Jump to content



Keep it safe! Η ασφάλεια πάνω από όλα...


Recommended Posts

11 hours ago, DJman said:

 Ξερω οτι τα Mechanix ειναι πολυ καλα σαν γαντια, αλλα εχουν ειδικα για τροχο γαντια?

Υπαρχουν καποια που να ειναι και για τροχο και για ηλεκτροκολιση (οχι TIG αλλα απλη)

 

Αν αυτα που λες ειναι οκ, τοτε θα παρω αυτα

 

Επισης και Μασκα full face ηλεκτροκολλησης χρειαζομαι .. ακουω προτασεις

 

τα mechanix ειναι καλα γαντια και στην τιμη που πρεπει

εχω βολευτει με τα belota που σου προτεινω γιατι ειναι μαλακά κι εχω αισθηση οπου τα φοραω τροχισμα,κοπη,αλυσοπριονο κλπ οτι δουλεια προκυψει δλδ...

τους αλλαζω τα φωτα με λιγα λογια μεχρι να φθαρουν κι αρχισουν να τρυπανε οποτε τα ..υποβιβαζω σε ελαφρες εργασιες!

για προστασια ΔΕΝ προσφερουν τιποτα σοβαρο αλλα για γρεζια, σκληθρες,ηλεκ/ληση ειναι μια χαρα (για μενα)

αν και η προστασια ξεκινα απο το μυαλο μας....αν δεν εχουμε 100% την προσοχη μας σ αυτο που κανουμε δεν νομιζω τα γαντια να μας σωσουν

για ηλεκτροκοληση κανονικα χρειαζεσαι δερματινα χοντρα γαντια οπως και ποδιά αλλα αν την χειριζεσαι περιστασιακα και για 5-6 ωρες συνολο ανα εργο τοτε και καποια χοντρα

ρουχα εργασιας (τζιν) ειναι μια χαρα - αρκει να μην αφηνεις ακαλυπτο το σωμα

αν σ ενδιαφερει επαγγελματικα τοτε κοιτας το καλυτερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

22 minutes ago, makio said:

τα mechanix ειναι καλα γαντια και στην τιμη που πρεπει

εχω βολευτει με τα belota που σου προτεινω γιατι ειναι μαλακά κι εχω αισθηση οπου τα φοραω τροχισμα,κοπη,αλυσοπριονο κλπ οτι δουλεια προκυψει δλδ...

τους αλλαζω τα φωτα με λιγα λογια μεχρι να φθαρουν κι αρχισουν να τρυπανε οποτε τα ..υποβιβαζω σε ελαφρες εργασιες!

για προστασια ΔΕΝ προσφερουν τιποτα σοβαρο αλλα για γρεζια, σκληθρες,ηλεκ/ληση ειναι μια χαρα (για μενα) 

αν και η προστασια ξεκινα απο το μυαλο μας....αν δεν εχουμε 100% την προσοχη μας σ αυτο που κανουμε δεν νομιζω τα γαντια να μας σωσουν 

για ηλεκτροκοληση κανονικα χρειαζεσαι δερματινα χοντρα γαντια οπως και ποδιά αλλα αν την χειριζεσαι περιστασιακα και για 5-6 ωρες συνολο ανα εργο τοτε και καποια χοντρα

ρουχα εργασιας (τζιν) ειναι μια χαρα - αρκει να μην αφηνεις ακαλυπτο το σωμα

αν σ ενδιαφερει επαγγελματικα τοτε κοιτας το καλυτερο

 

Ηλε/κολληση 1-2 ωρες το μηνα για ιδιοκατασκευες.Αρα ισως να παρω μονο γαντια.

Ο τροχος, ειναι το μονο εργαλειο που με τρομαζει.(παρόλο που μπορώ να χειριστώ  μεγαλύτερα, αυτον τον εχω πάρει απο φόβο, απο τότε που τον "γνώρισα")

Για αυτό και τον αποφεύγω με εναλλακτικές λύσεις (σπαθοσεγα και αλλα) παρόλο που κάνω περισσότερο χρόνο για να τελειώσω την ίδια δουλειά.

 

Τελικα συμπερασματα :τα belota τα απλα ειναι καλυτερα  απο τα mechanix για τροχο ?

(αυτο που θελω ειναι αν φυγει κανενα κομματι απο τον τροχο, να μην καρφωθει στο χερι)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJman said:

Τελικα συμπερασματα :τα belota τα απλα ειναι καλυτερα  απο τα mechanix για τροχο ?

