Jump to content



Προβληματισμός για απόδοση custom Water Cooling συστήματος.......


f117

Recommended Posts

4 hours ago, f117 said:

κολλητά θέλουν φλόγιστρο και είναι μόνιμο... για να καταλάβεις τι θα γινει αργότερα.... θα βγάλω το ψυγείο και θα το βάλω σε πάγο ( προσωρινά για bench...έχω προιστορία .... 

Όσο πιο μεγάλη διατομή σωλινόσεων εχεις (μέχρι τα 3/4 της ιντσας ) τόσο το καλύτερο. Να ξέρεις οτι χάνεις και ροή λόγω του τανκ αλλα οκ το θυσιάζεις για την ευκολία της εξαέρωσης. Επισης αν εχεις ορεξη για πειραματισμούς, μπορείς να ανοίξεις την εσωτερική διαμέτρο της εισοδου και της εξόδου της αντλίας εφοσον δεις οτι τελικά δεν ειναι αρκετά δυνατή.

Έγινε επεξεργασία από apostolis22
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυξάνοντας η ροή, μειώνονται οι θερμοκρασίες, εδώ όμως λίγο προσοχή, μην περιμένεις τίποτε τρελές διαφορές, εκτός και αν έχεις ένα κυριολεκτικά πνιγμένο κύκλωμα !

Η ροή εξαρτάται από τις αντιστάσεις που υπάρχουν στο κύκλωμα (διάμετροι σωληνώσεων, στροφές , block , rad, κλπ) και από την πίεση που μπορεί να αναπτύξει η αντλία.

Αν έχουμε δεδομένη την αντλία , τότε παρεμβαίνουμε στο κύκλωμα , προσπαθώντας να μειώσουμε τις αντιστάσεις (μικρότερα μήκη σωλήνων , πιο μεγάλες διάμετροι , λιγότερες κάμψεις κλπ).

Αν έχουμε όμως τη δυνατότητα να αλλάξουμε αντλία με μια ισχυρότερη, τότε μπορούμε να αποφύγουμε τις αλλαγές στο κύκλωμα (εκτός και αν έχουμε κάνει τίποτε πολύ "κουλό" ! )

Και φυσικά τίποτε δεν μας εμποδίζει -στην αναζήτηση του ιδανικού! :) - να επέμβουμε και στα δύο (αντλία , κύκλωμα) !

 

Αυτό που λέει ο φίλος  @apostolis22 είναι να κάνεις ένα "ρεκτιφιέ" στην αντλία.

Δηλαδή με πολύ προσοχή και εφόσον υπάρχει αρκετό ψαχνό, να διευρύνεις με κάποιο τρυπάνι την εσωτερική διάμετρο των σημείων εισόδου και εξόδου του νερού.

Αυτό σημαίνει ότι αν τα ρακορ είναι ένα πράγμα με την αντλία , απλά να τα περάσεις ένα πάσο με ένα μεγαλύτερο τρυπάνι. Αν όμως η αντλία έχει οπές με σπείρωμα πάνω στα οποία βιδώνουν τα ρακόρ εισόδου και εξόδου, σημαίνει διεύρυνση των οπών , νέο -μεγαλύτερο σπείρωμα- και φυσικά νέα μεγαλύτερα ρακόρ.

Αμφότερα, παρακινδυνευμένα, εκτός και αν ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις και έχεις και τα απαραίτητα μέσα !

 

Άποψή μου είναι, αφαιρείς την σερπαντίνα και βλέπεις πόσο χαμηλώνουν οι θερμοκρασίες λόγω της αύξησης της ροής.

Αν αυτό που θα πετύχεις δεν αποτελέσει αρκετό αντιστάθμισμα για την κατάργηση της εικαστικής παρέμβασης (aka σερπαντίνα :) ) , τότε για να μην μπλέκεις περισσότερο , άλλαξε αντλία !

 

Καλή συνέχεια ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Spoiler

 

Καταρχήν ...έγινε επανατοποθέτηση block κ πάστας... πέσαμε 2-3 βαθμούς από αυτό και ανεβήκαμε θερμοκρασία νερού 2 βαθμούς...

Δηλαδή θερμοκρασία δωματίου 17 ....

