Jump to content



Τροφοδοσία rgb λεντοταινιας και αλλες ερωτησεις


Recommended Posts

Εχω ενα πολυ συχνο προβλημα με της rgb λεντοταινιες..ιδιαιτερα με αυτες που βαζω μεσα στο pc case..μου καιγεται μονιμα το μπλε led...μου ειπαν ειναι οτι μαπα αυτα τα τροφωδοτικα που εχω και να παρω αλλο..το θεμα ειναι οτι εκτος απο οτι δεν ξερω ποιο να παρω δεν ξερω και εαν ισχυει αυτο που μου ειπαν.

 

Εχω και ενα διαφορετικο που το εχω για λεντοταινια στην tv αλλα δεν μου εχει παρουσιασει ποτε θεμα..θα ηθελα ομως να παιρνουν ολα ρευμα απο ενα..αλλα δεν εχω ιδεα πως γινεται

 

Η παρακατω φωτο ειναι με το μπλε led να δουλευει μεσα στο pc case

16521838_1370789046313602_126185980_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να μας πεις περισσότερα πράγματα για να βοηθήσουμε ! :)

Αυτά που λές είναι λίγο αόριστα.

Για παράδειγμα σου καίγεται το μπλέ LED στην LEDοταινία, ή η έξοδος του τροφοδοτικού που αντιστοιχεί στο μπλέ LED, γιατί να καούν όλα τα μπλε LED  μου φαίνεται λίγο παράξενο!

Και επίσης είναι παράξενο καθώς από ζήτημα τάσης αυτά είναι που δουλεύουν ψηλότερα!

Μετά την πρώτη φορά που είχες πρόβλημα , πως το διόρθωσες, τι άλλαξες και πόσο καιρό κράτησε το πραγμα σωστό ?

Παρεμπιπτόντως -αν δεν το έχεις δεί- καλό για να μην πω απαραίτητο είναι να διαβάσεις εδώ :

LED strip guide - "Και εγένετο Φως..."

Σίγουρα μετά θα έχεις πολύ λιγότερες απορίες! :D

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μάλλον θα πρέπει να μας πεις περισσότερα πράγματα για να βοηθήσουμε ! :)

Αυτά που λές είναι λίγο αόριστα.

Για παράδειγμα σου καίγεται το μπλέ LED στην LEDοταινία, ή η έξοδος του τροφοδοτικού που αντιστοιχεί στο μπλέ LED, γιατί να καούν όλα τα μπλε LED  μου φαίνεται λίγο παράξενο!

Και επίσης είναι παράξενο καθώς από ζήτημα τάσης αυτά είναι που δουλεύουν ψηλότερα!

Μετά την πρώτη φορά που είχες πρόβλημα , πως το διόρθωσες, τι άλλαξες και πόσο καιρό κράτησε το πραγμα σωστό ?

Παρεμπιπτόντως -αν δεν το έχεις δεί- καλό για να μην πω απαραίτητο είναι να διαβάσεις εδώ :

LED strip guide - "Και εγένετο Φως..."

Σίγουρα μετά θα έχεις πολύ λιγότερες απορίες! :D

 

Αλλαξα μετασχηματιστη...αλλα δεν ειμαι διατεθιμενως να κανω καθε 3 και λιγο το ιδιο..θελω να παρω εναν της προκοπης αλλα δεν ξερω ποιον..

Εχω απο αυτες της κλασσικες της κινεζικες που της δινουν μαζι με τον μετασχηματιστη και τον dimmer/controller...απλα καθε 3 και λιγο μου κανει αυτο το προβλημα..μονο μεσα στο κουτι..το μονο που δεν εκανα απο τον "οδηγο" ειναι να κανω την εσωτερικη συνδεση..δηλαδη να παιρνει ρευμα απο το psu του pc γιατι δεν το καταφερα την 1η φωρα και καπως το φοβηθηκα κιολας μετα

Link to comment
Share on other sites

Άρα το θέμα δεν είναι το Μπλε LED  αλλά ο driver τους στο τροφοδοτικό που χρησιμοποιούσες !

Για πες ποιό ήταν αυτό και τι χαρακτηριστικά είχε.

Πές και τα αντίστοιχα για αυτό που έβαλες τώρα (ισχύ, ρεύμα, τάση κλπ που ενδεχομένως αναφέρει )

Και κάτι σημαντικό με το που έβαλες το νέο τροφοδοτικό , όλα επανήλθαν στο κανονικό τους  χωρίς καμία άλλη παρέμβαση?

Επίσης πες μας και τι LEDoταινία έχεις χρησιμοποιήσει τι χαρακτηριστικά έχει  (πόσο πυκνή και πόσα Watt ανά μέτρο είναι ) και φυσικά τι μήκος έχει.

Ακόμα αν την έχεις χωρίσει σε τμήματα και τι μέσα  έχεις χρησιμοποιήσει για να ενώσεις τα διάφορα τμήματα μεταξύ τους !

 

Το παλιό τροφοδοτικό -όταν "κάηκε" η "μπλε έξοδός" του, εξακολουθούσε να δίνει τα άλλα δυο χρώματα ?

Έχεις ελέγξει αν κάτι στην εγκατάσταση της ταινίας ενδέχεται να είναι ύποπτο για το θέμα που έχεις, μήπως κάτι βραχυκυκλώνει,

ή μήπως παρουσιάζει κακή επαφή ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ενωσα με τιποτα..απλα την κολλησα περιμετρικα μεσα στο κουτι...2 τετοιες εχω..η μια ειναι στην tv και η αλλη μεσα στο pc case..

_________________583cd92f5e5b2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κακής ποιότητας controller και ταινία LED. Καλό θα ήταν να υπολογίσεις πόσα μέτρα ταινία θέλεις, τι απόδοση να έχει και να τα πάρεις από κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού. Είναι ποιο ποιοτικά και τα τροφοδοτικά έχουν και προστασίες βραχυκυκλώματος. Αν μπορείς τις ενώσεις καλό είναι να τις κάνεις με κολλητήρι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.