(αυτο που θελω ειναι αν φυγει κανενα κομματι απο τον τροχο, να μην καρφωθει στο χερι)

ειναι πολυ καλα γι αυτο που ειναι...εχουν καλη προστασια για μικροατυχιες κι εχουν 'αισθηση' στο πιασιμο που μ ενδιαφερει σημαντικα

τωρα στην περιπτωση που σπασει το δισκακι - εκει το πραγμα αλλαζει, δεν ειναι μονο τα χερια που εχουν κινδυνο αναλογα τη σταση του σωματος κατα την κοπη..

αλλα οπως προανεφερα η προστασια αρχιζει απο το μυαλο μας

πχ κοβω με δισκακια για inox γιατι κοβουν γρηγορα με ακριβεια και χωρις πολυ φασαρια/βρωμα

ΑΛΛΑ ειναι ευαισθητα σε κακο χειρισμο ! δλδ δεν θελουν ν αλλαζεις κλιση ή να προσπαθεις να κοψεις καμπυλες (σχετικα κλειστες) ή να 'πιασει' ο δισκος σε αλλη επιφανεια απαυτη που κοβεις γιατι πχ ειναι τυφλο σημειο κλπ ή (σημαντικο) ειναι φτηνιαρης (budget) και φτιαγμενος απο ...σκουπιδια

τελικο συμπερασμα δεν μπορω να βγαλω για σενα γιατι ειναι θεμα ασφαλειας/ψυχολογιας

εγω προσωπικα δουλευω το τροχαδακι και χωρις προφυλακτηρα αρκετες φορες αλλα παιρνω και τα μετρα μου....

κι επισης μπορει να μην εχω τα μουρατα γαντια αλλα αγοραζω καλης ποιοτητας δισκακια κοπης (κι αυτο μετραει και σε αλλες περιπτωσεις στο χομπυ μας)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makio said:

....

 

Δισκακια τι μαρκα αγοραζεις αληθεια. Εγω εχω ακομα της Black & Decker πανω (που λογικα ειναι της πλακας? )

 

Με βλεπω να φοραω mechanix και απο πανω τα belota ?

 

Επισης πες και μια μασκα ηλ/κολησης για 1 φορα το μηνα

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJman said:

 

Δισκακια τι μαρκα αγοραζεις αληθεια. Εγω εχω ακομα της Black & Decker πανω (που λογικα ειναι της πλακας? )

 

Με βλεπω να φοραω mechanix και απο πανω τα belota ?

 

Επισης πες και μια μασκα ηλ/κολησης για 1 φορα το μηνα

δισκακια εδω βρισκω dronco και rhodius - αν δεν εχουν θα παρω αναγκαστικα καποιο 'επωνυμο' δλδ bosch κλπ...τα υπολοιπα τα προσπερναω

παρε αν θες τα mechanix να δεις πως θα τα 'δουλεψεις' αλλα καποια στιγμη δοκιμασε κι αυτα που σου λεω - θα με θυμηθεις

μασκα ακομα δουλευω την κλασσικη μ ενα πλαστικο 'τζαμακι' μπροστα για να μην γεμιζει σπυρακια !

στα υπ οψιν ειναι μια ηλεκτρονικη (κινεζικη) γιατι καποιες φορες θα θελα και τα 2 χερια ελευθερα - θελει ομως ψαξιμο γιατι μπορει να παρεις κατι και ακριβο και μαπα..

(οι καλες ηλεκ.μασκες βεβαια εχουν ως εναρξη...150-200 εουρα!)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, makio said:

δισκακια εδω βρισκω dronco και rhodius - αν δεν εχουν θα παρω αναγκαστικα καποιο 'επωνυμο' δλδ bosch κλπ...τα υπολοιπα τα προσπερναω

παρε αν θες τα mechanix να δεις πως θα τα 'δουλεψεις' αλλα καποια στιγμη δοκιμασε κι αυτα που σου λεω - θα με θυμηθεις

μασκα ακομα δουλευω την κλασσικη μ ενα πλαστικο 'τζαμακι' μπροστα για να μην γεμιζει σπυρακια !

στα υπ οψιν ειναι μια ηλεκτρονικη (κινεζικη) γιατι καποιες φορες θα θελα και τα 2 χερια ελευθερα - θελει ομως ψαξιμο γιατι μπορει να παρεις κατι και ακριβο και μαπα..

(οι καλες ηλεκ.μασκες βεβαια εχουν ως εναρξη...150-200 εουρα!)

 

Μαλλον θα παω για mechanix μιας και ειναι γενικης χρησης.

