Jump to content



Keep it safe! Η ασφάλεια πάνω από όλα...


Recommended Posts

Ελπιζω να μην αγγιζω πολυ τα ορια του off topic. Σημερα στη δουλεια εμαθα οτι δεν μπορεις να εμπιστευεσαι ποτε δουλεια καποιου αλλου. Γειωση δεν υπηρχε στο κεντρικο πιλλαρ, και σε ενα ενδιαμεσο πινακα η μια φαση απο τριφασικο 32Α ακουμπαγε τη γειωση με αποτελεσμα να μου ριχνει κλωτσια καθε φορα που ακουμπουσα μεταλλικα μερη στα μηχανηματα μου. Τους αλλους συναδελφους δεν τους χτυπουσε συνεχεια, μονο αν τυχαινε και εκαναν σωμα με τη γη. Φανταζομαι λοιπον οτι καποια σαλομον παπουτσια που φορουσα δεν με μονωνουν.

Τι πρεπει να προσεχω στα επομενα παπουτσια που θα παρω? Θεωρησα οτι απο τη στιγμη που ειναι καποιο ειδος λαστιχενιου/καουτσκουκ ο πατος δε θα ειχα θεμα, αλλα προφανως εσφαλα. Αποκλειω καποιο αβολο η παααρα πολυ ακριβο παπουτσι εργασιας γιατι τα φοραω πολλες ωρες και σκαρφαλωνω οποτε θελω να ειναι ανετα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 7 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Ελπιζω να μην αγγιζω πολυ τα ορια του off topic. Σημερα στη δουλεια εμαθα οτι δεν μπορεις να εμπιστευεσαι ποτε δουλεια καποιου αλλου. Γειωση δεν υπηρχε στο κεντρικο πιλλαρ, και σε ενα ενδιαμεσο πινακα η μια φαση απο τριφασικο 32Α ακουμπαγε τη γειωση με αποτελεσμα να μου ριχνει κλωτσια καθε φορα που ακουμπουσα μεταλλικα μερη στα μηχανηματα μου. Τους αλλους συναδελφους δεν τους χτυπουσε συνεχεια, μονο αν τυχαινε και εκαναν σωμα με τη γη. Φανταζομαι λοιπον οτι καποια σαλομον παπουτσια που φορουσα δεν με μονωνουν.

Τι πρεπει να προσεχω στα επομενα παπουτσια που θα παρω? Θεωρησα οτι απο τη στιγμη που ειναι καποιο ειδος λαστιχενιου/καουτσκουκ ο πατος δε θα ειχα θεμα, αλλα προφανως εσφαλα. Αποκλειω καποιο αβολο η παααρα πολυ ακριβο παπουτσι εργασιας γιατι τα φοραω πολλες ωρες και σκαρφαλωνω οποτε θελω να ειναι ανετα. 

https://www.skroutz.gr/s/11706704/Cofra-Electrical-SB-E-P-WRU-HRO-FO-SRC.html

 

Αυτά έχουν μερικοί συνάδελφοι στην δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αποφυγω το παπουτσι εργασιας και να κανω τη δουλεια μου με καποιο ανετο αθλητικο, εφοσον δε χρειαζομαι τις υπολοιπες ασφαλειες που παρεχει ενα τετοιο παπουτσι, αλλα η ανεση ειναι απαραιτητη. Ψαχνω δηλαδη τι υλικα να κοιταω το παπουτσι μου να εχει, για να μην ψωνιζω με πολυμετρο στα παπουτσαδικα, αλλα να εχω μια ιδεα απο πριν ποια μου κανουν και ποια οχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Θελω να αποφυγω το παπουτσι εργασιας και να κανω τη δουλεια μου με καποιο ανετο αθλητικο, εφοσον δε χρειαζομαι τις υπολοιπες ασφαλειες που παρεχει ενα τετοιο παπουτσι, αλλα η ανεση ειναι απαραιτητη. Ψαχνω δηλαδη τι υλικα να κοιταω το παπουτσι μου να εχει, για να μην ψωνιζω με πολυμετρο στα παπουτσαδικα, αλλα να εχω μια ιδεα απο πριν ποια μου κανουν και ποια οχι.

https://www.emmanouil.com/μποτάκι-ασφαλείας-s3-hro-hi-src-esd-poly600-non-metallic

πιστεύω είσαι καλυμμένος... είναι και esd...και δεν έχει και μεταλλικά "μέρη" 

@Seafalco ? τι λες? 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόσφατα έκανα επισκευές σε 3 διαφορετικές τέντες. Στη μία που ήταν σαν αυτή της φωτογραφίας (με μπράτσα) σε κάποια φάση μπήκα μέσα γιατί δεν μπορούσα να τους βλέπω.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα... Οι τεντάδες υπάγονται στα στεγασμένα επαγγέλματα, και την αποκλειστική ευθύνη την έχει ο εργοδότης/ιδιοκτήτης της επιχείρησης που τους απασχολεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος geochal έγραψε:

Καλημέρα. Το πρόβλημα είναι ότι άμα αυτός πέσει εσύ θα τρέχεις στα δικαστήρια για την βλακεία του.

Μπα περα απο αυτο που λεει ο Γιωργος δε δουλευε σε ιδιοκτησια μου :p

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Μπα... Οι τεντάδες υπάγονται στα στεγασμένα επαγγέλματα, και την αποκλειστική ευθύνη την έχει ο εργοδότης/ιδιοκτήτης της επιχείρησης που τους απασχολεί.

