Jump to content



Βάψιμο Ξύλου (mdf, κόντρα πλακέ, κτλ.) Οδηγός, Τεχνικές και απορίες


Recommended Posts

Έχω να ασχοληθώ χρόνια με βάψιμο ξύλου και έχω μείνει στις παλιές εποχές, βερνικάκι με πινέλο.:p

Να ρωτήσω κάτι γιατί μου έκανε εντύπωση. Πήρα δύο τέτοιες Πολυθρόνα σκηνοθέτη αλλά παρατήρησα ότι ξεβάφουν εύκολα.

Αν πάρεις μια χαρτοπετσέτα και την τρίψεις 5-6 φορές αρχίζει και γίνεται καφέ, είναι φυσιολογικό αυτό για το λάδι που την έχουν περάσει; 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο φυσιολογικό δεν ειναι :p

Δοκιμασες να κάνεις αυτό που σου είπα; Να τις πλύνεις με νερό μπας και είναι υπολείμματα από το βερνίκι/λάδι που τους περάσανε και για κάποιο περίεργο λόγο δεν στέγνωσε;

Αν το έκανες συνεχίζουν να ξερνάνε;

 

Αν συνεχίζουν, το καλύτερο και μόνη λύση είναι τρίψιμο και πέρασμα με ένα εμποτισμού άχρωμο για να δώσει και το φυσικό του χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 5/5/2017 at 0:06 ΜΜ, το μέλος cna έγραψε:

Μπορεί να τις έβαψαν χωρίς να τις τρίψουν πριν με αποτέλεσμα να μην ποτίσει καλά το βερνίκι (κλειστοί πόροι).

Γεια σας

Έχω πάρει κόντρα πλακέ θαλάσσης για να φτιάξω ντουλάπια μπάνιου.

(Στο ένα απ΄ αυτά θα στηρίξω και τον νιπτήρα).

Θα ήθελα να ρωτήσω τα στάδια που πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να τα βάψω λάκα.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο θέμα στην σελίδα 1 στην αναφορά 4 γράφει για MDF. Είναι αντίστοιχος τρόπος απλά λόγω του κόντρα πλακέ μπορεί να χρειαστείς περισσότερα χέρια με στόκο πιστολιού.

Ελπίζω να σε κάλυψα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος geochal έγραψε:

Στο ίδιο θέμα στην σελίδα 1 στην αναφορά 4 γράφει για MDF. Είναι αντίστοιχος τρόπος απλά λόγω του κόντρα πλακέ μπορεί να χρειαστείς περισσότερα χέρια με στόκο πιστολιού.

Ελπίζω να σε κάλυψα. 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Συγγνώμη για την άγνοια αλλά λέγοντας "στόκο πιστολιου" εννοούμε το αστάρι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μιας και ξεθάφτηκε το θέμα, ας κάνω και εγώ την ερώτηση (2)....

1. Η καλύβα που είχα φτιάξει, θέλει την ετήσια συντήρηση. Καθώς είναι φτιαγμένη από ταβανοσανίδες Σουηδικής ξυλείας, της είχα δώσει χρώμα και την πρώτη συντήρηση με έγχρωμο συντηρητικό ξύλου εμποτισμού xyladecor. Ωστόσο με την πάροδο του χρόνου, και ειδικά στη νότια όψη της καλύβας, το χρώμα φαίνεται να έχει φθαρεί. (υπολογίζω πως με ένα ατσαλόμαλλο ψιλό, θα μπορέσω να το αφαιρέσω σχεδόν τελείως). Το ερώτημα είναι αν πρέπει να ξαναπάω στο ίδιο προιόν, ή να προτιμήσω κάτι άλλο, και αν ναι, τι?

2. Η ίδια ερώτηση ισχύει και για τις σανίδες του φράκτη που είναι deck εμποτισμένης ξυλείας. Σε αυτή την περίπτωση καλοβλέπω το teak oil αλλά δεν είμαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2017 at 4:03 ΜΜ, το μέλος creta έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Συγγνώμη για την άγνοια αλλά λέγοντας "στόκο πιστολιου" εννοούμε το αστάρι ?

Αν έχω καταλάβει καλά τι εννοώεί ο μαστροΓιωργος τότε είναι στόκος που μπαίνει σε πιστόλι μαζί με καταλύτη (η αναλογία διαφέρει από εταιρία σε εταιρία) και πέρα από καλή πρόσφυση σου χαρίζει και πολύ καλή κάλυψη στις μικρές ανομοιομορφίες που μπορεί να έχει η επιφάνειά σου. 

Αλλά καλύτερα περίμενε για απάντηση :)

 

πριν 23 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

Καλησπέρα

Μιας και ξεθάφτηκε το θέμα, ας κάνω και εγώ την ερώτηση (2)....

