Jump to content



Βάψιμο Ξύλου (mdf, κόντρα πλακέ, κτλ.) Οδηγός, Τεχνικές και απορίες


Recommended Posts

Το ψέκασμα το κάνεις πριν το τελικό φινιρισμα για να διώξεις τις "άτακτες" σκλήθρες.

Αν δεν το κάνεις όταν θα περάσεις το εμποτισμού (ειδικα αν επιλέξεις νερού) θα τις πετάξει. Και θα τρίψεις πάλι και θα ξαναπεράσεις βερνίκι.

Το νεράκι είναι πιο φθηνό (τουλάχιστον στην χώρα μας ακόμα) σε σχέση με τα βερνίκια. Γι αυτό στο ανέφερα :) 

 

Εμποτισμού υπάρχουν σε πολλές αποχρώσεις. Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λες εχεις δικιο, γιατι μου ετυχε. Πριν κανα διμηνο εφτιαξα ενα παιδικο γραφειο απο μασιφ ελατο. Ετριψα, αλλα δεν το ψεκασα με νερο. περασα το πρωτο χερι εμποτισμου αχρωμο νερου και μετα απο καμια ωρα αγριεψε. Αποτελεσμα να τριψω παλι και να περασω και δευτερο χερι. Μετα περασα απο πανω και αχρωμο κρουστας σατινενερου και δημιουργησε φιλμ!

Link to comment
Share on other sites

H σπαστική ερώτηση είναι αυτή που δε γίνεται και μετά σπας το κεφάλι σου να βρεις λύση να διορθώσεις τα κακώς καμομένα :) 

Δεν με ζαλίζεις καθόλου χαρά μου είναι! Που να ήξερες τι ερωτήσεις είχα κάνει σε αυτό εδώ το φόρουμ πριν μερικά χρόνια :hehe: 

 

καλή συνέχεια στην καρδούλα της βεράντας :)

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και μολις τα ολοκληρωσω εννοειται θα τα ποσταρω εδω!

 

Και κατι αλλο για τα βερνικια. Αν περασω το εμποτισμου αχρωμο, μπορω μετα το αλλο βερνικι που θα περασαω απο πανω να ειναι χρωματιστο ή πρεπει να ειναι υποχρεωτικα και αυτο αχρωμο? Δηλ, οτι ειναι το εμποτισμου πρεπει να ειναι και το αλλο βερνικι μετα απαραιτητα? Σημερα εμαθα πολλα Καρμεν!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα τα μηνύματα σε αυτό το θέμα μιας και είχαμε ξεφύγει :p 

 

Για το τελικό βερνίκι μπορεί να ειναι ότι θες. Πχ μπορείς αρχικά να βάλεις χρωματιστό εμποτισμού και τελικό διάφανο γυαλιστερό ή σατινέ.

Το ανάποδο δεν εχει και πολύ νόημα θεωρώ αλλά δεν βρίσκω λόγο να μην γίνεται.

Το μόνο που θα προσέχεις είναι πριν πας στο επόμενο βήμα να έχει στεγνώσει καλά το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω το λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο ειλικρινά εκτός αν κάπου σε έχω χάσει.

 

Δες το απλά λίγο

 

Με το εμποτισμού θα δώσεις την προστασία και το χρώμα. Το εμποτισμού μπαίνει μέσα στο ξύλο, προστατεύει από ζιζάνια, δίνει το χρώμα και την προστασία από UV ακτινοβολία.

Οταν στεγνώσει περνάς ένα βερνίκι άχρωμο και επιλέγεις να είναι είτε σατινέ αν το θες ματ, είτε γυαλιστερό και τελειώνεις εκεί.

 

Το να έχεις από κάτω καρυδιά και από πάνω μαόνι ή παλίσανδρο που λες, δε μπορώ να φανταστώ πως θα είναι το αποτέλεσμα.

Εκτός αν εχεις στο μυαλό σου αλλαγή χρώματος. Σε τέτοια περίπτωση βγάζεις την καρυδιά τρίβοντας και μετά περνάς το εμποτισμού που θες σαν να τα κάνεις όλα από την αρχή.

