Jump to content


Keep it safe! Η ασφάλεια πάνω από όλα...


Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πολύ καλό...μπράβο .... παραθέτω από κάτω 3 καταστήματα από τα οποία έχω πάρει διάφορα πράγματα και έχουν τα πάντα σε είδη ατομικής προστασίας 

 

https://conik.gr/

 

https://www.stop.gr/

 

http://roussakis-bros.gr/product-category/eidh-prostasias-ergazomenon/

 

Θα προσπαθήσω να συλλέξω πληροφορίες για παπουτσια εργασίας και να τις γράψω όπως έκανε η karmen :)  

 

Καλό είναι να αναφερθούμε στην προστασία της αναπνοής

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για τα links. Μόλις μου έλυσες ένα τρομερό πρόβλημα που λέγεται γάντια!

Ετρωγα τον κόσμο να βρω το νούμερό μου!!!!

 

Θα προσπαθήσω και εγώ να γράψω πέντε πράγματα σε κάποια φάση με διάφορα που έχω πάρει κατα καιρούς... Τι χρησιμοποιώ, τι όχι και πως

Link to comment
Share on other sites

Με τα εργαλεία μπορεί να έχω επαφή από μικρή, αλλά σοβαρά ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια. Πολύ λίγα σε σχέση με τους περισσότερους από εσάς, οπότε και η εμπειρία μου είναι μικρή και οι προτεραιότητές μου ίσως είναι και λάθος.
Αυτό που θέλω να πω σε αυτό το post είναι το τι πράττω από την στιγμή που θα βάλω κάτι στο χαρτί, μέχρι τη στιγμή που θα πιάσω το πρώτο εργαλείο στα χέρια μου για να ξεκινήσω.
Μπορεί να ασχολούμαι λίγο καιρό, αλλά κάτι ο ενθουσιασμός με καινούρια υλικά και εργαλεία, λίγο η ανυπομονησία που με έπιανε παλιότερα, συχνά πυκνά με έφερναν αντιμέτωπη με «χαζά» ατυχήματα. Τυχερή στην ατυχία μου, αυτές οι απερισκεψίες, ήταν μόνο μικροτραυματισμοί και τίποτα σοβαρό.
Ο καιρός πέρασε, το μυαλό (υποτίθεται) έπηξε, οπότε κάποια πράγματα αν δεν γίνουν δεν ξεκινάω να κάνω τίποτα. Παρακάτω ακολουθούν οι κανόνες by karmen1983 :p

 
1.    Ψυχολογία, διάθεση και ξεκούραση 

 

Το πρώτο και το βασικότερο όλων στον τομέα ασφάλειας, πέρα από τα μέσα προστασίας, θεωρώ ότι είναι η ψυχολογία, η διάθεση και πάνω από όλα η ξεκούραση. Καμιά φορά βέβαια παραβαίνω αυτόν τον κανόνα, μιας και όταν φτιάχνω κάτι με κάνει να ξεχνιέμαι, αλλά από όσο έχω παρατηρήσει τότε την παθαίνω.
Όταν το μυαλό είναι αλλού ή κουρασμένο αδυνατεί να προβλέψει το τι μπορεί να έρθει. Με τα εργαλεία το μυαλό πρέπει να είναι πάντα 3-4 βήματα μπροστά για να καταλήξεις στο τέλος της μέρας να θες μονάχα ένα μπανάκι και ένα ποτό για να χαλαρώσεις και όχι επίσκεψη στο ΚΑΤ.


2.    Καθαρό εργαστήριο ή επιφάνεια όπου θα εργαστεί κάποιος.


