Jump to content



Μπέρδεμα με αγορά τηλεόρασης και περιφερειακά.


Recommended Posts

Γεια χαρά.Δεν ειναι μια σκέτη ερώτηση που έχω να κάνω είναι ενα περίπλοκο θέμα με διάφορες ερωτήσεις που ελπίζω να μην σας κουράσουν.
Επειδή αλλάζω σπίτι και τηλεόραση δεν υπάρχει μιας και θα μείνει στο σπίτι που μένω τώρα ....πρέπει να αγοράσω τηλεόραση.
Αμεσα άμεσα δεν είναι αλλα δεν μπορώ να το καθυστερήσω παραπάνω απο τέλη Μαρτίου μιας και ακόμα δεν μπήκα στο σπίτι και αντέχω χωρις tv 1μήνα:D
Είμαι fun της ταινίας και η τηλεόραση γενικά θα παίζει μονο ταινίες και ντοκιμαντέρ.Τίποτα άλλο. +PS4 αλλα όχι τίποτα το σημαντικό.Tekken 2017 να βγεί και κανένα rallye.Οχι fps.FPS παιζω pc.
Κάτι το οποίο είναι προυπόθεση είναι να ειναι OLED.
Αρα μιλάμε μόνο για lg η τις καινούργιες που βγάζει η sony(με το panel της lg)...Αλλα γενικά θα προτιμούσα να αποφύγω την Sony.

Οι προβληματισμοί μου...
Καταρχίν θα πρέπει να συνδέσω tv kodi....(εχω iphone)..
rasberry pi?Τι ακριβώς είναι?
Ποιοι είναι οι τρόποι να παίξω kodi σε lg?
rasberry?ενα pc συνδεδεμένο?air play(apple tv)?android box? πως είναι καλύτερα να το συνδέσω ωστε να έχω και το kodi και τα υπόλοιπα που σας λέω παρα κάτω?

Πέρα απο το kodi θα ήθελα και να μπορώ να scrollarw σχετικά ευκολα απο το pc σε κάποιο google -youtube-fbμε ενα keyboard mouse ασυρματα...(προτιμώ να είναι το magic track pad 2 +magic keyboard)..Αυτο γίνεται αν συνδέσω mouse-keyboard σε tv?Η ο μόνος τρόπος για να κάνω κάτι τέτοιο να πάρω ενα mini pc?

Τώρα όσο αφορά τις τηλεοράσεις....
Προτιμώ να πάω σε 65 αλλα προς το παρόν 65 + oled είναι απαγορευτικό το κόστος γιατι η πιο φτηνή είνα στα 3κ.
Το μέγιστο ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι 2000+ οτι αλλο χρειάζεται πχ android box-pc-apple tv.(Με το apple tv μπορώ να χειρίζομαι με ενα keyboard+mouse την οθόνη απλα να γίνετια αυτό μέσω κινητού?ή είναι καθάρα ΜΟΝΟ οτι κάνει το κινητό?)

Περίμενα την έκθεση "CES"για να δώ τι θα βγάλουν και κάπου διάβασα οτι η LG θα ρίξει τις τιμές της...Και σκέφτομαι εγώ....Μηπως αν βγάλει μειωμένες τιμές ...Η 65αρα oled του 2016 που κάνει 3κ...και αν ελπίσουμε οτι η αντίστοιχη θα κάνει 2,5κ....Η τιμή της TV του 16 θα πέσει αναγκαστικά κάτω απο αυτής τους 17...Αρα αν είμαι και λίγο τυχερός και πιέσω και λίγο το κατάστημα και πάω με τα λεφτά στο χέρι να πάρω μια 65αρα oled με 2κ....Υπάρχει λέτε τέτοια πιθανότητα??Πότε θα έρθουν οι tv που παρουσίασαν στην CES και απο την ήδια κιολασ μέρα τις εμφάνησε το skroutz σαν"αναμένεται"?Υπάρχει πιθανότητα να πετύχω μια τέτοια τιμή?Πότε πιστευετε οτι θα είναι εδώ τα μοντέλα της CES?Οι τιμές θα είναι χαμηλότερες?και αυτές που τρέχουν οι τιμές θα πέσουν η όχι?


Σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τον χρόνο σας....
Περιμένω τις απαντήσεις σας.


 

Link to comment
Share on other sites

Raspberry pi3 ειναι ενας μικρος υπολογιστης. KODI ειναι εινα προγραμμα που τρεχει και σου επιτρεπει να βλεπεις Video/photo και να ακους τραγουδια απο διαφορες τοποθεσιες, ειτε τοπικες (usb Δισκοι/ flash disks η lan disks/ NAS ) ειτε διαδικτυακα μεσω Plugins. Συνδεεται με HDMI και θελει συνδεση ειτε WIfi ειτε Ethernet.