 

Αν δεν κατάλαβα κάτι βοήθα με :) 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, πολυ καλα τα καταλαβες. Εγω τα μπερδεψα, αλλα τωρα μαλλον τα ξεμπερδεψα! ειχα μεινει στην εντυπωση οτι το εμποτισμου δινει μονο προστασια απο μυκητες, σαρακια, ακτινοβολια, ενω δινει και το χρωμα! οποτε μπορωarrow-10x10.png π.χ. να βαλω ενα καρυδια εμποτισμου και μετα ενα αχρωμο σατινε! Τωρα τα ξεκαθαρισα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος pt77 έγραψε:

οποτε μπορωarrow-10x10.png π.χ. να βαλω ενα καρυδια εμποτισμου και μετα ενα αχρωμο σατινε!

Ναι :) 

 

Παίρνεις πχ αυτό εδώ (τυχαία τα λινκ)

https://www.esmarket.gr/berniki-empotismou-kraft-wood-care-karudia-anoixti-0-75lt/

και μόλις στεγνώσει βάζεις ένα βερνικι σε σπρει πχ

http://www.art-center.gr/product-gr.php?product_id=7284

Φυσικά μπορείς να βάλεις και δύο συστατικών, βερνίκι με πινέλο, με πιστόλι κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κασπέρα 

Λίγο υπομονή βρε συ δεν ειμαι πάνω από το φόρουμ 24/7 :p

 

Σου έχω απαντήσει στο ερώτημά σου και πριν. Μπορείς επάνω από το εμποτισμού να βάλεις ότι βερνικι θες. Είτε σε μορφή σπρέι, είτε με πιστόλι βαφής, είτε με πινέλο, είτε απλό, είτε δύο συστατικών, είτε πολυουρεθάνης, είτε τίποτα απολύτως :) Εξαρτάται τι υφή και τι αντοχή θες στο τέλος.

 

Για να καταλάβεις τις διαφορές φτιάξε μερικά κομμάτια από ξύλο με το εμποτισμού και πειραματίσου με διάφορα βερνίκια στην τελική στρώση. Αυτό που σου αρέσει αυτό θα κάνεις κάθε φορά.

 

ΥΓ Επίσης δεν χρειάζεται να απευθύνεσαι μόνο σε εμένα. Υπάρχουν πολλοί άλλοι εδώ μέσα με περισσότερες γνώσεις από εμένα σε αυτά τα πράγματα :) 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια και καλο μηνα! 

Για τραπεζι ξυλινο φαγητου, αν ειναι σε εξωτερικο χωρο, θελει πρωτα περασμα με βερνικι εμποτισμου και μετα μπορει να περαστει και καποιο τελικο βερνικι (ευχαριστω Αγαπη που με βοηθησες να τα ξεμπερδεψω :)).

Αν το τραπεζι ειναι σε εσωτερικο χωρο, θελει παλι τα ιδια βερνικια ή μπορει να περαστει ενα σκετο λαδι?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Επισης εστω οτι χρησιμοποιω ξυλο ελατο, παχους 18χιλιοστων. Αρχιζω το τριψιμο με γυαλοχαρτο 180 και παω μεχρι 240 ή μονο το 180 αρκει?

Ευχαριστω και παλι και σορυ για τις πολλες ερωτησεις μου :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να περνάς και τελικό βερνίκι, καθώς αυξάνει την αντοχή στον χρόνο και περιορίζει τις ζημιές της επιφάνειας. 
Όσο για το γυαλόχαρτο έχει να κάνει με την τελική υφή που θέλεις να έχεις. Στο ξυλουργείο του πατέρα μου χρησιμοποιούσαμε 100άρι (ή 80άρι εάν έπρεπε να διορθώσουμε ατέλειες στα μόρσα) για πρώτο χέρι και μετά πηγαίναμε στο 120 και από εκεί μέχρι το 180. Αυτά που είναι πάνω από 200 τα είχαμε μόνον για χρήση σε βερνίκια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.