Κάτι ξέρουν όσοι λένε ότι το ασφαλές εργαστήριο, είναι το καθαρό εργαστήριο. Αν δεν είσαι άνετος μέσα στον χώρο που δουλεύεις, είτε αυτός είναι ένα τεράστιο μηχανουργείο, είτε είναι ένα τραπεζάκι στο μπαλκόνι, καλύτερα σταμάτα, βολέψου, καθάρισε και μετά ξεκίνα. Η άβολη στάση του σώματος, που θα προκληθεί από το Α ή Β εμπόδιο, όταν πρέπει να γίνει μια δουλειά, είναι τις περισσότερες φορές αιτία ατυχημάτων. Όταν από την άλλη το σώμα είναι άνετο, η πιθανότητα λάθους είναι μικρή.


3.    Νούμερο ένα μέσο προστασίας: Γυαλιά για τα μάτια.


Στις αρχές δε σας το κρύβω δε φορούσα ποτέ γυαλιά. Όπως και κανένα άλλο μέσο προστασίας. Για να μπει στο Νο3 των κανόνων μου πέρασα από ένα περιστατικό. Είχα πάρει ένα φθηνό σετ γυαλιά προστασίας από κατάστημα γειτονιάς, γιατί ενώ έβαφα ένα ταβάνι, πιτσίλαγε το ρολό και έμπαινε μπογιά στα μάτια μου. Μετά από 4-5 μέρες και ενώ για κάποιο ανεξήγητο λόγο τα φόρεσα μπαίνοντας στο εργαστήριο, έγινε το κλικ.
Στα χέρια μου είχα ένα κοφτάκι πολύ γνωστής εταιρίας και ακριβό και πήγα να κόψω μαζί 2 καλώδια από ένα τροφοδοτικό για να προχωρήσω σε sleeving. Το ένα από τα δύο σαγόνια κόπηκε σαν αγγούρι και πετάχτηκε στον αριστερό φακό των γυαλιών. Έκπληκτη βγάζοντας τα γυαλιά για να δω το κοφτάκι, τα είδα ραγισμένα. Από τότε ότι δουλειά και να κάνω, πάντα μα πάντα βάζω γυαλιά.

 

Έχει τύχει να πάω σε σπίτι φίλης και να αρνηθώ να της κάνω μία δουλίτσα επειδή δεν είχα γυαλιά μαζί μου και δεν υπερβάλω καθόλου. Ίσως αν δεν ζήσει κάποιος από εσάς τον τρόμο της στιγμής, δε θα το καταλάβει. Αναγκάστηκα κάποιες φορές να δουλέψω χωρίς αυτά, αλλά ένιωθα απίστευτα άβολα. Όπου μπορώ να το αποφύγω το κάνω.


Μερικά από τα γυαλιά που έχω αγοράσει ακολουθούν.
https://www.skroutz.gr/c/2482/Gyalia-ergasias.html?keyphrase=3M+-+2721
https://www.skroutz.gr/c/2482/Gyalia-ergasias.html?keyphrase=3M+2890
και μετά που ασχολήθηκα με ηλεκτροκόλληση, το πρώτο πράγμα που πήρα πριν καν πάρω την ηλεκτροκόλληση, ήταν μία ηλεκτρονική μάσκα. Από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει που αξίζει το κάθε ευρώ.
https://www.skroutz.gr/c/2484/Maskes-Hlektrokollisis.html?keyphrase=imperia+65625

 

4.    Γάντια


Δυσκολεύομαι πολύ να βρω το νούμερό μου (Νο7) και όποτε πετύχω κάτι το τσιμπάω. Δυστυχώς δεν είμαι ο άνθρωπος που θα τα φοράει πάντα. Δεν με βολεύουν σε ψιλοδουλειές, οπότε προτιμάω να τα αντικαθιστώ με κάποια χωρίς δάκτυλα και έχω βρει βολικά αυτά από ποδήλατα με το τζελ. Γάντια εργασίας όμως, θα φορέσω κατά τη μεταφορά μεγάλων κομματιών από ξύλο ή μετάλλων, τζαμιών για να μην κοπούν τα χέρια μου. Στις περισσότερες όμως των περιπτώσεων, είμαι με αυτά από ποδήλατο.
Ένα σημαντικό εδώ για να μην νομίζει κάποιος ότι παίζω με την τύχη μου όταν χρησιμοποιώ ηλεκτρικά εργαλεία. Στο 90% των περιπτώσεων όταν ασχολούμαστε με ηλεκτρικά εργαλεία και πολύ περισσότερο όταν αυτά είναι περιστροφικά (τόρνος, δισκοπρίονα/φαλτσοπρίονα, πριονοκορδέλες, ρούτερ κλπ) απαγορεύεται η χρήση γαντιών. Εκεί αν πιάσει το εργαλείο το γάντι, θα σου πάρει και το γάντι και το χέρι.