 

Τωρα, εφοσον θελεις youtbe και browsing θες κατι που να παιζει σχετικα καλα HTML5 και ολα τα συναφη, οποτε ξεχνας raspbery (και ολα τα Android box) και κοιτας σε pc .

 

Αν θες ΜΟΝΟ Youtube, μπορεις ευκολα απο το κινητο σου και το WiFi του σπιτιου σου, να το δεις στην LG (η οποια αλλη tv παρεις). Αυτο λεγεται Miracast. Συνηθως η καθε μαρκα το πασαρει με δικια της ονομασια, οποτε ισως να το δεις διαφορετικα.

TV, εγω ειμαι fan της Samsung οποτε δεν εχω λογο εδω. :D 

Επισης το κινητο σου ειναι iOS ή Android ? 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε Intel based NAS της QNAP παίζω απροβλημάτιστα οποιοδήποτε video του youtube είτε μέσω του plugin του Kodi είτε μέσω της σχετικής εφαρμογής του NAS.

 

Όσον αφορά το ερώτημα του @Staxtis, πιστεύω πως η καλύτερη και πιο future-proof λύση ήταν είναι και θα είναι το mini pc. Ακόμα και οι Celeron της γενιάς Skylake παίζουν νεράκι τα h265 ανεξαρτήτως bitrate (μέχρι 8bit χρώμα) ενώ νομίζω πως οι Kaby Lake θα υποστηρίζουν και 10bit.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωσω λιγο τους πανω, εγω στη δικη μου smart samsung , από το κινητο επιλεγω το βιντεο (αν θέλεις προσθετεις στο queue και αλλα) και πατάω πανω δεξια κατα την αναπαραγωγη το εικονίδιο του chromecast (?miracast?) και ανοιγει η εφαρμογή youtube στην τηλεόραση , οποτε εχω το κινητό σαν "τηλεχειριστήριο"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω για τη λυση του mini pc-htpc. Κακα τα ψεμματα ειναι οτι πιο ευκολο και πιο ευχρηστο μπορει να εχει καποιος. Αλλα το κοστος θ ανεβει αρκετα για να το παρεις πακετο με την oled.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2017 at 5:52 PM, YDinopoulos said:

Raspberry pi3 ειναι ενας μικρος υπολογιστης. KODI ειναι εινα προγραμμα που τρεχει και σου επιτρεπει να βλεπεις Video/photo και να ακους τραγουδια απο διαφορες τοποθεσιες, ειτε τοπικες (usb Δισκοι/ flash disks η lan disks/ NAS ) ειτε διαδικτυακα μεσω Plugins. Συνδεεται με HDMI και θελει συνδεση ειτε WIfi ειτε Ethernet.

 

Τωρα, εφοσον θελεις youtbe και browsing θες κατι που να παιζει σχετικα καλα HTML5 και ολα τα συναφη, οποτε ξεχνας raspbery (και ολα τα Android box) και κοιτας σε pc .

 

Αν θες ΜΟΝΟ Youtube, μπορεις ευκολα απο το κινητο σου και το WiFi του σπιτιου σου, να το δεις στην LG (η οποια αλλη tv παρεις). Αυτο λεγεται Miracast. Συνηθως η καθε μαρκα το πασαρει με δικια της ονομασια, οποτε ισως να το δεις διαφορετικα.

TV, εγω ειμαι fan της Samsung οποτε δεν εχω λογο εδω. :D 

Επισης το κινητο σου ειναι iOS ή Android ? 

 

To kodi ξέρω τι ειναι:D Ρωτησα απλα πως θα παίζει πιο σωστά.Τι εννοεις ομως με hdmi-ethernet αφου είναι εφαρμογη.;

Miracast η chromecast εχει να κάνει με την τηλεόραση (μαρκα) και οχι με την μάρκα του κινητού;

Η samsung εχει πιο ζοντανά αλλα ψευτικα χρώματα.Η ποιότητα της oled είναι αξεπεραστει και με διαφορά στην παρούσα φαση

Το κινητό μου το εγγραψα στο posr μου είναι iphone.

On 2/10/2017 at 6:10 PM, GriGaS said:

Εγώ πάντως σε Intel based NAS της QNAP παίζω απροβλημάτιστα οποιοδήποτε video του youtube είτε μέσω του plugin του Kodi είτε μέσω της σχετικής εφαρμογής του NAS.