θερμοκρασία νερού idle 19 και cpu 27-28

Θερμοκρασία νερού full 23 και cpu 46-48

 

 

 το λοιπόν.......πήγα και πήρα μια mcp655 .... την βάλω πάνω...1200λτ/ω ...... τα πραγματικά τα οποία έβγαιναν ήταν γύρω στα 250lt.... :o

Η σερπατίνα μου σκότωσε ακόμα και την mcp655 :o fck...... δεν το περίμενα...... το φελέκι μου λέω.... έκοψα ίσιο.... 

Ροή δεν μέτρησα αλλά το μάτι ήτανε πολύ μεγάλη διαφορά....

Επιδόσεις.....

 

Δηλαδή θερμοκρασία δωματίου 17 ....

θερμοκρασία νερού idle 19 και cpu 26-28

Θερμοκρασία νερού full 24 και cpu 45-46

 

Απόψεις παρακαλώ.....

 

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.  ΠΡΙΝ την αλλαγή της σερπατίνας με ίσιο με την καινουργια αντλία είχα

νερό 19 idle 27-28 cpu

νερό 23 full 46-47 cpu ...... ένα βαθμούλη τον κέρδιζε σε σχέση με το ίσιο αλλά μας έφαγε η ροή στην στροφή...

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λοιπόν αποδεικνύεται ότι το μπλοκ του cpu σου θέλει μεγαλύτερη πίεση και μάλλον το ψυγείο σου δεν είναι αρκετά μεγάλο. Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να βάλεις την αντλία πριν το μπλοκ και να δεις τι διαφορά θα έχει. Δεν θεωρώ ότι θα δεις πάνω από 3 βαθμους ακόμα γιατί και το ψυγείο θα χάσει και αλλο την απόδοση του όταν μπει μετά το μπλοκ . Αλλά αφού έδωσες τα λεφτά για την αντλία εγώ στην θέση σου θα το έκανα.

 

Link to comment
Share on other sites

σε oc με 3,8@1,264v έχουμε 19 θερμοκρασία  δωματίου

νερό 23.5 idle 33-35 cpu 

νερο 28,5 φουλ 54-46 cpu....

 

αμα βάλω απο πανω ακριβώς ακόμα ενα ψυγείο...να γίνει δλδ δίπατο.... θα είναι ζεστός ο αεράς που θα φεύγει από το πρώτο ψυγείο και θα ψύχει καπάκια το δεύτερο τόσο ώστε να έχουμε μειωμένη απόδοση?

psigeia.jpg

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

σε oc με 3,8@1,264v έχουμε 19 θερμοκρασία  δωματίου

νερό 23.5 idle 33-35 cpu 

νερο 28,5 φουλ 54-46 cpu....

 

αμα βάλω απο πανω ακριβώς ακόμα ενα ψυγείο...να γίνει δλδ δίπατο.... θα είναι ζεστός ο αεράς που θα φεύγει από το πρώτο ψυγείο και θα ψύχει καπάκια το δεύτερο τόσο ώστε να έχουμε μειωμένη απόδοση?

 

κανένας????

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι θερμοκρασίες σου, όσο αφορά στο νερό είναι κάτι παραπάνω από καλές !

Για τις θερμοκρασίες της CPU, μου φαίνονται μια χαρά ασφαλείς!

 

Για να έχεις μαι εικόνα για το ποια είναι η αναμενόμενη εικόνα από ένα σύστημα με υδρόψυξη σου βάζω στη συνέχεια δυο γραφήματα από τις μετρήσεις της Corsair HS H100i GTX 240mm AIO.  Που μπορεί να είναι ΑΙΟ, αλλά δείχνει μαι χαρά αυτό που πρέπει να δεις, δηλαδή τις θερμοκρασίες του νερού σε σχέση με αυτές του επεξεργαστή.

Εδώ να σημειώσω βέβαια ότι σαν επεξεργαστή, εννοώ την πλάκα του Loader του  Ήφαιστου.

 

Corsair CPU_01.JPG  Corsair coolant_01.JPG


Αριστερά είναι οι θερμοκρασίες της CPU (κόκκινο) , Του αέρα εισόδου στο radiator (μπλε) και του αέρα εξόδου από το rad ( φούξια) και δεξιά έχουμε

τις θερμοκρασίες του νερού μετρημένες πάνω στο radiator: Την θερμοκρασία εισόδου (κόκκινο) την θερμοκρασία εξόδου ( μπλε) και τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος αέρα (φούξια).

