Jump to content



Βάψιμο Ξύλου (mdf, κόντρα πλακέ, κτλ.) Οδηγός, Τεχνικές και απορίες


Recommended Posts

Λέω να περάσω το mdf του πάγκου με ένα άχρωμο βερνίκι, με το σκεπτικό να αδιαβροχοποιηθεί ελαφρά. Εννοώ να μην κάνει εύκολα στάμπες από νερό η λάδι που θα πέφτει επάνω. Το θέμα είναι όμως να μη γλιστράει με το βερνίκι μετά, μπορεί να γίνει αυτό αν βρω ματ;

100_4674.jpg.22933fefec0ea9a138effb2e4f8ca881.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος ZoSo έγραψε:

Καποιο διαφανο σατινε ή ματ πολυουρεθανης πιστευω θα ειναι ο,τι πρεπει

Καλύτερα να μη πάρω νερού μήπως χαλάσει το mdf η δεν έχει θέμα; Τέλος ένα χέρι, ελαφρύ τρίψιμο και δεύτερο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω μια επιφάνεια πεύκου που την έχω περάσει με ωμό λινέλαιο.

Ωραίο σαν αποτέλεσμα αλλά...δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο σπίτι. 

Οπότε θέλω να το χρωματισω με λευκό αλλά να φαίνονται τα νερά του ξύλου.

Τι να κάνω; Εμποτισμού θα πιάσει πάνω στο λάδι που έχω περάσει ή όχι;

Τι προτείνετε;

 

Thanks

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Τριψε με 120αρι να δεις αν βγαινει πουδρα ή οχι. Αν βλεπεις οτι τρως ξυλο ολα καλα. Τριβεις, καθαρίζεις και εμποτισμου στο χρωματισμο που θες. Αν βλεπεις οτι δεν τριβει οπως πρεπει το γυαλοχαρτο, δωσε του μερικες μερες ακομα για να μη τυραννηθεις. Αλλα νομιζω αν δε το παρακανες σε ποσοτητα θα ειναι μια χαρα.

Γενικα οτι κ να εχεις βαλει αν τριψεις κ αποκαλυψεις παλι το ξυλο, μπορεις να κανεις οτι θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να σου αναλύσω και πολλά τεχνικά μιας και δε το έχω.

Από χρωματοπωλείο ζήτησα ένα καλό πινέλο για βερνίκι. Το πρώτο πράγμα που μου είπε ο πωλητής "Α θέλετε ένα κουρεμένο"

Αν προσέξεις τη φωτο είναι όντως περίεργα κουρεμένο και σου δίνω και φώτο απο τη λαβή.

 

20190226_121407.jpg20190226_121414.jpg

 

Εκανε κάπου 6,5-7 ευρώ αν θυμάμαι καλά ίσως και λίγο λιγότερο. Δεν μάδησε και έπαιρνε αρκετή ποσότητα βρνικιού πάνω του ενώ ταυτόχρονα την άφηνε ομοιόμορφα.

Αγορά από Κούρτη στην Αλίμου

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέλω να φτιάξω ένα μικρό ραφάκι και έχω ήδη κάποια ρετάλια πεύκο που βολεύουν. Νομίζετε ότι μπορώ να το κάνω βέγκε χωρίς να είναι άσχημο, ή καλύτερα να κόψω μελαμίνη στο χρώμα που θέλω; Αν είναι πρακτικό το βάψιμο, τί βερνίκια να ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Θέλω να φτιάξω ένα μικρό ραφάκι και έχω ήδη κάποια ρετάλια πεύκο που βολεύουν. Νομίζετε ότι μπορώ να το κάνω βέγκε χωρίς να είναι άσχημο, ή καλύτερα να κόψω μελαμίνη στο χρώμα που θέλω; Αν είναι πρακτικό το βάψιμο, τί βερνίκια να ψάξω;

Προτιμησε ξυλο...

θα γινει ομορφο με το βαψιμο, ακολουθοντας παντα τα νερα του ξυλου, κ ενα σατινε βερνικι μετα θα το αναδειξει!

Αποφευγε τις μελαμινες οποτε μπορεις,το ξυλο ειναι αθανατο, οι μελαμινες αυτοδιαλυονται σε βαθος χρονου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, έφτασε η ώρα να αρχίσω και εγώ τις ερωτήσεις ?

Αγορασα ένα παλιό τραπέζι από μασίφ ξύλο, δρύινο κατά τον πωλητή, και αν και όχι γνωστης, νομίζω πως είναι όντως.