 

Όσον αφορά το ερώτημα του @Staxtis, πιστεύω πως η καλύτερη και πιο future-proof λύση ήταν είναι και θα είναι το mini pc. Ακόμα και οι Celeron της γενιάς Skylake παίζουν νεράκι τα h265 ανεξαρτήτως bitrate (μέχρι 8bit χρώμα) ενώ νομίζω πως οι Kaby Lake θα υποστηρίζουν και 10bit.

Σε pc θα παω είναι αυτό που ήθελα πιο πολύ αλλα δεν ήξερα αν ηταν ο πιο σωστός τρόπος.

οσο αφορά το pc εχει να μου πεις κάτι να προσέξω;Γιαdesktop pc είμαι πάρα πολυ καλώς ειδικά gaming αλλα με mini-htpc δεν εχω ασχοληθεί καθόλου.

 

On 2/10/2017 at 7:27 PM, giorgos2187 said:

Θα συμφωνησω για τη λυση του mini pc-htpc. Κακα τα ψεμματα ειναι οτι πιο ευκολο και πιο ευχρηστο μπορει να εχει καποιος. Αλλα το κοστος θ ανεβει αρκετα για να το παρεις πακετο με την oled.... 

Τί κοστος υπολογίζεις για κατι καλό;

Φανταζομαι το κοστος είναι αρκετα σχετικο οπως το desktop pc 400-3000...

Αν υπολογισουμε οτι εχω ενα pc με 1060g1 i5 6600 3200xχρονισμενες 16gb ram και μου βγηκε αρκετ´α φτηνα(για αυτο που ειναι)

1050 χωρις φπα...για κάτι

λοιπόν με ανάλογη ποιότητα..

Επίσης τι είναι αυτο που κερδιζεις απο ενα καλο-"ακριβο" htpc-mini pc σε σχέση με ενα πιο φτηνό-λιγότερα καλό;;

4 hours ago, YDinopoulos said:

Επισης για να εχεις HDMI CEC για να το χειριζεσαι το minni pc απο το remote της τηλεορασης , θα χρειαστεις και ανταπτορακι που ειναι στο 45ευρω+

 

Hdmi cec?θα παίξω λιγο google αλλα επειδή είμαι εκτος και απο κινητό μπορεις να μου το αναπτυξεις λιγο;Τι ακριβώς και γιατι να το κανω μιας και στο pc οπως ειπα θα βάλω λογικα ασυρματο mouse-keyboard.Ο χειρισμος χωρις να εχεις τον cursora πως θα γίνεται;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Σας ευχαριστώ ολους πααααρα πολυ για την βοήθεια και τος ιδεες σας.Περιμενω τις επόμενες προτάσεις σας-συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Να πώ επίσης οτι το pc που εχω τώα για gaming-browsing-editing ειναι αυτό που θα μεινει για αυτη της χρήση.Αλλωστε παίζω μονο ενα game και οτι αλλο θα ειναι απο xbox-ps.

Θέλω αν οσο το δυνατον καλύτερο htpc ωστε να μου κάνει την ζωή πιο ευκολη για το λιγο browsing-netflix-kodi(το kodi περιμένω να μου πείτε αν μπαινει σε lg tv) και γενικα το θέλω SOLID αλλα για απλη χρήση.Δεν θέλω σίγουρα gaming.Τωρα αν υπαρχουν δυνατοτητες που δεν γνωρίζω η γενικες αναγκες δικές σας απο τα τα htpc τελευταιας γενιάς που δεν γνωρίζω θα χαρώ να τα ακούσω να δω μήπως σκεφτω κατι αλλο η μου αρέσει κατί απο αυτά ωστε να το δούμε.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, slalom said:

Αν η TV εχει android, το kodi το εγκαθιστας εκει

Η lg δεν εχει android εχει web os.Θεωρητικα δεν μπαινει kodi απευθειας στην tv απλα ρωτησα αμα ξέρετε κάτι παραπάν αλλα έτσι οπως το βλέπω θα μπεί στο pc μαλλον είναι π καλυπτερος τρόπος αλλα περιμένω να μου πει και κάποιος αλλως.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο άσχετως με τα htpc που θεωρούσα οτι ήταν κάτι διαφορετικό..Ειναι ενα κανονικο PC απλα σε μικρό κουτί...Του βάζεις win10 το στήνεις κανονικά ακόμα και το hardware του είναι ίδιο σε gpu-cpu ανάλογα με το ΤΙ θέλει ο καθένας...

Βέβαια θα ήθελα ακόμη την γνώμη του @YDinopoulos  @giorgos2187 @GriGaS σε σχέση με τα quote που έκανα πιο πάνω μιας και έχω τις απορίες μου..:D ή οποιοσδήποτε άλλος έχει να προτίνει κάτι.