Ειχε μια μασκα μεσα η ηλε/κολληση αλλα δεν τολμω να την χρησιμοποιησω(καλυτερα κλειστα ματια)

 

Ευχαριστω για ολες της πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Μεταφέρω ερώτηση φίλου:

Θέλει ένα ζευγάρι παπούτσια εργασίας για εργοτάξιο (ηλεκτρολόγος μηχανικός), χρώματος ανοιχτού καφέ κατα προτίμηση, καθώς απ'ότι κατάλαβα θα δουλεύει πολύ σε αμμο.
Έχετε κάτι υπόψη σας; Ή που να ψάξει;

Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Τα φοραω και τα δυο. Πολυ ανθεκτικα. Το πρωτο ειναι λιγο πιο heavy. Επειδη εχουν φαρδια σχετικα φορμα, διαλεγεις νουμερο μαλλον ενα κατω απο αυτο που φορας σε πολιτικα παπουτσια.

επισης πολυ ελαφρυ, ασφαλες και ανθεκτικο ειναι και αυτο.

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Αυτό με την άμμο και το καφέ χρώμα το λες για να μην φαίνονται λερωμένα και έτσι?

 

Σωστά. Προσωπικά δε θεωρώ ότι είναι dealbreaker, αλλά αφού μου το είπε όφειλα να το μεταφέρω! [emoji39]

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, τις προωθώ άμεσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μάρκα που είναι αυτά που σου πρότεινε ο Nek... είναι πολύ καλή...πολύ τίμια.... στα λεφτά αυτά αποκλείεται να βρεις κάτι με τις ίδιες προδριαγραφές....αν βρει κάποιος ας το μοιραστεί.... Αυτή την μάρκα την φοράω 3+ χρόνια τώρα... :flex:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 2/22/2017 at 4:17 PM, f117 said:

Πολύ καλό...μπράβο .... παραθέτω από κάτω 3 καταστήματα από τα οποία έχω πάρει διάφορα πράγματα και έχουν τα πάντα σε είδη ατομικής προστασίας 

 

https://conik.gr/

 

https://www.stop.gr/

 

ΕΙΔΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ Αρχείο - Roussakis Michael & CO

 

Θα προσπαθήσω να συλλέξω πληροφορίες για παπουτσια εργασίας και να τις γράψω όπως έκανε η karmen :)  

 

Καλό είναι να αναφερθούμε στην προστασία της αναπνοής

Όντως πολύ καλά! Ιδίως το stop για εμένα. Επίσης άλλα που είτε έχω επισκεφτεί, είτε έχω ακούσει καλά σχόλια είναι:

https://pegasosafety.gr/

http://www.ergosafety.gr/

https://www.safekat.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα σε όλους! Μεταφέρω ερώτηση φίλου:

 

Θέλει ένα ζευγάρι παπούτσια εργασίας για εργοτάξιο (ηλεκτρολόγος μηχανικός), χρώματος ανοιχτού καφέ κατα προτίμηση, καθώς απ'ότι κατάλαβα θα δουλεύει πολύ σε αμμο.

Έχετε κάτι υπόψη σας; Ή που να ψάξει;

 

Ευχαριστούμε!

Ελπίζω να πήρε παπούτσια με ηλεκτρική μόνωση iso που είναι ειδικά για δουλειές σε χώρους υπο τάση!Εκτός και αν βγαζει-βάζει παπούτσια όταν μπαίνει σε χώρους εργασιας υπό τάση.Ειναι ηλεκτρολόγος μηχςνικος οποτε πρέπει να φοράει ειδικά παπούτσια! Ασφάλεια πάνω από όλα!

Άμα χρειάζεται ακόμα πες μου να σου πω αρκετά να δει.

Αυτά που σου προτείνανε τα παιδιά δεν καλύπτουν τέτοια προστασία!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος etien4 έγραψε:

Ελπίζω να πήρε παπούτσια με ηλεκτρική μόνωση iso που είναι ειδικά για δουλειές σε χώρους υπο τάση!Εκτός και αν βγαζει-βάζει παπούτσια όταν μπαίνει σε χώρους εργασιας υπό τάση.Ειναι ηλεκτρολόγος μηχςνικος οποτε πρέπει να φοράει ειδικά παπούτσια! Ασφάλεια πάνω από όλα!

Άμα χρειάζεται ακόμα πες μου να σου πω αρκετά να δει.