1. Η καλύβα που είχα φτιάξει, θέλει την ετήσια συντήρηση. Καθώς είναι φτιαγμένη από ταβανοσανίδες Σουηδικής ξυλείας, της είχα δώσει χρώμα και την πρώτη συντήρηση με έγχρωμο συντηρητικό ξύλου εμποτισμού xyladecor. Ωστόσο με την πάροδο του χρόνου, και ειδικά στη νότια όψη της καλύβας, το χρώμα φαίνεται να έχει φθαρεί. (υπολογίζω πως με ένα ατσαλόμαλλο ψιλό, θα μπορέσω να το αφαιρέσω σχεδόν τελείως). Το ερώτημα είναι αν πρέπει να ξαναπάω στο ίδιο προιόν, ή να προτιμήσω κάτι άλλο, και αν ναι, τι?

2. Η ίδια ερώτηση ισχύει και για τις σανίδες του φράκτη που είναι deck εμποτισμένης ξυλείας. Σε αυτή την περίπτωση καλοβλέπω το teak oil αλλά δεν είμαι σίγουρος...

Καλό τρίψιμο θέλει, να φέρεις το ξύλο σε όμορφη κατάσταση και μετά περνάς ότι θες από πάνω και όχι δε χρειάζεται να ειναι της ίδιας εταιρίας. Ενα πάρα πολύ καλό εμποτισμού είναι της εταιρίας Bondex. Ακριβούτσικο μεν, πολύ καλό δε...

Εμποτισμού θα έβαζα και στον φράκτη προσωπικά

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2017 at 8:17 ΜΜ, το μέλος geochal έγραψε:

Ακριβώς όπως το λέει η Αγάπη. Είναι η ονομασία του surfacer και υπάρχουν διαφόρων εταιρειών.

Παιδιά σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μόλις με ξεχάσει για λίγο η τενοντίτιδα ξεκινάω δουλειά:rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρωτηση....

 

Εχει δουλεψει κανεις σας το βερνικι πολυουρεθανης νερου erlac s-70?

Αν ναι ειναι ευχαριστημενος;

 

Αν καποιος δε το εχει δουλεψει εχει δουλεψει κανενα αλλο waterbase polyurethane?

 

Το ειδα σαν φινιρισμα σε εναν μαραγκο και μου εκανε πολυ καλη εντυπωση αλλα ειναι καπως δυσεύρετο. Υπαρχει μεν αλλα σε συγκεκριμενα μαγαζια δε...

Link to comment
Share on other sites

σε μια απλη σανιδα νοβοπαν που θελω να την βαψω με βερνικοχρωμα, γιατι ειναι προσθηκη για ενα  -παλιο- επιπλο τηλεορασης,  μου ειπε ο ξυλας που πηρα το κομματι οτι "πινει" πολυ χρωμα το νοβοπαν. 

 

για πειτε τροπους βαφης που να μην κοστιζουν οσο ενα καινουριο επιπλο τηλεορασης  :D

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2017 at 11:47 ΠΜ, το μέλος cabdik έγραψε:

σε μια απλη σανιδα νοβοπαν που θελω να την βαψω με βερνικοχρωμα, γιατι ειναι προσθηκη για ενα  -παλιο- επιπλο τηλεορασης,  μου ειπε ο ξυλας που πηρα το κομματι οτι "πινει" πολυ χρωμα το νοβοπαν. 

 

για πειτε τροπους βαφης που να μην κοστιζουν οσο ενα καινουριο επιπλο τηλεορασης  :D

Εφόσον θες να το περάσεις βερνίκι κι όχι κάποια ριπουλίνη ή λαδομπογιά πέρασε το ενα καλό χέρι διάφανο βερνίκι ξυλοπροστασιας εμποτισμού κ αστο κάνα διήμερο να το πιεί καλά... Μετά πέρασε το βερνικοχρωμα που θες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2017 at 11:47 ΠΜ, το μέλος cabdik έγραψε:

σε μια απλη σανιδα νοβοπαν που θελω να την βαψω με βερνικοχρωμα, γιατι ειναι προσθηκη για ενα  -παλιο- επιπλο τηλεορασης,  μου ειπε ο ξυλας που πηρα το κομματι οτι "πινει" πολυ χρωμα το νοβοπαν. 

 

για πειτε τροπους βαφης που να μην κοστιζουν οσο ενα καινουριο επιπλο τηλεορασης  :D

Εγώ θα το πάω αλλιώς. Αν είναι να δώσεις λεφτά να παρεις βελατουρες/βρνικοχρώματα και γω δε ξέρω τι και με αμφίβολο αποτέλεσμα πάνω στο νοβοπαν, αλήθεια γιατί δεν πας να σου κόψει ένα κομμάτι μελαμίνη και να το βάλεις; Εκτός αν το χρώμα που θιες να το βάψεις είναι κανα περίεργο και δεν βγαινει τέτοια μελαμίνη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγώ θα το πάω αλλιώς. Αν είναι να δώσεις λεφτά να παρεις βελατουρες/βρνικοχρώματα και γω δε ξέρω τι και με αμφίβολο αποτέλεσμα πάνω στο νοβοπαν, αλήθεια γιατί δεν πας να σου κόψει ένα κομμάτι μελαμίνη και να το βάλεις; Εκτός αν το χρώμα που θιες να το βάψεις είναι κανα περίεργο και δεν βγαινει τέτοια μελαμίνη.

