Jump to content



Βάψιμο Ξύλου (mdf, κόντρα πλακέ, κτλ.) Οδηγός, Τεχνικές και απορίες


Recommended Posts

Καλα βρε αθεοφοβε. Εκατσες να βαψεις μελαμινη; 

 

Ποσα εδωσες σε χρωματα και ποση ωρα εφαγες για ενα κομματι που αν το επαιρνες ετοιμο μαυρο με τις ταινίες του δε θα σου πηγαινε τοσα.

Η μελαμινη δεν βάφεται. Απλα την αλλάζεις με αλλη. Κριμα τον κοπο σου :(

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου το κανες που το κανες, περνα το αλλο ενα χερι ,ποιο παχυ με ρολλακι πανινο...

Θα στρωσει κ δεν θα σου αφηνει τις μικρες τρυπουλες που ειναι καθαρα θεμα του ρολλακιου:p απο αφρολεξ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να με κατατοπίσετε βήμα βήμα τα στάδια που χρειάζεται να βάψω ένα γραφείο με MDF ξύλο.

Έχω πάρει πληροφορίες από το internet, αλλά θα ήθελα αν κάποιος έχει την διάθεση να μου γράψει τα 5-10 στάδια και τα υλικά που θα χρειαστώ.

Μπορώ μετά τα υποστρώματα το χρώμα να είναι spray? Τα υποστρώματα πρέπει να είναι με ρολό ή πινέλο ή υπάρχει και έτοιμο spray?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έγινε επεξεργασία από Alexis_Kalog
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Χαιρετε..

Σε ξυλινη πορτα, που εχει τετοια λεπτομερεια, πως προτεινετε να ξυσω εδω; Για να βαφτει εκ των υστερων..

 

https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s2048x2048/98955768_268383454310065_8264691106814361600_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=w9yal9sSMsIAX_t8GIB&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&_nc_tp=7&oh=dddaf3271f39a189cc50aac057e89ca8&oe=5EE74A79

 

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Χαιρετε..

Σε ξυλινη πορτα, που εχει τετοια λεπτομερεια, πως προτεινετε να ξυσω εδω; Για να βαφτει εκ των υστερων..

 

https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s2048x2048/98955768_268383454310065_8264691106814361600_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=w9yal9sSMsIAX_t8GIB&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&_nc_tp=7&oh=dddaf3271f39a189cc50aac057e89ca8&oe=5EE74A79

 

Με dremelακι  κ πολυ υπομονη...

Υπαρχουν κ κατι σπατουλες σετ με περιεργα κοψιματα, κανουν δουλιτσα... εχω το σετακι , αλλα δυστυχως ειναι χωριο...

DEXTER απο Λεροι στην Πειραιως το χα παρει...αν πας ψαξε λιγο κ ρωτα ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, θέλω να αγοράσω ενα ηλεκτρικό πιστολι βαφής μέχρι 80 ευρω κ πιο κατω αν γινεται .Εχει κανεις εμπειρία (οχι απο κριτικες στο σκρουτζ)  απο κάποιο που να ειναι κ κάπως αξιόπιστο? 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αν τα εχεις στα χέρια σου -αν κατάλαβα καλά- άνοιξε το καπάκι και μύρισε. Αν δεν παλεύεται είναι νεφτιού (δύσκολο) διαφορετικά είναι νερού.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν τα εχεις στα χέρια σου -αν κατάλαβα καλά- άνοιξε το καπάκι και μύρισε. Αν δεν παλεύεται είναι νεφτιού (δύσκολο) διαφορετικά είναι νερού.

 

Έχουν πάρει δυο εδώ στο χωριού, και θέλουν να περάσω τραπέζι/καρέκλες. Θα σνιφάρω και το κρίμα στον λαιμό σου. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθάβω το θέμα!!!

 

Πρόκειται να αποκτήσω ένα κομμάτι κόντρα πλακέ θαλάσσης το οποίο θέλω να το χρησιμοποιήσω για να φτιάξω ένα έπιπλο μπάνιου. 

Από ότι μου έχουν πει είναι άγριο στην όψη, θα μου το φέρουν από βδομάδα.