 

5.    Ωτοασπίδες 


Επειδή χρησιμοποιώ αρκετά θορυβώδη εργαλεία κατά καιρούς, με πικ το ρουτερ και το φαλτσοπρίονο, επένδυσα σε ένα σετ ωτοασπίδες. Μπορεί να φαίνεται υπερβολή, αλλά τα αυτιά παθαίνουν ζημιά με την έκθεση σε πολλά dbA. Και τα δικά μου τα θέλω :)


https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00X7XWPI2/ref=oh_aui_detailpage_o03_s00?ie=UTF8&psc=1


6.    Μάσκες για σκόνη αλλά και αέρια


Οι κοπές με ηλεκτρικά εργαλεία βγάζουν πολύ σκόνη. Ειδικά η κοπή MDF είναι ότι χειρότερο σε ποσότητα αλλά και στο τι μπορεί να αναπνεύσει κάποιος. Επίσης, επειδή χρησιμοποιώ και πιστόλι βαφής, έχω πάρει άλλη μία γι’ αυτές τις περιπτώσεις ειδικά. Η δεύτερη δεν με βολεύει καθώς νιώθω σαν ΜΑΤατζής όποτε τη φοράω, αλλά  πρώτη είναι από τις πιο άνετες που έχω φορέσει ποτέ και τη χρησιμοποιώ συνέχεια.


https://www.amazon.co.uk/gp/product/B013DX4FA6/ref=oh_aui_detailpage_o03_s00?ie=UTF8&psc=1


https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=4010

 

Δεν έχω πάρει κανένα άλλο μέσο προστασίας. Είτε επιγονατίδες, είτε παπούτσια, είτε οτιδήποτε άλλο. Βέβαια δε πρόκειται ποτέ να πάω με σαγιονάρα, όπως έχω δει μερικούς και να αρχίσω να μαστορεύω. Οι παραπάνω όμως είναι οι απαράβατοι κανόνες για να ξεκινήσω να κάνω το οτιδήποτε. Σε κάποιους από εσάς κάποια σας μοιάζουν υπερβολικά, σε άλλους όχι και μάλιστα υποτυπώδης προστασία. Αν κάτι από τα παραπάνω είναι λάθος, παρακαλώ να προβείτε στις απαραίτητες διορθώσεις χωρίς δισταγμό, μιας και μιλάμε για θέματα ασφάλειας και όχι για το που μπήκε μία βίδα ή το εργαλείο μου είναι το καλύτερο :) 

 

Επίσης, όποιος από εσάς έχει κάτι να πει για μέσα προστασίας που δεν αναφέρονται, παρακαλώ ας το κάνει.

 

Αυτά και για εδώ προς το παρόν! :T:

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη πάρα πολύ ωραία και απαραίτητη η ιδέα!

Το θέμα είναι πραγματικά τεράστιας σημασίας αλλά και έκτασης στην μεγάλη ποικιλία των εργασιών που κάνουμε.

Βασικά υπάρχουν δυο μεγάλες κατηγορίες που χωρίζεται το ζήτημα:

1. Τα μέσα ατομικής προστασίας  (Μ.Α.Π.)

2  Ασφαλείς μέθοδοι εργασίας (Α.Μ.Ε.)

Φυσικά και τα δύο εξαρτώνται και εξειδικεύονται ανάλογα με το τι κάνουμε, οπότε όρεξη να 'χεις να γράφεις ! :)

3. Μεγάλη αξία εδώ θα έχουν -παρά το ότι μακριά από όλους να είναι- οι αναφορές σε περιστατικά που οδήγησαν ή θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε ατύχημα!

