impact_driver_bss_12c_aeg_drill_cordless_bbs_12c2_image001.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.