Κάτι ακόμα που είναι κάπως εκτός θέματος μιας και μιλάμε για συνδεσμολογίες-επιλογές htpc κλπ κλπ ειδα μερικά πράγματα ακόμα και θα τα ανεφέρω σαν offtopic μήπως όποιος το δεί έχει καμία άποψη και αν και θα εφόσον αποφασίσω για όλα θα ανοίξω λογικά άλλο θέμα αν χρειαστώ το support σας.

OFF TOPIC

Καταρχίν μπορώ να κάνω stream απο htpc τα games που έχω στο main pc?Και να χρησιμοποιώ το main pc?Γίνετε μόνο απο το Shield της Nvidia η και απο htpc?Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι αψογο.
Για htpc αυτο που με νοιάζει πέρα απο το browsing-kodi-popcorntime(γενικά οτι έχει να κάνει με movies) είναι να ειναι ΟΜΟΡΦΟ μιας και είναι στο σαλόνι γρήγορο(αμεσο θα έλεγα καλύτερα)και φυσικά ΑΘΟΡΥΒΟ(και μικρό θα ήθελα να είναι)...
2 κουτιά που δεν είναι μικρά αλλα είναι όμορφα ειναι το fractal 605node και το fractal 304 και φυσικά το corsair bulldog 2.0...Πέρα απο αυτά η άλλη επιλογή είναι να πάω σε ενα NUC της Intel?
Σαν hardware ενας i3 kabylake,ssd,8gb ram,motherboard 70-90euro,psu 400-500 νομίζω είναι καλα...gpu χρειάζομαι?Η onboard της μητρικής θα κάνει δουλειά?η έστω μιας μητρικής λίγο πιο ακριβή πχ 120-150euro(ωστε να γλιτώσω την gpu)...

OFF TOPIC
 

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις περιοχεμενο streaming η για να εχεις προσβαση σε αρχεια δικτυου θελει συνδεση. Και οσο εχω παρατηρησει στο δικο μου, το wifi του, δεν ειναι ιδιαιτερα καλο.
Το Mirracast εχει να κανει με την τηλεοραση αν το  υποστηριζει η οχι. Οι πιο καινουργιες Smart , συνηθως εχουν .

 

   HDMI CEC... Πολυ πολυ χοντρικα : χειριζεσαι ολες τις συσκευες με ενα τηλεχειρηστηριο, αυτο της TV. Με τα βελακια (που οπως ειπαμε, σχεδον ολες εχουν απο κατι).
Οι καρτες γραφικων των pc δεν το υποστηριζουν σε hardware επιπεδο και θες ανταπτορα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, YDinopoulos said:

Για να δεις περιοχεμενο streaming η για να εχεις προσβαση σε αρχεια δικτυου θελει συνδεση. Και οσο εχω παρατηρησει στο δικο μου, το wifi του, δεν ειναι ιδιαιτερα καλο.
Το Mirracast εχει να κανει με την τηλεοραση αν το  υποστηριζει η οχι. Οι πιο καινουργιες Smart , συνηθως εχουν .

 

   HDMI CEC... Πολυ πολυ χοντρικα : χειριζεσαι ολες τις συσκευες με ενα τηλεχειρηστηριο, αυτο της TV. Με τα βελακια (που οπως ειπαμε, σχεδον ολες εχουν απο κατι).
Οι καρτες γραφικων των pc δεν το υποστηριζουν σε hardware επιπεδο και θες ανταπτορα. 

Πως θα χειρίζομαι ενα win10 interface με τα βελάκια όμως?
Καταλαβαίνω οτι  είναι ωραία να το χειριζεσαι απο ενα τηλεχειρηστηριο και ναι να τα δώσω αυτα τα 30-40euro.. αλλα όταν αυτό είναι pc που εξυπηρετεί?

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Πως θα χειρίζομαι ενα win10 interface με τα βελάκια όμως?
Καταλαβαίνω οτι  είναι ωραία να το χειριζεσαι απο ενα τηλεχειρηστηριο και ναι να τα δώσω αυτα τα 30-40euro.. αλλα όταν αυτό είναι pc που εξυπηρετεί?

Δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα σε htpc.

Η καλύτερη λύση απλό ασύρματο ποντίκι με το usb dongle να είναι σε μπροστινή θύρα (σε μένα πιάνει έτσι περίπου από τα 3,5 μέτρα) ή ακόμα καλύτερα Bluetooth ποντίκι.