Γιατί όσο και αν προσέχουμε, πρακτικά δύσκολα τα αποφεύγουμε τελείως, και έχει σημασία να συζητάμε το πως και το γιατί, καθώς, μια μικρή λεπτομέρεια μπορεί να κάνει τη διαφορά !

Αυτό το δεύτερο post σου είναι πραγματικά εξαιρετικό καθώς ενσωματώνει και τις τρεις αυτές παραμέτρους και πραγματικά θέτει σε πολύ σωστή βάση την όλη κουβέντα! :T:

Προσωπικά μου τη σπάει πολύ άσχημα όταν χτυπάω σε κάποιο μαστόρεμα, ιδιαίτερα αν είναι από κάτι που θα μπορούσα να το έχω προβλέψει!

Όπως ίσως δεν ξέρουν πολλοί φίλοι, κάνω μια δουλειά που κατά κανόνα δεν συγχωρεί το λάθος!

Συνήθως έχεις την "ευκαιρία" -όσο μακάβριο και αν ακούγεται- να κάνεις μόνο ένα!

Συνεπώς υπόσχομαι την αδιάλειπτη συμμετοχή μου στο θέμα, μιας και όπως καλά το είπες, τίποτε δεν είναι πολυτιμότερο από την ακεραιότητά μας και την χαρά αυτών που μας νοιάζονται !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα στάνταρ για τα παπούτσια ασφαλείας.

Εγώ έχω πάρει αυτά http://www.emmanouil.com/υποδήματα-ασφαλείας-valsugana-s3-hro-wr-src-hi-non-metallic  ... υπερβολή για τις κατασκευές εδώ μέσα αλλά πιστεύω με προστασία δακτύλων καλό είναι να φοράτε. πχ http://www.emmanouil.com/παπούτσι-ασφαλείας-ilement-s1p-src πάς και καφεδάκι με αυτά :)

Χωρίς τίτλο.jpg

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ψάχνοντας σήμερα κάτι κοκοψίνια στο banggood επεσα πάνω σε μία μάσκα της 3Μ σε πολύ καλή τιμή. Κάπου 25ευρώ θα τη βρείτε Ελλάδα χωρίς φίλτρα

http://www.banggood.com/6200-Double-Gas-Mask-Protection-Filter-Chemical-Gas-Respirator-Mask-p-955917.html?p=JV020161982792016092

 

Δεν έχω παραγγείλει απλά είπα να το αναφέρω. Από τα σχόλια που διάβασα από κάτω φαίνεται να είναι γνήσια και αν δεν κάνω λάθος έχει πάρει ο @panava

Αν κάποιος την πάρει συμβουλή να πάρει και μία μεγάλη zip bag για αποθήκευση. Αυξάνει την διάρκεια ζωής των φίλτρων και επίσης δε γεμίζει σκόνη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2017 at 5:29 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

ψάχνοντας σήμερα κάτι κοκοψίνια στο banggood επεσα πάνω σε μία μάσκα της 3Μ σε πολύ καλή τιμή. Κάπου 25ευρώ θα τη βρείτε Ελλάδα χωρίς φίλτρα

6200 N95 Double Gas Mask Protection Filter Chemical Respirator Mask Sale - Banggood.com

 

Δεν έχω παραγγείλει απλά είπα να το αναφέρω. Από τα σχόλια που διάβασα από κάτω φαίνεται να είναι γνήσια και αν δεν κάνω λάθος έχει πάρει ο @panava

Αν κάποιος την πάρει συμβουλή να πάρει και μία μεγάλη zip bag για αποθήκευση. Αυξάνει την διάρκεια ζωής των φίλτρων και επίσης δε γεμίζει σκόνη