 

Θέλω να γίνει λείο, το τρίβω με γυαλόχαρτο, και να περάσω βερνίκι που να το προστατεύει από το νερό. Από ότι έχω διαβάσει το κόντρα πλακέ θαλάσσης αντέχει και δεν φουσκώνει, άρα θεωρώ ότι είναι καλή επιλογή. Υπάρχει η πιθανότητα να θέλουμε να του αλλάξουμε και χρώμα, τώρα είναι σαν οξιά...

 

Τι υλικά χρησιμοποιώ, βερνίκια χρώματα; Έχω σκοπό να το βάψω με πιστόλι για να γίνει όσο πιο λείο γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Υ.Γ. Δεν θέλω να το συναρμολογήσω με γωνιές αλλά να το κολλήσω με καβίλιες και ατλακόλ είναι σωστό αυτό (μετά θα βιδωθεί στον τοίχο για λόγους ασφαλείας αλλά και για να το στηρίζει);

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Χρόνια πολλά!

 

Και...ξεθαμα....αχμ... Θα με ενδιέφερε και μια απάντηση στο από πάνω ποστ!

 

Εγώ θέλω να βάψω μελαμίνη...την ντουλαλα...διάβασα και βρήκα για χρώμα κιμωλίας Annie Sloan....ούτε τρίψιμο ούτε άσταρια και τέτοια....

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η μελαμίνη δεν βάφεται γενικά. Εχω δει κ εγώ τα χρώματα κιμωλίας και βγάζουν αρκετοί καλό αποτέλεσμα, δεν εχω δει όμως κανέναν να ανεβάζει φωτογραφία μετά από κάνα εξάμηνο. 
Υποθετω θέλεις να αλλάξεις τις πόρτες της ντουλάπας. Δε ρωτάς τιμή για νέα πορτακι α μελαμίνης στο χρώμα που θες;

 

Για το από πάνω ποστ αν κ πέρασε αιώνας. Το κόντρα πλακέ τρίβεται κ βάφεται όπως το κανονικό ξύλο. Εξάλλου η επιφάνεια που βλεπουμε στο κόντρα πλακέ είναι καπλαμας απο κάποιο ξύλο. Βρήκα κ ένα ποστ όπου αναφέρω κ κάποια βερνίκια που εχω δοκιμάσει κ συνεχίζω να μη τα αλλάζω καθώς έχουν δειξει μεγάλη ανθεκτικότητα στον χρόνο. Εχω βάψει κ έπιπλο μπάνιου με αυτά.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Χρόνια πολλά!

 

Και...ξεθαμα....αχμ... Θα με ενδιέφερε και μια απάντηση στο από πάνω ποστ!

 

Εγώ θέλω να βάψω μελαμίνη...την ντουλαλα...διάβασα και βρήκα για χρώμα κιμωλίας Annie Sloan....ούτε τρίψιμο ούτε άσταρια και τέτοια....

 

Τι λέτε?

εχω δοκιμασει να βαψω κατι παρομοιο με μελαμινη. ειναι η καρεκλα που βλεπεις παρακατω.

 

γνωμη μου δεν κανει για επιφανειες που της αγγιζεις τοσο συχνα γιατι σιγουρα θα μαζευει βρωμια. 

 

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο βερνικι που μπορεις να το περασεις.

 

μπορεις να δοκιμασεις παντως πριν παρεις ποσοτητα σε ενα μικρο κομματι.

 

εννοειται για να βγει αυτο το αποτελεσμα ηθελε πανω απο 3 χερια. 

 

 

 

 

IMG_0722.jpeg

IMG_0723.jpeg

IMG_0724.jpeg

IMG_0725.jpeg

LANDrop_00001.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά το χρώμα κιμωλίας λέει αφού στεγνώσει πέρασμα με διάφανο κερί....δικό τους πάλι....

Το κόστος θα βγει κάνα 60αρι...με τόσα δεν παίρνεις μελαμίνες...

Θα πάω από εκεί να δω τι θα μου πουν!

Ευχαριστώ και τους δυοο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Μετά το χρώμα κιμωλίας λέει αφού στεγνώσει πέρασμα με διάφανο κερί....δικό τους πάλι....

Το κόστος θα βγει κάνα 60αρι...με τόσα δεν παίρνεις μελαμίνες...

Θα πάω από εκεί να δω τι θα μου πουν!

Ευχαριστώ και τους δυοο

Καθαριζεται με καθαριστικο μετα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.