 

Υπάρχουν και κάτι λύσεις τέτοιες: http://www.skroutz.gr/c/68/keyboards.html?from=most-popular&keyphrase=htpc+πληκτρολόγιο 

ή τέτοιες http://www.skroutz.gr/s/7299555/Logitech-Wireless-Touch-Keyboard-K400-Plus.html?from=vertical

Αλλά προσωπικά έχω βολευτεί με ένα φθηνό ασύρματο combo set του 15ευρου.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dpolal said:

Δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα σε htpc.

Η καλύτερη λύση απλό ασύρματο ποντίκι με το usb dongle να είναι σε μπροστινή θύρα (σε μένα πιάνει έτσι περίπου από τα 3,5 μέτρα) ή ακόμα καλύτερα Bluetooth ποντίκι.

 

Υπάρχουν και κάτι λύσεις τέτοιες: htpc πληκτρολόγιο - Πληκτρολόγια | Skroutz.gr

ή τέτοιες Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus | Skroutz.gr

Αλλά προσωπικά έχω βολευτεί με ένα φθηνό ασύρματο combo set του 15ευρου.

Εφόσον δεν εξυπηρετεί τότε θα πάω σε αυτό που ήθελα και έγγαψα κα ιστην αρχή...Διότι μιας και μιλάμε για σαλόνι δεν με νοιάζει τίποτα παραπάνο απο την εμφάνιση...Αρα??
Magic Trackpad 2
Magic Keybaord 2
γαμημένο μήλο.axaxxaxa

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για την αργοπορια... 

Ακριβως αυτο που λεει και ο @dpolal πιστευω κι εγω. Και γι αυτο εγραψα οτι πιστευω οτι την βολικοτητα ενος μινι pc δεν θα τη βρεις ευκολα σε αλλες λυσεις. Φτιαχνεις το pc, το κουμπωνεις στην hdmi εισοδο και με ενα παμφθηνο σετ mouse-keyboard κανεις ωραιοτατα τη δουλεια σου. Την ανεση του ποντικιου δυσκολα θα τη βρεις σε οποιαδηποτε εφαρμογη με τηλεχειριστηριο ειτε τρεχεις win 10 η ακομα και καποιο αλλο λειτουργικο.

Τωρα για το κοστος, δεν νομιζω οτι απαιτειται ενα χιλιαρικο για ενα mini pc. Κοιτας απλα εναν επεξεργαστη χαμηλου tdp που να μπορει να παιξει ανετα ολα τα τελευταια φορματ εικονας και ηχου και η μιση δουλεια ηδη εγινε. Μετα μια απλη φθηνη μητρικη για να τον κουμπωσεις, ενας δισκος, κουτι τροφοδοτικο και μνημη. Μπορεις την καρτα γραφικων να την αποφυγεις εντελως. Δεν γνωριζω ακριβως σε ποιο cpu μπορεις να βασιστεις οποτε εδω ας μιλησουν οσοι ξερουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για HTPC θα μπορούσες να κοιτάξεις και σε καποιο μικρό barebone. Υπάρχουν τα shuttle που θα βρεις αναλυτικά review στην σχετική κατηγορία, τα intel nuc, τα gigabyte brix και άλλα. Με εξαίρεση το gaming streaming για το οποίο δηλώνω άγνοια, ένας skylake celeron θα σε καλύψει απόλυτα, εφόσον μιλάμε για απλό browsing και αναπαραγωγή video. Φυσικά με το ανάλογο κόστος μπορείς να πας ακόμα και σε i7.

 

Όσον αφορά το χειρισμό, προσωπικά χρησιμοποιώ ένα Rii i8+ (προσοχή στους κλώνους) και FLIRC, ανάλογα τα κέφια και το τι θέλω να κάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, GriGaS said:

Για HTPC θα μπορούσες να κοιτάξεις και σε καποιο μικρό barebone. Υπάρχουν τα shuttle που θα βρεις αναλυτικά review στην σχετική κατηγορία, τα intel nuc, τα gigabyte brix και άλλα. Με εξαίρεση το gaming streaming για το οποίο δηλώνω άγνοια, ένας skylake celeron θα σε καλύψει απόλυτα, εφόσον μιλάμε για απλό browsing και αναπαραγωγή video. Φυσικά με το ανάλογο κόστος μπορείς να πας ακόμα και σε i7.

 

Όσον αφορά το χειρισμό, προσωπικά χρησιμοποιώ ένα Rii i8+ (προσοχή στους κλώνους) και FLIRC, ανάλογα τα κέφια και το τι θέλω να κάνω.

Να προτιμήσω κα΄τι τέτοιο δηλαδή?Σε αυτα αν εξαιρέσεις το μέγεθος που ειναι ελκυστικο δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμηση η να του αλλάξεις κάτι κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.