Αυτό το  Mouth edge dimension : 12cm x 11cm (3M's Medium size) τι εννοεί; Εμάς που έχουμε πρόσωπο μεγάλο θα μας κάνει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αυτό το  Mouth edge dimension : 12cm x 11cm (3M's Medium size) τι εννοεί; Εμάς που έχουμε πρόσωπο μεγάλο θα μας κάνει;

Την έχω αγοράσει και εγώ από το Banggood και είναι μια χαρά στο προσωπό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Παράθεση

 

Σημαντική υπόδειξη ασφαλείας

Οι ιδιοκτήτες των γωνιακών λειαντήρων των σειρών GWS 20, GWS 22, GWS 24, PWS 20, PWS 1900 και PWS 2000 από το χρονικό διάστημα παραγωγής Ιούνιος έως Αύγουστος του 2016 καθώς και του μοντέλου GWS 24-230 JVX Professional με φρένο από το χρονικό διάστημα παραγωγής Φεβρουάριος έως Οκτώβριος 2016 παρακαλούνται, να προσέξουν τα ακόλουθα: Αυτά τα εργαλεία από τώρα δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιηθούν πλέον ή να δοθούν σε τρίτους. Τα αντίστοιχα εργαλεία επισκευάζονται ή αντικαθίστανται δωρεάν. Κάτω από τον ακόλουθο σύνδεσμο (link) μπορείτε να βρείτε την Υπόδειξη ασφαλείας.

 

 

https://www.anglegrindercare.com/el_EL/form

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

Η Bosch Power Tools αποδίδει μεγάλη σημασία στην ποιότητα και την ασφάλεια των προϊόντων της. Η ικανοποίηση των χρηστών είναι η πρώτη μας προτεραιότητα. Γι’ αυτό θέλουμε να σας πληροφορήσουμε για ένα προαιρετικό, σχετικό με την ασφάλεια μέτρο.

 

Στα πλαίσια των ποιοτικών ελέγχων μας διαπιστώσαμε, ότι λόγω ενός ελαττωματικού εξαρτήματος σε έναν περιορισμένο αριθμό γωνιακών λειαντήρων θα μπορούσε κατά τη λειτουργία να λυθεί ο δίσκος κοπής ή ο δίσκος λείανσης μαζί με τη διάταξη στερέωσης (άξονας). Γι’ αυτό δεν μπορεί να αποκλειστεί, ότι σε σπάνιες περιπτώσεις θα μπορούσαν να προκύψουν αμυχές ή μώλωπες.

 

 

Σοβαρά τώρα; Αμυχές ή μώλωπες αν λυθεί ο δίσκος κοπής μαζί με τον άξονα;;;;:TD:

Thanks για το Link George. Πήγα καπάκι να δω το μοντέλο του δικού μου. Ευτυχώς δεν είναι μέσα στη λίστα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

Σοβαρά τώρα; Αμυχές ή μώλωπες αν λυθεί ο δίσκος κοπής μαζί με τον άξονα;;;;:TD:

Το λιγότερο, έλα όμως που το 70% τους δουλεύει χωρίς προφυλακτήρα. Εκεί παίρνει κεφάλια...

Link to comment
Share on other sites

Άσε που εγώ έχω δεί τα αποτελέσματα από σπασμένη καμπάνα λείανσης μπετού που δούλευε σε τροχό 2kWatt χωρίς προφυλακτήρα !

Ευτυχώς δεν χτύπησε  κανείς !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρέλαβα από banggood σε 20μέρες άνευ tracking την μάσκα της 3m που είχε (9,19€) και έχει (13,57€) σε προσφορά.

Η τιμή είναι δελεαστική οπότε πήρα και ένα σετ φίλτρα (6,55€) και για την άλλη που είχα μοσχοπληρώσει από ελλάδα.