Αντί για βελατουρα που είναι ακριβή αν δεν τρελαινομαστε τόσο πολύ για το αποτέλεσμα ένα καλό τρυκ είναι να περάσουμε ενα χέρι (ή κ δυο αν θέλουμε να γίνει ακόμα πιο λείο) ακρυλικό εξωτερικού χώρου και να τρίψουμε όπως και με την βελατουρα.λ (μάλιστα όσο πιο κακής ποιότητας το ακρυλικό τόσο καλύτερα) κ μετά να περάσουμε την ριπουλίνη μας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγώ θα το πάω αλλιώς. Αν είναι να δώσεις λεφτά να παρεις βελατουρες/βρνικοχρώματα και γω δε ξέρω τι και με αμφίβολο αποτέλεσμα πάνω στο νοβοπαν, αλήθεια γιατί δεν πας να σου κόψει ένα κομμάτι μελαμίνη και να το βάλεις; Εκτός αν το χρώμα που θιες να το βάψεις είναι κανα περίεργο και δεν βγαινει τέτοια μελαμίνη.

 

 

ακριβως για αυτο το λογο, δεν πηρα μελαμινη. γιατι σε ολοκληρη ξυλαποθηκη, δεν βρηκα μια που να πλησιαζει εστω το χρωμα που θελω. οποτε αναγκαστικα παω σε βαψιμο, μπας και πλησιασω καπως την αποχρωση. 

 

ειναι παλιο επιπλο, και πλεον -απο οτι μου ειπε και ο εμπορος- δεν υπαρχουν τετοιου ειδους αποχρωσεις.  θα σας ανεβασω και φωτο, για να παρετε μια ιδεα της αποχρωσης.   εμενα μου φαινεται καπως σαν καρυδι-χρυσο...!!  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει!

Έφτιαξα ένα μικρο ηχείο από ξύλα παλέτας (κόντρα πλακέ και μασίφ ξύλο) και θέλω να το κάνω ντεκουπάζ με χαρτί εφημερίδας ή κομιξ !

IMG_20171119_191942_HDR.thumb.jpg.249294929117a357453514631b130bc7.jpg

Τα βήματα που σκέφτομαι να κάνω είναι:

1. Τρίψιμο (στοκάρισμα;)

2. Αστάρι νερού (ένα χέρι - τρίψιμο -  δεύτερο χέρι αστάρι)

3. ξυλόκολλα κρυσταλιζε - κολλημα τα χαρτιά πάνω στο ξύλο

4. Ξυλόκολλα κρυσταλιζε σαν τελική στρώση 

 

θα είναι οκ ή πχ να βάλω ατλακολ αντί ξυλόκολλας και βερνίκι αντί ξυλόκολλας σαν τελική στρώση;

θα είναι γερο το αποτέλεσμα για το ηχείο ή θα ξεφτίζει πχ ;

 

Αυτά που σκέφτομαι να κάνω είναι σωστά ή θα γίνει σαν καρμπονάρα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι το αστάρι είναι πλεονασμός (οχι οτι δεν θα βοηθήσει), και εφόσον μιλάμε για ξύλο (είτε βαμμένο είτε οχι) θα είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις ατλακολ αραιωμένη με νερό, αν και 8α είναι πιό εύκολο να αγοράσεις μία κόλλα για decoupage που είναι πιο ρευστη

 

προσωπικά θα προτιμουσα να το βάψω πρώτα και μετά να κάνω decoupage.

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2017 at 10:07 ΠΜ, το μέλος cabdik έγραψε:

 

 

ακριβως για αυτο το λογο, δεν πηρα μελαμινη. γιατι σε ολοκληρη ξυλαποθηκη, δεν βρηκα μια που να πλησιαζει εστω το χρωμα που θελω. οποτε αναγκαστικα παω σε βαψιμο, μπας και πλησιασω καπως την αποχρωση. 

 

ειναι παλιο επιπλο, και πλεον -απο οτι μου ειπε και ο εμπορος- δεν υπαρχουν τετοιου ειδους αποχρωσεις.  θα σας ανεβασω και φωτο, για να παρετε μια ιδεα της αποχρωσης.   εμενα μου φαινεται καπως σαν καρυδι-χρυσο...!!  

αυτο ειναι το χρωμα.....   σε ηλιο και σε ισκιο αντιστοιχα....

 

IMG_20171123_160732.jpg

IMG_20171123_160004.jpg

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπω καλά για καπλαντισμένο μου κάνει με φαρδιά νερα ίσως καρυδιας.

Αυτό το πράγμα πως θα το βγάλεις στο νοβοπαν Ακριβώς;

 

Κοιτα υπάρχει ο σωστός τρόπος και όλοι οι άλλοι σε τέτοιες περιπτώσεις. Το σωστό είναι να τριφτεί το έπιπλο και να πέσει βερνίκι μετά σε όλο μαζί με το νέο ράφι. Και με τέτοιο έπιπλο συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά το νοβοπαν δε κολλάει πουθενά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.