Δεν έχει να κάνει με ασφαλιστικές εισφορές έχει να κάνει νομοθεσία Ασφάλειας στην Εργασία/οικοδομικές εργασίες. Ισχύει η 11η Εντολή ΟΥ Μπλέξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε θανατηφόρο ή σοβαρό ατύχημα πρέπει να ανακοινωθεί σε αστυνομία, Ασφαλιστικό φορέα και Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας Τεχνικό Κλάδο (αν αυτός εργάζεται σε κάποια εταιρεία). Μέχρι λοιπόν να διαπιστωθεί ότι αυτός έκανε την βλακεία όλοι αυτοί θα είναι στα πόδια σου. Αν είναι αυτοαπασχολούμενος δεν έχεις πρόβλημα θεωρητικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν κάποιος πει ή γράψει ότι δεν είχες καλή γείωση και γι' αυτό δεν λειτούργησε ο αντιηλεκτροπληξιακός που οφείλεις να έχεις και έτσι δύνεται η δυνατότητα αστικής ευθύνης.

Το έγραψα πιο πάνω με λιγότερα λόγια. Ου μπλέξεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε τα ξέρω όλα αυτά, και προφανώς ισχύει το ου μπλέξεις.

 

Παρ΄ όλα αυτά ο ιδιώτης - ιδιοκτήτης έχει το τεκμήριο της ηλιθιότητας, εφόσον δεν έχει κάνει εργασίες που απαιτούν την οποιουδήποτε είδους άδεια/έγκριση δόμησης. Π.χ. στην συγκεκριμένη περίπτωση η τοποθέτηση τέντας με βάση το άρθρο 30 του 4495/2017 δεν χρειάζεται κανένα είδος άδειας. Το αν χρειάζεται κάποιο είδος σκαλωσιάς είναι ευθύνη αυτού που θα αναλάβει να βάλει την τέντα να το πει. Εάν αποφασιστεί η δουλειά να γίνει με χρήση σκαλωσιάς, τότε αλλάζει το πράμα  και χρειάζεσαι άδεια, στην οποία μπαίνει και μηχανικός ως επιβλέπων, οπότε το μπαλάκι της ευθύνης πάει σε αυτόν.

 

Τα πράγματα θα ήταν όμως εντελώς διαφορετικά εάν στη θέση του τεντά ήταν ένας μπογιατζής. Οι εξωτερικοί χρωματισμοί χωρίς χρήση σκαλωσιάς δεν χρειάζονται επίσης άδεια ΑΛΛΑ είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις τις εργασίες στο ΙΚΑ και να κολλήσεις ένσημα. Στην πράξη κανένας δεν το κάνει. Εκεί ναι, σε ενδεχόμενο ατύχημα υπάρχει σοβαρό θέμα.

 

Στο παράδειγμα με τον ηλεκτρολόγο, τόνισα το βλακεία, εννοώντας πχ να πιάσει αγωγό φάσης κατά την αντικατάσταση ρελέ. Στην περίπτωση που ανέφερες εσύ, εάν η εγκατάσταση έχει ΥΔΕ σε ισχύ τότε το πρόβλημα το έχει αυτός που υπέγραψε την ΥΔΕ. Εάν όμως δεν έχει ΥΔΕ σε ισχύ, τότε πιθανότατα μπλέκει ο ιδιοκτήτης που δεν φρόντισε να κάνει τον απαιτούμενο επανέλεγχο.

 

(όπως καταλαβαίνω από τον τρόπο που γράφεις είσαι και εσύ του κλάδου, περισσότερο τα γράφω για να έχουν οι υπόλοιποι μια μυρωδιά του τι ισχύει)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην Ελλάδα οι άνθρωποι δηλώνουν πολλά ας διευκρινίσω το παράδειγμά σου. Ηλεκτρολόγος εργοδότης (αυτοαπασχολούμενος) τρέξιμο μόνο με την αστυνομία για καταθέσεις και ευθύνη καμία. Ηλεκτρολόγος εργαζόμενος σε επιχείρηση ευθύνη ο εργοδότης έμμεση ευθύνη του ιδιοκτήτη και τρέξιμο σε αστυνομία και εάν δεν βρεθεί κάποιος κακόπιστος δικηγόρος να σε μπλέξει την γλίτωσες (αστική ευθύνη). Περίπτωση τρίτη εργάτης που κατά δήλωση είναι ηλεκτρολόγος χωρίς άδεια ηλεκτρολόγου (κανένας δεν ζητάει άδεια από μαστόρια) θεωρείσαι εσύ ο εργοδότης και αρχίζει το τρέξιμο και το μπλέξιμο. Επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου σου λέω ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και έχεις να κάνεις με άσχετους ανθρώπους όχι τεχνικούς που συνήθως κοιτάνε να ξεφορτωθούν το θέμα του ατυχήματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

σκεφτεσαι κατι ιδιαιτερο?

εγω χρησιμοποιω δερματινα λεπτα της belota (αγελαδινο μαλακο δερμα -λευκα)

πιστευω οτι ειναι 'κοινα' στα εργαλειομαγαζα και με διευκολυνουν σε οσες εργασιες εχουν σχεση με μεταλλο -κοστος 5-6 ευρω

170216171102956.jpg

Έγινε επεξεργασία από makio
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 Ξερω οτι τα Mechanix ειναι πολυ καλα σαν γαντια, αλλα εχουν ειδικα για τροχο γαντια?

Υπαρχουν καποια που να ειναι και για τροχο και για ηλεκτροκολιση (οχι TIG αλλα απλη)

 

Αν αυτα που λες ειναι οκ, τοτε θα παρω αυτα

 

Επισης και Μασκα full face ηλεκτροκολλησης χρειαζομαι .. ακουω προτασεις

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.