 

https://www.banggood.com/DANIU-6200-Double-Gas-Mask-Protection-Filter-Chemical-Gas-Respirator-Mask-p-955917.html

https://www.banggood.com/6001CN-Filter-Cotton-Cover-for-3M-6200-6800-7502-Double-Gas-Mask-p-962858.html

 

η μάσκα έχει επάνω τα αυτοκόλλητα γνησιότητας και έρχεται μέσα στην κλασική zip bag την οποία όμως χάλασα κατά το άνοιγμα της συσκευασίας. Οπότε την έβαλα μέσα σε μία σακούλα sanitas για προστασία όσο δε θα την φοράω.

Μου έκατσε πολύ καλά αλλά δεν ειναι για άτομα με μεγάλα πρόσωπα. Τουλάχιστον έτσι θεωρώ αν και στον Παναγιώτη έκατσε μια χαρά.

money well spent που λένε και στο χωριό μου

 

3m_6200_n95_double_gas_mask_protection_filter_chemical_respitator_maska_prostasias_3m_image002.jpg3m_6200_n95_double_gas_mask_protection_filter_chemical_respitator_maska_prostasias_3m_image003.jpg3m_6200_n95_double_gas_mask_protection_filter_chemical_respitator_maska_prostasias_3m_image004.jpg

3m_6200_n95_double_gas_mask_protection_filter_chemical_respitator_maska_prostasias_3m_image005.jpg3m_6200_n95_double_gas_mask_protection_filter_chemical_respitator_maska_prostasias_3m_image006.jpg3m_6200_n95_double_gas_mask_protection_filter_chemical_respitator_maska_prostasias_3m_image007.jpg3m_6200_n95_double_gas_mask_protection_filter_chemical_respitator_maska_prostasias_3m_image001.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη η μασκα και πολυ δελεαστικη μπορω να πω. Μπορεις να τη συγκρινεις και με αυτη που αγορασες απο Ελλαδα?
Να παραθεσω και αυτη που βρηκα τυχαια ψαχνοντας κατι αλλο που ειναι μαζι με προστατευτικο γυαλι

Θελω να προσθεσω στον παραγοντα "Ψυχολογια/διαθεση/ξεκουραση" και το "βιασυνη". Οσο γρηγορα και να πρεπει να κανουμε μια δουλεια, δεν πρεπει να βιαζομαστε, οσο σιγουροι και να ειμαστε, ας κατσουμε ενα δευτερολεπτο παραπανω να σκεφτουμε τις κινησεις που σκοπευουμε να κανουμε. Σε τετοιες φασεις πολυ ευκολα ενα χερι παει εκει που δεν πρεπει να παει, ειδικα σε εμας τους πιο απειρους. Φεεεετα λοιπον. Οι περισσοτεροι δουλευουμε με εργαλεια που στην καλυτερη θα ψαχνουμε γαντια με 4 δαχτυλα

Έγινε επεξεργασία από ZoSo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές ! ! :)

 

πριν 1 ώρα, το μέλος ZoSo έγραψε:

Οσο γρηγορα και να πρεπει να κανουμε μια δουλεια, δεν πρεπει να βιαζομαστε, οσο σιγουροι και να ειμαστε, ας κατσουμε ενα δευτερολεπτο παραπανω να σκεφτουμε τις κινησεις που σκοπευουμε να κανουμε.

Πολύ μεγάλη κουβέντα αυτή!

Πρακτικά έχει αποδειχθεί αναρίθμητες φορές ότι όταν κάνουμε μια δουλειά με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο απαρέγκλιτα (αν είναι και ο βέλτιστος ακόμα καλύτερα) αυτό αφήνει πίσω του μια συνήθεια και κάποιες κινήσεις που ενσωματώνονται στη "φυσιολογία" της δουλειάς σε σημείο τέτοιο που κάποια πράγματα να γίνονται μηχανικά και χωρίς σκέψη.

Αυτό, όσο και αν οι λέξεις "μηχανικά" και "ασυναίσθητα" είναι χρεωμένες με "βαριά" και κακή κληρονομιά, στη συγκεκριμένη περίπτωση πάρα πολλές φορές έχει αποδειχθεί ότι αποτελεί τον "φύλακα άγγελο" από το ατύχημα!