βρισκομαι για την ώρα στο στάδιο τριψιματος, μόλις τελείωσα το πάνω μέρος. Τα γυαλοχαρτα μου τα στόμωσε αμέσως, υποθέτω πως πρόκειται για μίγμα με κερί που είχε περαστεί στο παρελθόν..

Θα ήθελα τη συμβουλή σας ως προς το υλικό που προτείνεται να περαστεί, γνωρίζοντας πως πρόκειται για τραπέζι = τρόφιμα, αλλά και το ότι προορίζεται για τραπέζι βεράντας, η οποία όταν τελειώσει (ένα από τα μελόντικα μου σχέδια και θα επανέλθω όταν φτάσει η ώρα), θα είναι σκεπασμένη από πάνω, αλλά όχι κλειστή από τα πλαγια. Άρα θα είναι εκτεθειμένο σε ήλιο και υγρασία. Υπάρχει κάποιο προϊόν που να καλύπτει τις προϋποθέσεις αυτές; 

Με την ευκαιρία να σας ρωτήσω τι προτείνετε γενικά για το πέρασμα σε σανίδες κοψίματος τροφίμων, έχω δει σε άλλο θέμα για μίξη παραφινελαιου με κερί, αλλά θα προτιμούσα για αρχή κάτι έτοιμο, αν υπάρχουν προτάσεις για αγορά online , Amazon κτλ. Θα με διευκόλυνε, μιας και δεν μένω Ελλάδα, και μου είναι πιο εύκολο να βρω κάτι απ έξω.

Τελος, έχω μια ερώτηση σχετικά με κατασκευή ξύλινων σφυκτηρων μεγάλου μήκους, αλλά εδώ θα είναι τελείως εκτός θέματος, και δεν έχω βρει κάποιο άλλο σχετικό. Μια πρόταση για το που θα ήταν πιο λογικό να την κάνω ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..! 

Για αρχή βάλε αν μπορείς καμία φωτογραφία από το τραπέζι.. Ένας εύκολος τρόπος να καθαρίζεις τα γυαλόχαρτα είναι με σόλα παπουτσιού.. Δοκίμασε γιατί δεν δουλεύει με όλες. 

Για δίσκο κοπής θα έλεγα Tung oil.. 

Για το τραπέζι που θες, θα έλεγα Teak oil σε πρώτη φάση.. Περισσότερα μετά τα ντοκουμέντα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, βρήκα πως βάζουμε και τις φωτογραφίες, ?

Δεξερω κατά ποσο βοηθάνε βέβαια, αν χρειάζεται πιο κοντινές η από άλλη γωνία εύκολο, αν και έχει τέσσερα πόδια, το τραπεζάκι μου δεν το κουνάει ρούπι από έκαιγε που του έχω πει, όποτε μπορώ να βγάλω και νέες.

AA278A69-BD28-4567-86B0-5EEE9E57A977.jpeg

B9D39612-237D-46EC-AFF1-E3C2722133C2.jpeg

8792AE11-167D-4A77-A129-5574D04F9F18.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να αλλαξεις το χρωμα του  κ αφου θα ναι κ εξω , ενα καλο βερνικι θαλασσης θα σε καλυψει....

Σε σανιδες κοπης ,η οτι ξυλο εχει σχεση με τροφιμα εγω βαζω μονο λαδι ελιας που τρωμε!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελαιολαδο για σανίδες κοπής ε; Πέρασμα με πανάκι 2-3 φορές φαντάζομαι.

 Βερνίκι θάλασσας δεν είναι περισσότερο για κατασκευές εξωτερικές; Για το σκέπαστρο της βεράντας που θέλω να φιαξω πχ.

 Το ρωτάω αυτό γιατί μεν πρόκειται για τραπέζι όποτε τροφές και δε, θα είναι έξω αλλά καλυμμένο από πάνω με το σκέπαστρο, όποτε όχι τελείως εκτεθειμένο σε βροχές χιόνια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προσπαθώ να καταλάβω που έκανα το λάθος.. 

Ήταν άσπρη, από ικεα. Έτριψα με 320 με το εκκεντρο. 

Πέρασα ένα χέρι βελατουρα νερου, έτριψα ελαφριά πάλι. 

Έπειτα δύο χέρια Kraft ριπολινη νερου, που υποτίθεται είναι καλή, και κάνει ακόμα νερά. 

Πωτς γκενεν ατο

Το ρολάκι είναι αυτά τα πορτοκαλί τα αφρώδη 

 

IMG_20190722_205958-01.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.