Αυτά που σου προτείνανε τα παιδιά δεν καλύπτουν τέτοια προστασία!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 Εσύ λες παπούτσια που σου επιτρέπουν να πατήσεις πάνω σε καλώδια παροχικα μεγάλα στο σκαμα μέσα ..και να κατεβεις σε υποσταθμους κάτω ε?

Με μόνωση 1000αρα....γαλοτσες έχουμε εμείς τέτοιες στην δουλειά...

Για στείλε αν έχει κανονικό μποτάκια να δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, f117 said:

 Εσύ λες παπούτσια που σου επιτρέπουν να πατήσεις πάνω σε καλώδια παροχικα μεγάλα στο σκαμα μέσα ..και να κατεβεις σε υποσταθμους κάτω ε?

Με μόνωση 1000αρα....γαλοτσες έχουμε εμείς τέτοιες στην δουλειά...

Για στείλε αν έχει κανονικό μποτάκια να δούμε :)

Καταρχήν δεν είναι ανάγκη να πατάς πάνω σε καλώδια ή να είσαι σε υποσταθμό!Οποιοσδήποτε χώρος έχει πίνακες υπό τάση απαγορεύεται να μπεις χωρίς ΜΑΠ(μέσα ατομικής προστασίας)!Τα παπούτσια και τα ρούχα είναι τα μόνα που μπορεί να σε σώσουν ή να μειώσουν την ζημιά σε περίπτωση ηλεκτροπληξίας από βραχυκύκλωμα,arc κτλ!

Δεν το συζητώ καν εαν χρειαστεί να δουλέψεις υπό τάση σε πίνακα!

http://www.giasco.com/eng/sectors/electrician/ Αυτην την στιγμη χρησιμοποιω αυτην την μάρκα,παλαιότερα χρησιμοποιούσαμε τα cofra αλλά θέλαμε να μειώσουμε λίγο το βάρος του παπουτσιού! Εάν δεις σε όλα τα safety shoes υπάρχουν κάποιες σημάνσεις που είναι για το τι προορίζεται το κάθε μέσο προστασίας και ποιες προδιαγραφές έχουν!π.χ. δεν επιτρέπεται σε ηλεκτρολόγο να έχει σιδερένια ανθεκτικότητα στην μύτη για ευνόητους λόγους! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Για μάσκα ηλεκτροκόλλησης τι προτείνετε;

Για απλη mma εννοω.

Ειχα δοκιμάσει μια που δανειστηκα telwin .

Παρότι την φορουσα μονιμα ολη την ώρα και περιμενα αρκετα για να τη βγαλω αφου τελειωνα τη κολληση(πειραματικη) ακομα με ενχολει το ενα μάτι. 

Ευτυχως βεβαια ειναι μικρή η ενοχληση και απλα ενιωθα τα ματια μου κουρασμενα. Το ενα ειχε πρηστει το βλεφαρο αλλα μέσα ηταν ασπρο και δεν μπορω να πω πως ειχα κάποιο πονο ουσιαστικό.

Δε ξερω τι μπορει να εφταιγε. Ισως η μάσκα; Μηπως ειχε καποιο κενο; Παρατηρησα πως ειχε ενα μικρο κενο αριστερα σημερα στο ματι που με ενοχλει και πιεσα το καλυμα αλλα εσωτερικα δε φαινοταν κατι να μπαινει φως. Σκεφτoμαι μηπως ηταν απο ανακλασεις γιατι εβλεπα τη λαμψη που εσκαγε στο μπετο απο πισω μου και ανακλουσε. Μηπως απο τα πλακάκια;

Μηπως επρεπε να δοκιμαζα σε πιο μεγαλο χωρο; Μηπως να βαλω και γυαλια εργασιας απο μεσα με uv ;(φορουσα βεβαια καποια γυαλια με uv)

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μηπως αυτα ειναι οκ για να τα φοραω μεσα απο τη μασκα

 

https://stop.gr/en/safety-goggle-2895s-512175.html

 Βαση specs κοβουν πληρως uv και ir και εχουν shade 5. Βεβαια φοβαμαι μηπως δε βλεπω τιποτα μετα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι χρησιμεύει το κράνος στο εργοτάξιο.

 

https://www.youtube.com/watch?v=n-GvU3yxWEk

 

Όσο πιο πολλοί και πιο πολλά συνεργεία δουλεύουν σε ένα χώρο, τόσο πιο επικίνδυνο είναι να σου έρθει κάτι στο κεφάλι. 

Αν δουλεύεις μόνο σου ή με ένα βοηθό, δεν κινδυνεύεις. :)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.