Είναι αυτό που θα μας προστατεύσει όταν πάμε να κάνουμε μια δουλειά χωρίς να είμαστε εκεί 100% !

Όταν είμαστε αφηρημένοι, ταραγμένοι κλπ κλπ, είναι αυτή η μηχανική συνήθεια που έχει γίνει δεύτερη φύση και επιβάλει τη σωστή ακολουθία κινήσεων "ανεξάρτητα" από την συνειδητή επιλογή μας!

 

Ένα μικρό παράδειγμα από τη δουλειά μου.

Πριν κάνουμε οποιοδήποτε χειρισμό, και ακριβώς πριν την καθοριστική τελική κίνηση, σταματάμε και ελέγχουμε μια φορά ακόμα τι πάμε να κάνουμε!

Στα τόσα χρόνια που δουλεύω, μια φορά μου χρειάστηκε αυτή η συνήθεια, αλλά αναπλήρωσε και με το παραπάνω όλες τις αναρίθμητες "καθυστερήσεις" που επέβαλε αυτή η συνήθεια!  Αψευδής μάρτυρας αυτού, είναι ότι είμαι εδώ και τα λέμε ! :)

 

Δυο  παραδείγματα που έχουν να κάνουν με το να σκεφτούμε το κάνουμε και τι πιθανές επιπλοκές μπορεί να έχει αυτό.

1. Συναρμολογούμε ένα φις σούκο.

Προσπαθούμε να βιδώσουμε το καλώδιο στους ακροδέκτες τις πρίζας που είναι από αυτούς που δεν είναι σταθεροποιημένοι στο κέλυφος του φις.

Φυσική κίνηση και εύκολη είναι να πάρουμε τον ακροδέκτη στο χέρι και να βιδώσουμε τη μικροσκοπική βίδα με το κατσαβίδι, κοντράροντας τον ακροδέκτη πάνω στο δάχτυλό μας.  Αυτό είναι όμως και ένα "συμβόλαιο" -και εγγυημένο μάλιστα- ότι κάποια στιγμή το κατσαβίδι θα γλιστρήσει από τη βίδα και θα μας καρφωθεί στο χέρι !

2. Δεν κόβουμε ποτέ με ένα κοπίδι (φαλτσέτα, μαχαίρι) με κατεύθυνση κίνησης που να καταλήγει πρός το σώμα μας!

Όσο άβολο και να είναι, θα πρέπει να κινήσουμε το "μαχαίρι", έτσι ώστε αν αυτό ξεφύγει , ή ολοκληρώσει πιο εύκολα τη κοπή, το σώμα μας να βρίσκεται στη τροχιά που θα κάνει λόγω καθυστέρησης των αντανακλαστικών μας !

Περίπτωση που ήμουν μάρτυρας.  Συνάδελφος -παρά τις συμβουλές μου να χρησιμοποιήσει κοπίδι με ρυθμιζόμενο μήκος λάμας- έκοβε θερμοσυστελλόμενο μεγάλης διαμέτρου (~8cm) ακουμπώντας το στο μηρό του με ένα μαχαίρι με λάμα 10 cm πραγματικά κοφτερό.

Και το έκοβε σπρώχνοντας το μαχαίρι από πάνω προς τα κάτω !  (Έκανε όλες τις βολικές κινήσεις δηλαδή)

 Αποτέλεσμα . . . το θερμοσυστελλόμενο κόπηκε "απρόσμενα" εύκολα και το μαχαίρι κατέληξε με σχεδόν όλη τη λάμα του καρφωμένη στο μηρό του! ! ! !

 

Ανάλογα παραδείγματα έχουμε όλοι γι' αυτό το κλείνω εδώ. 

Όλοι είμαστε ερασιτέχνες, κανείς δεν μας κυνηγάει, δεν έχουμε να αποδείξουμε σε κανέναν τίποτε, απλά θέλουμε να το διασκεδάσουμε.

  Ας πάρουμε το χρόνο μας για να το κάνουμε με ασφάλεια! :)

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.