Η θερμική επιφόρτιση είναι από 60 έως και 360 Watt, σε έξη βήματα.

Για ρίξε τους μια προσεκτική ματιά να δεις και να "ηρεμήσεις" ! :p

 

Τώρα αν είναι να πέσουν και άλλο οι θερμοκρασίες της CPU, αυτό δεν θα εξαρτηθεί κυρίως από την ψύξη, αυτή ήδη είναι πολύ καλή και μην σκέφτεσαι για προσθήκες -ιδιαίτερα του τύπου που είπες-! ! ! .

Αυτό που μπορείς να ψάξεις είναι το block (που και αυτό δεν μοιάζει να έχει πρόβλημα) , αλλά υπάρχει και κάτι που μπορεί να επηρεάζει πολύ περισσότερο την θερμοκρασία της CPU και αυτό είναι το πόσο καλή επαφή κάνει αυτή με το heat spreader της !

Εδώ έχουμε δει κατά περιόδους αρκετά προβλήματα.

 

Κάτι σημαντικό είναι να πάρεις υπόψη ότι έχει ΠΟΛΥ μεγάλη σημασία το που και πως μετράς μια θερμοκρασία, ιδιαίτερα αν οι διαφορές είναι τόσο μικρές και μάλιστα σε περιβάλλον μη ελεγχόμενο!

 

Καλή συνέχεια ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ησύχασα όσο αναφορά την απόδοση....ΑΛΛΑ....θέλω να κάνω πειραματάκι να δω αν πέφτουν και άλλο...εσύ πιστεύεις πέφτουν? ή εχουμε φτάσει στο όριο και δεν πάει άλλο...??? ακόμα ένα ψυγείο 360 .... δεν θα έκανε διαφορά??

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

ησύχασα όσο αναφορά την απόδοση....ΑΛΛΑ....θέλω να κάνω πειραματάκι να δω αν πέφτουν και άλλο...εσύ πιστεύεις πέφτουν? ή εχουμε φτάσει στο όριο και δεν πάει άλλο...??? ακόμα ένα ψυγείο 360 .... δεν θα έκανε διαφορά??

Ισως κατεβαζες 2-3-4 βαθμους κατω. Ισως...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

δεν με χαλάει τίποτα...απλά με τρώει να ψάχνομαι και να φτιάχνω τπτ και είμαι περίεργος να δω ως που μπορεί να φτάσει

Άμα σε τρώει ο "ακατονόμαστος" υπάρχουν και άλλες λύσεις !

Πιο περίεργες θερμοαγώγιμες κρέμες (μεταλλικές),

Lapping, ή ακόμα και deliding ! :)

Αλλά το μεγάλο θέμα εδώ είναι . . . αξίζει το κόπο?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από πλευρά επιδόσεων δεν αξίζει.... δεν πάει παραπάνω η cpu ... είναι καθαρά για δίκη μου "χαρά" όσο για τις πιο "περίεργες" .. τσούκ.... προτιμώ να παγώνω το νερό με άλλα περίεργα κόλπα :p

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως ειναι οτι και να βαλεις δεν θα σου ριξει σημαντικα τις θερμοκρασιες θα βαλεις μονο βαρος και θα χασεις χωρο. Σου μιλαει τυπος που ειχε τετραπλο τριπλο και διπλο 60mm ψυγειο για ενα cpu και δυο καρτες...

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις ενα chiller και να ψυχει το νερο οπως τα ψυγεια, εχει δυνατα αποτελεσματα αλλα μετα πρεπει να βρεις τροπο να μην πιανουν υγρασια τα μερη που θα περναει το νερο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

τελικά τότε είχα ψάξει για mini compressearaki 

Compressor-palm-white.jpg

 

αλλά είχα δει οτι έπρεπε να παρω και ένα evaporator....

 

 

fff.jpg.022364d51f5c517e1eb0289c9b4bcb79.jpg

 

και την εγκατέλειψα στην σκέψη......τώρα μου μπήκε πάλι να κάνω το άλλο με το ακόμα ένα ψυγείο απο πανω...

πώς πρέπει να είναι? 

 

 

το αριστερό ή το δεξί? μπλέ είναι υποτίθεται οι ανεμιστήρες

psigeia.jpg.497f46bc10d85703dd22df3d96653eca.jpg

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.